Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

και να εχω και τον γιατρο παρεα
ωστε ο γιαννης να μην μπορει να βγαλει κιχ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ποιο ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ
μετα θα το γυρισει στο γνωστο εγω πσωνισα
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
To έχω σκεφτεί αλλά για να γίνει σωστά θα πρέπει να έχουμε τόσες-ίδιες-τηλεοράσεις(ή προβολείς) όσα και τα player.Δύσκολο εως αδύνατον:117:
γιατί εαν συνδεθούν σε ενα ενισχυτή με πολλά hdmi in και αλλάζεις απλά την είσοδο?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Η οπτική μνήμη δεν είναι τόσο ισχυρή όσο θέλουμε να πιστεύουμε.
Η πιό ασφαλής και έγκυρη διαδικασία είναι η ταυτόχρονη προβολή.Μόνο έτσι μπορεί κάποιος να καταλάβει τις πραγματικές διαφορές ή ομοιότητες.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

Οi διαφορες στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι <ακριβες> και αυτο εχει να κανει με τον καθενα , αν ειναι ψημενος να δαπανησει ενα ποσο για μικρες διαφορες.Πιο πολυ ψυχολογικες θα τις ελεγα (γοητρο).Και πληρωνονται αδρα.Βλεποντας το ps3 διπλα στο 91στον προβολεα μου, βλεπεις οτι σε καμμια περιπτωση το 91 δεν αξιζει την διαφορα (στην εικονα παντα).Αλλα τα κολληματα και τα βιτσια συντηρουν τις εκαστοτε εταιριες.
 

Μηνύματα
6.713
Reaction score
5.254
Εμείς είδαμε μεγάλες διαφορές υπέρ του 91, έναντι του oppo 83.

Σε τεστ με φίλο στην kuro του, τον κέρδισε το pioneer 52 έναντι του oppo 83, παρόλο που ήταν πιο φτηνό player.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
εγω θα σου ελεγα να κανουμε το 91 με του γιαννη
μετα να δεις κλαματα
οσο αφορα το htpc επειδη ειχα ενα τουμπανο ανω των 2 χιλ ευρω και τρελλα κουρδισμενο , δεν καταφερα να δω διαφορα με το 71 (τοτε ειχα και τα 2 για καν μηνα) το 91 βεβαια ειναι αρκετα καλυτερο.Εκει ναι ειδα καποιες διαφορες.Βεβαια η μαγκια ειναι να παιζει και καλα τα dvd .
Αυτα για την ωρα

Τα PC argi είναι ένας τομέας που το κούρδισμα είναι σχετικό. Από τότε που το είδες μέχρι σήμερα μιλάμε για leaps and bounds στο θέμα του Blu-Ray playback με σοβαρά ζητήματα λυμένα πλέον όπως το bitstreaming πεντακάθαρα. Χωρίς δεύτερες κάρτες και λούπες.

Και το software έχει αλλάξει αλλά και το hardware. Το δύο χιλιάρικα που μου λες δεν λένε τίποτα και το ξέρεις και δεν είναι εκεί το θέμα. Κι εμένα 1000 ευρώ έχει μόνο το κουτί μου τι να λέει? Να σου βάλω και 2,3,4,5 10.000 υποσύστημα σκληρών πάλι λέει τίποτα?

Το θέμα είναι το software μια και από επεξεργαστική ισχύ πλέον έχει υπερβολική.

Έχεις λοιπόν δύο τρόπους να παίξεις Blu-Ray τον απλό με PowerDVD και WindDVD ή τον σύνθετο και που κάνει ΟΤΙ ΘΕΣ.

Μιλάω για Media Player Classic Home Cinema και ότι codec γουστάρεις ανάλογα με το πόσες εκαντοντάδες σελίδες θες να διαβάσεις.

Π.χ. πάρε το madVR ένα codec που κάνει τρελό chroma upsampling στα 16bit. θες post processing? Πολλά...το θέμα είναι ότι είναι αγκούρι και όχι για τον καθένα. Επίσης μεγάλο αγκούρι είναι να το ρυθμίσεις να παίχει καλά και τα DVD και τα BD>

Στα DVD δεν υπάρχει καλύτερη μηχανή κι αν θες το πιστεύεις - δεν θες good for you. Έχει σημασία?

Προσωπικά ούτε για πλάκα δεν γουστάρω να δω DVD πια και χάρισα δυο κούτες.

Στο BD ακόμα το ψάχνω και είμαι σίγουρος ότι αν δεν είανι είδη τοπ είναι θέμα χρόνου να γίνει. Και θα γίνει γιατί είναι πολλά τα άλλογα της μηχανής...


Οi διαφορες στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι <ακριβες> και αυτο εχει να κανει με τον καθενα , αν ειναι ψημενος να δαπανησει ενα ποσο για μικρες διαφορες.Πιο πολυ ψυχολογικες θα τις ελεγα (γοητρο).Και πληρωνονται αδρα.Βλεποντας το ps3 διπλα στο 91στον προβολεα μου, βλεπεις οτι σε καμμια περιπτωση το 91 δεν αξιζει την διαφορα (στην εικονα παντα).Αλλα τα κολληματα και τα βιτσια συντηρουν τις εκαστοτε εταιριες.
Αυτό το ξέρουμε και δυστυχώς ισχύει παντού αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Το θέμα με ένα καλό player δεν είναι η διαφορά στο BD αλλά τι σου προσφέρει overall.

Αυτά είναι:

- Ανεση και ευκολία απίστευτη (καμία σχέση με PC)
- Άψογη εικόνα
- Πολύ καλή αναπαραγωγή CD
- Πολύ καλή αναπαραγωγή DVD και ΕΥΚΟΛΗ!
- Ωραίο και ακριβό κουτί (ναι δεν έχει σχέση με πλαστικούρες)

Και αν έχεις Denon και SACD

Επίσης κάνει post processing στα BD αν το γουστάρεις και παρέχει κάποιες βελτιώσεις πέραν του original υλικού, αν τις θεωρείς βελτιώσεις και τις θές.

Αν το πάρεις το μηχάνημα μόνο για BD τότε δεν αξίζει τόσα λεφτά.

Παρ'όλα αυτά ένα συγκριτικό δίπλα δίπλα θα ήταν ενδιαφέρον και θα ήθελα να δω αν ισχύουν και στην πράξη αυτά που λέω. Στο κάτω κάτω εγώ θα κλάψω.....χεχεχεχχεχεεεε.......



Εμείς είδαμε μεγάλες διαφορές υπέρ του 91, έναντι του oppo 83.

Σε τεστ με φίλο στην kuro του, τον κέρδισε το pioneer 52 έναντι του oppo 83, παρόλο που ήταν πιο φτηνό player.

Καλά τόσοι άντρες κερατώνουν τις γυναίκες τους με χειρότερε γκόμενες.....:138:


Ειλικρινά απορώ τι τον κέρδισε? Το πόσο πιο αργό είναι? Οι σαφώς λιγότερες δυνατότητες ρύθμισεων?

Μη μου πεις η εικόνα γιατί θα δεν το πιστεύω με τίποτα και αν είδε διαφορές κάτι δεν είχατε ρυθμίσει σωστά. Άποψη μου φυσικά.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Α τι καλά! Μόλις έμαθα ότι βγήκε το νεο PowerDVD και είναι 3D Ready!

Το LX 91 και το Denon θα γίνουν ή θα παίζουν μόνο τα παλαιάς κοπής δισκάκια.....??????:143:
 

Μηνύματα
27.537
Reaction score
25.760
Απάντηση: Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

Οχι ρε θα υπάρχει backward compatibility στα δισκάκια.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ναι αλλά 3D θα παίζουν? Όχι το 2D του 3D αλλά το 3D του 3D...:138:

Θα κλαίτε γιατί σε λίγο θα κολυμπάμε στο 3D υλικο..:143:
 

Μηνύματα
27.537
Reaction score
25.760
Απάντηση: Υπάρχουν διαφορές στην εικόνα των blu ray ?

Nai πρόσεχε να μην πνιγείς στο υλικό , και μετά πως θα σε σώσουμε.Εγω δεν ξέρω να κολυμπάω σε 3d.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.811
Μηνύματα
2.876.948
Members
37.952
Νεότερο μέλος
dion10
Top