Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Και το original...

Δηλαδη αυτη ειναι η αυθεντικη και το αλλο το κροπ 100% .
Μαλιστα :116:

Τελος παντων αφου σου αρεσουν εσενα αυτο ειναι που μετρα και ασε τον κοσμο να λεει ο κοσμος παντα ειναι χαζος τρελος και αναποδος :114::114:
 

Μηνύματα
905
Reaction score
2
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Επειδη ετσι κι αλλιως εχεις αποφασισει για μερικα πραγματα , ενω εγω ακομη τα ψαχνω , σταματω εδω την ανουσια αντιπαραθεση.
Η μηχανη ειναι διαθεσιμη για οποιον θελει να δει τα χαλια της !!!
 


Μηνύματα
888
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Επειδη ετσι κι αλλιως εχεις αποφασισει για μερικα πραγματα , ενω εγω ακομη τα ψαχνω , σταματω εδω την ανουσια αντιπαραθεση.
Η μηχανη ειναι διαθεσιμη για οποιον θελει να δει τα χαλια της !!!
μα σε ολα τα thread που εχει ανοιξει ετσι κανει, αραδιαζει τις θεωριες του και μετα αρχιζει το κραξιμο κατα παντος!
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

μα σε ολα τα thread που εχει ανοιξει ετσι κανει, αραδιαζει τις θεωριες του και μετα αρχιζει το κραξιμο κατα παντος!
μιλαμε για περιπτωσάρα απ΄τις λίγες..
Το κραξιμο βασικα ειναι ανωφελο .
Αυτο που πρεπει να μαθει ο τοξοτις ειναι οτι με ταχυτητες 1/40 και με διαφραγμα στο 3.5 και με το χερι τραβηγμενη μια φωτογραφια ειναι φυση αδυνατο να ειναι σωστη και επομενως αντι να αναδιξει την μηχανη την ριχνει στο βοθρο .
Καμμια μηχανη δεν θα εβγαζε καλες φωτογραφιες με τετοιο και τεχνικη .

Το αστειο ειναι οτι για να αναδιξεις μια μηχανη που φημιζεται για AF και υψηλο ΙΣΟ πρεπει να φωτογραφισεις ενα γρηγορο πραγματικα θεμα και να βγαλεις επισης φωτογραφιες με υψηλα ΙΣΟ τουλαχιστο κατι σε 1600 .

Δεν μπορω να καταλαβω την βλακεια πολλων ανθρωπον που αγοραζουνε μηχανες καλες ενω καποιος λαλακης θα εβγαζε τα ιδια αποτελεσματα με μια μηχανη τσεπης .

Στο ελλαδισταν υπαρχει μια ταση τελευτεα απο ατομα με μεγαλο εγωισμο και αυτο ειναι που θα κρατησει πολλους τυφλους οσο αναφορα φωτογραφια.
Τα αμερικανακια που εχουν μεσανυχτα τους την λες και σε σεβονται και επιπλεον ακουν.
Στην ελλαδα το καταντησατε αυτο το αλητικο στυλακι δηθεν ξερω τα παντα και δεν ακουω κανεναν .

Συνεχιστε με αυτο το στυλακι δικαιωμα σας οπως στο να λετε εξυπναδες και να χλευαζεται .
Συνεχιστε να κανετε παρεουλες νομιζοντας οτι εστι την βγαζεται σαν δηθεν φωτογραφοι σε φορουμς , απλα ξεγελατε τον εαυτο σας και τιποτα αλλο .

Καλη τυχη σε ολους σας :114:
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Καλά η φωτογραφία με την τύπισα απο την Compact της Canon είναι όλα τα λεφτά... Τα ράσα δεν κάνουν τον Παπά ελληνόπουλο. Ο καλός φωτισμός, τα diffusers, οι ομπρέλες και τα αυτοκέφαλα κάνουν τον παπά. Τελικά κατέληξες ότι βγαίνουν καλές φώτο και με "απλές" μηχανές ε? Αποφάσισε, semi-ελληνόπουλο, γιατί μάλλον βγήκες απο εδώ και όλοι εμείς εδώ ζούμε στον μεσαίωνα.

Το μόνο που δεν μας είπες είναι πόσο στοιχίζουν τα diffuser τα soft-box και τα αυτοκέφαλα φλάς. Φυσικά και σε περιβάλλον Studio ΌΛΕΣ η μηχανές τα σπάνε, ακόμα και οι compact. Αν ο φωτογράφος ξέρει τι κάνει, και έχει στήσει τα φώτα του σωστά μετά τίποτα δεν πάει στραβά. Το φώς είναι το 95% της φωτογραφίας. Είναι γνωστά αυτά.

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν είπε ότι η Nikon πχ είναι άσχημη και μούφα. Γιατί εμείς είμαστε πορωμένοι λοιπόν? Αντίθετα εγώ προσωπικά είπα ότι για διάφορους λόγους έχει ένα προβάδισμα της Canon αυτή την περίοδο. Όμως έχει ένα προβάδισμα δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι απάτη.
Εσύ λοιπόν μας λές ότι τα άλλα είναι απάτη, μη-τίμια προιόντα, δεν είναι φώτο αυτές που βγάζουν και πάει λέγοντας. Απαξιώνεις 100% μια ολοκληρή μάρκα, εκεί είναι το παράλογο. Δεν λές πχ η Nikon είναι πολύ καλή και η Canon απλά καλή. Λές η Nikon είναι καλή, και η άλλη είναι χάλια.

Όσον αφορά τα τεχνικά μέρη και τα επιχειρήματα, νομίζω έχω αραδιάσει 100δες λινκ, πόστ, συλλογισμούς κτλ, δεν χρειάζονται άλλα. Αντιφάσεις ένα σωρό. Εδώ το DxOmark γράφει 3fps το sec και η μηχανή τραβάει 8fps. Και μας λές για το σκοτάδι που δοκίμασες.


Έχω αρχίσει όμως να αμφιβάλλω τελικά τι είναι εκείνος που...

- Δεν μας έχει δώσει ένα λίνκ με την δουλειά του. Δεν μπορεί κάποιος να μην έχει ένα site να δείχνει κάπως τις φωτογραφίες του? Εμένα πχ με μια πολύ μικρή έρευνα καταλήγεις στην Gallery μου. Το mail μου που είναι φανερό να πετάξεις στο google καθάρισες. Την υπογραφή μου να ακουλουθήσεις καθάρισες.
- Τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που έχουν περάσει απο τα χέρια του ΌΛΕΣ σχεδόν οι μηχανές του κόσμου. Μιλάμε για τα πολύ μεγάλα μοντέλα, απο όλες τις εταιρίες. Και τα τελευταία μοντέλα. Όλα τα έχει δουλέψει όλα τα ξέρει. Ακόμα και μεγάλους επαγγελματίες που έχω γνωρίσει δεν αλλάζουν μηχανές έτσι. Για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος είναι ότι κάνουν την δουλειά τους, και δεν "παίζουν" όπως εμείς. Αλλά σου ξαναλέω, ότι δεν αλλάζουν την μία μηχανή μετά την άλλη, γιατί τελικά... η μηχανή δεν κάνει την διαφορά. Και ακόμα πιο δύσκολα δεν αλλάζουν μάρκες, από ΝΙΚΟΝ σε κάνον.
Ποιος λοιπόν νορμάλ άνθρωπος έχει δουλέψει τα πάντα? 2-3 σενάρια. Πωλητής σε κατάστημα φωτογραφικών. Και πάλι όμως δεν τις έχει δουλέψει, ίσα ίσα που τις έχει δει. Δεύτερον, Μέλος φωτογραφικής κοινότητας, βγαίνουν για καφέ όλοι μαζί και βλέπει ο ένας τις μηχανές του άλλου. Και εγώ αυτό έκανα και έχω δει σχεδόν όλες τις μηχανές. Δεν τις έχω ζήσει όμως... Anyway.
- Το ίδιο ισχύει και για τους φακούς.
- Πετάς δείγματα συνέχεια δεξιά και αριστερά, ποτέ όμως δεν αναφέρεις την πηγή. Αφήνεις πάντα να εννοηθεί ότι είναι δικά σου. Είναι πάντα δικά σου? Η φώτο με την powershop g9 είναι δικιά σου? Γενικά ποιες είναι δικιές σου? Οι macro φώτο με τους sigma και τους zeis είναι δικιές σου? Με όλο τον σεβασμό έχω αρχίσει να αμφιβάλλω. Γ

Για πές μας τελικά αγαπητέ, η Compact Powershot g9 που μας έδειξες...
• 1/1.7" Type CCD
• 12.1 million effective pixels

Έχει μπουκωμένα pixel και χρώματα?
Αλλά οι DSLR της Canon έχουν, και αυτή δεν έχει...? Τελικά με 2 λόγια οι compact των 12.1mp σε μια επιφάνεια 1/30 του αισθητήρα DSLR, είναι καλύτερες απο την DSLR των 18mp?
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Καλά η φωτογραφία με την τύπισα απο την Compact της Canon είναι όλα τα λεφτά... Τα ράσα δεν κάνουν τον Παπά ελληνόπουλο. Ο καλός φωτισμός, τα diffusers, οι ομπρέλες και τα αυτοκέφαλα κάνουν τον παπά. Τελικά κατέληξες ότι βγαίνουν καλές φώτο και με "απλές" μηχανές ε? Αποφάσισε, semi-ελληνόπουλο, γιατί μάλλον βγήκες απο εδώ και όλοι εμείς εδώ ζούμε στον μεσαίωνα.

Το μόνο που δεν μας είπες είναι πόσο στοιχίζουν τα diffuser τα soft-box και τα αυτοκέφαλα φλάς. Φυσικά και σε περιβάλλον Studio ΌΛΕΣ η μηχανές τα σπάνε, ακόμα και οι compact. Αν ο φωτογράφος ξέρει τι κάνει, και έχει στήσει τα φώτα του σωστά μετά τίποτα δεν πάει στραβά. Το φώς είναι το 95% της φωτογραφίας. Είναι γνωστά αυτά.

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν είπε ότι η Nikon πχ είναι άσχημη και μούφα. Γιατί εμείς είμαστε πορωμένοι λοιπόν? Αντίθετα εγώ προσωπικά είπα ότι για διάφορους λόγους έχει ένα προβάδισμα της Canon αυτή την περίοδο. Όμως έχει ένα προβάδισμα δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι απάτη.
Εσύ λοιπόν μας λές ότι τα άλλα είναι απάτη, μη-τίμια προιόντα, δεν είναι φώτο αυτές που βγάζουν και πάει λέγοντας. Απαξιώνεις 100% μια ολοκληρή μάρκα, εκεί είναι το παράλογο. Δεν λές πχ η Nikon είναι πολύ καλή και η Canon απλά καλή. Λές η Nikon είναι καλή, και η άλλη είναι χάλια.

Όσον αφορά τα τεχνικά μέρη και τα επιχειρήματα, νομίζω έχω αραδιάσει 100δες λινκ, πόστ, συλλογισμούς κτλ, δεν χρειάζονται άλλα. Αντιφάσεις ένα σωρό. Εδώ το DxOmark γράφει 3fps το sec και η μηχανή τραβάει 8fps. Και μας λές για το σκοτάδι που δοκίμασες.


Έχω αρχίσει όμως να αμφιβάλλω τελικά τι είναι εκείνος που...

- Δεν μας έχει δώσει ένα λίνκ με την δουλειά του. Δεν μπορεί κάποιος να μην έχει ένα site να δείχνει κάπως τις φωτογραφίες του? Εμένα πχ με μια πολύ μικρή έρευνα καταλήγεις στην Gallery μου. Το mail μου που είναι φανερό να πετάξεις στο google καθάρισες. Την υπογραφή μου να ακουλουθήσεις καθάρισες.
- Τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που έχουν περάσει απο τα χέρια του ΌΛΕΣ σχεδόν οι μηχανές του κόσμου. Μιλάμε για τα πολύ μεγάλα μοντέλα, απο όλες τις εταιρίες. Και τα τελευταία μοντέλα. Όλα τα έχει δουλέψει όλα τα ξέρει. Ακόμα και μεγάλους επαγγελματίες που έχω γνωρίσει δεν αλλάζουν μηχανές έτσι. Για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος είναι ότι κάνουν την δουλειά τους, και δεν "παίζουν" όπως εμείς. Αλλά σου ξαναλέω, ότι δεν αλλάζουν την μία μηχανή μετά την άλλη, γιατί τελικά... η μηχανή δεν κάνει την διαφορά. Και ακόμα πιο δύσκολα δεν αλλάζουν μάρκες, από ΝΙΚΟΝ σε κάνον.
Ποιος λοιπόν νορμάλ άνθρωπος έχει δουλέψει τα πάντα? 2-3 σενάρια. Πωλητής σε κατάστημα φωτογραφικών. Και πάλι όμως δεν τις έχει δουλέψει, ίσα ίσα που τις έχει δει. Δεύτερον, Μέλος φωτογραφικής κοινότητας, βγαίνουν για καφέ όλοι μαζί και βλέπει ο ένας τις μηχανές του άλλου. Και εγώ αυτό έκανα και έχω δει σχεδόν όλες τις μηχανές. Δεν τις έχω ζήσει όμως... Anyway.
- Το ίδιο ισχύει και για τους φακούς.
- Πετάς δείγματα συνέχεια δεξιά και αριστερά, ποτέ όμως δεν αναφέρεις την πηγή. Αφήνεις πάντα να εννοηθεί ότι είναι δικά σου. Είναι πάντα δικά σου? Η φώτο με την powershop g9 είναι δικιά σου? Γενικά ποιες είναι δικιές σου? Οι macro φώτο με τους sigma και τους zeis είναι δικιές σου? Με όλο τον σεβασμό έχω αρχίσει να αμφιβάλλω. Γ

Για πές μας τελικά αγαπητέ, η Compact Powershot g9 που μας έδειξες...
• 1/1.7" Type CCD
• 12.1 million effective pixels

Έχει μπουκωμένα pixel και χρώματα?
Αλλά οι DSLR της Canon έχουν, και αυτή δεν έχει...? Τελικά με 2 λόγια οι compact των 12.1mp σε μια επιφάνεια 1/30 του αισθητήρα DSLR, είναι καλύτερες απο την DSLR των 18mp?

@Georgespyros

Νομιζω οτι απαντησες στα ερωτηματα σου .

Αν ο φωτογράφος ξέρει τι κάνει, και έχει στήσει τα φώτα του σωστά μετά τίποτα δεν πάει στραβά. Το φώς είναι το 95% της φωτογραφίας. Είναι γνωστά αυτά.
 

Μηνύματα
905
Reaction score
2
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Aν θυμασαι, το νημα αυτο το ανοιξες με την αποψη οτι ο καλος -κακος φακος ειναι αυτος που μετραει περισσοτερο απο το σωμα.
Αυτο λοιπον λεω κι εγω, κι εσυ αντιφασκεις.

Επιμενεις να βαλω καποιο δειγμα , και οταν το κανω (παρολο που εχω πει οτι ο φακος μου 18-135 ειναι κακιστος σε οξυτητα) για να σου κανω το χατιρι, λες οτι ειναι θολη (που δεν ειναι τοσο οσο λες ) και φταιει η μηχανη !!!
Τι αλλο να πουμε...
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
http://theory.uchicago.edu/~ejm/pix/20d/tests/noise/index.html

Λοιπόν. Το άρθρο αυτό είναι μεγάλο και ίσως κουραστικό.

Είναι όμως αξιόπιστο, και πάνω απο όλα επιστημονικό και αποδεικνύει αυτά που γράφει. Σας στο συστήνω ανεπιφύλακτα να το διαβάσετε με προσοχή (και καφέ!) :107:

Να σας πώ κάποια συμπεράσματα (που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης γιατί είναι μαθηματικά αποδεδειγμένα).

12bit vs 14 bit. Καμία διαφορά. Ο θόρυβος (που υπάρχει και στις καλύτερες οικογένειες...) είναι παραπάνω bit από αυτό smoother gradation που μας υπόσχονται, και συνεπώς δεν κάνει καμία διαφορά.

Big Pixel vs Small Pixel. (εδώ γελάμε)
Μικρότερα πίξελ σημαίνουν στα χαμηλά iso καλύτερη ανάλυση και λιγότερο θόρυβο από μεγαλύτερα πίξελ. Πολλά πίξελ σημαίνει λιγότερο θόρυβο. Σημαίνει ακόμα και λίγο καλύτερο DR.
Σε υψηλά iso (1600++) τα μεγαλύτερα pixel είναι καλύτερα. Δεν πέφτει η απόδοσή τους το ίδιο εύκολα με τα μικρότερα πίξελ.
Όπως και να έχει καλύτερος είναι ο μεγαλύτερος αισθητήρας απο τον μικρότερο, γενικότερα. Μεγαλύτερη ικανότητα να συλλέξει φώς. Ασχέτος μέγεθος πίξελ.
Μέτα βέβαια ο μεγαλύτερος αισθητήρας έχει και άλλα πλεονεκτήματα, όπως ότι ζορίζει λιγότερο τους φακούς.

Τέλοσπαντων διαβάστε το όσοι έχετε το κουράγιο, τα λέει σχετικά απλά... και μαθηματικά!
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Το τι ειναι καλυτερο και τι οχι αναμεσα σε Full frame ειναι σχετικο κα πολλα φερουν διαφορετικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα.
Το πως διαβαζει τον φωτισμο το 12 channel parallel readout , το επειτα φιλτραρισμα στο 14 bit converter A/D και τι και πως γινετα η τελικη φαση στην εξοδο 16 bit επεξεργασιας .
Ολα ειναι σχετικα αυτο το κειμενο που εβαλες εχει σχετικα βασικα στοιχεια δεν αναλυει τι κανει και πως συνεργαζεται το ενα με το αλλο μαραφετι καθε μηχανης και το κατα ποσο αποτελεσματικο ειναι στην ποιοτητα.
Σε 14 bit εχεις λιγοτερο θορυβο απο οτι σε 12 οταν ανοιγεις τα σκοτεινα μερη της φωτογραφιας σου στο 12 γινεται χαμος οσο περισσοτερο βαζεις χερι .

Πολλα παιζουν ρολο.
Το 14 bit με το 12 εχει τρομακτικη διαφορα οταν πειραζεις σκοτεινα σημεια σε επεξεργασια . Σε perfect φωτισμο και με μια εικονα της παναγιας τηνου και με μια Powershot G9 εχεις αριστα αποτελεσματα.


Μεταξυ 12 -14 bit και γενικος να καταλαβεις τι κανει η καθε μηχανη ειναι να εχεις πρωτον ματι μαθημενο να βλεπει σωστα και δευτερον να δεις δειγματα σωστα απο διαφορες αλλες μηχανες.
Πολλα πραγματα μπορεις να κανεις και βασικα δεν χρειαζεται να βλεπουμε μαθηματικες αναλυσεις στο ιντερνετ αν εχουμε το ματακι να βλεπουμε.

Θα σου ανεβασω μερικα δειγματα σε 12-14 bit απο Full frame θα σου δωσο και τα raw να δεις τι γινεται αν φυσικα ξερεις που ψαχνεις .

Σε Nikon DX Sensor το 14 κατι κανει αλλα δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο λογο θορυβου η αισθητηρα πραγμα που δεν εχω ψαξει να σου πω με τεραστια ανεση και σιγουρια . Σαν το 14 μπιτ μιας Full frame ΔΕΝ ειναι παντως.

Για τα αλλα που ειπες μεταξυ κροπ αισθητηρα μεταξυ Full frame , αυτο που ξερω ειναι οτι ο Full frame ειναι ανωτερος για αυτο αλλωστε κανω χρηση 99.9.9% Full frame .
Το αλλο που μπορω να σου πω με απολυτη σιγουρια ειναι οτι ειτε νικον ειτε κανον ο κροπ αισθητηρας στα 18 ο Full frame στα 12 ειναι καλυτερος και τον Full frame ασθητηρα ανετα τον κανεις απο 12μεγαπιξελς στα 20+ και το εχω αποδειξει εδω ριχνοντας μερικα δειγματα ΜΟΥ με τον κυκνο αν θυμασε :102: .

Αυτα και δες μερικα δειγματα μου με την D3 το κιτρινο ειναι με τον 200 φ/2 και ο αστακος με τον zeiss ZF 100 φ/2 .
Αυτο που ξερω ειναι οτι καμμια DSLR δεν βγαζει αυτα τα χρωματα ουτε η D3X καν το κανει αυτο .

Να φανταστεις ειναι μικρα δειγματα αυτα σε JPEG αν θες να σου στειλω τα Raw να τα δεις σε υψηλη αναλυση καλο μονιτορ να σου πεσουν τα σαγονια .

Μερικα πραγματα αποκτουν σεβασμο οταν καποιος εχει το ματι να δει τι ειναι καλο και τι οχι :116:

100% και η 2 φωτος σε παρανοικο δυνατο ηλιο δες τονους δες ποσο φυσικη απαλοτητα εχει . Τα λογια περιτα :109:
Απο επεξεργασια ΜΗΔΕΝ απλα περνανε απο προφιλ που εχω κανει εγω ο ιδιος .






Να και η αυθεντικη με το προφιλ το δικο του να μην λες οτι δηθεν δεν ειναι αυτο που βγαζει η μηχανη, φυσικα τα μπλε και μωβ ολες η μηχανες τα βγαζουν μαπα οπως θα εξακριβωσεις βλεποντας την παρακατο φωτο . Αλλα παλι λεμε ειναι λουλουδι σε τονους .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.423
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top