Φρεσκάρισμα Crossover

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Άργησα λίγο αλλά κατάλαβα από τις φωτογραφίες πως είναι αυτό το <<κροσόβερ>>...
Έχει από ένα στοιχείο στο κάθε μεγάφωνο. Το πηνίο είναι σε σειρά με την ασφάλεια (προστασία woofer από DC τάση) και καταλήγει στο woofer.
Ο πυκνωτής των 20 (10+10) ή 13,3 (10+3,3) μF είναι σε σειρά με το μεγάφωνο μεσαίων και το tweeter κόβεται χαμηλά από τον πυκνωτή των 3,3 ή 4,7 μF.
Οι δύο πυκνωτές καταλήγουν στον ροοστάτη, πριν τα μεγάφωνα, για να ρυθμίζεται η στάθμη τους.
Μια χαρά είναι έτσι όπως έγινε και μην ασχοληθείς παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Σίγουρα δεν κάναμε χαζομάρα που αφαιρέσαμε πυκνωτές? Αν είναι να τους ξαναβάλω στη θέση τους!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.458
ΥΓ. Ζμπρώξτο αυτό στον κάδο ανακύκλωσης ή στο τζάκι. Όπου βολεύεσαι..

Δγιό τζιμπιελάκια 8-άρια κι ένα σαμπ για αρχή, κι είσαι στο σωστό δρόμο, στο δρόμο του Θεού, όχι του σατανά.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οκ.
Τότε, να πάρει ενεργά.
Για συναισθηματικούς λόγους.
Μπααα με την ποιότητα κατασκευής των ενεργών, ιδίως των φτηνών, δεν θα προλάβει να αποκτήσει συναισθηματικό δέσιμο.:p:p:p
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Εχω αυτα τα ηχεια, ήταν του πατέρα μου. Παλαιότερα είχα κάνει refoam τα woofer. Από χθές τα έβαλα σαν σαραουντ ηχεια σε 5.1. Δεδομένου ότι έχουν γραφτεί καλές κριτικές (40 χρόνια πριν) σκέφτομαι να τα κρατήσω μιας και σαν σαραουντ ηχεία δεν νομίζω ζοριστούν ή να μην τα καταφέρουν...

Στο σιτε που ανέβασα, βελτιώνει τα κροσσοβερς. Σκέφτομαι ότι καλό θα ήταν να κάνω κάτι αντίστοιχο. Δεδομένου όμως ότι δεν ξέρω απο αυτά (οκ να αντικαταστήσω εναν πυκνωτή πχ το καταφέρνω), ήθελα να ρωτήσω, θα πετύχω κάτι με την βελτίωση του; Μπορώ να το κάνω μονος μου ακολουθώντας τα βήματα που λέει το εν λόγω σιτε; Μπορώ να απευθυνθώ κάπου με εγγυημένα αποτελέσματα; Τι κόστος έχουν τέτοιες μετετροπες;

Ευτχαριστώ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν αξίζει να ασχοληθείς πέραν του να αντικαταστήσεις τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή με έναν καινούριο.
Είναι 13 μF, σύμφωνα με την σελίδα, οπότε αν βάλεις έναν 12 μF bipolar είσαι μια χαρά.
Αν θες ακρίβεια βάλες 8,2+4,7 παράλληλα, αλλά τσάμπα θα παιδευτείς να τους κολλήσεις.
Δες και καμιά κόλληση ή αν η καλωδίωση είναι οξειδωμένη και είσαι μια χαρά.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.107
Reaction score
20.591


Αντικαταστήστε αυτόν τον γκρίζο πυκνωτή με έναν φθηνό 15μF 63V ΜΚΤ και μην ασχοληθείτε περαιτέρω...

Βρήκα αυτόν και αυτόν, αλλά είναι ακριβοί για την περίπτωση...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.042
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top