Υγραεριο?

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Υγραεριο?

Για οσους το "ανακαλυψαν" σημερα και θα αρχισουν να το σκεφτονται:
α) πληροφορηση: http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38766.asp

β) εγκαταστασεις: http://panikidis.tumblr.com/
http://www.autogas-umruesten.com/new...tuigen1207.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=zsUgOeaVc6E

γ) ασφαλεια: http://vdmotorsport.gr/product_info...id=43&osCsid=7ca5fb876ec86fc15cdb743c1907add2

δ) κινητηρες με προβλημα: http://www.autogas-umruesten.com/new...tuigen1207.pdf

Για πολλα αλλα στον κ. Γκουγκλη!

ΥΓ: οσοι παντως εβαλαν σε Opel Insignia δεν το μετανοιωσαν, παρα τα επι μερους ελαχιστα αρχικα προβληματα http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=592! Αναφερομαι σ΄αυτο γιατι αυτο καιει την βενζινη μου:116:
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Re: Απάντηση: Υγραεριο?

Στην αγορά θα ακούσεις πολλές παραλλαγές για έξτρα λίπανση, πχ ψεκασμό με λάδι, ή ψεκασμός με βενζίνη ανά κάποια χλμ και λοιπά άλλα πρόσθετα.
Προσωπικά δεν έχω βάλει κάποιο πρόσθετο αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος ότι χρειάζεται ή όχι. Μέχρι τώρα έχω κάνει 20.000χλμ και παιδεύτικα μέχρι να βρούμε την σωστή αναλογία μείγματος ώστε να αποδίδει σωστά και οικονομικά το σύστημα.
Σε γενικές γραμμές καταναλώνω 10% επιπλέον σε λτ/100χλμ αλλά με την μισή τιμή που έχει το LPG δεν έχει και πολύ σημασία.
Με βενζίνη το focus αποδίδει λίγο καλύτερα αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή ως αμελητέα.
Πρόβλημα μόνιμο ... το τσεκ του κινητήρα αναμένο. Κάποια στιγμή καταφέραμε και το σβήσαμε αλλά δεν ασχολούμαι παραπάνω από την στιγμή που τα code errors δεν δείχνουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά "μη αναμενόμενη ποιότητα μίγματος"
Λόγω πολλών χλμ καθημερινώς έχω κάνει ήδη απόσβεση σε 7 μήνες.
Kατι για φοκους ακουσα και υγραεριο.Για λεγε,γιατι με βλεπω να το βαζω και εγω στο δικο μου φοκους
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Αν η δουλεια γινει σωστα θα εχεις παραπανω καταναλωση 0,5 με 1λιτρο ανα 100km...εγω στο Tigra 1,4 εχω 14000 km και το αμαξι παει αρκετα καλυτερα απο την βενζινη(αν και το κινω σπανια-το εχω για πουλημα)στο astra coupe ειδικα τωρα εχω 1λιτρο με 1,5διαφορα και ειδικα εδω και 10μερες το αμαξι καιει λιγοτερο σε σχεση με την βενζινη και παει πολυ καλυτερα..μιλαμε για 2λιτρο turbo...7000km εχω και δεν εχω κανει ακομα την πρωτη ρυθμιση των 1500km.. κοιτα ο μαστορας να ειναι σωστος,και προσπαθησε να δεις δουλεια του....το tigra σε εγνατια καιει 5.5e/100km...το astra 7e/100 με ταχυτητες 140-150
Φυσικα ξερη καυση και μακακιες δεν υπαρχουνε...η λαδιερα ειναι για να βγαζουνε κανενα φραγκο παραπανω και να καιει κανενα καταλυτη.υπαρχει περιπτωση η βενζινη να εχει λιπαντικες ιδιοτητες;;;το πετρελαιο ναι,η βενζινη οχι..τα αμεσου ψεκασμου που ψεκαζουνε μεσα στον κυλινδρο βενζινη γιατι δεν παθαινουνε κατι;;;εχω συναδερφο με octavia με 140.000km με αεριο και αλλες τοσες με βενζινη..απο τοτε που εβαλε αεριο του αναβει το check και δεν εχει κανει ποτε ρυθμιση η service στο αεριο...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
+10000000000000 συμφωνω απολυτα με ολα αυτα που γραφεις,και να επισημανω και εγω οτι οι λαδιερες δεν προσφερουν απολυτως τιποτα,παραμυθιαζουν τον κοσμο,να νοιωθει πιο ασφαλης και να κονομανε κανα φραγκο.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Re: Απάντηση: Υγραεριο?

Kατι για φοκους ακουσα και υγραεριο.Για λεγε,γιατι με βλεπω να το βαζω και εγω στο δικο μου φοκους
αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχουμε το ίδιο αμάξι, focusII 1.6 '05 ti-vct.
Πριν προχωρήσεις αφιέρωσε αρκετό χρόνο στο clubford όπου υπάρχει σχετικό νήμα και σχόλια για αρκετά συστήματα και συνεργεία.
Η επιλογή σωστού μάστορα είναι σημαντικότατη. Επίσης να είναι κοντά σου ώστε να μπορείς να πας για ρύθμιση/ σερβις κλπ
Εμένα ο εγκαταστάτης δεν είχε ξαναβάλει σε φοκους και χρειάστηκε να πάω 5 φορές μέχρι να το κάνει να δουλέψει σωστά.
Τώρα πια απολαμβάνω οικονομία και απόδοση
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Υγραεριο?

Το αυτοκίνητο μπορεί και μετά την εγκατάστση του συστήματος να κινείται με την καύση βενζίνης;

Η απορία μου πηγάζει απο το γεγονός ότι τα πρατήρια που διαθέτουν υγραέριο είναι ελάχιστα και ίσως δεν είναι εύκολο να βρίσκεσαι κοντά σε ένα όταν τελιώσει το καύσιμο.....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Υγραεριο?

Η εκκινηση γινεται μονο με βενζινη και σε λιγο (μολις ανεβει η θερμοκρασια) γυριζει σε αεριο αυτοματα. Αν, και οποτε θελεις, με το διακοπτακι το ξανακανεις βενζινοκινητο.
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Εξ όσων γνωρίζω η δυνατότητα να καίει βενζίνη το αυτοκίνητο όπως και το ρεζερβουάρ παραμένουν στο ακέραιο. Οικογενειακός φίλος που προχώρησε στη μετατροπή, λέει ότι το αυτοκίνητο ξεκινάει πάντα καίγοντας βενζίνη και το γυρνάει αυτόματα στο υγραέριο. Έβαλε και το μεγάλο δοχείο καυσίμου, και του βγάζει πλέον αρκετά πάνω από 1000 χλμ...
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Υγραεριο?

Το αυτοκίνητο μπορεί και μετά την εγκατάστση του συστήματος να κινείται με την καύση βενζίνης;
Βεβαίως, κανένα πρόβλημα, πατάς ένα κουμπάκι και πας βενζίνη, το ξαναπατας και γυρνάει υγραέριο, τόσο απλά!
Ετσι η αυτονομία σου είναι μπορεί και να διπλασιαστεί (εξαρτάται από την δεξαμενή αερίου του χωράει στο αμάξι σου) κάνοντας χρήση και των 2 καυσίμων
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Υγραεριο?

.
.

Υγραέριο ?

ΟΧΙ!

(παιδιά, το τίτλο διάβασα)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Υγραεριο?

χαχαχαχαχα, πάει το όφελος του υγραερίου, με μια κίνηση θα το εξουδετερώσουν!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Υγραεριο?

Ειναι που ειναι ξεφραγο αμπελι η "αγορα" του αεριου, θα μπει και η αυξηση... Ισως ομως δουλεψει επιτελους εδω ο ανταγωνισμος προς τα κατω, γιατι μεχρι τωρα μονο προς τα επανω δουλευει (διαφορα 5λ απο πρατηριο σε πρατηριο!. Παντως...χμ...για να υπολογισω λιγο: καταναλωση προχθες για 300χλμ δυσκολα χιλιομετρα στον Ασπροποταμο (Αχελωο) 33λ=29€, αν μπει καπελλο 16λ η τιμη παει στο 1€/λ, αρα θα πληρωνα 33€, ενω με βενζινη θα εκαιγα γυρω στα 28-30λΧ1,75€=52€ περ - αρα παλι κερδος!
Τζαμπα χαρηκες ΕΑΡ:):):)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Απάντηση: Υγραεριο?

Μη βιάζεσαι θείο!

Δεν θα είναι πιστεύω η μοναδική αύξηση!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Υγραεριο?

Σιγουρα - θα μας μπηξουν και κανενα ειδικο τελος "στερησης φορολογικων εσοδων" ή "πρασινης αναπτυξης":(
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Υγραεριο?

κανένας βρε δε χαίρεται! γελάμε με τα χάλια μας...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.817
Απάντηση: Υγραεριο?

Ειναι που ειναι ξεφραγο αμπελι η "αγορα" του αεριου, θα μπει και η αυξηση... Ισως ομως δουλεψει επιτελους εδω ο ανταγωνισμος προς τα κατω, γιατι μεχρι τωρα μονο προς τα επανω δουλευει (διαφορα 5λ απο πρατηριο σε πρατηριο!. Παντως...χμ...για να υπολογισω λιγο: καταναλωση προχθες για 300χλμ δυσκολα χιλιομετρα στον Ασπροποταμο (Αχελωο) 33λ=29€, αν μπει καπελλο 16λ η τιμη παει στο 1€/λ, αρα θα πληρωνα 33€, ενω με βενζινη θα εκαιγα γυρω στα 28-30λΧ1,75€=52€ περ - αρα παλι κερδος!
Τζαμπα χαρηκες ΕΑΡ:):):)
Στο καπέλο μπαίνει και φπα. Ξέρεις, φόρος στον φόρο...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.423
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top