Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Σε χαμηλο φωτισμο η 7D ριχνει 4 ριπες η δικια μου D3 τα ριχνει ολα ανεξαρτητα τον φωτισμο και τριχες κατσαρες :116:

Καναν λαθος 4 επρεπε να βαλουν . Οσο για τα 14 μπιτ σε κροπαρισμενο αισθητηρα ασε θα τα πουμε σε αλλο ποστ

Λοιπον πουλακια μου με τα 18 ψωροπιξελ της μηχανης αυτης που φαγωθηκατε.
Παρτε μια 40D / 50D σε τριποδα τραβηξτε ΣΩΣΤΕΣ φωτογραφιες μετα στο φωτοσοπ καντε ιδιο μεγεθος ολες της φωτογραφιες να δειτε αν η περιφημη 7D εχει καλυτερη ποιοτητα .
Αν δειτε διαφορα χερετα μου τον πλατανο :114::114:

Οταν βρω χρονο θα κανω μερικα τεστακια να σας δειξω μιας που απο οτι καταλαβα εδω ολοι κολλατε στα λογια και σε μαρκες αντι να δειτε τεχνολογια και τι γινεται πραγματικα.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Λετε η 7D να εχει καλυτερη αναλυση μιας που η 1D Mark IV εχει λιγοτερα πιξελς :142::142::114:
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Οταν βρω χρονο θα κανω μερικα τεστακια να σας δειξω μιας που απο οτι καταλαβα εδω ολοι κολλατε στα λογια και σε μαρκες αντι να δειτε τεχνολογια και τι γινεται πραγματικα.
Εσύ κολλάς σε μάρκες, (Zeiss etc etc), μακριά απο 3rd party φακούς κτλ κτλ.

Κανείς άλλος δεν μιλάει για μάρκες εδώ.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Εσύ κολλάς σε μάρκες, (Zeiss etc etc), μακριά απο 3rd party φακούς κτλ κτλ.

Κανείς άλλος δεν μιλάει για μάρκες εδώ.
ΑΑΑΑ ετσι ε ? Εμεις οι ελληνες για ρετσινιες μανουλα ειμαστε αλλα τελος παντων οπως θελεις να το βλεπεις .

Παρε ενα δειγμα τωρα μεταξυ 450d & 7D :114::114:

 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
μια χαρα ειναι και οι δυο φωτο, που ειναι το προβλημα?? ισως η αριστερη εχει λιγο παραπανω λεπτομεριες, so f*ing what! σε κανονικο μεγεθος δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις τιποτα

αλλα ουτε για το ISO απαντησες, ουτε για το DR... δεν τα λεω εγω, το DXO σου τα λεει. ή μηπως εδω τους ξεφυγε και εκαναν λαθος?

για λεγε λοιπον, μαυρα χαλια η 7d ε?? μήπως όποιος την αγορασε καλυτερα να την κανει βαριδι για τα χαρτια ή στοπ για την πόρτα?

θα μας τρελανεις εσυ....:203:
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

μια χαρα ειναι και οι δυο φωτο, που ειναι το προβλημα??

αλλα ουτε για το ISO απαντησες, ουτε για το DR... δεν τα λεω εγω, το DXO σου τα λεει. ή μηπως εδω τους ξεφυγε και εκαναν λαθος?

για λεγε λοιπον, μαυρα χαλια η 7d ε?? μήπως όποιος την αγορασε καλυτερα να την κανει βαριδι για τα χαρτια ή στοπ για την πόρτα?

θα μας τρελανεις εσυ....:203:
Παρε μια D700 στα 12 φτωχικα μπ και αν βγαλεις τα χρωματα και DR τοτε χερετα μου τον πλατανο . Οπως τα δειγματα με το ΣΟΥΠΕΡ φανταστικο χρωμα που εβαλα προσφατα με την D3 :102:

BTW η αριστερη δεν εχει περοσσοτερη πληροφορια απλα ειναι φυσικο λαθος φακου σε καθε μηχανη και συμπεριφορα θα ελεγα.
Το κανονικο μεγεθος ειναι σε 100% εσυ τι εννοεις κανονικο μεγεθος σε φωτογραφιες πορτοφολιου ?? μπουαχαχαχαχααα εχεις πλακα.

Τα δειγματα αυτα ειναι απο κοντα σε μεγαλη αποσταση η 7d σαν περισσοτερη μεγενθυση θα την φαει στα αυτια κατα πολυ απο την rebel .
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Εδω στο φωτοσοπ εκανα την φωτογραφια της NIKON D700 το ιδιο μεγεθος με την 7d και οπως βλεπουμε η ΝΙΚΟΝ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 12 ΜΕΓΑΠΙΞΕΛΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ 18 ΜΕΓΑΠΙΞΕΛΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Οταν μιλαμε για ποιοτητα αριθμο και αναλογα και με τα λεφτα που εδω η νικον κοστιζει το ιδιο περιπου ολα τα αλλα ειναι κουραφεξαλα.
Δεν χωρα αμφιβολια οτι η κανον ειναι μουφα και σε κροπαρισμενο αισθητηρα τα μπουκομενα μεγαπιξελς δεν κανουνε απολυτος τιποτα .
Κατι ξερει η νικον μεχρι στιγμης που δεν μπουκοσε περισσοτερα μεγαπιξελς σε κροπ μηχανες και εδω ειναι τιμια στα προιοντα της .
ISO 200Και η 2 μηχανες .
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
1) Από που προέρχονται αυτά τα δείγματα?

2) Τα κάτω δείγματα τις 7d ... είναι χειρότερο απο το δείγμα της 7d που έβαλες πιο πάνω. Τι στο καλό γίνεται εδώ? Τα περνάς blur πριν τα ανεβάσεις?

3) Ποιος είπε ότι κοστίζουν το ίδιο. Η 7d κοστίζει 1445€ η D700 2045€. 600€ παραπάνω, ή αλλιώς περίπου 40% παραπάνω.
http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=4361
http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=3071


4) Γιατί χτυπιέσαι ότι η d700 είναι καλύτερη από την 7d? Σου είπε κανείς ότι δεν είναι? Συγκρίναμε FF πουθενά με APS-C? Ξεκινάς ώρες ώρες και κράζεις αβέρτα χωρίς να έχει υποστηρίξει κανείς ότι είναι καλύτερη απο κάποια FF της ΝΙΚΟΝ. Γενικά ώρες ώρες πέρνεις φόρα, και σκέφτομαι... ποιος του τα είπε αυτά? Σημειωτέον δεν λέμε ότι είναι καλύτερη κάποια μηχανή (100η φορά που το λέω), ούτε ότι δεν έχει μικρό πλεονέκτημα κάποια με κάποια άλλη. Αλλά αυτό το πράγμα ότι η διαφορά είναι χαοτική και ότι μιλάμε για απαράδεκτη μηχανή, με μη-τίμια αντιμετώπιση και δεν ξέρω εγώ τι άλλο... πραγματικά με κάνει και απορώ. Ούτε στην θρησκεία τέτοιος φανατισμός.

Διαφωνεί κανένας ότι το FF είναι καλύτερο σε θέματα θορύβου από το APS-C? Λογικό δεν είναι να είναι καλύτερο, αφού για το ίδιο πλάνο, έχει μεγαλύτερη επιφάνεια (ανεξάρτητα πόσα πίξελ είναι) για να συλλέξει φώς. Απλή αριθμητική. Μεγαλύτερος αισθητήρες = μεγαλύτερη επιφάνεια για φώς. Ανεξάρτητα με τα πόσα πίξελ έχει μέσα. Παραδείγματα άπειρα. Απο τις πρώτες κόμπακτ τους 1mp μέχρι τις σημερινές των 10mp που δεν είναι χειρότερες απο τις πρώτες κόμπακτ. Από τις πρώτες DSLR των 3mp μέχρι σήμερα (για ίδιο μέγεθος αισθητήρα) των 15mp που δεν είναι χειρότερες στον θόρυβο από τις πρώτες. Όπως και σήμερα η 7d δεν είναι χειροτερη στον θόρυβο απο την 40d λόγου χάρη. (και το αγαπημένο σου DxOmark το λέει.
Σου είπε κανείς ότι τα 18mp είναι μεγάλο προσόν? Δεν είναι λοιπόν μεγάλο προσόν, δεν είναι όμως ούτε και μειονέκτημα. Είναι απλά κάτι καλό. Όπως και τα 8 frames (και όχι 3 που γράφει η προπαγάνδα του DxOmark, δεν τρελαθηκαμε κιόλας, κακό που υπάρχει όμως δεν είναι.

BTW σύγκρινε λοιπόν στα ίδια λεφτά (μιας και λές και για λεφτά η 5dII είναι πάλι πιο φθηνή απο την d700)την 5d MKII, που μπουκωσε τα πίξελ και πεσμας τι γίνεται. Και που σαι? αυτό χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν μας ότι τα 2πλάσια MP αντισταθμίζουν τον λίγο παραπάνω θόρυβο. (όπως λέει και το DxOmark σου, και στο άρθρο που πόσταρα πιο πάνω, και στην καρτέλα 18% SNR screen με print).



Edit. Για να σε προλάβω, ξέρω και απο που είναι τα δείγματα και γιατί είναι διαφορετικές οι φωτογραφίες. Μην αγχώνεσαι.
Να ποστάρεις όμως κρόπ απο 3200iso και πάνω (μην πω 6400 και γίνω κακός), και να τα δείχνεις σαν σύγκριση μηχανών, ενώ ξέρουμε πως δεν συναγωνίζεται στα 3200 iso η 7d την d700 , είναι τουλάχιστον παραπλανητικό.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Δεν χτυπιεμαι απλα το APS-C ειναι μουφα σε πολλα μπ ανεξαρτητα αν ειναι νικον , κανον η μαρια στα πετραλωνα .

Για την 5 m3 καλυτερα να μην σου αρχισο ασε ειδαμε τι σοι μηχανη ειναι και αυτη. Παρτε το χαμπαρι η κανον εκτος απο τα πανακριβα μοντελα δεν δινει ποιοτητα σε αλλες μηχανες ασε που απο φακους εχει μεγαλο προβλημα με τους δηθεν μουφα L που ειναι και πανακριβοι παναθεμα τους .
Η 5 μαρκ 3 ειναι καλη δεν λεω αλλα δεν γινεται τοσο ελκυστικη να κανει ενα νικονακια να την αγορασει ουτε ειναι για τον καθενα ανισσοροπο γκατζετακια που δεν ξερει τι κανει , αυτη η μηχανη θελει ιδιαιτερο χειρισμο για να βγαλεις ζουμι .
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
εχεις αρχισει και παραληρεις το ξερεις?

η 5d mkII μουφα??? η μηχανη που τις κανουν τεμεναδες φωτογραφοι και βιντεακιδες μαζι? η μηχανη που εχει τοσο καλο αισθητηρα και συναγονιζεται την Red σε ποιοτητα HD video?

οι φακοι L μουφα??? τα χεις χασει εντελως?? εχεις μετοχες στην νικον??? κοιμαστε αγκαλια??

δεν παμε καλα... :203:


PS: οι φωτο απο που ειναι δεν μας ειπες, ετσι για να δουμε και μεις απο περιεργια...
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Οταν οι ταμρον και σιγμα ξεπερνανε σε ποιοτητα ΚΑΤΙ L ειναι ΜΟΥΦΑ .
οταν η κανον εχει τον 14 L που κοστιζει μια ολακερη περιουσια για σταθερο φακο και ο ΝΙΚΟΝ 14-24 ΤΟΝ βαρα σκαμπιλια ειναι και ζουυυυυυυυυυμ ο νικον ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΧΑΑΑ.

Οταν οι ζεισ κοστιζουν λιγοτερο και τους πετανε τα ματακια τους L .
Φαντασου να πληρωνεις για φεραρι 200 χιλλιαρικα και το φιατακι να στο περνα , εεεεεε δεν θα ειταν τοτε το φερραρι μουφα ?

Αν ειχες γνωση πραγματων τριγυρο σου θα ηξερες γιατι ειναι μουφα αλλα τοσο πορωμενος και φανατισμενος κανονακιασ που εισε κακο στον εαυτο σου κανεις .

Οσο για την 5d mkII ναι την ειδαμε και αυτη ολοι οι κανονακιδες το γυρισανε στην D700.

Και σταματα να ριχνεις κατηγοριεσ και λασπες εσυ εισε ο πορωμενος εμενα ασε με και κανον εχο και διαφορετικους φακους και οτι σκατα θες εχω στα χερια μου .

Για το βιντεο δεν ξερω τι λες αλλα κανενας πραγματικος φωτογραφος δεν δινει ενα π.....μπιιιιιιιιιιιπ . Αυτο που με νοιαζει ειναι η φωτογραφια αν θελω βιντεο εχω την βιντεοκαμερα που αν ηξερες τι ειχα θα ανατριχιαζες και θα ηξερες σε ποιον μιλας.

Ριξε κανενα φραπεδακι και σκεψου τι λες .
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
χαχα καλα εσυ δεν παιζεσαι, εισαι ο πλεον πορωμενος με νικον αφου ολα τα αλλα ειναι σκατα, και λες εμενα οτι εχω το κολυμα! :609:
λοιπον παω να φτιαξω καφεδακι οπως λες και τ ξαναλεμε!
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Οι φώτο που παρέθεσε με το μπουκάλι είναι απο το imaging resource.

Οι πρώτες (d450 - 7d) είναι σε χαμηλό iso.
Οι επόμενες (D700 - 7d) είναι σε iso 3200 ή 6400.
 

Μηνύματα
905
Reaction score
2
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Ναι, αλλα δε μας λενε και με τι φακους ειναι τραβηγμενοι ...
Ειναι ισοδυναμοι ?

Οσον αφορα τη ταχυτητα ριπης .... μαλλον δε ξερεις τι σου γινεται και προφανως δεν διαβασες κανενα manual ουτε ειδες και κανενα βιντεο που εξηγει γιατι οι περισσοτεροι σαν και σενα, πηρανε την 7d στα χερια τους και την επιστρεψανε αμεσως πισω.

Ειναι αρκετα περιπλοκη μηχανη , η πιο συνθετη που υπαρχει μεχρι τωρα, ειδκα στο θεμα εστιασης .
Εγω τραβηξα χτες σε παγοδρομιο, και τα 8 καρε τα ειχε για πλακα .
Αν εσυ , χρησιμοποιησες λαθος καρτα μνημης (θελει UDMA card , λαθος ρυθμισεις (υψηλο noise reduction, λαθος ταχυτητες και iso) , δε φταιει η μηχανη.

Και παψε να βαζεις δειγματα απο δω και απο εκει.
Εγω οπως σου ειπα εχω τη μηχανη και δεν εχω κανενα προβλημα, εστιαζει αστραπιαια και με ακριβεια , και με τροπο που ΚΑΜΙΑ αλλη μηχανη δε μπορει αυτη τη στιγμη.

Σε υψηλα iso ειναι ισοδυναμη ή και καλυτερη απο οποιαδηποτε APC και αυτο ειναι ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ με τοσα Mpixels.

Απλα δεν εχω τοσο καλους φακους για να μπορω να ανεβασω καλα δειγματα.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Ναι, αλλα δε μας λενε και με τι φακους ειναι τραβηγμενοι ...
Ειναι ισοδυναμοι ?

Οσον αφορα τη ταχυτητα ριπης .... μαλλον δε ξερεις τι σου γινεται και προφανως δεν διαβασες κανενα manual ουτε ειδες και κανενα βιντεο που εξηγει γιατι οι περισσοτεροι σαν και σενα, πηρανε την 7d στα χερια τους και την επιστρεψανε αμεσως πισω.

Ειναι αρκετα περιπλοκη μηχανη , η πιο συνθετη που υπαρχει μεχρι τωρα, ειδκα στο θεμα εστιασης .
Εγω τραβηξα χτες σε παγοδρομιο, και τα 8 καρε τα ειχε για πλακα .
Αν εσυ , χρησιμοποιησες λαθος καρτα μνημης (θελει UDMA card , λαθος ρυθμισεις (υψηλο noise reduction, λαθος ταχυτητες και iso) , δε φταιει η μηχανη.

Και παψε να βαζεις δειγματα απο δω και απο εκει.
Εγω οπως σου ειπα εχω τη μηχανη και δεν εχω κανενα προβλημα, εστιαζει αστραπιαια και με ακριβεια , και με τροπο που ΚΑΜΙΑ αλλη μηχανη δε μπορει αυτη τη στιγμη.

Σε υψηλα iso ειναι ισοδυναμη ή και καλυτερη απο οποιαδηποτε APC και αυτο ειναι ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ με τοσα Mpixels.

Απλα δεν εχω τοσο καλους φακους για να μπορω να ανεβασω καλα δειγματα.
αν είσαι αθηναίος, πάμε για ενα καφεδάκι... Περισσότερα με PM.
(ελπίζω να μην ψηθώ τόσο ώστε να μπαίνω σε νέες αγορές...!)
 


Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

http://www.dxomark.com/index.php/en...179|0/(onglet)/0/(brand)/Canon/(brand2)/Canon

Πάντως το dxomark πολύ περίεργα τα λέει. Πώς βγάζει βαθμολογίες τέτοιες ενώ σε όλες τις καμπύλες οι μετρήσεις είναι σχεδόν ίδιες ?? Αυτό συμβαίνει με πολλές μηχανές.
 


Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Ναι, αλλα δε μας λενε και με τι φακους ειναι τραβηγμενοι ...
Ειναι ισοδυναμοι ?

Οσον αφορα τη ταχυτητα ριπης .... μαλλον δε ξερεις τι σου γινεται και προφανως δεν διαβασες κανενα manual ουτε ειδες και κανενα βιντεο που εξηγει γιατι οι περισσοτεροι σαν και σενα, πηρανε την 7d στα χερια τους και την επιστρεψανε αμεσως πισω.
ΑΑΑ ναι ειχα ξερεις μια καουρα να αφησω την D3X - D3 .
Ατομα σαν εμενα ουτε καν πιανουν στα χερια τους μηχανες οπως η 7D

Για βαλε την ταχυτητα στο 1/100 να δουμε αν και ποσες ριπες τραβαη Το κακο και επισης αστειο με σενα ειναι οτι εχεις την μηχανη και δεν διαβασες το μανουαλ ασε που αμφιβαλω αν καταλαβενεις τι λεει το μανουαλ.

Ειναι αρκετα περιπλοκη μηχανη , η πιο συνθετη που υπαρχει μεχρι τωρα, ειδκα στο θεμα εστιασης .
Ναι ειναι πολυπλοκη για γκατζετακιδες μιας που προτη φορα ειδαν σοφιστικοτατο συστημα εστιασης
Εγω τραβηξα χτες σε παγοδρομιο, και τα 8 καρε τα ειχε για πλακα .
Αν εσυ , χρησιμοποιησες λαθος καρτα μνημης (θελει UDMA card , λαθος ρυθμισεις (υψηλο noise reduction, λαθος ταχυτητες και iso) , δε φταιει η μηχανη.
Πηγες στο παγοδρομιο και δεν μας βαζεις δειγματα να απολαυσουμε με υψηλα ισο και εστιαση φωτια ?? απα πα πα βρε παιδακι μου
τοξοτις πηγες τοξοτις γυρισες δηλαδη ε?


Και παψε να βαζεις δειγματα απο δω και απο εκει.
Εγω οπως σου ειπα εχω τη μηχανη και δεν εχω κανενα προβλημα, εστιαζει αστραπιαια και με ακριβεια , και με τροπο που ΚΑΜΙΑ αλλη μηχανη δε μπορει αυτη τη στιγμη.


Σε υψηλα iso ειναι ισοδυναμη ή και καλυτερη απο οποιαδηποτε APC και αυτο ειναι ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ με τοσα Mpixels.

Απλα δεν εχω τοσο καλους φακους για να μπορω να ανεβασω καλα δειγματα.
Αυτα να τα λες αλλου περι φακων οχι σε μενα .
Οποιος πιστευει οτι χρειαζεται οτι το καλυτερο για φακο για να βγαλει μια φωτογραφια της προκοπης του προτινω να τα βροντησει και να μην ξανα ασχοληθει με την φωτογραφια.

Αρπα και ενα δειγμα απο εναν κανονακια με μια μηχανη τησ πλακασ να δεις αν χρειαζεσαι οτι το καλυτερο σε φακο για να βγαλεις κατι σωστο .
Η μηχανουλα ειναι η Canon Poweshot G9


Φωτια στα παντελονια σας ΟΡΕ ελληνοπουλα αν νομιζεται οτι τα ρασσα κανουν τον παπα .

 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Φθηνοί φακοί σε Full Frame Camera

Ξύπνησε επιτέλους και η ΣΟΝΥ στα ψηλά iso

http://www.dpreview.com/reviews/sonyalphadslra550/page27.asp
Εκει που πρεπει να ξυπνησει η σονυ ειναι στους φακους διοτι αν συνεχισει να βγαζει φακους οπως ο 135 1.8 τοτε πολλοι θα πανε στην Full frame .
Αν σου δωθει ποτε ευκερια σε Full frame Sony να δοκιμασεις αυτον τον φακο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα σκετη τρελα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top