Τρίξιμο παραθύρων απο subwoofer




Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Από αυτό που είδα στη φωτό,
1) το κούφωμα είναι συνθετικό (θετικό), θέλει ρύθμιση γιατι δεν εφαρμόζει σωστά (γιαυτο και το αφρώδες ),
2) λίγοι γνωρίζουν ότι το κουτί του ρόλου είναι ένας ...... συνηχητής :D (με επιθυμητά ή όχι αποτελέσματα). η φωτό δείχνει το ρόλο κατεβασμένο , άρα το κουτί είναι ΚΕΝΟ , άδειο , τρύπα, τπτ :p, τι σημαίνει αυτό : α) δεν υπάρχει θερμομόνωση β) δεν υπάρχει ηχομόνωση γ) δεν υπάρχουν boundaries δ) δεν έχει στριφωνι που να βιδώνει την κάσα στο τοίχο (στο πανωκάσι) άρα το κούφωμα στηρίζεται σε 3 πλευρές και όχι σε 4, γιαυτο τρίζει, και περισσότερο στο πάνω μέρος.

Τι μπορεις Να κανείς :
1) Αν αποφασισεισ να αλλάξεις κούφωμα βάζεις ένα άλλο συνθετικό, με επικαθήμενο κουτί ρόλου με θερμό ηχομόνωση (όπως εγώ) και τζάμι διπλό τριπλεξ (οπωσ Εγώ) θερμοηχομονωτικο με ενεργειακό.
2) νέο πάλι κούφωμα όπως παραπάνω, αλλά όχι επικαθήμενο κουτί ρόλου (πάντα όλα συνθετικά), το οποίο (χωρις Μονώσεις , απλό), τοποθετείται έμπροσθεν του κουφωματος με πλεονέκτημα τις 4 πλευρές βιδωματος της κασας και μειονέκτημα ότι φαίνεται το πίσω μέρος του κουτιού μέσα από το σπίτι.
3) παραμένει το ίδιο κούφωμα , πιθανή επανατοποθέτηση και σωστή ρύθμιση , αλλαγή τζαμιών και τοποθέτηση «ηχητικης φροντίδας» στο καπάκι του ρόλού.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Ενδιαφέρον. Κόστος της επιλογής 1;(Περίπου)
Χωριστό κόστος για κουτί και κούφωμα/τζάμι
 






Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.060
Πηγαίνει ένας τύπος στο συνεργείο για κάποια βλάβη με το αυτοκίνητο. Πιάνει τον μάστορα και του λέει:
- Μάστορα έχω ένα ανεξήγητο πρόβλημα με το αμάξι.
- Δηλαδή;
- Να, μόλις πιάνω τα 250 στην Εθνική, από το πίσω παρμπίζ ακούω ένα ελαφρύ "τακ-τακ-τακ".
Και ο μάστορας:
- Δεν είναι τίποτα. Είναι ο Χάρος που σε προειδοποιεί να ελαττώσεις.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Πηγαίνει ένας τύπος στο συνεργείο για κάποια βλάβη με το αυτοκίνητο. Πιάνει τον μάστορα και του λέει:
- Μάστορα έχω ένα ανεξήγητο πρόβλημα με το αμάξι.
- Δηλαδή;
- Να, μόλις πιάνω τα 250 στην Εθνική, από το πίσω παρμπίζ ακούω ένα ελαφρύ "τακ-τακ-τακ".
Και ο μάστορας:
- Δεν είναι τίποτα. Είναι ο Χάρος που σε προειδοποιεί να ελαττώσεις.
Το εχω παθει και με την μηχανη και με το αμαξι
 


Μηνύματα
557
Reaction score
523
Τα αλεξίσφαιρα είναι τουλάχιστον 3 τεμάχια triplex των 5 ή 8 ή ... χλστ το κάθε ένα , ανάλογα τι σφαίρα (βολίδα) θέλεις να σταματήσεις :dance:

Το θέμα του τριξίματος προφανώς είναι θέμα συντονισμού.
Συνήθως παλιά έτριζαν τα λεπτά μονά Τζαμια των ξύλινων κουφωμάτων.
Τώρα με τα δίπλα θερμό-ηχομονωτικά είναι πιο δύσκολο.

Αν πάντως υπάρχει θέμα με τριγμούς στα πολλά dB, εγώ θα πρότεινα :
Αφενός κούφωμα pvc δηλ συνθετικό , ανοιγωμενο/ανακλινόμενο, με 3 λάστιχα στεγανωσης και τζαμί (5+5)triplex /κενό 12-14 χλστ / 5 ή 6άρι ενεργειακό. 8-)
Αυτης της εκτασης ο συντονισμος δεν εχει να κανει με το ειδος του κουφωματος σαν υλικό. Έχει να κάνει με το ειδος στηρίξεων (ανοιγομενο συρομενο κλπ) και με τη δυσκαμψία της κατασκευής. Πιο μεγάλες διατομές.....μεγαλύτερη δυσκαμψία...χαμηλότερη συχνότητα συντονισμού....

Μαζι με τις μεγαλύτερες διατομές, μεγαλύτερη δυσκαμψία προφανώς προσφέρουν περισότερα και μεγαλύτερου πάχους τζάμια/κρυσταλλα κλπ..
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.060
Τώρα βέβαια για να πω την αμαρτία μου, κι εγώ είχα μια κρυσταλλιέρα στα δεξιά του συστήματος, που έτριζε... πρώτα έφυγαν από εκεί τα γυαλικά, μετά άφησα και καλλιεργήθηκε στη σύζυγο η ιδέα της ανακαίνισης, οπότε και πήρε πόδι. Η κρυσταλλιέρα εννοώ όχι η σύζυγος. :p

Με την αλλαγή κουφωμάτων είδα επίσης διαφορά: έχω μεγάλα ανοίγματα, απέναντι από το ηχοσύστημα το άνοιγμα είναι 5,5 μέτρα. Σε αυτό έβαλα 4πλή συρόμενη μπαλκονόπορτα, στην οποία ανοίγουν προς τα άκρα μόνο τα δύο μεσαία φύλλα. Διάλεξα χοντρό προφίλ αλουμινίου, και είδα ότι ο μάστορας πρόσεξε ιδιαίτερα τα λάστιχα κλπ (είχε τον Μελίδη πάνω από το κεφάλι του :p ). Τα τζάμια είναι διπλά, με το εσωτερικό τρίπλεξ (δεν είχα κατά νου τη συμπεριφορά κατά τη λειτουργία του ηχοσυστήματος μα την ασφάλεια των ενοίκων σε περίπτωση θραύσης, ωστόσο σίγουρα βοηθάει) και το εξωτερικό ενεργειακό, πάχους, εάν θυμάμαι, 4+4 και 6 χιλιοστών. Μπορεί να είναι και 5+5 και 6, δεν θυμάμαι, όπως και να έχει λόγω και των διαστάσεων το κάθε φύλλο ήταν ασήκωτο, βόγγηξαν αυτοί που τα τοποθέτησαν. Δεν κάνουν κιχ. Δεν έχω σαμπ βέβαια αλλά οι μονάδες των χαμηλών μου είναι 15ρες (B&W 801Ν)
 
Last edited:




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.060
Πάρε σαμπ, και ξαναμιλάμε.. ;)
σωστό μεν, πλην όμως η κρυσταλλιέρα δεν έτριζε στις χαμηλές. Ακόμη και με γεννήτρια συχνοτήτων, έχω την αίσθηση ότι ο χώρος θα βοήξει πολύ πριν αρχίσουν να ακούγονται τα κουφώματα.
[DOUBLEPOST=1539603682][/DOUBLEPOST]
Δεν πρέπει να ήταν από τον τερματογκάζι. Νομίζω τα πρωϊνά δουλεύει. Εκτός εάν είχε σήμερα ρεπό :p

Γείτονές του φέρονται να άκουσαν τις προάλλες οξύν κρότον, συνοδευόμενον μετά ροής ρεύματος ανέμου, χωρίς εντούτοις να αντιλαμβάνονται αυτό καθ' εαυτό το αντικείμενον από το οποίο προήρχετο
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Δεν πρέπει να ήταν από τον τερματογκάζι. Νομίζω τα πρωϊνά δουλεύει. Εκτός εάν είχε σήμερα ρεπό :p

Γείτονές του φέρονται να άκουσαν τις προάλλες οξύν κρότον, συνοδευόμενον μετά ροής ρεύματος ανέμου, χωρίς εντούτοις να αντιλαμβάνονται αυτό καθ' εαυτό το αντικείμενον από το οποίο προήρχετο
Το ρήγμα μαζεύει ενέργεια απ'το βράδυ ..αρκεί μετά ενα πρωινό φτέρνισμα απο Dimi για να ξεσπάσει.:lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top