Φάση κανονικά η ανάποδα;

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...........κοιτα επειδη ποτε δεν εδινα σημασια σε χαρτια....μιας και αν στην πραξη (αυτια μου)
δεν εφταναν ποτε αυτα που υποσχεται ο καθε κατασκευαστης ειναι απλα χαμενος χρονος
(για μενα παντα)
Ετσι περα της ζιρο καπασιτανς που υποσχεται (και μετριεται) στα καλωδια του τεντ ντενι
(ειλικρινα και αυτο με αφηνει αδιαφορο)
Οπως τι βαζει στην <σουπα> καθε κατασκευαστης δεν με νοιαζει....
Με νοιαζει πως παιζει.....
Τωρα το τι κανουν τα σοβαρα καλωδια ελαχιστοι εδω μεσα ειναι σε θεση να ετκιμησουν
γιατι απλα δεν εχουν ακουσει ΠΟΤΕ καλωδια που να τους κανουν να αισθανθουν μακακες.....
Περα το τι μπορει να κανει ενα καλωδιο....
η εμπειρια του χρηστη (τι να σου κανει μωρε οταν καν δεν μπορει να δανειστει κατι ...) ισαι ισα να γινει δυστυχισμενος.....τι να πεις για το τι μπορουν να κανουν τα καλωδια.....
Εγω μετα απο καμποσα ταξιδια ,.....καταλαβα οτι καθε καλωδιο καθε συστημα καθε χωρος εχει αδυναμιες......
Δεν πα να εχεις τον ιδανικα ακοστικο χωρο....
Αν κουμπωσεις ενα ethan .....θα νιωσεις την σκηνη αν σηκωνεται ενα μετρο ψηλα....
Αλλα που να ξερει κανεις τι ειναι το ιθαν.....και ακομα αν το ακουγε θα ειχε λεφτα να το αποκτησει ?
..............οποτε μιλαμε για ενα παζλ που για να το κλεισεις θες
χρονος
δυνατοτητα για ακροασεις
χρημα
και τυχη........
Αν δεν εχεις ολα τα πιο πανω ......τα τρως σουβλακια στο τσι τσι....και ισανεις,....
δεν πα να αφτωθουν τα καθε καλωδια να βαζεις αγχη στο πως παιζει το συστημα σου.....
Εξαλλου ακους
μουσικη ?
ή
τον χωρο ?
ή
τα συνοδα ?
ή
η το συστημα ?.....................
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εγώ δεν είμαι ούτε αντικαλωδιάς ούτε δογματικός...μακρυά όλα αυτά
Σωστά, πολύ σωστά, καλά κάνεις, έτσι πρέπει.
(το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να φτιάξεις τον ήχο σου με καλώδια φτάνοντας σε απόδοση ούτε στο 1 τοις χιλίοις σε σύγκριση με ένα ρουμ τριτμεντ)
..επίσης πάρα πολύ σωστά..
αυτό που λέω είναι ότι ποτέ....ούτε σε καλώδια χιλιάδων ευρώ δεν μας παρουσίασε μια εταιρία μια μέτρηση να δούμε στο ακουστικό φάσμα τι συμβαίνει...
το μόνο που μπορεί να διαβάσει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οι ιδιότητες-συμπεριφορά των υλικών του καλωδίου ως αγωγοί
..πράγματι, έτσι είναι. Το ερώτημα ομως είναι γιατί "ευδοκιμούν" οι κατασκευαστές πανάκριβων καλωδιων; Τους αρκεί μόνο η ματαιοδοξία πολλών αγοραστών;

Σε κάθε περίπτωση, γνώμη μου είναι, ότι δε πρέπει να παραγνωρίζουμε τη σπουδαιότητα των σωστά κατασκευασμένων, παντός είδους καλωδίων (γεωμετρία, ποιότητα αγωγών -βυσμάτων, θωρακίσεων κ.α.), στα σύστηματά μας. Συσσωρευτικά, αθροιζόμενα και με κάποια άλλα, βασικά κατά τη γνώμη μου πράγματα, (στήριξη, τροφοδοσια), μπορούν να κάνουν ένα σύστημα να αποδώσει πολύ καλύτερα.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
485
Reaction score
586
τα καλώδια είναι αναγκαίο κακό. Εξυπηρετούν τη μεταφορά σήματος από τον ενισχυτή στα ηχεία.

Άρα τι ζητάμε? να επεμβαίνουν όσο γίνεται λιγότερο. Να μην έχουν άποψη. Να μη δυσκολεύουν την έξοδο να πάει στο ηχείο. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έχουν κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά.

Ένα καλώδιο δε μπορεί να βελτιώσει τον ήχο αλλά σίγουρα μπορεί να βελτιώσει ένα λιγότερο ποιοτικό καλώδιο για τους λόγους που ανέφερα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Σ

..πράγματι, έτσι είναι. Το ερώτημα ομως είναι γιατί "ευδοκιμούν" οι κατασκευαστές πανάκριβων καλωδιων; Τους αρκεί μόνο η ματαιοδοξία πολλών αγοραστών;

Σε κάθε περίπτωση, γνώμη μου είναι, ότι δε πρέπει να παραγνωρίζουμε τη σπουδαιότητα των σωστά κατασκευασμένων, παντός είδους καλωδίων (γεωμετρία, ποιότητα αγωγών -βυσμάτων, θωρακίσεων κ.α.), στα σύστηματά μας. Συσσωρευτικά, αθροιζόμενα και με κάποια άλλα, βασικά κατά τη γνώμη μου πράγματα, (στήριξη, τροφοδοσια), μπορούν να κάνουν ένα σύστημα να αποδώσει πολύ καλύτερα.
Νίκο μου...και η εμπορία ναρκωτικών ''ευδοκιμεί'' και οι οπαδοί του Σώρρα και οι ανεμβολίαστοι και πόσοι άλλοι..

και φυσικά θα κοιτάξω το σύστημά μου να διαθέτει ένα καλής ποιότητας καλώδιο και στο ρεύμα με καλούς ακροδέκτες και στα ηχεία....
νορμάλ όμως...όχι του κιλού
και πιο πολύ για αντοχή στον χρόνο


αλλά το ταπεινό μου Kimber των 50 ευρώ τι λιγότερο μου προσφέρει από εκείνα που ζητάνε ένα νεφρό το μέτρο αν δεν μου το δείχνει σε μέτρηση?
ποιό το κίνητρο αγοράς?
για να ακούσω τι?
τι μπορεί να βελτιώσει ακουστικά η μεταβαλλόμενη κίνηση κάποιων ηλεκτρονίων σε έναν αγωγό 2 μέτρων και σε τι βαθμό?
από την στιγμή που δεν το πιάνει το μικρόφωνο που ακούει καλύτερα από μένα τον ίδιο?
αυτό ρωτάω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Τους αρκεί μόνο η ματαιοδοξία πολλών αγοραστών;
Και περισσεύει.

τα καλώδια είναι αναγκαίο κακό. Εξυπηρετούν τη μεταφορά σήματος από τον ενισχυτή στα ηχεία.

Άρα τι ζητάμε?
Ενεργά.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Μπορώ να θέσω ένα ερώτημα, σας παρακαλώ πολύ;
Έστω ένα τεχνολογικό παρελκόμενο ή τρόπος τοποθέτησης του, (καλώδιο, βύσματα, φάση σωστή ανεστραμμένη ξαπλωτή ή ανάσκελα) ακόμα και μηχάνημα π.χ. network, CD player, πικάπ ή ενεργά ηχεία vs παθητικά ηχεία ή ενισχυτικά κλάσης Α, ΑΒ, D, G όποια τελοσπάντων επιδρά στην ποιότητα ή τον τρόπο αναπαραγωγής "ηχογραφημένης μουσικής" βάση ποιανού κριτηρίου γίνεται κατά τη γνώμη σας?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
και η εμπορία ναρκωτικών ''ευδοκιμεί'' και οι οπαδοί του Σώρρα και οι ανεμβολίαστοι και πόσοι άλλοι..
..Χάρι το πρώτο παράδειγμα είναι διαφορετικό, υπάρχει το στοιχείο του εθισμού. Ας το αφήσουμε. Όσο για τον Σωρρα, ε.. δε νομίζω ότι ευδοκιμεί, κάποιους ανθρώπους με πολλά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στο χαρακτήρα τους, αγγίζει! Το λέω κομψά.

Το παρακάτω link, αφορά έναν Έλληνα κατασκευστή καλωδίων, ο οποίος ζει και εργάζεται στο Λονδίνο. Θα ήθελα, όποτε έχεις χρόνο, να διαβάσεις τα πιστεύω του για τα καλώδια, καθώς και την τιμολόγηση του.

Πιστεύω ότι μια απολύτως σωστή προσέγγιση, τόσο στη φιλοσοφία κατασκευής, και, κυρίως, στο κόστος αγοράς από τους καταναλωτές.
Γ' αυτό και βάζω το link, νομίζω ότι είναι από τους λίγους που τους διακρίνει η ειλικρίνεια.

Εις ότι με αφορά, τον εμπιστεύτικα αγοράζοντας καλώδιο Phono xlr to xlr, και δεν το μετάνιωσα. Τόσο από την απόδοσή του, όσο και από την ποιότητα κατασκευής, και κυρίως την τιμή του!

http://www.back-promo.co.uk/html/about_us.html
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Μπορώ να θέσω ένα ερώτημα, σας παρακαλώ πολύ;
Έστω ένα τεχνολογικό παρελκόμενο ή τρόπος τοποθέτησης του, (καλώδιο, βύσματα, φάση σωστή ανεστραμμένη ξαπλωτή ή ανάσκελα) ακόμα και μηχάνημα π.χ. network, CD player, πικάπ ή ενεργά ηχεία vs παθητικά ηχεία ή ενισχυτικά κλάσης Α, ΑΒ, D, G όποια τελοσπάντων επιδρά στην ποιότητα ή τον τρόπο αναπαραγωγής "ηχογραφημένης μουσικής" βάση ποιανού κριτηρίου γίνεται κατά τη γνώμη σας?
Μπορείς να επαναλάβεις την ερώτηση;
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Απλουστεύω (αν και νομίζω ότι είναι κατανοητό)

Ποια είναι τα κριτήρια σύγκρισης ως προς το ηχητικό αποτέλεσμα καλωδίων, τοποθέτησης αυτών ή συσκευών.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Καλησπέρα και απο εμένα. Αν και δέν διάβασα όλα τα πόστ, έχω να κάνω μερικά σχόλια.
Το πρώτο σχόλιο αναφέρεται στο θέμα αυτό καθ αυτό.

Το παραπάνω σχέδιο αποτελεί μία απλή διάταξη μονοφασικού τροφοδοτικού όπως αυτή συναντάται σε μία συσκευή. Δείτε το προσεκτικά. Όπως βλέπετε στην αριστερή πλευρά του μετασχηματιστή τα βελάκια κινούνται κατα τη μία και την άλλη φορά. Για μισό χρόνο του ημιτόνου η φορά είναι σαν την πράσινη και για μισό χρόνο όπως η μπλέ. Δεξιά του μετασχηματιστή τα βελάκια έχουν μία φορά και μοναδική. Στην έξοδο λοιπόν του κυκλώματος τροφοδοσίας η πάνω μεριά είναι πάντα + και η κάτω πάντα -. Ότι και αν κάνεις. Και ανάποδα να βάλεις την είσοδο του AC στην έξοδο θα έχεις πάντα την ίδια συγκεκριμένη φορά. Άρα δέν καταλαβαίνω πώς ακούει κάποιος διαφορές, δέν έχει κάποια λογική, όσο άσχημα και αν σχεδιάσει κανείς τη συσκευή του.

Το δεύτερο που διαφωνώ είναι η σύγκριση με τις τηλεοράσεις. Λίγο που έχω ψαχτεί θεωρώ οτι ο ίδιος κόσμος που υπάρχει στον ήχο και "παρεξηγεί" την τετράγωνη λογική ο ίδιος υπάρχει και στην εικόνα. Ίσως είναι ακόμα χειρότερα εκεί και είναι κάτι που το έχω ζήσει. Έχω πάρει πολλές φορές μετρήσεις, δοκιμές κλπ προσπαθώντας να επιλέξω για φίλους μου κάτι καλό. Τελικά ξέρετε που κατέληξα? Να πηγαίνει ο άλλος στο μαγαζί, να βλέπει στα γρήγορα τα μοντέλα και να μου λέει "να αυτό είναι το καλό", έτσι επειδή του άρεσαν τα χρώματα, επειδή έτυχε ο φωτισμός να είναι κατάλληλος και να ευνοεί ένα ips πάνελ σε σχέση με ένα va. Ακόμα όμως και εγώ που προσπαθώ να σκέφτομαι τετράγωνα βρίσκομαι σε δύσκολη θέση όταν προσπαθώ να επιλέξω κάτι. qled ή oled? Ναι η oled σκίζει σε χρώματα, μαύρο, άσπρο. Όμως είναι φανερό οτι σε ένα φωτεινό χώρο είναι υποδεέστερη μίας "άχρωμης" qled. Αν το δούμε και στατιστικά ίσως καταλήξουμε οτι ο μέσος νοικοκύρης μάλλον αράζει με ανοιχτά τα φώτα και βλέπει το ΣΚΑτάΙ και τις εκπομπές μαγειρικής. ips ή va? Το ips απ ότι έχω καταλάβει δέν έχει μαύρο. Ποτέ. Έχει ένα γκριζωπό πράγμα. Όμως το va απλά δέν φαίνεται υπο γωνία. Άρα? Σε ένα μέσο σαλόνι? Τί χρειαζόμαστε? va ή ips? Και τελικά ο μέσος χρήστης επιλέγει έτσι τηλεόραση ή μήπως οι ίδιες οι εταιρείες μας πετάνε εκεί κάτι βλακείες για ρυθμούς ανανέωσης και pqi οδηγώντας μας σε εντελώς τυχαίες λύσεις? Δέν νομίζω πάντως οτι και στην εικόνα υπάρχει ένας δρόμος. Αντιθέτως υπάρχουν κολοσοί που συγκρούονται προτείνοντας εντελώς διαφορετικές λύσεις τόσο σε επίπεδο hardware όσο και software. Και ενώ μαθηματικά τα πράγματα δείχνουν απλά υπέρ μερικών τοπολογιών, πρακτικά δέν είναι. Άρα είναι παντελώς άστοχο το παράδειγμα οτι στον ήχο είναι όλα χάλια και στην εικόνα όχι. Τα ίδια σκ@τ@ είναι...
 

S

sk4t4

Guest
οι μετρησεις δεν ζητουνται επειδη εχει κολημα ο εαρ.
σε εναν αφροντιστο χώρο οταν σηκωνεσαι απο τον καναπε αλλαζεις το βυσμα και ξανακαθεσαι , τα αυτια σου ειναι παντα σε διαφορετικη θεση (εστω και λιγο). Σε αφροντιστο χωρο οι αντανακλασεις και οι ακυρωσεις κανουν αυτη την μικρη μετατοπιση ακουστη. οποτε οπως καταλαβαινεις καθε προσπαθεια για ακροαση μπριζας αποτελει εκ των πραγματων μια αυταπατη.
αν δεν με πιστευεις βαλλε ενα μικροφωνο εκει που ακους και 3 cm παραδιπλα. ευκολακι...
τωρα αυτο που θα ειχε ενδιαφερον ειναι η επιστημονικη εξηγηση των διαφορων στην πριζα, αλλα μιλαμε... αυτα ηταν παλια μεγαλεια του avsite...
Το ερωτημα ειναι γιατι η αυταπατη,οπως τη χαρακτηριζεις,υπηρχε παντοτε,σε ολα τα σπιτια φιλων,υπερ της επωνυμης πριζας;Κανεις τους δεν ειχε προδιαθεση υπερ της,αφου για να τους πεισω να τη δοκιμασουν τους ξεκαθαριζα οτι αν δεν ακουσουν βελτιωση η αν ακουσουν χειροτερα μ' αυτην,την αγοραζω εγω.Τους την αγοραζα και νουρια,οχι παντοτε το ιδιο μοντελο,και αν κατι δεν πηγαινε καλα,θα την αγοραζα,επι τοπου, σε τιμη καινουριας.Ε,αυτο δεν χρειαστηκε να γινει ποτε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Αυθυποβολή λέγεται. "Δίνω λεφτά για κάτι που (μου είπε κάποιος η/και πιστεύω ότι θα) κάνει διαφορά και περιμένω (=πρέπει) να κάνει διαφορά".
 
Last edited:

S

sk4t4

Guest
Οι <<υγιως σκεπτόμενοι και πράττοντες ακροατές>>... όπως τους αποκαλείς αγαπητέ sk4t4.
Πως γίνεται να είναι πάντα αυτοί με το μηδενικό υπόβαθρο;
Αυτοί με τις μηδενικές τεχνικές γνώσεις;
Αυτοί που ποτέ δεν είναι σε θέση να αιτιολογήσουν, το πως και το γιατί; (σκοταδισμός ονομάζεται)
Αυτοί που αν μιλήσεις για μετρήσεις, που φανερώνουν τις επιδόσεις μια συσκευής, δεν έχουν ιδέα τι είναι και αν αλλάζει κάτι.

Επιπλέον...
Γιατί οι επιτήδειοι που πουλάνε στους άσχετους αυτές τις αηδίες, δεν έχουν παρουσιάσει τις ιδέες τους σε κάποιο σοβαρό <<Τεχνολογικό Ίδρυμα>>, αλλά τις παρουσιάζουν σε άλλου είδους Ιδρύματα, ακροατών;

Ακόμα, όταν ένας κατασκευαστής βγάζει ένα αναβαθμισμένο προϊόν. Γιατί ποτέ δεν βάζει έναν ακριβότερο υποδοχέα ρεύματος αλλά βάζει ποιοτικότερους πυκνωτές ή ολοκληρωμένα;

Γιατί ποτέ σε τυφλή δοκιμή δεν αποκαλύφθηκαν διαφορές σε τέτοια μπλιμπλίκια;

Γιατί ποτέ κανένας σοβαρός δοκιμαστής στον κόσμο, δεν έχει ασχοληθεί με βύσματα και φις;

Έναν υγιώς σκεπτόμενο ακροατή, θα πρέπει να τον είχαν απασχολήσει τα παραπάνω και να είχε αφιερώσει τις μισές ώρες από τις ακροάσεις φις και πριζών σε διάβασμα.
Αγαπητε μου PeterMeni,o υγιως σκεπτομενος ακροατης ειναι αυτος που μπαινει στον κοπο να δοκιμασει,πριν απορριψει.Σκοταδισμος,ονομαζεται το αντιθετο.Υγιως πραττων ακροατης,ειναι αυτος που αν ακουσει διαφορα,αγοραζει το προιον,αν φυσικα μπορει να το πληρωσει.Σκοταδιστης ειναι αυτος που δεν θα το αγορασει,σε πεισμα της διαφορας που ακουσε,γιατι δεν μπορει να το εξηγησει.Επικεντρωνεται στο μεσον,τις μετρησεις,και οχι στο σκοπο,τη βελτιωση.Ειναι ψυχολογικο βασανιστηριο και το εχω περασει κι εγω και σιγουρα και πολλοι αλλοι.Να μερικοι,τo 1985:
https://www.audioplan.de/sicomin-en/?lang=en
[DOUBLEPOST=1545019258][/DOUBLEPOST]
Οι <<υγιως σκεπτόμενοι και πράττοντες ακροατές>>... όπως τους αποκαλείς αγαπητέ sk4t4.
Πως γίνεται να είναι πάντα αυτοί με το μηδενικό υπόβαθρο;
Αυτοί με τις μηδενικές τεχνικές γνώσεις;
Αυτοί που ποτέ δεν είναι σε θέση να αιτιολογήσουν, το πως και το γιατί; (σκοταδισμός ονομάζεται)
Αυτοί που αν μιλήσεις για μετρήσεις, που φανερώνουν τις επιδόσεις μια συσκευής, δεν έχουν ιδέα τι είναι και αν αλλάζει κάτι.

Επιπλέον...
Γιατί οι επιτήδειοι που πουλάνε στους άσχετους αυτές τις αηδίες, δεν έχουν παρουσιάσει τις ιδέες τους σε κάποιο σοβαρό <<Τεχνολογικό Ίδρυμα>>, αλλά τις παρουσιάζουν σε άλλου είδους Ιδρύματα, ακροατών;

Ακόμα, όταν ένας κατασκευαστής βγάζει ένα αναβαθμισμένο προϊόν. Γιατί ποτέ δεν βάζει έναν ακριβότερο υποδοχέα ρεύματος αλλά βάζει ποιοτικότερους πυκνωτές ή ολοκληρωμένα;

Γιατί ποτέ σε τυφλή δοκιμή δεν αποκαλύφθηκαν διαφορές σε τέτοια μπλιμπλίκια;

Γιατί ποτέ κανένας σοβαρός δοκιμαστής στον κόσμο, δεν έχει ασχοληθεί με βύσματα και φις;

Έναν υγιώς σκεπτόμενο ακροατή, θα πρέπει να τον είχαν απασχολήσει τα παραπάνω και να είχε αφιερώσει τις μισές ώρες από τις ακροάσεις φις και πριζών σε διάβασμα.
Φυσικα,ουτε εσυ, ουτε εγω,εχουμε παραβρεθει σε ολες τις "τυφλες" δοκιμες,εκτος αν υπαρχει καποιο σχετικο δελτιο αναγγελιων και δεν το γνωριζω.:D
Κανεις σοβαρος δοκιμαστης στον κοσμο;Δηλαδη,δεν εχεις διαβασει ποτε δοκιμες τους;Η χαρακτηριζεις,εκ του προοιμιου,ασοβαρο το δοκιμαστη;
 
Last edited by a moderator:

S

sk4t4

Guest
Και τώρα εσύ κάθεσαι και τα εξηγείς αυτά στον εντιτορ και στον σκατά... :lol:

Αφού είπαμε "ανήκουν στη σιωπηλή πλειοψηφία των υγιώς σκεπτόμενων που ακούνε με τ' αυτιά τους" αφού "Η Μουσική είναι ένα πολύπλοκο συχνοτικά φαινόμενο που δεν αποτυπώνεται στις μετρήσεις". :roflmao:

Μιλάμε γελάνε και οι λάσπες... :p
[DOUBLEPOST=1544948385][/DOUBLEPOST]

Σε άλλου είδους ιδρύματα indeed...

View attachment 113068
Βλέπω αφήσατε τον έντιτορ και το σκατά και πιάσατε το μάκη... :roflmao:




Σωστά. :lol:
Το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι. :rofl:


P-640 - The power of expectation bias
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924933812748071

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cognitive_biases





Και η έρευνα για π.χ. τα βαρυτικά κύματα και τη βαρύτητα εν γένει γίνεται και υπάρχει, αλλά άμα λάχει πηδάς και από τον πέμπτο όροφο. :biggrin:
Καθαρά υποκειμενικό, λέμε. :roflmao:
Αν θελεις ν' "ακους" με τα ματια,τις μετρησεις εννοω,ειναι δικαιωμα σου,οπως και δικαιωμα των περισσοτερων ν' ακουν με τ' αυτια.Ομως αυτο που δεν ειναι δικαιωμα σου,ειναι να ξεπερνας τα ορια κι αν δεν καταλαβαινεις,ξαναδιαβασε τι εχεις γραψει.Δευτερη φορα,παυει να ειναι συμπτωση.Ευχομαι να μην υπαρξει τριτη.
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χάος φανερωσου!
Chaos is certain and always...hear.;)
Αγαπητε μου PeterMeni,o υγιως σκεπτομενος ακροατης ειναι αυτος που μπαινει στον κοπο να δοκιμασει,πριν απορριψει.Σκοταδισμος,ονομαζεται το αντιθετο.Υγιως πραττων ακροατης,ειναι αυτος που αν ακουσει διαφορα,αγοραζει το προιον,αν φυσικα μπορει να το πληρωσει.Σκοταδιστης ειναι αυτος που δεν θα το αγορασει,σε πεισμα της διαφορας που ακουσε,γιατι δεν μπορει να το εξηγησει.Επικεντρωνεται στο μεσον,τις μετρησεις,και οχι στο σκοπο,τη βελτιωση.Ειναι ψυχολογικο βασανιστηριο και το εχω περασει κι εγω και σιγουρα και πολλοι αλλοι.Να μερικοι,τo 1985:
https://www.audioplan.de/sicomin-en/?lang=en
...
Δεν παραβλέπουμε ότι έχει και σημαδιακόν όνομα : Σηκωμίν - παρακαλώ.:roflmao:

Ερώτηση μεταφορικής κρίσεως : Σε πόσους φίλους θα πρότεινες να...παντρευτούν διότι θα έπρεπε οπωσδήποτε να...δοκιμάσουν προτού απέρριπταν; :sneaky:
...
Το ερώτημα ομως είναι γιατί "ευδοκιμούν" οι κατασκευαστές πανάκριβων καλωδιων; Τους αρκεί μόνο η ματαιοδοξία πολλών αγοραστών;
...
Χρειάζεται και η...αισιοδοξία.Ότι μπορούν να επουλώσουν βαθιά ακροαματικά τραύματα με καλώδια εν είδει...τσιρότου.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Καλησπέρα και απο εμένα. Αν και δέν διάβασα όλα τα πόστ, έχω να κάνω μερικά σχόλια.
Το πρώτο σχόλιο αναφέρεται στο θέμα αυτό καθ αυτό.

Το παραπάνω σχέδιο αποτελεί μία απλή διάταξη μονοφασικού τροφοδοτικού όπως αυτή συναντάται σε μία συσκευή. Δείτε το προσεκτικά. Όπως βλέπετε στην αριστερή πλευρά του μετασχηματιστή τα βελάκια κινούνται κατα τη μία και την άλλη φορά. Για μισό χρόνο του ημιτόνου η φορά είναι σαν την πράσινη και για μισό χρόνο όπως η μπλέ. Δεξιά του μετασχηματιστή τα βελάκια έχουν μία φορά και μοναδική. Στην έξοδο λοιπόν του κυκλώματος τροφοδοσίας η πάνω μεριά είναι πάντα + και η κάτω πάντα -. Ότι και αν κάνεις. Και ανάποδα να βάλεις την είσοδο του AC στην έξοδο θα έχεις πάντα την ίδια συγκεκριμένη φορά. Άρα δέν καταλαβαίνω πώς ακούει κάποιος διαφορές, δέν έχει κάποια λογική, όσο άσχημα και αν σχεδιάσει κανείς τη συσκευή του.
Και νομίζεις εσύ τώρα ότι με την σοβαρή τεχνική επιχειρηματολογία πείστηκε όποιος <<ακούει>> την φάση;
Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι. Το σοβαρό επιχείρημα είναι, <<ακούω γιατί ακούω και μάλιστα διακρίνεται και εύκολα>>!! Και βέβαια πιστεύει ότι είναι και ανοιχτόμυαλος όποιος τα πιστεύει.
Οπαδοί του μάγου της φυλής, που για τον πονοκέφαλο σου ρίχνει καρπαζιές και στην πέμπτη σου έχει περάσει.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.649
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top