Τρεις επιλογές προτασεισ για ονειρικό ήχο από whathifi


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
edit για την τιμή των όπλων : Ο κυρ Τάσος είναι μια χαρά σήμερα και περνάει που και που και απο το δικό μου μαγαζί τώρα για κάνα κρασάκι με άλλο αμάξι και χωρίς 8τρακ κασετόφωνο :)

Είχα και εγώ ρε με μανιβέλα GSA. Το πρώτο μου αυτ/το :biggrin:
Το πρωτο:
Citroen Ami 8
Με μανιβελα, ταχυτητες ψηλα διπλα στο τιμονι, αεροψυκτο. Απιστευτη καβαλλα, θορυβο και κλισεις στις στροφες! Καταφοβομουν οταν εμπαινα, αλλα ο τυπος εστριβε σαν .. Σουμαχερ!

Για τις track 8 ελεγαν πως ειχαν καλυτερο ηχο απο τις μικρες κασετες, λογω μεγαλυτερου πλατους εγγραφης καναλιου και παχους ταινιας.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Όποιος έχει όρεξη ας κάνει μια βόλτα από το youtube και ας αναζητήσει βίντεο για τα ATC-50....... δε νομίζω να βρει κάποιο, που τα ηχεία τα οδηγεί τελικός ενισχυτής, με ισχύ μικρότερη από 2Χ200. Εξαιρετικός ο Luxman αλλά για διαφορετικά ηχεία (που μπορεί να είναι και καλύτερα από τα ATC).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Για τις track 8 ελεγαν πως ειχαν καλυτερο ηχο απο τις μικρες κασετες, λογω μεγαλυτερου πλατους εγγραφης καναλιου και παχους ταινιας
.. ειναι αμφιβολο κατι τετοιο δεδομενου του τροπου αναγνωσης του εν λογο μεσου (βουστροφηδον).
-
λες να παω για σερβις το πονυ ? στελνω sms?! 🐒
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Εγώ χρησιμοποιώ μπομπινόφωνο και το μηχανισμό των Αντικυθήρων.
λιγα λογια για την μπομπινα μου εε?
θα την μετατρεψω σε πολυκαναλη, 8 track, 7.1 δηλαδη, και θα σπερνει αναλογικο πολυκαναλο κουφαλες!

:roflmao: 8-) :tongue:
 


Μηνύματα
254
Reaction score
219
View attachment 190786
(Earl ΄΄Madman΄΄ Muntz...)

Είναι ν'απορεί κανείς πώς τους έχει διαφύγει και η εφαρμογή σε car stereo...

View attachment 190785
(Μούντζ...Όνομα και πράμα...)

Βινύλια...
View attachment 190788

8 track...
View attachment 190787

Compact Cassrtte
View attachment 190784
.....γύρω στο 72/74 γυμνάσιο Τούμπας μαθηματικός Χολίδης.....σε 2CV στο ντουλαπάκι του συνοδηγού πικαπ !!!!!!!!!!!!!!χαχαχαχαχααχααχα που με γύρισες ..χαχαχαχαχαχα
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η εφαρμογή μαγνητικής ταινίας για car-stereo με την ανώτερη πιστότητα ήταν εκείνη του Μαντζ,αλλά όπως συνήθως συμβαίνει,επικράτησαν τελικώς οι πιο εύχρηστες...
Στο φανάρι σκουπίζεις δίσκο, καθαρίζεις βελόνα κτλ

Κι αν κολλήσει η βελόνα μπαίνεις σε λακκούβα επίτηδες
Κάτι που φαίνεται να έχει διαφύγει της προσοχής,είναι ότι εκείνα τα συστήματα δέχονταν είτε κανονικά βινυλιακά singles,είτε ειδικές μικρογραφίες δίσκων μακράς διάρκειας,στους οποίους είχαν ελαχιστοποιηθεί τα πλάτη στα αυλάκια,ενώ είχε παράλληλα μειωθεί και η ταχύτητα περιστροφής στο μισό της κανονικής για το τυπικό LP (33 1/3).

Για όσους πιθανόν αναρωτιούνται,κάτι τέτοιο σημαίνει ότι μπορεί να περιφρονούν τα συμπιεσμένα ψηφιακά αρχεία και πρωτόκολλα MPEG,πλην όμως οι πρώτοι διδάξαντες και σε αυτόν τον τομέα ήταν βινυλιακοί εκπρόσωποι... :wink:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Για όσους πιθανόν αναρωτιούνται,κάτι τέτοιο σημαίνει ότι μπορεί να περιφρονούν τα συμπιεσμένα ψηφιακά αρχεία και πρωτόκολλα MPEG,πλην όμως οι πρώτοι διδάξαντες και σε αυτόν τον τομέα ήταν βινυλιακοί εκπρόσωποι... :wink:

Μόνο εσύ!

:drinks:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μπράβο βρε Στέργιο! Προσπαθούσα να θυμηθώ πού το έχω ξαναδει...
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Όποιος έχει όρεξη ας κάνει μια βόλτα από το youtube και ας αναζητήσει βίντεο για τα ATC-50....... δε νομίζω να βρει κάποιο, που τα ηχεία τα οδηγεί τελικός ενισχυτής, με ισχύ μικρότερη από 2Χ200. Εξαιρετικός ο Luxman αλλά για διαφορετικά ηχεία (που μπορεί να είναι και καλύτερα από τα ATC).
"ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΗΚΩΣΕ
και μας πήγε στα ουράνια! Η οδήγηση του ATC SCM 70SL κύλησε χωρίς κανένα απολύτως θέμα ,αν εξαιρέσει κανείς το γεγονός οτι το παρακάναμε σε βαθμό να.. . . . .πεταχτεί ηχοαπορροφητικό από οπή του ενός ηχείου, πριν φθάσουμε σε ενδείξεις κοντά στα 0 db!. . . ."
Hxoς-τεύχος Απριλίου-Μαίου 2019-Δοκιμή του luxman-509x
 





Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top