Τσιγάρα

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Έχω προσέξει τώρα τελευταία πως αν ανάψεις τσιγάρο και το αφήσεις λίγο στην ησυχία του σβήνει.
Λες και είναι πούρο.
Το διασταύρωσα μόλις το ανέφερε κι ένας άλλος φίλος το ίδιο πράγμα με άλλη μάρκα.
Άλλαξαν κάτι στο χαρμάνι άραγε;
Πρόσθεσαν ή αφαίρεσαν κάτι;
Ξέρει κανείς τίποτα γι΄αυτό το θέμα;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Γιατί σβήνουν τα τσιγάρα;

Νομίζω οτι άλλαξαν κατι στο χαρτί.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Απάντηση: Γιατί σβήνουν τα τσιγάρα;

Έχουν βάλει ένα σύστημα (με τρύπες μάλλον) για να σβήνουν.

Για να γλυτώσουμε τις φωτιές.

Νομίζω είναι εντολή της Ευρώπης.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: Γιατί σβήνουν τα τσιγάρα;

Α! Ώστε έτσι θα γλυτώσουμε από τις φωτιές.
Τόξερα ότι είναι έξυπνοι και θα σκέφτονταν κάτι γι΄αυτό.

Πάντως είναι περίεργο να είναι μόνο κάτι αλλαγμένο στο χαρτί.
Έτσι κι αλλιώς αυτό ήταν το πιο επικίνδυνο συστατικό του τσιγάρου.
Έτσι λένε δηλαδής.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Απάντηση: Γιατί σβήνουν τα τσιγάρα;

ΕΕ: Τσιγάρα που… σβήνουν μόνα τους!

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή επιβάλλει τσιγάρα με νέες προδιαγραφές για την πρόληψη πυρκαγιών.

Την υποχρεωτική κυκλοφορία, από τις 17 Νοεμβρίου, σε όλα τα κράτη μέλη της ΕΕ τσιγάρων με «μειωμένη ροπή ανάφλεξης», δηλαδή τσιγάρων που σβήνουν από μόνα τους όταν δεν χρησιμοποιούνται και τα οποία είναι λιγότερο πιθανό να προκαλέσουν πυρκαγιές, ανακοίνωσε σήμερα, Τρίτη, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Η αλλαγή που εφαρμόζεται, βάσει των νέων προτύπων, αφορά τη μείωση της «ροπής ανάφλεξης» στην οποία οφείλεται η ικανότητα ενός τσιγάρου που εγκαταλείπεται αναμμένο να προκαλέσει πυρκαγιά. Οι κατασκευαστές τσιγαρόχαρτου έχουν τροποποιήσει την παραγωγή του προϊόντος τους για να τοποθετήσουν δύο δακτυλίους από πιο παχύ χαρτί στα δύο άκρα του τσιγάρου. Αν το τσιγάρο εγκαταλειφθεί, ο καπνός που καίει θα φθάσει στον έναν από αυτούς τους δακτυλίους και θα πρέπει να σβήσει από μόνος του διότι ο δακτύλιος περιορίζει την παροχή αέρα/οξυγόνου. Τα τσιγάρα αυτά μειώνουν το χρόνο καύσης, περιορίζοντας τις πιθανότητες να πάρουν φωτιά τα έπιπλα, τα κλινοσκεπάσματα ή άλλα υλικά.

Τα τσιγάρα που εγκαταλείπονται αναμμένα αποτελούν μία από τις βασικότερες αιτίες πρόκλησης θανάσιμων πυρκαγιών στην Ευρώπη. Αξίζει να σημειωθεί ότι, σύμφωνα με στοιχεία των κρατών μελών, για την περίοδο από το 2003 έως το 2008, προκύπτει ότι στην ΕΕ οι πυρκαγιές που οφείλονται σε τσιγάρα ανέρχονται σε περισσότερες από 30.000 ετησίως, προκαλώντας περισσότερους από 1.000 θανάτους και περισσότερους από 4.000 τραυματισμούς. Από τα σχετικά στοιχεία προκύπτει ότι ο αριθμός των θυμάτων μπορεί να μειωθεί κατά περισσότερο από 40% με την εισαγωγή των τσιγάρων με «μειωμένη ροπή ανάφλεξης». Αυτό το μέτρο ασφάλειας εφαρμόζεται ήδη σε ορισμένες χώρες ανά τον κόσμο (ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία) και, εντός της ΕΕ, στη Φινλανδία από τον Απρίλιο του 2010. Η εμπειρία της Φινλανδίας, όπου ο αριθμός των θυμάτων από πυρκαγιές που προκαλούνται από ανάφλεξη τσιγάρων μειώθηκε κατά 43%, δείχνει ότι θα μπορούσαν να σώζονται στην ΕΕ περίπου 500 ζωές ετησίως.

Προβλέπεται ότι μόλις δημοσιευθούν τα νέα πρότυπα ασφάλειας στην επίσημη εφημερίδα της ΕΕ, όλες οι καπνοβιομηχανίες που πωλούν τσιγάρα στην Ευρώπη θα πρέπει να συμμορφώνονται με τα εν λόγω μέτρα. Θα εναπόκειται στις εθνικές αρχές να επιβάλλουν την εφαρμογή του νέου αυτού μέτρου πυρασφάλειας.

Ο αρμόδιος για θέματα υγείας και καταναλωτών επίτροπος Τζον Ντάλι δήλωσε τα εξής: «Δεν υπάρχει ασφαλές τσιγάρο και, βέβαια, το ασφαλέστερο είναι να μην καπνίζουμε καθόλου! Αλλά εάν κάποιοι επιλέγουν να καπνίζουν, τότε τα νέα πρότυπα τα οποία πρόκειται να τεθούν σε ισχύ, θα επιβάλουν στις καπνοβιομηχανίες να παράγουν μόνο τσιγάρα με μειωμένη ροπή ανάφλεξης και, δυνητικά, θα προστατεύσουν εκατοντάδες πολίτες από αυτόν τον κίνδυνο πρόκλησης πυρκαγιάς».





Πηγή
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πήρα πριν τρεις μήνες έξαλλος στην JT, και μου είπαν ότι υπάρχουν στο χαρτί δύο σβηστικές :114: λωρίδες. Αν δεν ρουφήξεις σ' εκείνα τα σημεία σβήνει.




EDIT: Μου την είπε η κυρία που μίλησα, επειδή δεν καπνίζω λιγότερα τσιγάρα πιό σωστά. Ήθελε να τα ταράζω στο ρούφηγμα.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: Γιατί σβήνουν τα τσιγάρα;

Μάλιστα!
Δηλαδή στην Ε.Ε. θα σώζονται 1000 ζωές το χρόνο από θάνατο λόγω πυρκαϊάς.

Είμαστε απίστευτοι.
Κάνουμε τα χίλια μύρια για να σκοτώνουμε δεκάδες και εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους με διάφορους άλλους τρόπους και ταυτόχρονα βρίσκουμε λύσεις να σωθούν χίλιοι το χρόνο σε όλη την Ευρώπη.

Οι αυτοκτονίες πιο πολλές είναι βρε άχρηστοι ηγέτες.
Βρείτε και κανέναν τρόπο να επιζούν αξιοπρεπώς όσοι είχαν την ατυχία να γεννηθούν σ΄αυτόν τον κόσμο και να σας επιβαρύνουν.

Πάντως θετικό το ενσωματωμένο σύστημα αυτόματης πυρόσβεσης στα τσιγάρα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- επίσης για λόγους κατανάλωσης τα παλιά τσιγαρόχαρτα είχαν νίτρο ( και καλά ως βελτιωτικό ομοιόμορφης καύσης ) , οπότε το παράταγες και καιγόταν όλο , εξ΄ άλλου με το που έγιναν στην μόδα τα στριφτά οι εταιρείες τσιγαρόχαρτων στην αρχή τόνιζαν πως τα δικά τους ήταν χωρίς νίτρο
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Μια που το ξέθαψες το θέμα να πούμε και το άλλο όμως.

Πες πως θέλεις να φτιάξεις έναν εκρηκτικό μηχανισμό που να εκραγεί σε 3 -4 λεπτά.
Όσο να σηκωθείς και να φύγεις.

Παλιά έβαζες ένα τσιγάρο να καίγεται σιγά σιγά και στην άκρη του είχε τον ανάλογο πυροκροτητή.
Τώρα που σβήνουν πως θα τον φτιάξεις;
Τσάμπα θα περιμένεις.
Αναξιοπιστία στο τετράγωνο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια που το ξέθαψες το θέμα να πούμε και το άλλο όμως.

Πες πως θέλεις να φτιάξεις έναν εκρηκτικό μηχανισμό που να εκραγεί σε 3 -4 λεπτά.
Όσο να σηκωθείς και να φύγεις.

Παλιά έβαζες ένα τσιγάρο να καίγεται σιγά σιγά και στην άκρη του είχε τον ανάλογο πυροκροτητή.
Τώρα που σβήνουν πως θα τον φτιάξεις;
Τσάμπα θα περιμένεις.
Αναξιοπιστία στο τετράγωνο.
Τα χαρτάκια που χρησιμοποιώ Μιχάλη ,σπανίως σβήνουν


ειδικά αν ο καπνός είναι λίγο ξερός και το στρίψεις χαλαρά και όχι σφιχτά ,καίγονται μέχρι το φίλτρο.
Οπότε αν θες να τη "μπουμπουνίσεις" κάπου...rizla άσπρο!:D
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Ή τα rizla τα πορτοκαλί (όχι γλυκόριζα).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Τα χαρτάκια που χρησιμοποιώ Μιχάλη ,σπανίως σβήνουν


ειδικά αν ο καπνός είναι λίγο ξερός και το στρίψεις χαλαρά και όχι σφιχτά ,καίγονται μέχρι το φίλτρο.
Οπότε αν θες να τη "μπουμπουνίσεις" κάπου...rizla άσπρο!:D
..κ οχι τα γαλαζια που ειναι βραδυφλεγη..σα κ μενα...δηλαδη..
20170811_122931.jpg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- τό απόλυτο χαρτάκι . . . μετα από αυτό , όλα χρωματίζουν . . εεεεεεεεεε . . . έχουν δική τους γεύση

 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Το απόλυτο "μπαρούτι"!! καίγεται μέχρι να εκπνεύσεις τον καπνό της προηγούμενης ρουφηξιάς.
Και χωρίς κόλα για εκπαιδευμένους στρίφτες.
Κράτησα μερικές δεσμίδες ενθύμιο του παππού.


Με τα RAW καφέ και Smoking σιέλ έχω το αποτέλεσμα που θέλω, ούτε άναμα τρεις και λίγο αλλά ούτε να καίγεται μόνο του το τσιγάρο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Το απόλυτο "μπαρούτι"!! καίγεται μέχρι να εκπνεύσεις τον καπνό της προηγούμενης ρουφηξιάς.
Και χωρίς κόλα για εκπαιδευμένους στρίφτες.
Κράτησα μερικές δεσμίδες ενθύμιο του παππού.


Με τα RAW καφέ και Smoking σιέλ έχω το αποτέλεσμα που θέλω, ούτε άναμα τρεις και λίγο αλλά ούτε να καίγεται μόνο του το τσιγάρο.
- αυτά δεν είχαν ούτε κόλα , τα δάγκωνες λίγο στην άκρη για να δέσουν . . . επίσης οι θεριακλήδες - μάγκες , τα πέταγαν ( τα τσιγάρα ) στον αέρα , γιά να επιδείξουν την τέχνη τους . . . εάν δεν σκόρπιζε το γάρο
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
- αυτά δεν είχαν ούτε κόλα , τα δάγκωνες λίγο στην άκρη για να δέσουν . . . επίσης οι θεριακλήδες - μάγκες , τα πέταγαν ( τα τσιγάρα ) στον αέρα , γιά να επιδείξουν την τέχνη τους . . . εάν δεν σκόρπιζε το γάρο
πλήρως ενημερωμένος mr Spock!!! Mα καλά επιτρεπόταν το κάπνισμα στο Enterprise ?
 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Το απόλυτο "μπαρούτι"!! καίγεται μέχρι να εκπνεύσεις τον καπνό της προηγούμενης ρουφηξιάς.
Και χωρίς κόλα για εκπαιδευμένους στρίφτες.
Κράτησα μερικές δεσμίδες ενθύμιο του παππού.


Με τα RAW καφέ και Smoking σιέλ έχω το αποτέλεσμα που θέλω, ούτε άναμα τρεις και λίγο αλλά ούτε να καίγεται μόνο του το τσιγάρο.


ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΡΟΖ ΧΑΡΤΑΚΙΑ.

ΚΑΠΝΟΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΕΥΦΡΑΙΜΙΔΗΣ ΚΙΛΚΙΣ......

Α! ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΑΥΣΤΡΙΑΚΟ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ΜΕ ΜΠΕΝΤΖΙΝΑ.....


[DOUBLEPOST=1502450291][/DOUBLEPOST]ΥΓ.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΒΗΝΟΥΝ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗΣ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

ΣΕ ΠΙΣΣΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΣΙΓΑΡΟΧΑΡΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΦΥΣΙΚΑ.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 1/10 ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΙΣΩΣ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top