Τρίξιμο παραθύρων απο subwoofer




Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Αυτό ακριβώς. Υπάρχει κάποια λύση για να μην τρίζουν τα κουφώματα;
χρειαζεσαι αντιβανδαλικα τζαμια :D
...τριπλος τυπος με 2 μεβρανες σε 3mm το καθε τζαμι η 5mm
θα γινεις και αλεξισφαιρος ετσι :showingbiceps:
 



Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.318
Τα αλεξίσφαιρα είναι τουλάχιστον 3 τεμάχια triplex των 5 ή 8 ή ... χλστ το κάθε ένα , ανάλογα τι σφαίρα (βολίδα) θέλεις να σταματήσεις :dance:

Το θέμα του τριξίματος προφανώς είναι θέμα συντονισμού.
Συνήθως παλιά έτριζαν τα λεπτά μονά Τζαμια των ξύλινων κουφωμάτων.
Τώρα με τα δίπλα θερμό-ηχομονωτικά είναι πιο δύσκολο.

Αν πάντως υπάρχει θέμα με τριγμούς στα πολλά dB, εγώ θα πρότεινα :
Αφενός κούφωμα pvc δηλ συνθετικό , ανοιγωμενο/ανακλινόμενο, με 3 λάστιχα στεγανωσης και τζαμί (5+5)triplex /κενό 12-14 χλστ / 5 ή 6άρι ενεργειακό. 8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Τα αλεξίσφαιρα είναι τουλάχιστον 3 τεμάχια triplex των 5 ή 8 ή ... χλστ το κάθε ένα , ανάλογα τι σφαίρα (βολίδα) θέλεις να σταματήσεις :dance:

Το θέμα του τριξίματος προφανώς είναι θέμα συντονισμού.
Συνήθως παλιά έτριζαν τα λεπτά μονά Τζαμια των ξύλινων κουφωμάτων.
Τώρα με τα δίπλα θερμό-ηχομονωτικά είναι πιο δύσκολο.

Αν πάντως υπάρχει θέμα με τριγμούς στα πολλά dB, εγώ θα πρότεινα :
Αφενός κούφωμα pvc δηλ συνθετικό , ανοιγωμενο/ανακλινόμενο, με 3 λάστιχα στεγανωσης και τζαμί (5+5)triplex /κενό 12-14 χλστ / 5 ή 6άρι ενεργειακό. 8-)
Αλλάζουν αυθημερόν;

Και με τις κάσες των παντζουριών τι γίνεται;
[DOUBLEPOST=1539434963][/DOUBLEPOST]Θα μπορούσε παρακαλώ ενας μοντ να μεταφέρει τα ανωτέρω στο νήμα μου, να μην βγαίνουμε off εδώ; (δικό μου λάθος απο την αρχή)
Ευχαριστώ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.465
Θα παρακαλούσα η δική μου πρόταση να επιστραφεί στο θέμα του dimi....είναι άσχετη με τα κουφώματα εδώ:p:roflmao::lolsign:
 
  • Like
Reactions: PPG





Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.318
Αλλάζουν αυθημερόν;

Και με τις κάσες των παντζουριών τι γίνεται ;
Αν το κούφωμα είναι συνθετικό, όπως προείπα, ( και δεν είναι αρχαίο δηλ έχω κάνει σε κούφωμα 25ετίας , πιο παλιό πρέπει να το δούμε αν γίνεται ) απαιτείται το νέο τζαμί και νέο πηχακι συγκράτησης αυτού να έχει συνολικό παχος όσο και το αντίστοιχο παλιό τζαμί και πηχάκι και εξηγώ :
Αν το παλιό τζαμί ήταν 4 / κένο 16 / 4 = 24 χλστ και το πηχακι έστω 40 χλστ σύνολο ήτοι 64 χλστ , τότε το νέο τζαμί + πηχακι συγκράτησης πρέπει να είναι πάλι 64 χλστ.
Αν δηλ έχεις βάλει λεπτό πηχακι πχ 22 χλστ σου απομένουν 42 για το τζαμί το οποίο το διαχειρίζεσαι όπως θέλεις δηλ
πχ1 : 8+8+8 triplex / κενό 12 / 5 =41 και 1 χλστ οι δυο μεμβράνες = 42
πχ2 : 5+5+5 triplex / κενό από 10-16 χλστ / 5 ή 6 ή .... (και ενεργειακό ) και τα ρέστα πάνε στο πηχακι συγκράτησης.
Επομένως :
Βλέπουμε τις δυνατότητες του κουφωματος, το πάχος του υπάρχοντος τζαμιού και το πηχακι που έχει, κατόπιν παραγγέλνουμε το νέο τζαμί και το αντίστοιχο πηχακι συγκράτησης.
Από τη στιγμή που τα έχουμε η αλλαγή είναι εύκολη και διαρκεί λίγα λεπτά (10’) για κάθε κούφωμα.
Σίτες και ρολά ή παντζουρια δεν παίζουν ρόλο.
Σημείωση: όταν λέω τις δυνατότητες του κουφωματος εννοώ ότι καλό θα είναι να έχει μηχανισμούς και μέντεσέδες «καλουτσικους» γιατί αυξάνεται το βάρος (λόγω τζαμιού) για να μην κρεμάσει, και να μην είναι no name κούφωμα ώστε να βρούμε το πηχακι που ταιριάζει, ακολουθεί ρύθμιση, συνολικά του κουφωματος άλλα 5-10’ ανάλογα, εκτός αν είναι σταθερό οπότε δεν θέλει παρά μόνο σωστό τακάρισμα του τζαμιού.

Αυτα

Σε ξύλινα και αλουμινένια .... ούτε λόγος.

Σημείωση 2η : δεν πουλάω Κουφωματα. :D
 
Last edited by a moderator:



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.465
Και οι κάσες τρίζουν, γιαυτο ρώτησα
οι κάσες θα πάνε μαζί με το κούφωμα πακέτο :party:
μόνο ένα παράθυρο έχεις ντοκ?


Υ.Γ.Βάλε dirac :p:lolsign:
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.318
Και οι κάσες τρίζουν, γιαυτο ρώτησα
Ισως Κακή τοποθέτηση.

Δεν είναι τπτ , αποξήλωση και επανατοποθέτηση , αν έχεις μάρμαρα γύρω γύρω δεν θα βγει ούτε μερεμετι.

Στείλε φωτό από την πάνω γωνία του κουφωματος που να φαίνονται τοίχος, κάσα, φύλλο, τζάμι. Θέλω να δω κάτι.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ελάτε μωρέ πως κάνετε έτσι; Σε μια ταινία συμβαίνει αυτό : Edge of today..... :roflmao:
Σαφως, αλλά και στα τρακαρισματα, στους πυροβολισμους και στις εκρηξεις, πραγμα σπανιο δηλαδη να συμβει σε ταινιες χολυγουντ.:D
 
  • Like
Reactions: PPG


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.916
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top