Φάση κανονικά η ανάποδα;


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εννοηται.....και οι συριζαιοι πλεον ολα δεξια.......
το μονο που δεν κολλαει ειναι γιατι βαλαν την φαση στα αριστερα..........
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Βγἀζεις τα πἀντα ὀλα απὀ το πολὐμπριζο, κι αφἠνεις μὀνο το CD
Eπἰσεις του αφαιρεἰς ὀλα τα interconnect που το συνδἐουν με οποιαδἠποτε ἀλλη συσκευἠ.
Βἀζεις ἐνα πολὐμετρο να δεἰχνει ΑC
Το ἐνα ἀκρο στη γη του πολὐμπριζου
Το ἀλλο ἀκρο στο σασσἰ του CD
Σημειὠνεις την ἐνδειξη
Αντιστρἐφεις το schuko του CD στο πολὐμπιζο, κι επαναλαμβἀνεις την ἰδια μἐτρηση
Η μικρὀτερη ἐνδειξη εἰναι αυτἠ που εἰχες τη σωστἠ φἀση.
Αν επιμένεις να το ψειρίσεις... αυτό είναι το σωστό, όπως λέει και ο Κώστας.

Μόνο που είναι ένα μικρό μέρος του σωστού!
Και αν δεν κάνεις όοολο το σωστό δεν έχει νόημα (αφού είπαμε, επιμένεις... )

Όοολο το σωστό τώρα, είναι να επαναλάβεις την διαδικασία ΓΙΑ ΚΑΘΕ συσκευή που είναι στο πολύπριζο ξεχωριστά: Κάθε μία ΜΟΝΗ ΤΗΣ και ΧΩΡΙΣ συνδέσεις με άλλες στο πολύπριζο - η πρίζα έτσι, μέτρηση - η πρίζα τούμπα, μέτρηση ---> η μικρότερη μέτρηση είναι η σωστή.
Η φιλοσοφία είναι οτι αν όλα τα σασί έχουν τη μικρότερτη δυνατή διαφορά δυναμικού, τότε θα κυκλοφορούν μεταξύ τους τα μικρότερα δυνατά παρασιτικά ρεύματα, πράγμα καλό

Θεωρητικά είπαμε και αν επιμένεις, γιατί στη πράξη...

Πολύ πιο σοβαρό ΙΜΟ θέμα, είναι αυτό που περιγράφει ο PeterMeni στο ποστ #24 : να απομονώνεται η τάση της ΔΕΗ.
Έλα όμως που μερικές φορές αν πορευθείς κατά PeterMeni έρχεσαι σε σύγκρουση με τις μετρήσεις του "όοολου του σωστού" :)
Και μη με ρωτάς τι γίνεται αν παίρνεις ρεύμα από διαφορετικές πρίζες, μη-με-ρω-τάς :) :)
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου θα το κανω αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο εμφανη η διαφορα ωστε να καταλαβω με το αυτι ποια ειναι η λαθος πολικοτητα με την μια....
Θα ειναι και μεγαλη διαφορα φιλε μου,δεν θα δυσκολευτεις καθολου να την ακουσεις.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
εναλλασομενο ac 230v εχουμε, ξερεις καποια συσκευη νανσου γραφει βαλε δεξια η η αρσιτερα την φαση;;;;;;;;
αν εννοείς πλυντήρια,στεγνωτήρια,πιστολάκια μαλλιών,ηλεκτρικές σκούπες κλπ
μάλλον όχι :hunter::headbang::roflmao:
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Α) Αν εχει smps, κλειστε το νημα αμεσως!

Β) Βγαλτε τους torroidal 10 εκατοστα εξω απο το κουτι ή βαλτε smps και βαλτε το φις οπως θετε :)

Γ) Αν το μεταλλικο κουτι ειναι συνδεδεμενο με τα gnd εισοδου, εξοδου ΚΑΙ με τη γειωση της πριζας, αλλαξτε μηχανημα!

Δ) Αν αφου κανετε τα παραπανω επιμένετε να ακουτε διαφορες, ψυχιατρος χρειάζεται όχι ωρλ.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Για xenos (ποστ #47) :

A) Μπα...

Β) Ναι ! Ναι ! Ναι !!!
ανοίξτε τα αγορασμένα μηχανήματά σας, ξερρρρριζώστε τα τροφοδοτικά και ψάχτε για αντίστοιχα διακοπτικά,
ή βγάλτε τους τορροειδείς 10 πόντους έξω...

Γ) "Αν το μεταλλικο κουτι ειναι συνδεδεμενο με τα gnd εισοδου, εξοδου ΚΑΙ με τη γειωση...."
Εδώ συμφωνούμε. Ευτυχώς δεν απομένουν και πολλά τέτοια σήμερα, ΑΛΛΑ ! :

Μηχάνημα 1 που δεν θα αλλάξουμε ---> Μηχάνημα 2 που δεν θα αλλάξουμε ....
και έχουμε και λέμε :

Γείωση Πολύπριζου ---> Γείωση Σασί 1 ---> 0V Τροφοδοτικού 1 ---> Αστέρι ή ground plane 1 --->
Επιστροφή RCA εξόδου 1 ---> ...... ΚΑΙ :) : ......--->...
...---> Επιστροφή RCA εισόδου 2 ---> Αστέρι ή ground plane 2 ---> 0V Τροφοδοτικού 2 --->
Γείωση Σασί 2
:( ---> Γείωση Πολύπριζου

Αλλά και να μην ήταν έτσι (συσκευές με φις διτσούτσουνο πχ),
εφόσον το σασί είναι συνδεδεμένο με τη γείωση του πολύπριζου, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχει ΜΗΔΕΝ διαφορά δυναμικού με αυτήν, ο,τι κι'αν είναι και με ο,τι κι'αν είναι συνδεδεμένο.
Αν ΔΕΝ έχει μηδέν, τότε ΚΑΤΙ ΞΕΝΟ από ΚΑΠΟΥ έχει μαζέψει.
Δεν έχει σημασία το πως και το γιατί (έχει, αλλά τεσπα):
μαγνητική, ηλεκτρική, χωρητική, επαγωγική σύζευξη, διαταγή της Μέρκελ ή διαταγή του Σόιμπλε...

Καλό είναι αυτό το "ξενο" να το περιορίσεις, αφού δεν θέλει δα και πολύ κόπο
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Τώρα, "αν επιμένουν να ακουνε διαφορες, ψυχιατρος χρειάζεται όχι ωρλ" , σόρρυ xenos αλλά ΔΕΝ σε πιστεύω

Ούτε τον μουσικόφιλο πιστεύω, οτι "Θα ειναι και μεγαλη διαφορα φιλε μου,δεν θα δυσκολευτεις καθολου να την ακουσεις".

Η δική μου γνώμη είναι οτι εξαρτάται. Η δική μου εμπειρία λέει περίπου 1 προς 5: μία ακούς, 5 δεν ακούς.

Αλλά δεδομένης της μηδενικής ακουστικής μνήμης και της πολυπλοκότητας της διαδικασίας (σβύσε, βγάλε, τούμπαρε, βάλε πρίζες, άναψε... Σε μία μόνο συσκευή, σε όλες, κατά συνδυασμούς ? ) ...

ΟΥΤΕ και εμένα πιστεύω :) :)
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
εννοηται.....και οι συριζαιοι πλεον ολα δεξια.......
το μονο που δεν κολλαει ειναι γιατι βαλαν την φαση στα αριστερα..........
- & οι αναρχικοί μπαίνουν με την πόρτα . . . :focus:
 

S

sk4t4

Guest
Τώρα, "αν επιμένουν να ακουνε διαφορες, ψυχιατρος χρειάζεται όχι ωρλ" , σόρρυ xenos αλλά ΔΕΝ σε πιστεύω

Ούτε τον μουσικόφιλο πιστεύω, οτι "Θα ειναι και μεγαλη διαφορα φιλε μου,δεν θα δυσκολευτεις καθολου να την ακουσεις".

Η δική μου γνώμη είναι οτι εξαρτάται. Η δική μου εμπειρία λέει περίπου 1 προς 5: μία ακούς, 5 δεν ακούς.

Αλλά δεδομένης της μηδενικής ακουστικής μνήμης και της πολυπλοκότητας της διαδικασίας (σβύσε, βγάλε, τούμπαρε, βάλε πρίζες, άναψε... Σε μία μόνο συσκευή, σε όλες, κατά συνδυασμούς ? ) ...

ΟΥΤΕ και εμένα πιστεύω :) :)
Aν η ακουστικη μνημη μας γινεται μηδενικη εντος δευτερολεπτων,γιατι τοσο χρειαζεται για την αλλαγη της πολικοτητας σε μια συσκευη,τοτε δεν εχει καν νοημα η αλλαγη συσκευων.Ομως,ευτυχως που δεν ισχυει;).Φυσικα,μια συσκευη καθε φορα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
............παιζει να ειναι καποιος και χρυσοψαρο....και να μην θυμαται αν πριν ειχε κουμπωμενη τοστιερα ή κανα λαμπατο στο σεταπ του,,...................και να εκαψε τον τοστακι περιμενοντας να ακουσει διαφορες.......
ολα παιζουν............
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Aν η ακουστικη μνημη μας γινεται μηδενικη εντος δευτερολεπτων... ... Ομως,ευτυχως που δεν ισχυει.;)....
Elliott Sound Products - Project X ( http://sound.whsites.net/absw.htm )
Φτειάχτο... και μου λες μετά αν ισχύει
ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ - ΑΝ ΣΑΣ ΒΑΣΤΑΕΙ !
10 ευρώ και μία ωρίτσα δουλειά. Ενα ρελέ και ένας διακόπτης - περιστροφικός επιλογέας με βγαλμένο το στοπ όπως εγώ, ωστε και ο ίδιος να μην ξέρεις που βρίσκεσαι αν δεν κοιτάξεις το LED.
Πρώτη δοκιμή : απλά αξιοπρεπής πυκνωτής (πχ WIMA) εναντίον σύρματος (αλλά σήμα line level), με πέντε μόλις δευτερόλεπτα κενό ενάμεσα στις αλλαγές. ΑΝ βρείτε τον WIMA σφυρίχτε μου.
Προσέξατε τι έιπα ? ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΥΡΜΑΤΟΣ !!! - ΑΝ ΣΑΣ ΒΑΣΤΑΕΙ !


...τοτε δεν εχει καν νοημα η αλλαγη συσκευων.
Εχει (ίσως), διότι το οτι δεν θυμάσαι, δεν σημαίνει οτι δεν ήταν και καλύτερη η μία από τις δύο καταστάσεις την ώρα που την άκουγες. Και οτι δεν θα σε κουράσει η άλλη σε μακροχρόνιες ακροάσεις.


....Φυσικα,μια συσκευη καθε φορα.
Ναι, μία τη φορά, δεν εννοούσα αυτό.
Αλλά σε ένα πολύπλοκο σεταπ (πχ πηγή, DAC, volume control, ενεργό κροςς, πολυενίσχυση) τι γίνεται ; μια - μια και στο τέλος όλες οι συσκευές έτσι, ή κάποιες γιουβέτσι; (γιατί τουμπάροντας τις πρίζες, πλησιάζεις αλλά δεν πας ακριβώς στο μηδέν, ενώ όταν συνδεθούν μερικές συσκευές επιρεάζονται εκ νέου από τις άλλες)

Είπαμε, αν σε τρώει και επιμένεις...
Προσωπικά τις τσεκάρω άπαξ μία-μία μόνη της και τέλος.
Για... ψυχολογικούς λόγους
 


S

sk4t4

Guest
Elliott Sound Products - Project X ( http://sound.whsites.net/absw.htm )
Φτειάχτο... και μου λες μετά αν ισχύει
ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ - ΑΝ ΣΑΣ ΒΑΣΤΑΕΙ !
10 ευρώ και μία ωρίτσα δουλειά. Ενα ρελέ και ένας διακόπτης - περιστροφικός επιλογέας με βγαλμένο το στοπ όπως εγώ, ωστε και ο ίδιος να μην ξέρεις που βρίσκεσαι αν δεν κοιτάξεις το LED.
Πρώτη δοκιμή : απλά αξιοπρεπής πυκνωτής (πχ WIMA) εναντίον σύρματος (αλλά σήμα line level), με πέντε μόλις δευτερόλεπτα κενό ενάμεσα στις αλλαγές. ΑΝ βρείτε τον WIMA σφυρίχτε μου.
Προσέξατε τι έιπα ? ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΥΡΜΑΤΟΣ !!! - ΑΝ ΣΑΣ ΒΑΣΤΑΕΙ !



Εχει (ίσως), διότι το οτι δεν θυμάσαι, δεν σημαίνει οτι δεν ήταν και καλύτερη η μία από τις δύο καταστάσεις την ώρα που την άκουγες. Και οτι δεν θα σε κουράσει η άλλη σε μακροχρόνιες ακροάσεις.



Ναι, μία τη φορά, δεν εννοούσα αυτό.
Αλλά σε ένα πολύπλοκο σεταπ (πχ πηγή, DAC, volume control, ενεργό κροςς, πολυενίσχυση) τι γίνεται ; μια - μια και στο τέλος όλες οι συσκευές έτσι, ή κάποιες γιουβέτσι; (γιατί τουμπάροντας τις πρίζες, πλησιάζεις αλλά δεν πας ακριβώς στο μηδέν, ενώ όταν συνδεθούν μερικές συσκευές επιρεάζονται εκ νέου από τις άλλες)

Είπαμε, αν σε τρώει και επιμένεις...
Προσωπικά τις τσεκάρω άπαξ μία-μία μόνη της και τέλος.
Για... ψυχολογικούς λόγους
Πρωτον,ηρεμια.Δευτερον,επειδη εμενα δεν "πιανουν" τα χερια μου,οποιος επιθυμει,μπορει να το φτιαξει και εδω ειμαστε.Τριτον,μην προτρεχεις.Εγω μπορει να μη ξερω να σφυριζω αλλα ολο και καποιοι αλλοι θα ξερουν.Τεταρτον,με τη λογικη αυτη,δε θα θυμομαστε ουτε πως επαιζαν οι δισκοι μας.Τον ακουσες;Τον ξεχασες.Ομως, συμβαινει το αντιθετο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω πιστευω οτι εκτος απο ακουστικη , υπαρχει και η πιανο φαντασια
κολλαω 500 ευρω στο τραπεζι οτι ξεχωριζω την οντιοφαιλ βερσιονα απο την απλη
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Elliott Sound Products - Project X ( http://sound.whsites.net/absw.htm )
Φτειάχτο... και μου λες μετά αν ισχύει
ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ - ΑΝ ΣΑΣ ΒΑΣΤΑΕΙ !
10 ευρώ και μία ωρίτσα δουλειά. Ενα ρελέ και ένας διακόπτης - περιστροφικός επιλογέας με βγαλμένο το στοπ όπως εγώ, ωστε και ο ίδιος να μην ξέρεις που βρίσκεσαι αν δεν κοιτάξεις το LED.
Πρώτη δοκιμή : απλά αξιοπρεπής πυκνωτής (πχ WIMA) εναντίον σύρματος (αλλά σήμα line level), με πέντε μόλις δευτερόλεπτα κενό ενάμεσα στις αλλαγές. ΑΝ βρείτε τον WIMA σφυρίχτε μου.
Προσέξατε τι έιπα ? ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΥΡΜΑΤΟΣ !!! - ΑΝ ΣΑΣ ΒΑΣΤΑΕΙ !



Εχει (ίσως), διότι το οτι δεν θυμάσαι, δεν σημαίνει οτι δεν ήταν και καλύτερη η μία από τις δύο καταστάσεις την ώρα που την άκουγες. Και οτι δεν θα σε κουράσει η άλλη σε μακροχρόνιες ακροάσεις.



Ναι, μία τη φορά, δεν εννοούσα αυτό.
Αλλά σε ένα πολύπλοκο σεταπ (πχ πηγή, DAC, volume control, ενεργό κροςς, πολυενίσχυση) τι γίνεται ; μια - μια και στο τέλος όλες οι συσκευές έτσι, ή κάποιες γιουβέτσι; (γιατί τουμπάροντας τις πρίζες, πλησιάζεις αλλά δεν πας ακριβώς στο μηδέν, ενώ όταν συνδεθούν μερικές συσκευές επιρεάζονται εκ νέου από τις άλλες)

Είπαμε, αν σε τρώει και επιμένεις...
Προσωπικά τις τσεκάρω άπαξ μία-μία μόνη της και τέλος.
Για... ψυχολογικούς λόγους
- ξαναγράψε τα ήπια και ευγενικά , και μπορεί να το κουβεντιάσουμε . . . τις γνώσεις σου δεν θες να μοιραστείς μαζί μας ;
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
πυκνωτής (πχ WIMA) εναντίον σύρματος
Ρε παιδιἀ, τἰ λἐμε τὠρα ...
Ποὐ την πἠγαμε την κουβἐντα ...

Eἀν ακοὐγονται οι πυκνωτἐς ?
Kαι βἐβαια ακοὐγονται !
Ο κἀθε ἐνας ἐχει δικὀ του ἠχο, και γἰνεται ἀμεσα αντιληπτὀς !
Και βἐβαια ... πἀντα χειρὀτερος απὀ το σκἐτο σὐρμα χωρἰς πυκνωτἠ.

Επιπλἐον, η κατασκευἠ του project-X εἰναι τελεἰως ἀχρηστη, και μἀλλον κἀνει και μεγἀλη ζημιἀ.
Αντιγρἀφω απὀ το κεἰμενο της κατασκευἠς :

It will allow you to make comparisons between amplifiers that are otherwise impossible to do with accuracy or repeatability. You might find that there are audible differences, or you might not. Either way, it gives you the ability to know (rather than assume or imagine) that one amplifier is different from another.

Φτἀσαμε δηλ. στο σημεἰο να μην ακοὐμε διαφορἐς μεταξὐ ενισχυτὠν ?
ἡ να χρειαζὀμαστε ειδικἐς διατἀξεις γι αυτὀ τον σκοπὀ ?
Μα τἰ λἐει ο ἀνθρωπος τὠρα ...
Η μὀνη πιθανἠ εξἠγηση, ἰσως να εἰναι ...
.... οτι αυτἠ η διἀταξη με τα ρελἐ και "some hefty terminals and banana plugs"
απὀ τα οποἰα περνἀει το σἠμα, τα ισοπεδὠνει ὀλα.

Ἁσε που επιπλἐον δἰνει και την παρακἀτω οδηγἰα :
"Make 'Y' leads to connect the left and right input signals to both amplifiers."

Και πιὀ κἀτω συνεχἰζει με αυτἠν :
"Solder a 10 kohm multiturn trim pot to the back of each RCA plug on the amp with more level to set the gain."

Με τὀσα σκουπἰδια πἀνω στο σἠμα, επὀμενο εἰναι να ελαχιστοποιοὐνται οι διαφορἐς.

Ξεκινἠσαμε με αμφιβολἰες γιἀ τη φἀση των συσκευὠν ...
και κοιτἀξτε ποὐ φτἀσαμε καταλἠγοντας ....
Ἁκου τἰ λἐει ...

"Go and check why the box is not working.
When you have everything right try it on your friends and family. They will likely think you have gone mad and/ or are playing tricks on them. The most likely comment is simply "The switch is not working."
Sit quietly and contemplate what you have just found, and all its implications.
Don't blame me, I did warn you!!!

After the initial surprise (shock) wears off, try the old stop and restart A-B test method again. See what happens"


Εἰναι και σἰγουρος οτι δεν θα ακοὐσουμε διαφορἐς, και μας κἀνει και χιοὐμορ.
Ενὠ γιἀ να προλἀβει τυχὀν βιαστικἀ συμπερἀσματα, μας προειδοποιεἰ οτι λἀμπες και τρανζἰστορ ακοὐγονται το ἰδιο :
"Comparisons between valve and transistorised amplifiers are likely to show differences, only partly due to the higher output impedance of a valve amp"

ΟΚ !
Eυχαριστοὐμε που μας ἀνοιξες νἐους ορἰζοντες
Χωρἰς πλἀκα τὠρα, ο τὐπος εἰναι ... γιἀ δἐσιμο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top