Υποκειμενικο vs Αντικειμενικο


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Δύο τινά συμβαίνουν διαζευκτικώς:

1. Παράτησες τα αυτάκια σου στην άκρη και έστησες μικρόφωνο να μετρήσεις τις παλιατζούρες και το χώρο.

2. Τo παίζεις δίπορτο, αυτάκια στον ήχο, color picker στην εικόνα. Τους κοροϊδεύεις κατάμουτρα τόσο επιδέξια, που δε σε έχουν πάρει με τις πέτρες. Οι Σάξονες το λένε gaslighting.

Αν συμβαίνει το πρώτο, είναι πάρα πολύ ευεργετικό σε σένα τον ίδιο, (στην ηλικία σου). Αν συμβαίνει το δεύτερο, γίνε βουλευτής. Διαθέτεις το μόνο απαραίτητο προσόν.
Η αληθεια ειναι οτι οπως και στον ηχο δεν βασιζομουν μονο στα αυτια μου και παντα αποζητουσα και καποιες μετρησεις για σιγουρια ετσι και στην εικονα δεν μου φτανει το οτι τα δυο μου EIZO ειναι εργοστασιακα ρυθμισμενα, ενα Spyderx Elite της datacolor τα τσεκαρει μια φορα τον μηνα.

Βλεπετε στην εποχη μας ειναι συνηθες να παπαγαλιζει κανεις πραγματα που δεν κατεχει και να προσπαθει να ακυρωσει αλλους με ασυναρτησιες και λογια του αερα.

Το πως καταφερες ομως να κανεις αυτα τα λογικα αλματα με εντυπωσιασε. Ισως καποτε αυτα τα αλματα γινουν Ολυμπιακο αθλημα.

Μην ξεχασεις να δηλωσεις συμμετοχη, εχεις ελπιδες και ξερεις ε ? Εκει δεν χρειαζονται αποδειξεις, μονο λογια !!! :)

_DSC8973.jpg
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
... ηρθαν τα εξημερωμενα να διωκσουν τα αγρια, ή μου φενεται ? 🐒
Οχι βεβαια !!

Μηπως θαναι καλυτερα να μην ξαναμιλησω ή ακομα καλυτερα να αποχωρησω να ησυχασετε ?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.863
...σε κλισέ (και πασέ) καταστασεις ουδεποτε ενεδωσα -> the natives are restless <- μτφ. οι ιθαγενεις ειναι ανησυχοι ...αλλωστε εγω με Cramps μεγαλωσα.
 


Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Οχι βεβαια !!

Μηπως θαναι καλυτερα να μην ξαναμιλησω ή ακομα καλυτερα να αποχωρησω να ησυχασετε ?
Είναι πολύ φιλόξενοι και ανεκτικοί με τις μειονότητες στο σάιτ. Μέχρι και αυτοί που υποτίθεται ξέρουν και αποτελούν μειονότητες. 😀

Και εγω που νόμιζα ότι η προστασία τους σε οποιοδήποτε περιβάλλον συναντούνται ειναι δείγμα πολιτισμού.

Τώρα βέβαια βγήκε και η καραμέλα του Ψεκ και βολεύτηκαν όλοι πίσω απο ανάλογα στρατόπεδα βαθιάς πολιτικής και (ψευδο)επιστημονικής δικαιολογίας και κουλτούρας. 😀Είναι σαν το "φασίστας". Κοινωνικά φαινόμενα που τα αναλύω στο Κεφάλαιο σελίδα 757 του νέου βιβλίου μου : Ψεκ : Η ιστορία του -, Τι ακριβώς είναι ; - Ποιός ευθύνεται - Πως διορθώνεται - Ποιοί έχουν το βάρος της ορθής τοποθέτησης στο θέμα και κατάθεσης προτάσεων θεραπείας του ως φαινόμενο.

😀😀
...σε κλισέ (και πασέ) καταστασεις ουδεποτε ενεδωσα -> the natives are restless <- μτφ. οι ιθαγενεις ειναι ανησυχοι ...αλλωστε εγω με Cramps μεγαλωσα.
Και εγώ , κράμπες παθαίνω πλέον. 😀
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.529
Είναι πολύ φιλόξενοι και ανεκτικοί με τις μειονότητες στο σάιτ. Μέχρι και αυτοί που υποτίθεται ξέρουν και αποτελούν μειονότητες. 😀
Ποτέ δεν τα πήγαιναν καλά μέλη διαφορετικών μειονοτήτων. Έχεις ποτέ τύχει σε ξεμάλλιασμα λεσβίας από τραβεστί;
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Ποτέ δεν τα πήγαιναν καλά μέλη διαφορετικών μειονοτήτων. Έχεις ποτέ τύχει σε ξεμάλλιασμα λεσβίας από τραβεστί;
¨Οχι αλλά έχω δεί αριστερούς που όταν σταματάω να τους πάω κόντρα μετά αρχίζουν να τρώγονται μεταξύ τους. 😀

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να τους σεβόμαστε.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Είναι πολύ φιλόξενοι και ανεκτικοί με τις μειονότητες στο σάιτ. Μέχρι και αυτοί που υποτίθεται ξέρουν και αποτελούν μειονότητες. 😀 ...
Εγω @thva δεν ειμαι απλα μειονοτητα, ειμαι και χωριατης, ειμαι και γερος (67 ετων), δεν ανηκω σε καμια κλικα, εχω κατι παλια ηχεια που αν και αποτελεσαν ηχεια αναφορας τους ενοχλουν και το χειροτερο δεν μου αρεσουν τα λογια του αερα και οταν ακουω (ας το πω ευγενικα) "περιεργες" εντυπωσεις - θεωρειες ζητησα μπας και υπαρχουν καποιες ακουστικες μετρησεις.

Εκει τα πραγματα αγριεψαν ! Τι τις θες ? Τι θες να δεις ? και αλλα ωραια !

Προφανως δεν καταλαβαν πως και ουτε στις δικες μου ακροασεις σε διαφορα συστηματα εδινα μεγαλη σημασια αν δεν ειχα και καποιες μετρησεις για να ακουμπισω.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.468
Αν το αντικειμενικό το συσχετίζουμε με το απόλυτο λυπάμαι αλλά δεν υπάρχει.

Το υποκειμενικό φυσικά και υπάρχει.

Οπότε για ποα κόντρα μιλάμε; :idk:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.529
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να τους σεβόμαστε.
Αν αναλογιστούμε ότι οι περισσότερες επιλογές μας δημιουργούν εχθρικά στρατόπεδα, ο αληθινός σεβασμός περιορίζεται στους ομοϊδεάτες.

Υ.Γ. Αποκλείεται να σεβαστώ άνθρωπο που η κοσμοθεωρία του θέλει να με καταστρέψει. Περιορίζομαι στην ανοχή που μου προσφέρει η δημοκρατία.
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Εγω @thva δεν ειμαι απλα μειονοτητα, ειμαι και χωριατης, ειμαι και γερος (67 ετων), δεν ανηκω σε καμια κλικα, εχω κατι παλια ηχεια που αποτελεσαν ηχεια αναφορας και το χειροτερο δεν μου αρεσουν τα λογια του αερα και οταν ακουω (ας το πω ευγενικα) "περιεργες" εντυπωσεις - θεωρειες ζητησα μπας και υπαρχουν καποιες ακουστικες μετρησεις.

Εκει τα πραγματα αγριεψαν ! Τι τις θες ? Τι θες να δεις ? και αλλα ωραια !

Προφανως δεν καταλαβαν πως και ουτε στις δικες μου ακρτοασεις σε διαφορα συστηματα εδινα μεγαλη σημασια αν δεν ειχα και καποιες μετρησεις για να ακουμπισω.
Πως δεν κατάλαβαν. Πανέξυπνοι είναι όλοι.

Απλώς αποτελείς ένα πολυ περίεργο φρούτο εσυ φίλε μου, καθώς ενω βασίζεσαι σε μετρήσεις ... διαφωνείς με κάποια πράγματα.

😀 😀
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Αν το αντικειμενικό το συσχετίζουμε με το απόλυτο λυπάμαι αλλά δεν υπάρχει.

Το υποκειμενικο φυσικά και υπάρχει.

Οπότε για ποα κόντρα μιλάμε; :idk:
Το θεμα ειναι οτι το ματι μας μας λεει κατι που ουσιαστικα δεν ισχυει στην πραγματικοτητα και με το συγκεκριμενο παραδειγμα ηθελα να δειξω ακριβως αυτο, μετα το θεμα πηγε αλλου κατα πως συνεφερε τον καθενα.

Mετα βγηκε και ο @Costas Coyias να με προσβαλλει με το γαντι βεβαια !!
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.468
Πως δεν κατάλαβαν. Πανέξυπνοι είναι όλοι.

Απλώς αποτελείς ένα πολυ περίεργο φρούτο εσυ φίλε μου, καθώς ενω βασίζεσαι σε μετρήσεις ... διαφωνείς με κάποια πράγματα.

😀 😀
Και προτιμά το cd από το βινύλιο. :hunter:
 

Μηνύματα
12.481
Reaction score
14.641
Αν αναλογιστούμε ότι οι περισσότερες επιλογές μας δημιουργούν εχθρικά στρατόπεδα, ο αληθινός σεβασμός περιορίζεται στους ομοϊδεάτες.

Υ.Γ. Αποκλείεται να σεβαστώ άνθρωπο που η κοσμοθεωρία του θέλει να με καταστρέψει. Περιορίζομαι στην ανοχή που μου προσφέρει η δημοκρατία.
Ε, ναι ανοχή στην μειονότητα το λένε πολιτικά. Όχι σεβασμό που είπα. Εσυ νομίζω το τοποθετησες σωστά "πολιτικά".

Βέβαια ο σεβασμός δεν θα είναι για τις πολιτικές απόψεις τους αλλά για άλλα πράγματα.
Και προτιμά το cd από το βινύλιο. :hunter:
Α, ναι αυτό το ξέχασα. Με ανώμαλους δεν μιλάμε. 😀😍
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
ζητησα μπας και υπαρχουν καποιες ακουστικες μετρησεις.

Εκει τα πραγματα αγριεψαν ! Τι τις θες ? Τι θες να δεις ? και αλλα ωραια !
Δηλαδή τι σου φάνηκε τόσο περίεργο; Που δεν κατάλαβε κανείς τι εννοείς συγκεκριμένα όταν ζητάς "πλήρη ακουστική μελέτη" και ζητήθηκαν διευκρινίσεις;

Αυτά που σου παρείχαν είπες όχι, δεν εννοώ αυτά. Αλλά δεν μας λες και τι εννοείς για να μπορείς μετά να λες ότι δεν σου δόθηκαν.

Ο wizzy πάλι που είπε "έχω πλήρη μελέτη, θες να σου στείλω;" είπες όχι, δεν θέλω από σένα. 😄

βλεπεις τα λογια καλα ειναι αλλα οταν φτανουμε στις αποδειξεις ...
...λέμε ότι δεν κρατήσαμε αντίγραφα.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Δηλαδή τι σου φάνηκε τόσο περίεργο; Που δεν κατάλαβε κανείς τι εννοείς συγκεκριμένα όταν ζητάς "πλήρη ακουστική ..
Μου φαινεται δεν διαβαζετε σωστα οτι εγραψα !

Ζητησα απο τον Costas EAR αν εχει μελετη του χωρου του και μου ανεβασε μια RT60. Οταν λεμε μελετη χωρου εννοουμε κατοψη, θεσεεις ηχειων, αποκρισεις συχνοτητας, RT 60 κλπ

Τοτε πεταχτηκε ο :

@cangaroo Ακουστική μελέτη χώρου αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής έχω εγώ. Τι ακριβώς θες να μάθεις/διαπιστώσεις από τη μελέτη;
Του απαντησα :

@wizzy καλο ειναι που εχεις μελετη για τον χωρο σου, αυτο σημαινει πως το εψαξες το θεμα και χαιρομαι πραγματικα για αυτο.

Μου απαντησε το εξης ωραιο :

Και να ήθελες, δεν θα μπορούσα να στη δείξω, διότι προστατεύεται από τα πνευματικά δικαιώματα του δημιουργού της. :)

Για τις δικες μου μετρησεις ξαναειπα πως τις εχω καμει πολλα χρονια πριν, αυτη ηταν η δουλεια μου εξαλλου αλλα και ειπα με τι τις εκαμα.
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Μου φαινεται δεν διαβαζετε σωστα οτι εγραψα !

Ζητησα απο τον Costas EAR αν εχει μελετη του χωρου του και μου ανεβασε μια RT60. Οταν λεμε μελετη χωρου εννοουμε κατοψη, θεσεεις ηχειων, αποκρισεις συχνοτητας, RT 60 κλπ
OΚ, πρώτη φορά διευκρινίζετε πάντως τι συνιστά η μελέτη χώρου όπως την εννοείτε, αν και αφήνετε πάλι ένα παραθυράκι διαφυγής με το "κλπ".

Ο Κώστας τα έχει όλα αυτά που αναφέρετε και πολλά παραπάνω. Για την ακρίβεια τα έχει ήδη ποστάρει και αναλύσει διεξοδικά στο παρελθόν, πάνω από μια φορά, στο θέμα του και αλλού.

Το αν θέλει (πλέον) να μπει στη διαδικασία να τα μαζέψει και να τα παρουσιάσει ξανά δεν το γνωρίζω. Αμφιβάλλω βέβαια, αλλά δεν μπορώ να μιλάω εξ ονόματός του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.583
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top