Τσιγάρα

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΡΟΖ ΧΑΡΤΑΚΙΑ.

ΚΑΠΝΟΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΕΥΦΡΑΙΜΙΔΗΣ ΚΙΛΚΙΣ......

Α! ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΑΥΣΤΡΙΑΚΟ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ΜΕ ΜΠΕΝΤΖΙΝΑ.....


[DOUBLEPOST=1502450291][/DOUBLEPOST]ΥΓ.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΒΗΝΟΥΝ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗΣ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

ΣΕ ΠΙΣΣΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΣΙΓΑΡΟΧΑΡΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΦΥΣΙΚΑ.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 1/10 ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΙΣΩΣ.
Ώρε ΤΣΑΚΜΑΚΙ !!!

Μία από τα ίδια, και τσακμάκι και ταμπακέρα με τα ορνιθοσκαλίσματα αρχικά του παππού που ταιριάζουν και με τα δικά μου.
Κιλκίς εσείς Σέρρας εμείς. Να δοκιμάσεις μπασμά ψιλλοκομμένο με όλη του την κρέμα (με όλα τα φυτοφάρμακα εννοώ) να δείς τότε αν σε νοιάζει που σβήνει το τσιγάρο. Δέκα χρώματα αλλάζεις με την πρώτη ρουφηξιά.
Πάντως σαν παρένθεση στο θέμα, επειδή είχα την τύχη να ασχοληθώ με το μάζεμα του καπνού για κάνα δυο χρόνια απορώ ακόμη γιατί καπνίζουμε? Και ο εαυτός μου μέσα φυσικά.
Το στρώμα πίσσας που μαζεύουν τα χέρια μέσα σε ένα πρωινό είναι αρκετό για να σε πείσει να μην καπνίσεις ποτέ . Η μήπως όχι?
Διάλλειμα για τσιγάρο.
[DOUBLEPOST=1502454312][/DOUBLEPOST]
- ιδιαιτέρως . . . :whistling: . . .

Θα ανοίγατε παράθυρα μάλλον . ή την ηλιοροφή με τέτοια μπουριά που βλέπω να κρατάς.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Πάντως σαν παρένθεση στο θέμα, επειδή είχα την τύχη να ασχοληθώ με το μάζεμα του καπνού.
- μας λές σε παρακαλώ χονδρικά 2-3 πράγματα για το τί γίνεται μετά το μάζεμα , μέχρι το τελικό προϊόν


- πχ τα lucky strike που καπνίζω , παλιά επισήμαιναν επάνω στο πακέτο : - it΄s toasted , δηλ. τον έψηναν το καπνό αντί για κάτι άλλο ;



 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
- μας λές σε παρακαλώ χονδρικά 2-3 πράγματα για το τί γίνεται μετά το μάζεμα , μέχρι το τελικό προϊόν


- πχ τα lucky strike που καπνίζω , παλιά επισήμαιναν επάνω στο πακέτο : - it΄s toasted , δηλ. τον έψηναν το καπνό αντί για κάτι άλλο ;



Πολύ χονδρικά και με ότι θυμάμαι μετά από 30 χρόνια.
Μετά το μάζεμα ή σπάσιμο όπως το λέγαμε τότε, το οποίο γίνεται/γινόταν πολύ πρωινές ώρες και μέχρι πριν το μεσημέρι το προιόν μεταφερόταν στο σπίτι για "μπούρλιασμα" , δηλαδή περνίοταν σε βελόνες και μετά κάθε βελόνα δενόταν σε σπάγγο για να γίνει μια αρμαθιά που κρεμιόταν σε καποιου είδους θερμοκήπια για στέγνωμα. Όλα τα παραπάνω αντικαταστάθηκαν με μηχανές οι οποίες κάναν το "ραψιμο" σχετικά αυτόματα.
Μετά το στέγνωμα στα θερμοκήπια οι αρμαθιές γίνονταν "σαντάλια" (κάτι σαν μεγάλοι κόμποι φαντάσου, δεν μου έρχεται άλλη περιγραφή τώρα) και τοποθετούνταν σε ειδικά διαμορφωμένα υπόγεια για να μαλακώσουν με την υγρασία που υπήρχε.
Τον χειμώνα ακολουθεί το "παστάλι" , το ξεδιάλεγμα των φύλλων δηλαδή και οι τοποθέτηση τους σε μεγάλα δέματα περίπου 1χ1μέτρο, πάχους περίπου 30εκ. τα οποία και αποθηκεύονταν εν αναμονή της πώλησης.
Δεν υπήρχε κάποια άλλη διαδικασία επεξεργασίας από τους καπνοπαραγωγούς παρά μόνο όσοι τον χρησιμοποιούσαν για δική τους χρήση και διαλέγαν τα καλύτερα φύλλα , τα βράζαν και τα ψιλοκόβαν για να γίνει κάτι σαν τους καπνούς που αγοράζουμε τώρα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι έπεφτε ΠΟΛΥ και ΙΣΧΥΡΌ φυτοφάρμακο πριν τη συγκομιδή . Μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΌΟ!
Το νου σας.:bigboss:

Υ.Γ. οποιος ξέρει/θυμάται κατι παραπάνω με διορθώνει. Και όποιος ξέρει την υπόλοιπη διαδικασία μέχρι να καταλήξει στο στόμα μας συμπληρώνει.
Με ενδιαφέρει και μένα το toasted.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569



... καποιος βουλκανιος /ανθρωπος /μαιμου κατι .. να ανοιξει θεμα... Lucky Strike..
 
Last edited:

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Στή μία αφίσα λέει toasted to taste better, στην άλλη to remove dangerous iritants.

Mπερδεύομαι , ίσως γιατι το συγχέω μέ το κλασσικό τοστ που κάνει το άθλιο ψωμί του τοστ να taste better. :p
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370



... καποιος βουλκανιος ανθρωπος .. να ανοιξει θεμα... Lucky Strike..

- ήθελα να ανοίξω καινούριο θέμα για ''τσιγάρα'' γενικά , αλλά ψάχνοντας βρήκα το παρόν νήμα . . . οπότε ας το συνεχίσουμε εδώ πέρα

- τι καπνίζουμε ; . . . πόσο ; . . . από πότε ; . . . γεύσεις - πακέτα - παρελκόμενα κλπ


- ξεκινάω : . . . καπνίζω luckies από 19 χρονών non - stop , μόλις είχα πρωτοπάει στην Ιταλία και τα είχαν . . . τώρα πλέον καπνίζω αυστηρά 5/ημέρα , εκτός εάν μπλέξω με ''ξίδια'' και με πάρει ο κατήφορος . . . πρίν τα 19 κάπνιζα από τα 15 : camel - marlboro - saratoga - rothmans - jps - astor - και καρέλια το 10άρι


- έχω προλάβει το camel , turkish and domestic blend . . . μακράν ότι καλύτερο ever
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Στή μία αφίσα λέει toasted to taste better, στην άλλη to remove dangerous iritants.

Mπερδεύομαι , ίσως γιατι το συγχέω μέ το κλασσικό τοστ που κάνει το άθλιο ψωμί του τοστ να taste better. :p
- μιλάμε για περίοδο απάτης , κάπνιζε και θα είσαι υγιής - πετυχημένος - τυπάς - με φρέσκια αναπνοή κλπ

- οκ , γουστάρουμε και καπνίζουμε αλλά ας μην μας λένε μ@λ@κίες . . . κάτι σαν το ''ακούω λάθος αλλά μ΄ αρέσει''
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
- έχω προλάβει το camel , turkish and domestic blend . . . μακράν ότι καλύτερο ever
Νομίζω πως ήταν american and domestic ,όχι turkish.
Αν μιλάμε για το ίδιο ,ήταν όντως οτι καλύτερο σε τσιγάρο αυτής της κατηγορίας.
Αν θυμάμαι καλά, το λόγκο της Camel πάνω σε κάθε τσιγάρο ,ήταν τυπωμένο στο τσιγαρόχαρτο σε ένα καφέ-μελί χρώμα ,ενώ όταν άλλαξαν (και άλλαξε και το χαρμάνι) το λόγκο έγινε γαλαζιο.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Πολύ χονδρικά και με ότι θυμάμαι μετά από 30 χρόνια.
Μετά το μάζεμα ή σπάσιμο όπως το λέγαμε τότε, το οποίο γίνεται/γινόταν πολύ πρωινές ώρες και μέχρι πριν το μεσημέρι το προιόν μεταφερόταν στο σπίτι για "μπούρλιασμα" , δηλαδή περνίοταν σε βελόνες και μετά κάθε βελόνα δενόταν σε σπάγγο για να γίνει μια αρμαθιά που κρεμιόταν σε καποιου είδους θερμοκήπια για στέγνωμα. Όλα τα παραπάνω αντικαταστάθηκαν με μηχανές οι οποίες κάναν το "ραψιμο" σχετικά αυτόματα.
Μετά το στέγνωμα στα θερμοκήπια οι αρμαθιές γίνονταν "σαντάλια" (κάτι σαν μεγάλοι κόμποι φαντάσου, δεν μου έρχεται άλλη περιγραφή τώρα) και τοποθετούνταν σε ειδικά διαμορφωμένα υπόγεια για να μαλακώσουν με την υγρασία που υπήρχε.
Τον χειμώνα ακολουθεί το "παστάλι" , το ξεδιάλεγμα των φύλλων δηλαδή και οι τοποθέτηση τους σε μεγάλα δέματα περίπου 1χ1μέτρο, πάχους περίπου 30εκ. τα οποία και αποθηκεύονταν εν αναμονή της πώλησης.
Δεν υπήρχε κάποια άλλη διαδικασία επεξεργασίας από τους καπνοπαραγωγούς παρά μόνο όσοι τον χρησιμοποιούσαν για δική τους χρήση και διαλέγαν τα καλύτερα φύλλα , τα βράζαν και τα ψιλοκόβαν για να γίνει κάτι σαν τους καπνούς που αγοράζουμε τώρα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι έπεφτε ΠΟΛΥ και ΙΣΧΥΡΌ φυτοφάρμακο πριν τη συγκομιδή . Μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΌΟ!
Το νου σας.:bigboss:

Υ.Γ. οποιος ξέρει/θυμάται κατι παραπάνω με διορθώνει. Και όποιος ξέρει την υπόλοιπη διαδικασία μέχρι να καταλήξει στο στόμα μας συμπληρώνει.
Με ενδιαφέρει και μένα το toasted.

ΜΕΤΑ ΤΟ "ΣΠΑΣΙΜΟ" ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ 4 Η ΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ
"ΒΕΛΟΝΙΑΖΑΝ" ΤΑ ΚΑΠΝΑ ΣΕ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΒΕΛΟΝΕΣ ΣΑΝ ΤΟΥ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΙΟ
ΧΟΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΣΤΟ "ΡΑΜΑ" ΔΗΛΑΔΗ ΣΚΟΙΝΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΒΑΝ ΣΕ
ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΜΗΚΟΣ. Η ΒΕΛΟΝΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ.
ΕΚΕΙ ΠΕΡΝΑΓΕΣ ΤΟ ΣΚΟΙΝΙ ΚΑΙ ΣΥΡΤΑΡΩΝΕΣ ΤΑ ΒΕΛΟΝΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΝΑ ΣΤΟ ΡΑΜΑ.
4 ΚΑΙ 1/2 ΒΕΛΟΝΕΣ ΕΦΤΙΑΧΝΕΣ ΕΝΑ ΡΑΜΑ. ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΤΟ ΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΜΑΓΕΣ
ΣΤΑ "ΑΝΤΙΣΚΗΝΑ" ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑ ΟΠΟΥ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΑΠΟ ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΞΕΡΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΦΕ ΧΡΩΜΑ. ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΦΤΙΑΧΝΕΣ "ΤΣΑΝΤΑΛΙΑ" ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΕΜΑΓΕΣ ΣΕ
ΔΡΟΣΕΡΗ ΑΠΟΘΗΚΗ.
ΠΟΛΛΗ ΚΑΙ ΕΠΙΠΟΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΕΝΤΑΡΟΔΕΚΑΡΕΣ.
ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΒΕΛΟΝΙΑΣΜΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΑΒΑΛΕΣ, ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΜΑΚΙ ΚΑΜΜΙΑ
ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΙΖΕ ΕΝΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΕΡΜΑΝΙΔΗ Η ΤΟΛΗ Η
ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ Η ΜΗΤΡΟΠΑΝΟ.
Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΛΑΜΠΙΡΗΣ ΚΑΙ ΤΟ "ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ" ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΓΙΑ
ΟΛΟΥΣ. ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ "ΜΙΚΡΗ ΠΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ" ΟΠΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑ
ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ.
ΕΚΕΙ ΕΜΑΘΑ ΤΟ "ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΙ"
OI MHXANΕΣ ΗΡΘΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ 80...
ΕΒΑΖΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΠΝΑ ΣΕ ΚΥΛΙΟΜΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΑΒΕ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ
ΤΟ ΡΑΜΑ.
Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΗΤΑΝ Ο ΜΠΑΣΜΑΣ. ΜΕΤΑ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΣΟΧΟΥΜΙ-ΒΑΤΟΥΜΙ ΚΑΙ
ΒΙΡΤΖΙΝΙΑ. ΑΥΤΑ ΦΤΑΝΑΝ ΤΑ 3Μ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑΝ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ.
Ο ΜΠΑΣΜΑΣ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟΣ ΕΩΣ 1,5Μ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΥΡΩΔΑΤΟΣ.
ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ Τ ΑΓΟΡΑΖΑΝ ΤΟΝ ΗΘΕΛΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΜΙΞΗ ΕΩΣ 10% ΓΙΑ ΑΡΩΜΑ.
ΚΑΤΙ ΔΗΛ ΣΑΝ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΘΥΜΑΡΙΣΙΟ ΜΕΛΙ.
ΣΟΥ ΑΦΗΝΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΙΑ ΚΑΦΕΤΙΑ ΜΑΥΡΙΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΚΑΡΑΜΕΛΑ" ΤΟΥ ΑΝΘΟΥ
ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΠΟΡΟΥΣ.
ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΘΕ ΦΥΤΕΙΑ ΕΙΧΕ 3 ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΤΩ ΦΥΛΛΑ.
Ο ΜΠΑΣΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΒΑΡΥΣ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΝΙΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣ
ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΑΥΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΑΝΤΑΖΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.....
ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΑΝ ΤΑ ΘΥΜΗΘΩ ΘΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ......

ΠΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΠΑΥΛΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ.
ΧΩΡΙΟ ΔΙΒΟΥΝΟ ΝΟΜΟΥ ΚΙΛΚΙΣ.
ΓΥΡΩ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΓΕΡΑΚΑΡΕΙΟ-ΒΑΘΗ-ΣΠΟΥΡΓΙΤΙ-ΦΥΣΚΑ-ΒΑΘΗ (ΟΙ ΘΕΙΟΙ ΜΟΥ)-ΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ
ΘΟΔΩΡΑΚΙΑ. ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΗΞΕΡΑ ΤΟΤΕ.
[DOUBLEPOST=1502464186][/DOUBLEPOST]ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΜΠΑΝΙΟ-ΛΑΣΠΟΛΟΥΤΡΟ ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΚΡΥΑ ΝΕΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΟ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ.
[DOUBLEPOST=1502464348][/DOUBLEPOST]ΥΓ2. ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ......
 
Last edited by a moderator:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
IMG_20170811_175937443.jpg

...α'-β' γυμνασιου ξεκίνησα... στο λυκειο καπνιζα ηδη..μετα απο κυριως chesterfield κ camel αντε κ πες κ κανα marlboro medium ειχα καπνισει rothmans/john player special/dunhill/stevenson/σαντε/george carelias κασετίνα/assos 1.. κ οτι υπηρχε διαθεσιμο..κατεληξα στα L.S. (πολυ δυσεύρετα) κ οποτε δεν ειχα λεφτα καπνο drum .. πλεων εδω κ 5 χρονια Golden virginia πρασινο/ χαρτακια rizla γαλαζιο /φιλτρακια swan κοκκινο ή rizla βιοδιασπομενα αμα βρω.
Εμεις οι μαϊμούδες δε καπνιζουμε πολυ..καπνιζουμε συνεχεια...
Το εχω στο πλανο να το μοιωσω λιγο.. θα δουμε..θα γινει κ αυτο..:smoke:
Ξεχωριζω ασσο κ Lucky Strike.. δυστηχως θυμόμουν να εχω περισσότερα πακετα διασοζωνται λιγα λογω έλλειψης χώρου παλαιότερα.. εχω βρει μια σειρα απο διαφορες εκδοσεις πακέτων δυστηχως με τις προειδοποιήσεις. :dance:
Ξερω 'γω.. ειμαι του αργου κ βασανιστικου μάλλον..:biggrin::party:
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Old Holborn και ξερό ψωμί. Τον μπλε για καμιά 20ρια χρόνια χωρίς φιλτράκια και τα τώρα πλεον τον πράσινο και με φιλτράκια. Νωρίτερα και στα ενδιάμεσα winston, camel σκέτο (κάτι θυμάμαι κι εγώ για turkish) και Δελφοί κασετίνα, είχε καφέ φίλτρο και πουλούσες μούρη ότι είναι εισαγόμενο.
Ωραίος tigergreg!! Έδωσες καλή λεπτομέρεια , όποιος το χει ζήσει ξέρει. Αν και θα διαφωνήσω για τις πενταροδεκαρες, τότε ο καπνός πλήρωνε καλά και ειδικά ο μπασμας που είχαν στα χωριά μας.
Τα ξέρω τα χωριά που αναφέρεις, ίδια ακριβώς απόσταση έχουν απ την λίμνη με τα δικά μου μέρη στη Σιντική.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Νομίζω πως ήταν american and domestic ,όχι turkish.
Αν μιλάμε για το ίδιο ,ήταν όντως οτι καλύτερο σε τσιγάρο αυτής της κατηγορίας.
Αν θυμάμαι καλά, το λόγκο της Camel πάνω σε κάθε τσιγάρο ,ήταν τυπωμένο στο τσιγαρόχαρτο σε ένα καφέ-μελί χρώμα ,ενώ όταν άλλαξαν (και άλλαξε και το χαρμάνι) το λόγκο έγινε γαλαζιο.
- υπήρχαν και τα 2 με το turkish να είναι το ποιό σπάνιο



 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Νομίζω πως ήταν american and domestic ,όχι turkish.
Αν μιλάμε για το ίδιο ,ήταν όντως οτι καλύτερο σε τσιγάρο αυτής της κατηγορίας.
Αν θυμάμαι καλά, το λόγκο της Camel πάνω σε κάθε τσιγάρο ,ήταν τυπωμένο στο τσιγαρόχαρτο σε ένα καφέ-μελί χρώμα ,ενώ όταν άλλαξαν (και άλλαξε και το χαρμάνι) το λόγκο έγινε γαλαζιο.
Νάτο... american & domestic ήταν..καλά θυμάμαι!

camel σκέτο (κάτι θυμάμαι κι εγώ για turkish)
Και το άφιλτρο το παλιό, american & domestic ήταν.
download (1).jpg


- υπήρχαν και τα 2 με το turkish να είναι το ποιό σπάνιο
Κάπου το μπερδεύεις...αυτά που κυκλοφορούσαν στην ελληνική αγορά και κατασκευάζονταν από τον Καρέλια με την άδεια της J.R Reynolds ,ήταν american& domestic.
To turkish & domestic ,κυκλοφόρησε αργότερα ,με εντελώς διαφορετική γεύση.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Εσύ τσιγάρο camel να καπνίζεις ναι κι εγώ σε μια γωνιά να πίνω ουίσκι
20170811_185927.jpg
..
 
  • Like
Reactions: Pin


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Άρχισα να καπνίζω στα 15 μου, απλά και μόνο για να κάνω φιγούρα σε μια γκόμενα που κάπνιζε.
Ξεκίνησα με Marlboro κανονικό και μετά το γύρισα στο 100άρι πιο μακρύ και πιο φτηνό και αυτό κάπνιζα μέχρι και το τέλος της στρατιωτικής θητείας μου που χρειαζόμουν 2 πακέτα την ημέρα.
Μόλις απολύθηκα και άρχισα να δουλεύω, σιγά σιγά μέσα σε ένα 3μηνο το ελλάτωσα στα 7 - 8 τσιγάρα την ημέρα.
Μέσα σε έναν χρόνο είχα κατέβει στα 3 - 4 τσιγάρα την ημέρα και από τότε είμαι ακόμη έτσι με 3 - 4 άντε 5 την ημέρα.
Δεν μπορώ παραπάνω και μάλιστα τον χειμώνα μπορεί να είμαι και με 2 - 3 όλη την ημέρα.
Μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις μπορεί να το ξεπεράσω, δηλ. μπαράκια, ποτά, ταβέρνα, παρέα κ.λ.π.
Τώρα εδώ και μερικά χρόνια καπνίζω Leader κόκκινα
leader.jpg


Όταν τα άρχισα είχαν ένα ευρώ το πακέτο.
Κάθε λίγο έπαιρναν και μια αύξηση και ενώ είχαν φτάσει πρόσφατα στα 3,30 € πολύ σύντομα προ ημερών τα έκαναν 3,70 € το πακέτο.
Χειρότερα κι από τα διόδια.
Πάντως δεν έχω πρόβλημα να το κόψω, αν το ακριβαίνουν κι άλλο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εσύ τσιγάρο camel να καπνίζεις ναι κι εγώ σε μια γωνιά να πίνω ουίσκι View attachment 78303 ..
Ξέρω εγώ κάτι που μπορούσε, Καίσαρ, να σας σώσει.
Κάτι που πάντα βρίσκεται σ' αιώνια εναλλαγή,
κάτι που σχίζει τις θολές γραμμές των οριζόντων,
και ταξιδεύει αδιάκοπα την ατελείωτη γη.

Κάτι που θα 'κανε γοργά να φύγει το κοράκι,
που του γραφείου σας πάντοτε σκεπάζει τα χαρτιά·
να φύγει κρώζοντας βραχνά, χτυπώντας τα φτερά του,
προς κάποιαν ακατοίκητη κοιλάδα του Νοτιά.

Κάτι που θα 'κανε τα υγρά, παράδοξά σας μάτια,
που αβρές μαθήτριες τ' αγαπούν και σιωπηροί ποιηταί,
χαρούμενα και προσδοκία γεμάτα να γελάσουν
με κάποιον τρόπο που, όπως λεν, δε γέλασαν ποτέ.


Γνωρίζω κάτι, που μπορούσε, βέβαια, να σας σώσει.
Εγώ που δε σας γνώρισα ποτέ... Σκεφτείτε... Εγώ.
Ένα καράβι... Να σας πάρει, Καίσαρ... Να μας πάρει...
Ένα καράβι που πολύ μακριά θα τ' οδηγώ.

Μια μέρα χειμωνιάτικη θα φεύγαμε.
-- Τα ρυμουλκά περνώντας θα σφυρίζαν,
τα βρωμερά νερά η βροχή θα ράντιζε,
κι οι γερανοί στους ντόκους θα γυρίζαν.

Οι πολιτείες οι ξένες θα μας δέχονταν,
οι πολιτείες οι πιο απομακρυσμένες
κι εγώ σ' αυτές αβρά θα σας εσύσταινα
σαν σε παλιές, θερμές μου αγαπημένες.

Τα βράδια, βάρδια κάνοντας, θα λέγαμε
παράξενες στη γέφυρα ιστορίες,
για τους αστερισμούς ή για τα κύματα,
για τους καιρούς, τις άπνοιες, τις πορείες.

Όταν πυκνή η ομίχλη θα μας σκέπαζε,
τους φάρους θε ν' ακούγαμε να κλαίνε
και τα καράβια αθέατα θα τ' ακούγαμε,
περνώντας να σφυρίζουν και να πλένε.

Μακριά, πολύ μακριά να ταξιδεύουμε,
κι ο ήλιος πάντα μόνους να μας βρίσκει·
εσείς τσιγάρα «Κάμελ» να καπνίζετε,
κι εγώ σε μια γωνιά να πίνω ουίσκυ.

Και μια γριά στο Αννάμ, κεντήστρα στίγματος,
--μια γριά σ' ένα πολύβοο καφενείο--
μια αιμάσσουσα καρδιά θα μου στιγμάτιζε,
κι ένα γυμνό, στο στήθος σας, κρανίο.

Και μια βραδιά στη Μπούρμα, ή στη Μπατάβια
στα μάτια μιας Ινδής που θα χορέψει
γυμνή στα δεκαεφτά στιλέτα ανάμεσα,
θα δείτε - ίσως - τη Γκρέτα να επιστρέψει.

Καίσαρ, από ένα θάνατο σε κάμαρα,
κι από ένα χωματένιο πεζό μνήμα,
δε θα 'ναι ποιητικότερο και πι' όμορφο,
ο διάφεγγος βυθός και τ' άγριο κύμα;

Λόγια μεγάλα, ποιητικά, ανεκτέλεστα,
λόγια κοινά, κενά, «καπνός κι αθάλη»,
που ίσως διαβάζοντάς τα να με οικτίρετε,
γελώντας και κουνώντας το κεφάλι.

Η μόνη μου παράκληση όμως θα 'τανε,
τους στίχους μου να μην ειρωνευθείτε.
Κι όπως εγώ για έν' αδερφό εδεήθηκα,
για έναν τρελόν εσείς προσευχηθείτε.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΑΡΕΛΛΗΣ ΗΤΑΝ ΣΥΜΑΘΗΤΗΣ ΜΟΥ ΕΚΑΤΣΑ

ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΣΙΓΑΡΑΔΩΝ

ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ.

Ο ΚΟΥΤΑΡΕΛΛΗΣ ΔΙΩΧΘΗΚΕ ΤΟ 61 ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΝΑΣΕΡ.....



https://hellenicdiaspora.com/wp-content/uploads/2014/12/aigyptiako_tsigaro_N.compressed.pdf
 

D

Deleted member 23222

Guest
Κόφτε το.
Αγαλίαση!!!
Ακόμα και με ηλεκτρονικό ή ακόμα καλύτερα Iqos θα αλλάξει η ζωή σας...

Απλά θα γίνετε λίγο βοοειδή...
Θα πάρετε παπούτσια και θα αρχίσετε το τρέξιμο...
Συνήθως μετά έρχεται τραυματισμός κλπ κλπ...
Αλλά μην καπνίζετε κωλοτσίγαρο!!!

Κάπνιζα πέντε τσιγάρα από Α Λυκείου.
Μετά το σχολείο πακέτο.
Στο στρατό 1,5.
Στην δουλειά αρχικά 2...
Πριν το σταματήσω ...3!!!

Ξεκίνησα με Winston Καρέλια, μετά Camel Καρέλια, και όταν τα σταμάτησε, μόνιμα Marlboro...
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top