Φάση κανονικά η ανάποδα;

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
AC, σημαινει ότι το συστημα παιρνει από την ιδια γραμμη που παει και στο αιρ κοντισιο.
Όταν ήμουν Γερμανία και δεν είχαμε AC, λάθος άκουγα; Μιλά Γιάγκο! Πες μου, λάθος άκουγα, Γιάγκο;

Θα ήταν ωραίο οι γνώστες να μας γράψουν πέντε πράγματα για την σωστή γείωση μπας και μάθουμε και κάτι.
Έχουν γράψει οι άνθρωποι! Πάλι;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.462
Άντε! Να πετάκσω και μνια ατάκα από το απώτερο παρελεθόν, τότες που η αγάπη ήτανε αγgνή κιαι άδολη...

- Είσαι χαϊεντάς!
- Το ξέρω! Μακάρι να έχουν την ίδια γνώμη και τα λιοντάρια!

:D
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Η σωστή γείωση είναι θέμα ασφάλειας.
Ζωής και θανάτου όταν την χρειαστείς.

Στα του χόμπι έχει να κάνει με Hiss & Hum.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα ήταν ωραίο οι γνώστες να μας γράψουν πέντε πράγματα για την σωστή γείωση μπας και μάθουμε και κάτι.
Γιατί με τις μπούρδες που διαβάζουμε για την φάση θα ξεχάσουμε και αυτά που μάθαμε στο δημοτικό.
[DOUBLEPOST=1545039225][/DOUBLEPOST]
Εγώ νόμιζα ότι τα σπάσανε οι ACDC και γίνανε AC
Άντε! Να πετάκσω και μνια ατάκα από το απώτερο παρελεθόν, τότες που η αγάπη ήτανε αγgνή κιαι άδολη...
- Είσαι χαϊεντάς!
- Το ξέρω! Μακάρι να έχουν την ίδια γνώμη και τα λιοντάρια!
:D
Και τα λιοντάρια στο φανταστικό περιστατικό...υπάρχουν πράγματι - έστω και σε μεταφορικό επίπεδο.

Επισκεπτόμαστε λοιπόν τις δημοσιεύσεις ενός ακόμα παλιανθρώπου που του αρέσει να ταλαιπωρεί τους ακροαματικόφιλους με μακροσκελή αναγνώσματα.:D
https://www.avsite.gr/forum/threads/Για-το-ηλεκτρικό-ρεύμα-ac-power.104303/

Και πού φανταζόμαστε πειναλέες οντότητες να τρέφονται με άγνοια σε σχέση με το θέμα του νήματος;
Τις συνιστώσες DC offset που θα έχουν παρεισφρήσει σε τυπικό οικιακό δίκτυο εξαιτίας ασύμμετρου φορτίου ως προς τις επιμέρους φάσεις που τροφοδοτούν την εγκατάσταση.Κάτι τέτοιο προκύπτει άνετα από συνδεδεμένα παλμοτροφοδοτικά άλλων συσκευών, dimmer,ηλεκτροκινητήρες,ανεπαρκείς διακόπτες σε καταναλωτές ηλεκτρικού ρεύματος,κ.ο.κ.

Φαντάζομαι λοιπόν τον ακροαματικόφιλο με τους θηριώδεις τοροειδείς - και ανεπαρκείς συνήθως κατά την απόρριψη συνιστωσών συνεχούς ρεύματος επειδή ο πυρήνας τους θα εμφανίζει κορεσμό άμα δεν έχει προβλεφθεί τρόπος παροχέτευσης της περιττής ηλεκτρικής ενέργειας - στον τελικό ενισχυτή του να βουίζουν σαν...φωτόσπαθα του Star Wars υπό κλίμακα ενώ ο χρήστης θα ΄΄ψαχνόταν΄΄ με τις διαφορές ακροαματικής απόδοσης του ηχοσυνόλου κατά τη σύνδεση στη φάση ή τον ουδέτερο αγωγό...
(Ορίστε,δεν εθίγη τίποτα πάνω σε ακουστική συμπεριφορά χώρου,διευθέτηση και άλλους τέτοιους...εκτός θέματος παράγοντες) :tongue:

Εμπιστευόμαστε τα ώτα μας...Όλα τα άλλα διαβάζονται.:D
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εμένα μπορείτε να μου εξηγήσετε πως γίνεται στην τελευταία έκθεση, σε μια επίδειξη, όταν σύνδεαν τη γείωση από το πολύμπριζο (ήταν και στο δίκτυο κανονικά) αλλά και την γείωση από τα rca της εξόδου του dac σε μια εξωτερική γείωση απομονωμένη (ένα μεταλλικό κουτί 24x24x8 περίπου) ο ήχος είχε διαφορά? Καθάριζε καπως και έπαιρνε ένα βάθος. Παρόλο που είμαι τρομερά δύσπιστος αυτό είχε διαφορά. Τι έγινε το ξενοδοχείο δεν είχε γείωση? Δεν είχε σωστή καλωδίωση? Είναι κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση και έχει μείνει σαν ????? στο μυαλό μου.

Please μην με πάρετε στο ψηλό, όντως το άκουσα. Να το καταλάβω προσπαθώ :bigboss::acute:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εμένα μπορείτε να μου εξηγήσετε πως γίνεται στην τελευταία έκθεση, σε μια επίδειξη, όταν σύνδεαν τη γείωση από το πολύμπριζο (ήταν και στο δίκτυο κανονικά) αλλά και την γείωση από τα rca της εξόδου του dac σε μια εξωτερική γείωση απομονωμένη (ένα μεταλλικό κουτί 24x24x8 περίπου) ο ήχος είχε διαφορά? Καθάριζε καπως και έπαιρνε ένα βάθος. Παρόλο που είμαι τρομερά δύσπιστος αυτό είχε διαφορά. Τι έγινε το ξενοδοχείο δεν είχε γείωση? Δεν είχε σωστή καλωδίωση? Είναι κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση και έχει μείνει σαν ????? στο μυαλό μου.

Please μην με πάρετε στο ψηλό, όντως το άκουσα. Να το καταλάβω προσπαθώ :bigboss::acute:
1) Τα RCA είναι ελαττωματικά βύσματα, όλα να τα περιμένεις
2) το ότι σύνδεσε τη γη του πολύμπριζου με τη γη του Ντακ σημαίνει ότι έδωσε γη στο Ντακ, στο οποίο κανόνισε από πριν να μη πηγαίνει.
Άρα ήταν όλα στον αέρα, και τα γείωσε.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
μιλάω για κάτι άλλο. Πάμε πάλι.
Θέτουμε θέματα σύγκρισης... καλωδίων
ή... τοποθέτησης... καλωδίων
κοινώς ένα καθαρά τεχνολογικό αντικείμενο
Πολύ ωραία το λες.
Αμιγώς τεχνικής φύσεως αντικείμενο.
κάτω από πια κριτήρια-σταθερές θέτουμε ότι το καλώδιο του Κο SUPER WIRE επιτελεί το έργο για το οποίο είναι κατασκευασμένο, καλύτερα από το ας πούμε βιομηχανικό μάρκα ας πούμε ΚΛΑΤΣ που χρησιμοποιείται με τα χιλιόμετρα σε studio;
Αμιγώς τεχνικά κριτήρια.
Τίποτε άλλο.
Προδιαγραφές, iso, τεχνικά χαρακτηριστικά.

Τίποτε άλλο δεν έχει θέση σε ένα αμιγώς τεχνικής φύσεως θέμα.

Αν ο κύριος σούπερ γουάιρ δεν έχει πιστοποιήσεις και μετρήσιμα τεχνικά χαρακτηριστικά, το καλώδιό του είναι δια το πίνους.
Κλατς. Τέλος.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Πολύ ωραία το λες.
Αμιγώς τεχνικής φύσεως αντικείμενο.

Αμιγώς τεχνικά κριτήρια.
Τίποτε άλλο.
Προδιαγραφές, iso, τεχνικά χαρακτηριστικά.

Τίποτε άλλο δεν έχει θέση σε ένα αμιγώς τεχνικής φύσεως θέμα.

Αν ο κύριος σούπερ γουάιρ δεν έχει πιστοποιήσεις και μετρήσιμα τεχνικά χαρακτηριστικά, το καλώδιό του είναι δια το πίνους.
Κλατς. Τέλος.
Άντε γεια σου επιτέλους!!!
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μα αυτο ειναι το ζητουμενο.....να διαβαζεις το αυτονοητο καμμια 200ρια φορες...
και οι αλλοι ναβλεπουν (ακουν) φαντασματα
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αληθευει οτι αν βαλεις τη φαση του ρευματος σωστα (με το σωστο τροπο)
και κουμπωσεις το + του ενισχυτη σου , στο - του ηχειου , και τα - του ενισχυτη σου το βαλεις στον αερα.....
Το ηχειο γινεται ενεργο ?
η μουφα ειναι ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εμένα μπορείτε να μου εξηγήσετε πως γίνεται στην τελευταία έκθεση, σε μια επίδειξη, όταν σύνδεαν τη γείωση από το πολύμπριζο (ήταν και στο δίκτυο κανονικά) αλλά και την γείωση από τα rca της εξόδου του dac σε μια εξωτερική γείωση απομονωμένη (ένα μεταλλικό κουτί 24x24x8 περίπου) ο ήχος είχε διαφορά? Καθάριζε καπως και έπαιρνε ένα βάθος. Παρόλο που είμαι τρομερά δύσπιστος αυτό είχε διαφορά. Τι έγινε το ξενοδοχείο δεν είχε γείωση? Δεν είχε σωστή καλωδίωση? Είναι κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση και έχει μείνει σαν ????? στο μυαλό μου.

Please μην με πάρετε στο ψιλό, όντως το άκουσα. Να το καταλάβω προσπαθώ :bigboss::acute:
https://electricalnews.gr/texnika-a...o-tn-ti-einai-ti-symvainei-se-diakopi-tou-ren
Και άλλος ένας δικός μας ΄΄παλιάνθρωπος΄΄:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Γενικά-για-Γειώσεις-ειδικότερα-για-γειώσεις-audio.149724/

Φαινόμενα σαν αυτό που περιγράφεις δεν είναι ανεξήγητα.
Η ιδιότητα της θεωρούμενης γης σε δεδομένο δίκτυο δεν βασίζεται σε απόλυτο μηδέν δυναμικό.

Ακόμα και σε εγκαταστάσεις που πληρούν στο έπακρον τις προδιαγραφές ασφαλείας μπορούν να προκύψουν παρασιτικές διαφορές δυναμικού επαγωγικής φύσης εξαιτίας ατελούς αλληλοεξουδετέρωσης στα μαγνητικά πεδία που θα αναπτύσσονται από τους αγωγούς φάσης και ουδέτερου αντιστοίχως,λ.χ. από μικροατέλειες πάνω στη γεωμετρική διάταξη των αγώγιμων συρμάτων τους.

Τέτοιες μικρές παρασιτικές διαφορές θα εκδηλώνονταν στον αγωγό γείωσης και ακολούθως στα περιβλήματα μεταξύ των συνδεδεμένων και γειωμένων στο ίδιο δίκτυο συσκευών.Κατ'επέκτασιν δεν θα με θορυβούσε η ακροαματική αντίληψη της διαφοράς στο συγκεκριμένο σύστημα και συνθήκες επίδειξης,εφόσον η δική μου εγκατάσταση θα τηρούσε τους κανόνες ασφαλείας θα εμφάνιζε μειωμένες Η/Μ παρεμβολές από άλλες συσκευές και η μεταφορά του σήματος πάνω στην αλυσίδα αναπαραγωγής - τουλάχιστον στο ΄΄καλό΄΄ σύστημα - να γινόταν υπό πλήρως διαφορική αρχιτεκτονική-balanced.

Δεν θα προέβαινα υπό καμία συνθήκη σε άρση της ενσωματωμένης γείωσης κατά τη σύνδεση οιασδήποτε συσκευής.

Κι επειδή δηλώνεις φαν των ιδιοκατασκευών,υπάρχουν απλοί τρόποι να κατασκευάσεις ανάλογα παρελκόμενα,κρίνεται όμως σκόπιμο να μην τους παρουσιάσω ο ίδιος.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Η φάση είναι ότι έκατσα και διάβασα καμία 200 posts για το αυτονόητο!
Δεν υπάρχουν αυτονόητα στο χώρο του Hi-End audio.

Υπάρχουν φύκια και μεταξωτές κορδέλες, όπως και σοβαρές μηχανές, που δε μπορούμε να αγοράσουμε γιατί κοστίζουν μια περιουσία, κατ'αντιστοιχία με μια Φερράρι, Ρολς ρόϊς κλπ, που ομοίως δε θα αγοράσουμε ποτέ. 8-)

Το να ξεχωρίσει κανείς τα φύκια από τις μεταξωτές κορδέλες, ενώ δεν είναι δύσκολο, στο χώρο του Hi-End audio δείχνει ..αδύνατο.:p
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
με το συμπαθειο
ο ουδετερος εχει μια σταθερη (χρονικα) σχεση με τη γη , οχι ενωμενος (τουλαχιστον οχι στα αστικα κεντρα με γειωση ΤΤ) , αλλα σταθερη.
η φαση δεν εχει.

για καποιες συσκευες εχει σημασια που θα συνδεσεις ουδετερο και που φαση και για καποιες ηχητικες συσκευες παραγει και ακουστα αποτελεσματα η εναλλαγη αυτη.

εγω εχω ακουσει διαφορες σε ΚΑΠΟΙΕΣ συσκευες βαζοντας αναποδα τη φαση, εκτοτε δεν ψαχνω περισσοτερο απλα συνδεω σωστα τις συσκευες , αλλωστε το IEC βυσμα εχει συγκεκριμενη θεση για L/N/G , το προβλημα ειναι πως θα κουμπωσεις το shuko
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top