Υπόγα


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Τι τραγικά λάθη κάνετε με τα παιδιά ορέ!!!! Κ κάποιος άλλος κάπου διάβασα πάλι το ίδιο θέμα είχε, έπρεπε να υπήρχε απόλυτη ησυχία να μην ξυπνήσει το παιδί, τώρα πλήρωνε......:gotcha::p
Εγω την κόρη μού την έμαθα να κοιμάται με φασαρία;) και ρεφερενς να έπαιζα δεν θα ξυπναγε...........
Αμα έχει ύψος 182 κ του βάλεις κ έξτρα ηχομονοτικα υλικά διάχυση απορρόφηση κτλ πως θα μπαίνεις στα γόνατα?
Μην ασχοληθείς καν για μενα
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τι τραγικά λάθη κάνετε με τα παιδιά ορέ!!!! Κ κάποιος άλλος κάπου διάβασα πάλι το ίδιο θέμα είχε, έπρεπε να υπήρχε απόλυτη ησυχία να μην ξυπνήσει το παιδί, τώρα πλήρωνε......:gotcha::p
Εγω την κόρη μού την έμαθα να κοιμάται με φασαρία;) και ρεφερενς να έπαιζα δεν θα ξυπναγε...........
Αμα έχει ύψος 182 κ του βάλεις κ έξτρα ηχομονοτικα υλικά διάχυση απορρόφηση κτλ πως θα μπαίνεις στα γόνατα?
Μην ασχοληθείς καν για μενα
1.92 είναι το ύψος του δωματίου περίπου. Το 1.82 ήταν η απάντηση στην ερώτηση του Κεφαλά :roflmao: :roflmao:
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πάλι πολύ χαμηλό, δεν αξίζει........
Δεν έχει τοιχο στην πάνω πλευρά. Ουσιαστικά παίζει χωρίς boundary στην πάνω πλευρά δηλαδή... Σίγουρα όμως στις υψηλές συχνότητες θα υπάρχει θέμα και αυτό είναι που με απασχολεί περισσότερο.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όλοι με συμβιβασμούς ζούμε, γιατί ο Αλέξανδρος να αποτελεί εξαίρεση;
Χειρότερος συμβιβασμός είναι στην περιπτωση του ή μια το μήνα... :mad:
Να δούμε όμως είναι τελικά αρνητικό; ή μήπως μόνο ψυχολογικά είναι που άμα σβήσεις τα φώτα δεν το αντιλαμβανεσαι ούτε και αυτό;
Το ταβανι είναι σύνορο μόνο για μεσαίες υψηλές οπότε έχει και τα θετικά του για τις χαμηλές...
Είναι στο μέτρο από το ύψος των τουιτερ των κάτω ηχείων πλυν του κεντρικού που ειναι παραπάνω (και το ποιο σημαντικό όλων) που μην ξεχνάμε ότι βρίσκεται όμως ποιο κοντά στο πάτωμα οπότε ως πρώτες ανακλάσεις έχει τις χειριστές από το πάτωμα.....
Οι δε τοίχοι είναι ποιο κοντά από το ταβανι πάλι , αλλά και γενικώς είναι όπως και σε φυσιολογικές συνθήκες ύψους 2.70 πρώιμες της θέσεως ακρόασης....
Το ραμποτε είναι καρφωμένο στο σκελετό του ξύλινου πατωματος εάν καταλαβα, οποτε ο χώρος που μένει κενός είναι ανάμεσα στα νεύρα... σφηνωτα βάζεις πετροβαμβακα μια στρωση(άσχετα εάν περνάει κι άλλη) 80-100 κιλών .
Στις γωνίες από πάνω μέχρι κάτω κάνεις αυτό που λέει ο Κώστας με το φύλλο και τα μονωτικά πίσω...ή ότι έκανε ο Georgeson που έχει επίσης μικρό χώρο... Αυτά είναι τα αμεσότερα βασικότερα όλων... και οικονομικότερα επίσης....
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Δεν έχει τοιχο στην πάνω πλευρά. Ουσιαστικά παίζει χωρίς boundary στην πάνω πλευρά δηλαδή... Σίγουρα όμως στις υψηλές συχνότητες θα υπάρχει θέμα και αυτό είναι που με απασχολεί περισσότερο.
Εγώ λέω για το ύψος σε σχέση με σένα, δεν ψυχοπλακωνεσε πού είναι τόσο χαμηλό?
Τι ύψος έχεις , χομπιτ? Άμα ειναι έτσι προχωρά :lolsign: :lol::lol:
Τεσπα είναι Μέχρι να σου φύγει η καuλα, μετα θα το δεις σωστά
Όλοι με συμβιβασμούς ζούμε, γιατί ο Αλέξανδρος να αποτελεί εξαίρεση;
Ααα δεν ξέρω για σενα αλλά εγώ δεν έχω συμβιβασμούς, είμαι οκκομπλέ σε όλα ;)
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ρε παιδιά το χαμηλό ύψος δεν ξεπερνιέται! Το μακρύ κονταίνει, το μεγάλο μικραίνει, το ψηλό χαμηλώνει, δεν μπορεί να γίνει το αντίθετο! Μίκρυνε από εδώ, μόνωσε από εκεί, βάλε τα μηχανήματα, στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα! Θα πρέπει να γίνουν πολλοί και σοβαροί συμβιβασμοί, να σπαταληθούν χρήματα που μάλλον στο τέλος θα πάνε χαμένα. Άστε που το παιδί θα μεγαλώσει κάποια στιγμή. Καλύτερα να πάρει ένα ζευγάρι πολύ καλά ακουστικά!
Γιάννης
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και εγω ψηφίζω να μην ασχοληθεις. Ειναι πολυ μικρο το δωμάτιο για να λυθούν θεματα ακουστικης και να ειναι ταυτόχρονα ευχαριστη η ακροαση μουσικης.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ναι ναι,20 χρονακια υπομονη που θα πανε θα περασουν....:D
Δεν υπαρχει ταβανι ακουστικα ,δεν ειναι προβλημα ,χειροτερο μπορει να ειναι σε οπιοιουδηποτε αλλου το σπιτι...ογκομετρικα ειναι πολυ παραπανω αποτι δηλωνουν τα τετραγωνικα του...
Ποσα αλλα εχουν βγει αχρηστα αραγε ενω τελικα...
Κοστος; ξερετε ποσο στοιχιζουν οι ψυχολογοι με μια το μηνα;:D
και ποσο τα μονωτικα;
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:πολυ χειροτερο αποτελεσμα θα ειχε εαν ηταν 290χ290χ430 με σταθερα δομικα στοιχεια..

και με λιγοτερο φυσικα ογκο απο το συγκεκριμενο...

επισης σε μικρους χωρους ενα απλο κομματι πετροβαμβακα εχει ποιο εντυπωσιακο αποτελεσμα σε πολυ μεγαλυτερο χωρο.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Και εγω ψηφίζω να μην ασχοληθεις. Ειναι πολυ μικρο το δωμάτιο για να λυθούν θεματα ακουστικης και να ειναι ταυτόχρονα ευχαριστη η ακροαση μουσικης.
Για το πλάτος και μήκος μιλάς έτσι; Γιατί το δωμάτιο έχει ουσιαστικά άπειρο ύψος.
Post automatically merged:

Ένας άριστος χώρος είναι 17*17*17 μέτρα. Λέτε να φτιάξω έναν τέτοιο;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ακόμη και η οροφή δεν είναι "διάφανη" σε όλο το φάσμα.

Καταλαβαίνω ότι θέλεις να ασχοληθείς και καλά κάνεις απλά νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολος χώρος και ακόμη και θαύματα να κάνεις στην αντιμετώπιση των modes και των ανακλάσεων, θα έχει στο τέλος χαμηλό RT και συνεπώς μικρή "περιέλιξη".
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ωραια τωρα εστιασες πολυ σωστα στο κομματι που με απασχολει. Ουσιαστικα αυτο ειναι το ζητουμενο. Αν δηλαδη ριξω πολυ το rt για να "δαμασω"¨ το χωρο μηπως φτασω στο αλλο ακρο και δεν ακουγεται ευχαριστα. Ο χωρος του @TERMATOGAZI που εχει rt κατω του 0.1 παντως μια χαρα παιζει σε σχεση με ολα τα σαλονια που εχω ακουσει.
Ta modes επισης αυτου το χωρου αντιμετωπιζονται πολυ πιο ευκολα απο οτι του σαλονιου. Επισης μιλαμε μονο για πολυκαναλο και συγκεκριμενα 5 καναλια εδαφους. Σαφως δικαναλο δεν θα επαιζε ποτε σε τετοιο χωρο ουτε atmos.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από πολυκάναλο, μόνο από μονοκάναλο ;-).

Θεωρητικά πολυκάναλο και χαμηλό RT είναι ΟΚ. Βάζεις και κανένα concert hall preset με extra reverb και είσαι ΟΚ ;-)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- εγώ προτείνω να ασχοληθεί . . . όσο μέτριο και να είναι το αποτέλεσμα , στο τέλος θα έχει ένα προσωπικό χώρο . . . πόσοι από εμάς έχουμε ; . . . και στο φινάλε όπως έλεγε και ο Φράνκι . . .


And did it my way
Yes, it was my way




. . . οι υπόλοιποι στοίχοι δεν είναι του παρόντος
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από πολυκάναλο, μόνο από μονοκάναλο ;-).

Θεωρητικά πολυκάναλο και χαμηλό RT είναι ΟΚ. Βάζεις και κανένα concert hall preset με extra reverb και είσαι ΟΚ ;-)
Μονοκαναλο;;;;; :confused::confused::eek::eek:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Rt μιλώντας για 200-20. μπορείς ισορροπημένα πάντα να το φέρεις σχετικά εύκολα όπου επιθυμεις, τα νουμερα δεν κάνουν όλα σε όλους κυρίως γιατί όλοι δεν ακουν στις ίδιες εντάσεις* δεν βλέπουν και όλες τις ταινιες στις ίδιες εντάσεις... δεν έχουν τον ίδιο αριθμό καναλιών και τέλος είναι και θέμα γουστου...
*Το ιδανικό θα ήταν dynamic rt o_O τυπου λαουντνες....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top