Τυφλό τεστ καλωδίων τροφοδοσίας

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Συνάδελφοι, το Φοιτητικό κίνημα συνάδελφοι... (ωχ, λάθος κασέτα. Μισό λεπτό..., ωωωραία, λοιπόν).

Συνάδελφοι, όπως ίσως έχει υποπέσει στην αντίληψή σας, "ψήνεται" τυφλό τεστάκι καλωδίων τροφοδοσίας, το οποίο πρότεινα να γίνει υπό την αιγίδα αμφοτέρων των avsite.gr και avclub.gr. Ο σκοπός της δοκιμής είναι να διερευνήσουμε, εάν υπάρχουν διαφορές ακουστές μεταξύ δύο τελείως διαφορετικών καλωδίων ρεύματος. Τα δύο δοκίμια πρόκειται να είναι, αφ' ενός μεν το πιο ακριβό και σοφιστικέ καλώδιο που μπορεί να υπάρχει στη διάθεσή μας, και αφ' ετέρου ένα καλώδιο που έκοψα από μια τοστιέρα που βρήκα πεταμένη στα σκουπίδια.

Για πρακτικούς λόγους, μπορούμε να κάνουμε δύο δοκιμές, μια στην Αθήνα και μια στη Θεσσαλονίκη. Όσοι θέλετε να συμμετάσχετε, παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή σε αυτό το θέμα, προτείνοντας και το σύστημα κάποιου φίλου ή γνωστού, που είναι κοινής αποδοχής, (δηλαδή είναι ακριβό σύστημα), υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι αυτός έχει τη διάθεση να φιλοξενήσει μια τέτοια δοκιμή, καθώς επίσης και την ημέρα που υπάρχει ελεύθερος χρόνος, προφανώς κάποιο Σάββατο, ή Κυριακή. Λοιπόν; Τί λέτε;
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
... και ένας γκάβακας δεκανέας αλλαγής. Α, να σας πω! Χρειάζομαι και έναν μάρτυρα, για να πιστοποιήσει ότι έκανα τις αλλαγές όπως θα έχουν βγει από το Excel.
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εννοείται ότι είμαι μέσα.
Βεβαίως, είναι ωραία να λέμε ότι θα μαζευτούμε αλλά είναι πολύ δύσκολο να οργανώσουμε τελικά ένα σωστό test. Σε ότι αφορά στο ενδεχόμενο εκδήλωσης στην Θεσσαλονίκη, θα βοηθήσω όσο μπορώ.
 



Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
παντως κωστα στου μανωλη το συστημα επειδη μου το ειχε κανει το τεστ εν αγνοια μου σου λεω οτι εινια σα να κλεβεις εκκλησιες ακομα και σε αγνωστο προγραμμα.
και το θεμα των "καρβουνιασμενων επαφων" επισης.
εγω παλι σου προτεινω να πας με το φουρουτοστ καλωδιο εσυ πρωτα εκει και να το συζητησουμε
φυσικα εν οψη χαβαλε εγω ειμια μεσα εστω και ως βοηθος δεκανεα...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Παναγιώττττ,
το τι ακούς στο σύστημα του Μανώλη ή το δικό σου ή το τι ακούω στο δικό μου, είναι κάτι που πολύ λίγη σημασία έχει. Τουλάχιστον δεν αφορά σους λόγους για τους οποίους γίνεται ένα blind test.

Είναι σίγουρο ότι στο "δικό μας" σύστημα, πολλοί είμαστε σε θέση να αναγνωρίσουμε αν σήμερα έχει περισσότερη υγρασία από χθες (μη γελάς αν είχες ηλεκτροστατικά θα καταλάβαινες τι εννοώ). Όμως, ο λόγος ενός blind test είναι να βγάλει άκρως αντικειμενικά συμπεράσματα. Τέτοια μπορούν να βγούνε μόνον σε ένα όσο το δυνατόν ολοκληρωμένο σύστημα αναφοράς (ηχεία, οδήγηση, χώρος), αποτελούμενο από κατασκευές ευρείας κατανάλωσης και κοινής αποδοχής, που όμως ακούς για ΠΡΩΤΗ φορά. Αν και μόνον αν μπορείς να ανακαλύψεις διαφορές σε ένα κοινώς αποδεκτό σύστημα αναφοράς για την συμπεριφορά του οποίου όμως δεν έχεις την παραμικρή μυρωδιά, τότε έχει νόημα η διαδικασία. Μόνον έτσι είναι αντικειμενικό το συμπέρασμα μιας ακρόασης. Με άγνωστο και τυχαίο σύστημα αναφοράς...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Αθήνα
1. preve
2. Andrew
3. Πανκροκ

Θεσσαλονίκη
1. Σπύρος Μπλάτσιος
2. Νίκος Τσαρουχάς

Έλα, να βελέπω και άλλαι σεμμετοχαί...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Η αλήθεια είναι ότι και στο άλλο thread έχουν ανάψει τα αίματα για τα καλά. Δεν έχει νόημα να δηλώσω κι εδώ συμμετοχή. Θα είμαι εκεί .

Το καλώδιο της τοστιέρας του Κόγια είναι πλέον θρυλικό, είναι όμως DIY.

Μήπως θα ήταν καλύτερο στη θέση αυτού του καλωδίου να δοκιμάζαμε ένα απλό καλώδιο τυποποιημένο των 2 ευρώ από Η/Υ ?
Αυτό πιστεύω ότι θα "πονάει" περισσότερο γιατί θα είναι και αλάδοτο.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
παντως κωστα στου μανωλη το συστημα επειδη μου το ειχε κανει το τεστ εν αγνοια μου σου λεω οτι εινια σα να κλεβεις εκκλησιες ακομα και σε αγνωστο προγραμμα.
και το θεμα των "καρβουνιασμενων επαφων" επισης.
εγω παλι σου προτεινω να πας με το φουρουτοστ καλωδιο εσυ πρωτα εκει και να το συζητησουμε
φυσικα εν οψη χαβαλε εγω ειμια μεσα εστω και ως βοηθος δεκανεα...
Παναγιώτη, όταν μια συσκευή σου (οποιαδήποτε θέλεις) παραμένει αναμμένη και εγώ σου κάνω αλλαγές στα καλώδια ρεύματος χωρίς να υπάρχει διακοπή στο πρόγραμμα, είσαι σίγουρος ότι θα ακούσεις πόσες αλλαγές συνολικά έκανα ?
Το έχετε δοκιμάσει ποτέ με αυτό τον τρόπο ?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Εγώ θα πρότεινα επίσης...

- 3. Καλώδιο από πορτατιφ
- 4. Καλώδιο τηλεφονικό
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
α) τεθηκε θεμα για το αν ακουγονται οι διαφορες στα καλωδια.
η απαντηση ειναι ναι και οχι , εξαρταται απο το υπολοιπο συστημα.
για αυτην λοιπον την ερωτηση , δηλαδη γαι το αν ακουγονται διαφορες στα καλωδια ρευματος αρκει ΕΝΑ συστημα στο οποιο θα ακουστουν οι διαφορες για να δωθει θετικη απαντηση. στο σημειο αυτο λοιπον θεωρω οτι η επιλογη του συστηματος ειναι καταλυτικης σημασιας.
β)τζικαρ ξερω εναν @#$%%^ πουειχε δυο διακοπτες στο πολυμπριζο του και μας πεταξε τα ματια εξω με κατι αλλαγες που εκανε, οποτε ναι κατα καποιο τροπο η δοκιμη ηταν παραπλησια με αυτην που λες
γ)στο δικο μου συστημα η διαφορα απο το απλο 3χ4 κουζινας στο πρασινο φουρουτεκ στον τελικο δεν ειχε κραυγαλεες διαφορες. υπαρκτες μεν σε καποια σημεια αλλα οχι για να κοψεις φλεβες.ωστοσο αμφοτερα δεν μπορουσαν να συγκριθουν με το 3χ1.5 που ειχε η συσκευασια μεσα (υπεραρκετη διατομη για 800W μεγιστη καταναλωση). απο την αλλη η διαφορα στο cd απο το κουζινας στο μπλε kimber ηταν ισοπεδωτικη.
δ) να ερθω νηστικος?
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Παιδια ,αν ειναι να ερθει καποιος αλλος "σχετικος" εγω πολυ ευχαριστως να παραχωρησω την θεση μου.
Το λεω αυτο μιας και ειναι πραγματικα πολυ σημαντικο αυτο το test
-τουλαχιστον στα δικα μου ματια-
και καλο θα ηταν να παρουν σειρα πρωτα οι "του αθληματος" ,
και αν μεινει χωρος στον εξωστη η στον ναρθηκα ,
τοτε παιρνουμε και μεις λιγο "ματι".
Οποτε ας θεωρησει ο Δημογεροντας την συμμετοχη μου ως αναπληρωματικο στον παγκο .
Ευχαριστω,
Οττο.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
α) τεθηκε θεμα για το αν ακουγονται οι διαφορες στα καλωδια.
η απαντηση ειναι ναι και οχι , εξαρταται απο το υπολοιπο συστημα.
για αυτην λοιπον την ερωτηση , δηλαδη γαι το αν ακουγονται διαφορες στα καλωδια ρευματος αρκει ΕΝΑ συστημα στο οποιο θα ακουστουν οι διαφορες για να δωθει θετικη απαντηση. στο σημειο αυτο λοιπον θεωρω οτι η επιλογη του συστηματος ειναι καταλυτικης σημασιας.
Όχι φιλαράκ.
Αν η απάντηση είναι αυτή, τότε δεν χρειάζονται αντικειμενικές μέθοδοι προσέγγισης, δηλαδή blind tests και κουραφέξαλα. Το ζητούμενο δεν είναι η καταγραφή απόψεων από την προσωπική μας εμπειρία ή από το τάδε ή το δείνα σύστημα, διότι αυτό είναι μια απλή τρύπα στο νερό. Το ζητούμενο είναι η εξακρίβωση ή όχι του γεγονότος κάτω από τις ορθές συνθήκες. Αυτές δε, είναι δεδομένες και δεν είναι σου 'πα, μου 'πε, ακούσαμε μια νύχτα με φεγγάρι διότι το system είναι αναλυτικό ή δεν ακούσαμε γιατί ήταν μπαχατέλα.
 



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.408
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top