Τσιγάρα

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
- τό δεύτερο αγαπημένο μου , ( μετά τό lucky strike ) ... ευγενική και διακριτική γεύση , μέτριο σε "βαρύτητα" , αριστοκρατική εμφάνιση και ίσως λίγο γυναικείο ...


IMG_20201229_114027.jpg


... για τους θεριακληδες τό φίλτρο κόβεται στα δύο εύκολα , εμφανίζονται έτσι το πρώτο μισό πού εμπεριέχει ενεργό άνθρακα ( υποθέτω ) ...

IMG_20201229_114209.jpg


... ότι πιο κοντά σε ελληνικό χαρμάνι ( δυσεύρετη γεύση πλέον , μετά την εγχώρια στροφή προς τα Virginia ) , εξ άλλου ...



The company was founded in Constantinople by Greek tobacco trader Basil Muratoglu, in 1821



1609235910318.png





. . . γνήσιο τριοδικό high end τσιγάρο . . . :smoke:
 
Last edited:


Μηνύματα
562
Reaction score
590
Δεκαετία 70, καλοκαίρι μεταξύ Δημοτικού - Γυμνασίου, μαζί με έναν φίλο αγοράσαμε Ρεκόρ, νομίζω γιατί ήταν φθηνότερα από άλλα πιο γνωστά της εποχής.

Ρεκορ.jpg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
- τό δεύτερο αγαπημένο μου , ( μετά τό lucky strike ) ... ευγενική και διακριτική γεύση , μέτριο σε "βαρύτητα" , αριστοκρατική εμφάνιση και ίσως λίγο γυναικείο ...


View attachment 193669

... για τους θεριακληδες τό φίλτρο κόβεται στα δύο εύκολα , εμφανίζονται έτσι το πρώτο μισό πού εμπεριέχει ενεργό άνθρακα ( υποθέτω ) ...

View attachment 193668

Καλύτερα νά μήν τό καπνίσετε όμως με μισό φίλτρο , γιατί ξεκολλάνε κομματάκια άνθρακα
 



Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
10 ημέρες καθαρός μετά από 39 έτη καπνίσματος.
Η άγνωστη ιστορία της γυναίκας που κοσμούσε τα πακέτα των τσιγάρων Sante



Το πακέτο των τσιγάρων Sante έχει μείνει στην ιστορία. Τα συγκεκριμένα τσιγάρα είχαν ξεπεράσει κατά πολύ την εικόνα ενός προϊόντος και ήταν πια ένα διαχρονικό σύμβολο στον χώρο του καπνεμπορίου. Σε αυτό συνέβαλε η διάσημη κόκκινη κασετίνα με την ξανθιά γυναίκα που καπνίζει. Κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά στην αγορά το 1933 από τα αδέλφια Κωνσταντίνου.

Η εταιρεία που ίδρυσε ο Χαρίλαος Κωνσταντίνου έδρευε στην οδό Λυκούργου, αλλά τα τσιγάρα φτιάχνονταν στο δημόσιο καπνεργοστάσιο της οδού Λένορμαν. Το όνομα Sante επιλέχθηκε για να πείσει τον κόσμο ότι επρόκειτο για ένα υγιεινό τσιγάρο, αφού βγαίνει από τη λέξη sanitas που στα λατινικά σημαίνει υγεία. Εκείνη την εποχή δεν ήταν και τόσο οξύμωρο, αφού ακόμη και λίγο πριν από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο υπήρχαν διαφημίσεις με γιατρούς που έλεγαν πόσο καλό κάνουν τα τσιγάρα στην υγεία!...








Το «ωραιότερο πακέτο της αγοράς»

«Πάντοτε με τα ελαφρά σιγαρέτα Σαντέ, που σας προφυλάσσουν από τας γνωστάς ενοχλήσεις», ήταν το σλόγκαν τους. Για την κυκλοφορία του πρώτου πακέτου έγινε ειδική παραγγελία σε ζωγράφο. Οι αδελφοί Κωνσταντίνου ήθελαν στην κασετίνα να εικονίζεται μια γυναίκα που καπνίζει και εκείνος ικανοποίησε το αίτημά τους. Ο κόσμος το χαρακτήρισε σαν το «ωραιότερο πακέτο της αγοράς» και συζητήθηκε πολύ το πρόσωπο στο πακέτο. Όλοι έψαχναν να βρουν ποια είναι η μυστηριώδης γυναίκα. Πολλοί πίστευαν ότι επρόκειτο για μια κυρία της καλής κοινωνία των Αθηνών που δεν ήθελε να αποκαλύψει το όνομά της. Τελικά έγινε γνωστό ότι το μοντέλο του ζωγράφου ήταν η καλλιτέχνιδα Ζωζώ Νταλμάς.



Η Νταλμάς και ο Κεμάλ

Το όνομά της ήταν Ζωζώ Νταλμάς και γεννήθηκε το 1905 στην Κωνσταντινούπολη. Τραγουδούσε, χόρευε και μάγευε τα πλήθη σε όλη την οικουμένη. Ταξίδεψε όπου υπήρχαν ελληνικές παροικίες και κατέκτησε τις καρδιές πριγκίπων και πολιτικών ηγετών, ανάμεσα στους οποίους ήταν κι ο Κεμάλ Ατατούρκ. Η ιστορία τους ξεκίνησε με ένα τρόπο σχεδόν κινηματογραφικό. Γνωρίστηκαν σε ένα νυχτερινό μαγαζί που χόρευε η Ζωζώ και πέρασαν τη νύχτα μαζί. Το επόμενο πρωί, ο Κεμάλ έφυγε, αφήνοντας ένα χαρτονόμισμα χιλίων λιρών στο κομοδίνο. Η Ελληνίδα ντίβα το εξέλαβε ως τρομερή προσβολή. Γι’ αυτό και έδωσε μία αποστομωτική απάντηση. Πάνω στο χαρτονόμισμα ήταν τυπωμένο το πρόσωπο του Κεμάλ. Πήρε λοιπόν ένα ψαλίδι και έκοψε προσεχτικά το κομμάτι που ήταν η εικόνα του. Παράτησε στο κομοδίνο το άχρηστο πλέον χαρτονόμισμα, μαζί με αυτό το σημείωμα: «Από αυτό που μου αφήσατε πήρα μόνο αυτό που μου χρειαζόταν. Το υπόλοιπο σας το επιστρέφω γιατί μου είναι εντελώς άχρηστο». Την άλλη μέρα της έστειλε κοσμήματα. Του τα επέστρεψε και τελικά κατάλαβε ότι αυτή η γυναίκα δεν εξαγοραζόταν με χρήματα.



«Θαυμάζω τους Έλληνες κι όχι τους δικούς μου, τους μπουνταλάδες»

Η ίδια είχε υποστηρίξει, ότι σε προσωπικές στιγμές ο Κεμάλ της είχε εκμυστηρευτεί σε άπταιστα ελληνικά: «Πίστεψε με, θαυμάζω τους Έλληνες κι όχι τους μπουνταλάδες τους δικούς μου». Βέβαια, ο βίος του Κεμάλ μάλλον δεν δικαιολογεί τον ισχυρισμό της. Σε άλλη συνέντευξή της το 1962, είπε: «Άστα «μπαμπά», του έλεγα ειρωνικά, «το θες ή δεν το θες, είσαι Ρωμιός! Από πού ήταν η γιαγιά σου; Δεν ήταν η κυρα-Μαρία από τα Γιάννενα; Ύστερα… τούρκεψες, «μπαμπά»! Κι αυτός χαχάνιζε, χτυπιόταν, άρπαζε ένα μπουκάλι με ρακή, έπινε στην υγειά μου και στην… ελληνοτουρκική φιλία.



«Κατάσκοπος δεν ήμουνα, Ελληνίδα ήμουνα»

Η Νταλμάς όταν ερχόταν στην Ελλάδα, συνήθιζε να συναντά τον Ελευθέριο Βενιζέλο. Πολλοί είπαν ότι ήταν ένας «διπλός πράκτορας», που χρησιμοποιούσε τα κάλλη της για να εξάγει μυστικά της τουρκικής κυβέρνησης. Η ίδια δήλωσε, «Κατάσκοπος δεν ήμουνα, Ελληνίδα ήμουνα». Στην κατοχή οι πράκτορες της Γκεστάπο την ξυλοκόπησαν άγρια, όταν αρνήθηκε να καταδώσει αντιστασιακούς, με αποτέλεσμα να αποβάλει το μωρό της. Πέθανε το 1988 σε ένα γηροκομείο της Αθήνας. Μακριά από το κοινό που τη λάτρεψε και τη δημοσιότητα. Στα 83 της άλλωστε οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς είχαν ήδη φύγει από τη ζωή. Ίσως γιατί έφθειραν την υγεία τους με αυτά τα υγιεινά τσιγάρα, που έβγαζαν από το πακέτο με την όμορφη κοπέλα που κάπνιζε και έκανε το καπνό να φαίνεται μαγικός.





Πηγή: mixanitouxronou.gr
Ρε φίλε τι μου θύμησες με έστελνε η συγχωρεμένη η γιαγιά μου στο περίπτερο να της πάρω Σαντε σκέτο και θυμάμαι στην κούτα ήταν χύμα και ο περιπτεράς τα τύλιγε σε χαρτάκι
 

jag

Μηνύματα
9.160
Reaction score
27.395
Smoking-Indian.jpg

 



jag

Μηνύματα
9.160
Reaction score
27.395


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.962

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Στην Ελλάδα τα πρώτα καπνοπωλεία έκαναν την εμφάνισή τους μετά την απελευθέρωση από τους Τούρκους. Αρχικά στο Ναύπλιο και μετά στην Αθήνα, μικρά μαγαζιά πωλούσαν κομμένο καπνό για τις εξής χρήσεις: τουμπεκί, τσιμπούκια, ναργιλέδες, σνιφάρισμα και μάσημα.

Μετά τη δεκαετία του 1860, η ζήτηση του καπνού στην Ελλάδα αυξήθηκε. Το χειροποίητο στριφτό τσιγάρο επικράτησε σταδιακά έναντι των άλλων τρόπων καπνίσματος. Έως το 1883, οι καπνιστές αγόραζαν χύμα καπνό που συνοδευόταν από τσιγαρόχαρτα, στην τιμή της μιας πεντάρας για δέκα δράμια. Δηλαδή τέσσερα λεπτά για τον καπνό και ένα για τα χαρτάκια. Ο καπνός κοβόταν παρουσία του πελάτη, όπως ακριβώς συμβαίνει στα καφεκοπτεία...

ο Δημόσιο Καπνεργοστάσιο στη συμβολή των οδών Στουρνάρη και Αριστοτέλους, πριν καεί *το 1927...
1624882704606.png



Ο Χαρίλαος Τρικούπης επέβαλε φορολογία στον καπνό για να ελέγξει τη λαθρεμπορία και να αυξήσει τα κρατικά έσοδα...

Στα καπνοπωλεία παρουσιάσθηκε το έτοιμο χειροποίητο τσιγάρο που ήταν συνήθως χοντρό και με σημάδια από την κόλλα του τσιγαρόχαρτου. Στις αποθήκες των καπνοπωλείων άνδρες, γυναίκες και παιδιά έκοβαν τον καπνό σε απλά χαβάνια για να τα κάνει χαρμάνια με διάφορες ποικιλίες ο χαρμαντζής.

Τα στριφτά τσιγάρα πωλούνταν σε πακέτα που έφεραν το σήμα ή το όνομα του καπνοπωλείου που φτιάχνονταν. Οι καπνοπώλες στόλιζαν τα πακέτα με θυρεούς, ξίφη, στέμματα, πουλιά, ζώα, θεούς του Ολύμπου, ημίθεους, αθλήματα και άλλα...

http://www.mixanitouxronou.gr/i-skl...o-kefaleo-eklise-tis-ikogeniakes-epichirisis/




* . . . - από τότε τα καίγαν στην Στουρνάρη ;
 





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
po.jpg


- ίσως μετά από ένα κιλό παιδάκια , ή σάν προναρκωση ... Ότι πιο βαρύ έχω δοκιμάσει ... Στεγνός με φυσικό άρωμα και οικονομικός , αφού είναι για μία στο τόσο ... Θυμίζει λίγο Ammerman spirit
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top