Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Θα ήθελα να επαναφέρω και να συζητήσουμε το εαν υπάρχουν διαφορές στην εικόνα που δίνουν τα bd players.
Υπάρχουν τελικά διαφορές απο player σε player ? διάφοροι reviewers οπως ο David Mackenzie απο το AV FORUMS επαναλαμβάνει σε όλα τουτα review πως
" "It just works" seems like an apt phrase to borrow here. Like almost every other BD player I've reviewed, when its fed with 1080p/24 content, the χχχ outputs video to your display and does it correctly." δηλαδή εαν σε οποιοδήποτε πλαυερ δώσεις να παίξει 1080p/24 θα σου δώσει το ίδιο αποτέλεσμα. Απο την άλλη ο ΗΧΟΣ πρόσφατα δημοσίευσε ολόκληρη μεθοδολογία για τον τρόπο που ελέγχουν την διαφορά στην ποιότητα εικόνας του εκάστοτε πλαυερ.
Επίσης μπορείς να δείς διαφορά, εαν τελικά υπάρχει, σε μια τηλεόραση 42-50 ιντζών που έχει ο περισσότερος κόσμος που αγοράζει bd players ή διαφορές μπορούν να εντοπιστούν σε μεγαλύτερες οθόνες?
Αυτα θα ήθελα να συζητήσουμε και εαν κάποιος έχει και κάτι άλλο να προσθέσει στα παραπάνω ερωτήματα ευχαρίστως.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Αν το προβαλόμενο υλικό δεν περνάει από κυκλώματα επεξεργασίας(upscaling κτλ) τότε δεν πρέπει να έχει διαφορά(αρκεί φυσικά η hdmi του player να λειτουργεί σωστά) μιας και δ'ίνει ατη τηλεόραση ή τον προβολέα ψηφιακό σήμα,που μετατρέπεται απ το εκάστωτε μέσο προβολής.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

Αν το player πάρει BD στα 1080p και μέσω HDMI στείλουμε εικόνα σε panel ανάλυσης 1080, οι διαφορές θα είναι πολύ μικρές στο θέμα ευκρίνειας αλλά πιθανότατα να έχουμε διαφορές σε χρώματα και αίσθηση φυσικότητας.

Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να ανέβει αρκετά το κόστος σε player για να εμφανιστούν διαφορές και το μέσο προβολής πρέπει να έχει μεγάλο μέγεθος (σχεδόν αποκλειστικά προβολέας)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Γιατί να έχουν διαφορές βρε Γιάννη;Αφού παρακάμπτονται τα αναλογικά τμήματα του player.
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
τότε τα ακριβά chip που πολυδιαφημίζονται και πολλές φοές ακριβοπληρώνουμε, τί ρόλο παίζουν ?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

Αναφέρομαι σε διαφορές που μπορεί να βγαίνουν λόγω καλύτερου chip επεξεργασίας εικόνας που έχει κάθε διαφορετικό BRplayer.
Ναι, οι διαφορές είναι μικρές, αλλά δεν είναι ανύπαρκτες.

Αν στην ίδια τηλεόραση (που έχει 2 HDMI inputs) συνδέσουμε δύο διαφορετικά players μέσω hdmi και παίζουν ταυτόχρονα την ίδια ταινία στα 1080, θα δούμε κάποιες διαφορές κυρίως σε χρώματα και αίσθηση και πολύ λιγότερο σε ευκρίνεια.

Όσο μικρότερο το μέγεθος του panel μας ή ο σχεδιασμός του (plasma, lcd, oled) τόσο μικρότερες οι διαφορές.
Σε προβολέα είναι ευκολότερο να αντιληφθούμε διαφορές.


Εκτός και αν δεν έχω πιάσει την κουβέντα σωστά....
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
τότε τα ακριβά chip που πολυδιαφημίζονται και πολλές φοές ακριβοπληρώνουμε, τί ρόλο παίζουν ?
Παίζουν ρόλο σε:

1)Αναβάθμιση των dvd και μετατροπή του σήματος σε 1080p.

2)Επεξεργασία των blue ray,για καλύτερη απόδόση εικόνας.

Όμως αν προβάλουμε 1080/24 τότε δεν παίζει ρόλο το player αλλά η τηλεόραση μιας και σε αυτήν γίνεται η όλη επεξεργασία!
 

Μηνύματα
3.730
Reaction score
89
παντως παιδες εχοντας το pioneer 71 για ενα χρονο με το που αναβαθμισα στο οππο σε θεμα ευκρινειας να πω οτι ειδα διαφορα ψεματα θα πω.... Στο χρωμα παντως θυμαμαι τη πρωτη αντιδραση μου ... λεω πλακα μου κανεις. Αναγκαστηκα να ξανασυνδεσω το πιο για να δω αν θυμομουν καλα :142::142:
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Παίζουν ρόλο σε:

Όμως αν προβάλουμε 1080/24 τότε δεν παίζει ρόλο το player αλλά η τηλεόραση μιας και σε αυτήν γίνεται η όλη επεξεργασία!

γιατί? αυτό νομίζω γίνεται μόνο εαν το πλαυερ έχει επιλογή source direct. εαν του βάλεις σαν επιλογή 1080p και την τηλεόραση να δέχεται απλώς το σήμα πχ samsung ->screen fit , την επεξεργασία την κάνει το πλαυερ.
 


ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Re: Απάντηση: Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

Αν στην ίδια τηλεόραση (που έχει 2 HDMI inputs) συνδέσουμε δύο διαφορετικά players μέσω hdmi και παίζουν ταυτόχρονα την ίδια ταινία στα 1080, θα δούμε κάποιες διαφορές κυρίως σε χρώματα και αίσθηση και πολύ λιγότερο σε ευκρίνεια.

χμμμ, το έκανα με το οππο και το ps3 στο hulk και δεν μπορο΄σα να διακρίνω διαφορά σε τηλεόραση 46αρα. θα πρέπει να το δοκιμάσω στον προβολέα για να δούμε.

Όσο μικρότερο το μέγεθος του panel μας ή ο σχεδιασμός του (plasma, lcd, oled) τόσο μικρότερες οι διαφορές.
Σε προβολέα είναι ευκολότερο να αντιληφθούμε διαφορές.

σε αυτό θα είναι σημαντικό να αkούσουμε κάποιες γνώμες
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Όσο μικρότερο το μέγεθος του panel μας ή ο σχεδιασμός του (plasma, lcd, oled) τόσο μικρότερες οι διαφορές.
Σε προβολέα είναι ευκολότερο να αντιληφθούμε διαφορές.
+1

Όσο πιό μεγάλη η εικόνα τόσο πιό ευκολο είναι να δούμε διαφορές.Είναι σαν να μεγενθύνουμε μια φωτογραφία.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
είσαι σίγουρος ?δεν το ήξερα..
99,99%
(αφήνω το ελάχιστο αυτό ποσοστό ως δικλείδα ασφαλείας -ή μλκιας:137:)

Απ την στιγμή πάντως που το native υλικό του br δισκού είναι 1080/24(ταινίες) τότε το πλαυερ δεν παίζει ρόλο(εφόσον δεν ενεργοποιήσουμε τπτ αλγόρυθμους επεξεργασίας).
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
αρα κάποιος που αγοράζει ενα blu ray player για να βλέπει μόνο blu ray discs και οχι γιατι είναι και universal player 'η έχει καλές αναλογικές , θα βλέπει το ιδιο πράγμα με ενα μηχάνημα των 150 ευρώ και ενα των 1000 ευρώ απο τη στιγμή που τα δισκάκια ειναι γραμένα σε 1080/24?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Ναι αρκεί το πλαυερ να μην κάνει καμιά ρύθμιση από μόνο του.Κάτι το όποιο δεν ξέρω αν ισχύει σε κάποια ακριβα πλαυερ.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Με λίγα λόγια να δεν δουλεύει το post processing θεωρητικά δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά.

Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται με την επεξεργασία του χρώματος και πως είναι στημένα μερικά να παίζουν out of the box. Θέλω να πω μερικά Players κάνουν upsampling το χρώμα σε περισσότερα bit (κάνουν το crhoma upsampling) πριν το βγάλουν στο μέσο προβολής.

Κάποια στιγμή θα κάνουμε τεστ HTPC vs το ακριβό της Denon με το Γιάννη να δούμε τι παίζει.

Το λέω όμως εξ'αρχής αν δεν υπάρχει διαφορά που κάνει μπαμ δύσκολα θα το δούμε.

Υπάρχει βέβαια και η σχολή σκέψης που λέει λίγη διαφορά εδώ, λίγη εκεί, στο σύνολο είναι μεγάλη.

Θα δείξει....
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
και ενα συγκρητικο με players θα είχε ενδιαφέρον.
To έχω σκεφτεί αλλά για να γίνει σωστά θα πρέπει να έχουμε τόσες-ίδιες-τηλεοράσεις(ή προβολείς) όσα και τα player.Δύσκολο εως αδύνατον:117:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Re: Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

Με λίγα λόγια να δεν δουλεύει το post processing θεωρητικά δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά.

Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται με την επεξεργασία του χρώματος και πως είναι στημένα μερικά να παίζουν out of the box. Θέλω να πω μερικά Players κάνουν upsampling το χρώμα σε περισσότερα bit (κάνουν το crhoma upsampling) πριν το βγάλουν στο μέσο προβολής.

Κάποια στιγμή θα κάνουμε τεστ HTPC vs το ακριβό της Denon με το Γιάννη να δούμε τι παίζει.

Το λέω όμως εξ'αρχής αν δεν υπάρχει διαφορά που κάνει μπαμ δύσκολα θα το δούμε.

Υπάρχει βέβαια και η σχολή σκέψης που λέει λίγη διαφορά εδώ, λίγη εκεί, στο σύνολο είναι μεγάλη.

Θα δείξει....
εγω θα σου ελεγα να κανουμε το 91 με του γιαννη
μετα να δεις κλαματα
οσο αφορα το htpc επειδη ειχα ενα τουμπανο ανω των 2 χιλ ευρω και τρελλα κουρδισμενο , δεν καταφερα να δω διαφορα με το 71 (τοτε ειχα και τα 2 για καν μηνα) το 91 βεβαια ειναι αρκετα καλυτερο.Εκει ναι ειδα καποιες διαφορες.Βεβαια η μαγκια ειναι να παιζει και καλα τα dvd .
Αυτα για την ωρα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.819
Μηνύματα
2.877.115
Members
37.952
Νεότερο μέλος
cruyff
Top