Φακος για Canon 5D mkii

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Αγορά φακού για Canon 5D mkii
για τοπίο και εσωτερικούς χώρους (ευρυγώνιος)

σκεφτομαι την αγορά ενός ευργυγωνιου φακού έχω ήδη τον 24-70mm f/2.8
αλλά θα ήθελα έναν ποιο ευρυγωνιο για τοπία και εσωτερικούς χώρους..
είμαι ανάμεσα στους

1/canon 17-40mm f/4
2/tokina 16-28mm f/2.8
3/sigma 12-24mm
4/carl zeiss distagon 21mm f2.8 prime manual focus

ξέρω ότι ο distagon έχει την καλύτερη απόδοση στους φακούς στα 21mm και θεωρείται κορυφή στο είδος αλλά βεβαία δεν έχει και καμία σχέση με την τιμή των άλλων φακών και είναι και manual focus
αλλά βάζω και αυτόν μέσα διότι η τιμή για τον φακό που θέλω είναι μέχρι την τιμή του distagon ...
τα ερωτήματα είναι τα έξεις

1/ τι είναι καλύτερο στο τοπίο η σε εσωτερική φωτογράφηση χώρου με ευρυγώνιο φακό να είναι manual focus η auto focus???

2/o tokina δεν παίρνει κανένα φίλτρο από όσο ξέρω ούτε καν προστατευτικό είναι κακό αυτό που δεν παίρνει φίλτρα η ο φακός έχει τέτοια κρύσταλλα που δεν χρειάζεται φίλτρα??..

3/ο canon 17-40mm παίρνει και φίλτρα 77 αλλά θεωρείται το ίδιο κάλος σαν φακός όσο ο tokina???
σε σχέση με αυτούς τους 2 tokina και canon ποιον απο τους 2??

4/ ο distagon δεν είναι τόσο ευρηγωνιος όσο οι άλλοι φακοί σε εσωτερικούς χώρους είναι καλά τα 21mm η θα θέλει ποιο ευρυγώνιο φακό ???
ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις στις απορίες μου δώσετε ...
 


Μηνύματα
40
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Φακος για Canon 5D mkii

καλησπερα John να σαι καλα ...
καλησπερα σε ολο το Forum ..
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!


Προσωπικά έχω τον 16-35 f2.8 L II και είμαι τρομερά ευχαριστημένος! Ο Distagon είναι πολύ "sexy" και τον είχα στο νου μου όταν σκεφτόμουν την αγορά ευρυγώνιου, αλλά τελικά πήρα τον canon και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
κατ αρχην εδω τιθεται πωτα απ ολα θεμα χρησιμοτητας - ευχρηστιας και μετα βεβαια θεμα αποδοσης.

Νομιζω καλο ειναι να δεις μεσα σου κ με τη χρηση που κανεις βεβαια τι εστιακη αποσταση θα σε χρησιμευε περισσοτερο.

Αλλο 12 , αλλο 16 και αλλο 21 μμ...!

Οπτικα παντα, ο zeiss κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ ανωτερος απ ολους τους υπολοιπους, αλλα ειναι οπως λες χειροκινητος (αν βιαζεσαι η αν δεν εισαι σιγουρος για την σωστη εστιαση ειναι ενα θεμα) και ειναι 21μμ, δηλαδη δεν ειναι τοοοσο ευρυγωνιος οπως αλλοι.

Βεβαια δεν εχει πολλες παραμορφωσεις , ενω τα κρυσταλλα του ειναι κορυφαια.

Μετα, αν δεν μπορεις να πας στον 16-35 , θα προτεινα τον 17-40 f4 της Canon.

Πολυ καλος φακος all around στο επιπεδο του !

Ο Sigma που αναφερεις ειναι για crop sensor οποτε δεν κανει για τη μηχανη σου.

Ο Τokina παλι ειναι ενας πολυ καλος και φωτεινος φακος που τον χρησιμοποιουν πολλοι, αν και δεν τον εχω χρησιμοποιησει
Γενικα θα προτεινα παντα φακους ομωνυμους (Nikon-Canon) που συνηθως αν μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα ειναι καλυτεροι.

Αυτα τα λιγα απο μενα για την ωρα..


Ας ακουσουμε βεβαια κ αλλες γνωμες ...
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Πολύ σωστά Γιάννη!
Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που πήγα στον 16-35! Ότι τελικά ήθελα πιο ευρυγώνιο από 21mm!
Σαφώς και ο zeiss είναι πολύ ανώτερος οπτικά από τους άλλους: http://www.kenrockwell.com/zeiss/slr/21mm-comparison.htm

EDIT: πάντως τα χάλια του ken στον 16-35 δεν τα είδα στον δικό μου!
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Απάντηση: Φακος για Canon 5D mkii

ευχαριστω πολυ για τις αμεσα απαντησεις σας ...

και εγω σκεφτομουν τον 16-35mm και αν δεν κανω λαθος εχει βγει και καινουργιος 16-35mm ii
για τον sigma που ειπα λαθος μου ..
απλα δεν εχω ακουσει και τοσο καλες κριτικες για το φακο 16-35 canon σε σχεση με την τιμη του ...
και οτι σχεδον ειναι ιδιοι σε ποιοτητα με τον 17-40mm με εξαιρεση το 1stop ποιο ανοιχτου διαφραγματος απο τον 17-40mm f/4

παντος γενικα ειναι ενα μπερδεμα ολο αυτο το σκηνικο με φακους ...
ποιο μεγαλο απο το τι σωμα μηχανης θα παρεις εννοειτεεεεε ...
εννοειτε βεβαια οτι ειναι αναλογα τι θελει να κανει κανεις και απο εκει ξεκινανε ολα στην φωτογραφια/φακους ..
θελεις τοπιο ευρηγωνιο
θελεις μεγαλο ευρος τοπιου υπερερηγωνιο
θελεις οτι βλεπει σχεδον το ματι 50mm
θελεις απο μακρια να τα φερεις κοντα τηλεφακο
απλα ασχετα απο το τι ειναι αυτο που μπορει να ξερεις οτι θελεις και επειδη υπαρχουν πολλες επιλογες κανοντας την μια καλυτερη απο την αλλην η χειροτερη στους φακους ψαχνεσαι συνεχεια για την τελικη αποφαση (για τον ευρυγωνιο τον νορμαλ τον τηλεφακο κ.α.λ)..
δεν περιμενα οτι θα ειχα τοσο μεγαλο μερδεμα στους ευργυγωνιους φακους στους αλλους δεν βασανιστηκα καθολου ...
αλλα επειδη στους ευρυγωνιους παιζουν πολλες εστιακες αποστασεις ο ενας 16-35 ο αλλος 16-28 ο αλλος 17-40 ο αλλος 21 ευρυγωνιος και αυτος ο αλλος 18 distagon ευρυγωνιος και αυτος και παει λεγοντας αντε να δεις ποιος απο αυτους θα παρεις ...
και εγω ειμαι υπερ του ιδιου σωματος με τον φακο αλλα οι canon φακοι (ευρυγωνιος) δυστηχος σε σχεση με αλλους φακους απο αλλες εταιρειες υστερουν ..
για τις εστιακες αποστασεις που ηθελα καποιους φακους πηγα σε canon γιατι βγαζει οντος πολυ καλους φακους σε αυτες τις (αποστασεις που ηθελα και γενικης χρησης φακος) και ετσι πηρα τον 24-70mm και 70-200mm new για τηλεφακο ...
στον ευρυγωνιο εχω σκαλωσει ...
αν εβγαζε η canon εναν φακο οπως εχει βγαλει η nikon τον 14-24mm θα το ειχα χτυπησει με κλειστα ματια και ηταν τοσο καλος ..
μεχρι και αυτον τον φακο ειχα σκεφτει να παρω και με ενα ανταπτορα να εμπαινε στην canon χωρις βεβαια να ειχα auto focus ...
αλλα δεν τα κανω αυτα ...

για αυτο ειμαι προβληματισμενος ακομα και με τον distagon 21" μηπος αντι για αυτον να αγοραζα καποιον με μεγαλυτερο ευρος ωστε να μην με περιοριζε και να ηταν και καλος ..
για το φακο nikon 14-24mm εχω ακουσει οτι πλησιαζει τον distagon 21 " και δεν ειναι και σταθερος εχει μια καλη εστιακη αποσταση που σε οποια και να ειναι ειναι καλη ..
για την canon κατι αντιστοιχο υπαρχει σε αυτην την αποσταση????
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.630
Reaction score
30.952
Απάντηση: Φακος για Canon 5D mkii

O Tokina είναι εξαιρετικός, βέβαια δεν παίρνει φίλτρα. Αντί του Distagon, ίσως έπαιρνα έναν Νίκκορ 14-24 με έναν αντάπτορα.
Θα μπορούσες στη λίστα σου να βάλεις και τον 14ρη τον Samyang, ούτε αυτός παίρνει φίλτρα, είναι χειροκίνητος, αλλά η τιμή του σκοτώνει (320 ευρώ περίπου), όπως και η απόδοσή του (αντίστοιχη του Νίκκορ).
Για τοπίο πιθανότατα θα θελήσεις φίλτρα, και υπάρχει θέμα με τους προσαρμογείς στους φακούς δίχως το ανάλογο σπείρωμα, βέβαια με πατεντούλες και εκεί μπαίνουν.
Εγώ θα έπαιρνα τον Τοκίνα πάντως. Και ένα σύστημα φίλτρων.
Αλλά και ο Distagon θα ήταν μια πολύ κοντινή επιλογή. 21mm είναι μια χαρά για τοπίο, μετά αρχίζει το τσίτωμα των άκρων. Πάρε τον τον Distagon και τον Samyang, εάν θέλεις κάτι πιο ευρυγώνιο.

Α! Γιάννη ο Σίγμα είναι φουλ-φρέημ φακός, έχει εδώ και χρόνια το ρεκόρ του πιο ευρυγώνιου ζουμ φακού για φορμά 135. Αντίστοιχός του σε κροπ είναι ο Σίγμα 8-16.

Ο 16-35 ΙΙ κυκλοφορεί εδώ και αρκετά χρόνια. Ο Ι ήταν μετριότατος, όπως και ο 17-35 που αντικατέστησε.
 


Μηνύματα
40
Reaction score
0
Απάντηση: Φακος για Canon 5D mkii

νομιζα οτι ο φακος που ειπα sigma ειχα γραψει λαθος οντος ειναι για FF ..
εννοειτε ο Samyang 14mm θα μπει και αυτος στην τσαντα ..
δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος φακος σε σχεση τιμης και αποδοσης σαν και αυτον ...
αυτος ειναι σιγουρα στην λιστα αγορας διοτι δεν εχω σκοπο να δωσω οσο κανει ο prime 14mm της canon ..
αλλα ασχετα αν θα αγορασω Samyang 14mm
δεν ειναι ο φακος που ψαχνω αυτη την στιγμη ..
tokina 16-28mm
canon 17-40mm
canon 16-35mm
sigma 12-24mm
distagon 21 εφοσον παιζει και αυτος και μεχρι αυτη την τιμη ...
εγω σκεφτομαι να παρω τον tokina απο την αποψη οτι εχω ακουσει καλα λογια και επειδη θα ειχα μεγαλυτερο ευρος στο να μην με δεσμευσει καπου ενω με τον distagon θα φοβομουν ιδιος σε εσωτερικους χωρους μην τυχον δεν με φτασει η αποσταση του ...
βεβαια το ιδιο γινεται και με τους αλλους φακους canon και sigma δεν θα με φοβιζαν ..
το φακο που θελω απο την στιγμη που θα ειναι ευρυγωνιος δεν θα ειναι η χρηση μονο για τοπιο αλλα και εσωτερικη απο αυτην την αποψη το λεω ..
το καλυτερο θα ηταν να ειχα και τον distagon και τον tokina αλλα δυστηχος υπαρχουν μονο λεφτα στην τιμη του distagon ..
ο distagon 21 αν δεν κανω λαθος δεχεται φιλτρα 82mm???
υπαρχουν 82mm φιλτρα σε ND και Polarizer??
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Ο Samyang που προτεινε ο Τασος ειναι οντως κορυφαιος, πραγματικα, μ αυτα τα χρηματα κιολας....απλα ειναι σταθερος και χειροκινητος...αλλα ειναι πολυ φωτεινος και οξυτατος ετσι?

Για τον Sigma μαλλον εκανα λαθος...πως νομιζα πως ηταν FF...

Κανε παντως ενα τσεκ στις παρομορφωσεις τους...γιατι σε τετοια mm....

Παντως σαν τους zeiss δυσκολα θα βρεις αλλους φακους....ειναι απιστευτοι..αν τους κουμπωσεις μια φορα πανω, δε θα θες να τους βγαλεις, απ ολες τις αποψεις...κορυφαιοι...ποιοτητα κατασκευης κ πιασιματος κ αισθησης? αλλου...

Εχω τον 50αρι και τον 85αρι και ειναι.....!!!
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Φακος για Canon 5D mkii

ευχαριστω για την μεγαλη βοηθεια σου στο θεμα μου ...
οπως και ολους ..
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Απάντηση: Φακος για Canon 5D mkii

δυσκολα οντος να βρεις φακους σαν και αυτους σε πολλα πραγματα που εχουν + oi zeiss..
για αυτο και ενας απο τους λογους που αναφερω στην λιστα ειναι και ο 21 distagon μαζι με τους αλλους στην λιστα εφοσον η τιμη φτανει μεχρι εκει ..
υπαρχουν φιλτρα 82 ND,Polarizer για τον distagon ??
η θα πρεπει να παρω φιλτρα lee??
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.630
Reaction score
30.952
Απάντηση: Φακος για Canon 5D mkii

O Distagon ναι. 82ρι φίλτρο παίρνει. 82ρια φίλτρα ασφαλώς υπάρχουν... μόνο που κοστίζουν. Πολωτικό σε ευρυγώνιο κάτω από 24mm καλύτερα να μην χρησιμοποιείς, γιατί το αποτέλεσμα είναι ανομοιόμορφο.
Για τοπίο θα πάρεις σύστημα τετράγωνων φίλτρων. Lee είναι κορυφαία επιλογή, αλλά και τα αγγλικά Hitech (της Formatt) είναι πολύ τίμια και value λύση, δίχως να υπολείπονται ιδιαίτερα. Για τους φακούς που λες θα πας σε σύστημα με φίλτρα 100x100, όχι τα μικρότερα 85mm, μάλλον δεν θα σε καλύψουν (εγώ έχω σύστημα 85mm, και για 17ρη φακό με 77mm καρέ, με καλύπτει, αλλά για τους φακούς που λες, δύσκολο το βλέπω).
Εάν ήταν να δώσω 1500 για τον χειροκίνητο Τσάις, θα προτιμούσα να πάρω με αντάπτορα τον 14-24 της Νίκον. Το έχουν κάνει αρκετοί κανονάκηδες.
Επίσης κορυφαία επιλογή (αλλά πιο ακριβός) είναι ο 17ρης TS-E tilt-shift της Canon, δίχως ανταγωνιστή.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.630
Reaction score
30.952
Απάντηση: Re: Φακος για Canon 5D mkii

Για τον Sigma μαλλον εκανα λαθος...πως νομιζα πως ηταν FF...
Ο Σίγμα 12-24 είναι όντως ΦΦ, είχες γράψει ότι είναι για κροπ... Βγαίνει εδώ και 7-8 χρόνια, ίσως και παραπάνω... έχει ήδη κυκλοφορήσει ο ΙΙ που τιμολογήθηκε πολύ υψηλότερα και είναι λέει πολύ βελτιωμένος... πάντως δείγματα δεν έχω δει ακόμη. Σαν κάδρο πάντως τα 12mm είναι πολύ εξτρήμ, και η προοπτική πολύ αλλοιωμένη για τα γούστα μου.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Chris πολυ ομορφες οι φωτογραφιες σου ...
να σαι καλα ..
Σε ευχαριστώ πολύ!

Δεν χρειάζεσαι ούτε πρέπει να χρησιμοποιείς πολωτικό φίλτρο σε ευρυγώνιο...
Εγώ έχω μόνιμα ένα UV πάνω στο φακό για προστασία (o 16-35 δεν είναι ερμητικά κλεισμένος) και έχω πάρει το σύστημα της hitech.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Απάντηση: Φακος για Canon 5D mkii

σε ευχαριστω πολυ για την τοσο καλη αναλυση του θεματος ...
ιδιος με τα φιλτρα μου ελυσες πολλα ...
προσφατα εχω παρει φιλτρα δεν ειχα και πηρα Ηoya Filter cir-pl 77" και Fader ND mark ii 77"
για τον 24-70mm αλλα και για τον 70-200mm μιας και εχουν την ιδια διαμετρο ...
αν ειχα αγορασει τον 17-40mm canon ο οποιος εχει και αυτος την ιδια διαμετρο 77" ο οποιος ειναι ποιο κατω σε mm απο 24 και εβαζα πολοτικο δεν θα ειχα καλα αποτελεσματα απορια ???
o 17 της canon παει πολλα οταν λες διχως ανταγωνιστη **? ...
και εγω αυτο σκεφτομουν για μια στιγμη τον νικον 14-24 να μπει στην canon ..
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.630
Reaction score
30.952
Απάντηση: Φακος για Canon 5D mkii

Πάνω από 2χίλιαρο πάει ο 17ρης TS-E, και θέλει και λίγη εξάσκηση η χρήση του. Είναι ο κατεξοχήν φακός για τοπίο και αρχιτεκτονικά, λόγω του tilt. Αλλά αφού δεν έχεις ευρυγώνιο ζουμ, καλύτερα να πάρεις έναν τέτοιο. Φίλος έχει τον Τοκίνα και μου λέει τα καλύτερα για την κατασκευή του. Σε δείγματα φαίνεται πολύ καλός ιδίως στo ευρυγώνιο άκρο του.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Πολωτικό φίλτρο σε οτιδήποτε κάτω από 28 mm σε FF, θα έχει ανομοιογενή αποτελέσματα στον ουρανό...
Οπότε κάτω από τα 24mm ...

Βρήκα αυτό το παράδειγμα σε άλλο forum:
Ευρυγώνιος χωρίς πόλωση:



Με πόλωση:

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.342
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top