Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Συμφωνώ. Έχω 24αρι σε 65 τετραγωνικά σαλονοτραπεζαρια και είναι σούπερ. Οπότε θεωρώ άνετα θα καλύψει 40 τμ. Μόνο θέμα ίσως εάν βάζεις αέρα και από τα παράθυρα
.και εγώ θα πω για Mitsubishi( κατά προτίμηση heavy) μιας και από όσα έχω είμαι υπερ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
27.987
Reaction score
26.364
Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι η απουσία θορύβου. Και από indoor και από outdoor .
Την παροχή ζέστης θα την δούμε εν καιρώ.
Μέχρι τώρα πάντως σήμερα ας πούμε με 7 βαθμούς μια χαρά τα πάει . Ούτε καν ιδρώνει . Σεταρισμένο στους 24 έχω μέσα 22 και δεν το ακούω καν , αθόρυβο το γ@μήδι . Καμία σχέση με την άλλη την π@π@ριά που είχα που φύσαγε και βρόνταγε.
 


Μηνύματα
2.479
Reaction score
1.762
Εχω βάλει το toyotomi 871 σε 3 σπιτια, έχω εντυπωσιαστεί από την αποδοση του στη θέρμανση, πραγματικά απίστευτο.
Στη θέρμανση αποδιδει περίπου 32000btu, διαφορά ουσιαστική στο λογαριασμό ρεύματος δεν έχω δει.
 

Μηνύματα
1.290
Reaction score
2.143
Όσο το ψάχνω, τόσο μπερδεύομαι.
Σίγουρα δε μπορώ να βάλω 2 κλιματιστικά. Θα μπει μονάχα ένα.
Μέχρι τώρα κοιτάζω περισσότερο προς Mitsubishi Heavy, Daikin Siesta Sensira Pro και Fujitsu.
Τώρα πιό από τα 3, δεν ξέρω. Θα μιλήσω και με την εταιρεία που κάνει τη συντήρηση στα κλιματιστικά μου και να δω τι θα μου πει.
Αναρωτιέμαι πόση διαφορά έχει η σειρά Sensira με τις υπόλοιπες στα daikin γιατί η διαφορά τιμής είναι χαώδης.
έλεγα για το 24αρι να δώσω μέχρι 2000 ευρώ.
 

Μηνύματα
27.987
Reaction score
26.364
Εγω από το mitsubishi heavy 63 που έβαλα είμαι αρκετά έως και πολύ ικανοποιημένος.
Θέλω μόνο να δω τι θα κάνει στα πολλά κρύα.
 

gid

Μηνύματα
7.716
Reaction score
8.929
Τώρα πιό από τα 3, δεν ξέρω. Θα μιλήσω και με την εταιρεία που κάνει τη συντήρηση στα κλιματιστικά μου και να δω τι θα μου πει.
Μήπως σου προτείνει αυτό που χρειάζεται την περισσότερη συντήρηση;
 

Μηνύματα
1.290
Reaction score
2.143
Επίσης διαβάζω πως χρειάζονται άλλες ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις για μεγαλύτερα κλιματιστικά;
 

Μηνύματα
778
Reaction score
993
Χρησιμοποιούμε τα συγκεκριμένα Mitsubishi,μετά από πολύ ψάξιμο, Ένα 12αρι για υπνοδωμάτιο


Και το αντίστοιχο σε 24αρι για κουζίνα - καθιστικό:




Κοίταξε στα χαρακτηριστικά τους την ετήσια κατανάλωση...Θα δεις τεράστια διαφορά σε σχέση με οτιδήποτε άλλο.Στην αρχή είχα κ εγώ ενδιασμους,λέω οκ έβγαλαν ένα νούμερο να είναι χαμηλό κτλ.Κ όμως,δεν είναι εκτός πραγματικότητας.Με full λειτουργία όλη την ημέρα σχεδων (λόγο μικρού παιδιού), η μηνιαία επιβάρυνση σε ρεύμα είναι γύρω στα €120-130 ευρώ για 105τμ σπίτι.

Θεωρώ το να έχεις με αυτά τα χρήματα το μήνα θέρμανση στο σπίτι όλη μέρα είναι πολύ καλά
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Αναρωτιέμαι πόση διαφορά έχει η σειρά Sensira με τις υπόλοιπες στα daikin γιατί η διαφορά τιμής είναι χαώδης.
Όχι τόσο μεγάλη ώστε να αποσβεστεί σε λογικό χρόνο. Προσωπικά αγοράζω μεσαίες σειρές Daikin.

Edit: Χρησιμοποιούνται κατά 70% για θέρμανση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.517
Οι δείκτες απόδοσης είναι ξεχωριστά για κρύο (SEER-EER) και για ζέστη (SCOP/Α-COP):

1000008631.png

Εδώ βλέπουμε πχ για κρύο SEER 9,54 και για ζέστη SCOP/A 5,9.

Αυτό σημαίνει πως αν καταναλώνει για κρύο 1 kWh, τότε θα παρέχει κρύο 9,54 kWh.

Αντίστοιχα, εάν καταναλώνει 1 kWh για ζέστη, θα παρέχει στο σπίτι ζέστη 5,9 kWh.

Οι ανάγκες του σπιτιού είναι συγκεκριμένες, αναλόγως όγκου, μόνωσης, διαφοράς θερμοκρασίας με το περιβάλλον, κλπ κλπ κλπ, τες πα, πες πως το σπίτι θέλει να φάει 20 kWh ζέστης.

Με SCOP/A (υποθετικό σενάριο) 10, θα καταναλώσει από τη ΔΕΗ μόλις 2 kWh.

Αντίστοιχα, με SCOP/A (υποθετικό σενάριο) 5, θα καταναλώσει από τη ΔΕΗ ακριβώς το διπλάσιο (4 kWh) για να παρέχει ίση ποσότητα ζέστης.

Βεβαίως, η τιμή της kWh είναι χαμηλή, και θα πάει μακριά η βαλίτσα μέχρι να "αποσβεστεί" η αγορά ενός ακριβού κλιματιστικού, αλλά κάποτε, σε βάθος χρόνου, θα γίνει κι αυτό, ενώ στην πορεία (σημαντικότερο) μειώνει τα "τρέχοντα έξοδα".

Ταυτόχρονα, τα κλιματιστικά υψηλής απόδοσης, έχουν τεχνολογία που εγγυάται παραγωγή ζέστης (ή κρύου) σε ακραίες θερμοκρασίες, εκεί που άλλα κλιματιστικά παραδίδουν το πνεύμα, πχ στους -5 και -10 °C, μερικά πάνε και πιο κάτω, το αναγράφει στα χαρακτηριστικά τους.

Φυσικά, σε ακραίες θερμοκρασίες, η απόδοση κατακρημνίζεται.

Ωστόσο, εμείς είμαστε ελλαδαρα, ήπιο κλίμα. Σε μας τα κλιματιστικά αυτά (υψηλής απόδοσης αντλίες θερμότητας) έχουν συνολικά υψηλές αποδόσεις.

Οι δείκτες απόδοσης θα μας δείξουν κατά πόσο θα τραβάνε λίγο ή περισσότερο ρεύμα για να μας ζεστάνουν και να μας κρυώσουν.

Το πόσο κοστίζει το ρεύμα, είναι ένα άλλο θέμα.
 

gid

Μηνύματα
7.716
Reaction score
8.929
Επίσης διαβάζω πως χρειάζονται άλλες ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις για μεγαλύτερα κλιματιστικά;
Για 24άρι παλιότερα (πριν 20 χρόνια) χρειαζόταν τριφασικό ρεύμα. Δεν ξέρω αν αυτό συνεχίζει να ισχύει, ή αν σήμερα ποικίλει ανάλογα με το μοντέλο.
 


Μηνύματα
9.803
Reaction score
1.896
Μπορείς να δείς και το Mitsubishi που πήρα και εγώ. Το 24άρι που ουσιαστικά είναι 27άρι και φτάνει μέχρι 30000 btu .
Αυτο εχω και εγω, πολυ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
3.264
Reaction score
10.738
Επίσης διαβάζω πως χρειάζονται άλλες ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις για μεγαλύτερα κλιματιστικά;
Το 24άρι θέλει 3χ2,5 δικιά του καλωδίωση και 20Α ασφάλεια στον πίνακα και να μην ηλεκτροδοτεί άλλη συσκευή.
Αν δεν το έχεις φροντίσει με δικό σου ηλεκτρολόγο , μπορεί να έρθουν και να μη το τοποθετήσουν καν, ή να το τοποθετήσουν και να μη το συνδέσουν , μέχρι να ολοκληρώσεις την εργασία με τον δικό σου ηλεκτρολόγο. Αν το συνδέσεις μόνος ή δεν το κάνεις …… δεν θα σου υπογράψουν την εγγύηση.
 

Μηνύματα
1.290
Reaction score
2.143
Το 24άρι θέλει 3χ2,5 δικιά του καλωδίωση και 20Α ασφάλεια στον πίνακα και να μην ηλεκτροδοτεί άλλη συσκευή.
Αν δεν το έχεις φροντίσει με δικό σου ηλεκτρολόγο , μπορεί να έρθουν και να μη το τοποθετήσουν καν, ή να το τοποθετήσουν και να μη το συνδέσουν , μέχρι να ολοκληρώσεις την εργασία με τον δικό σου ηλεκτρολόγο. Αν το συνδέσεις μόνος ή δεν το κάνεις …… δεν θα σου υπογράψουν την εγγύηση.
Ωραια. Ευτυχως που το ειπες.
Παω για μικροτερο ή ρωταω τι και πως οταν ερθουν για αποξιλωση των προηγουμενων.
 

Μηνύματα
27.987
Reaction score
26.364
3χ2,5 δική του καλωδίωση μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας.Το οποίο 3χ2,5 είναι 5χ2,5 ουσιαστιικά.
Καλωδίωση που παρέχεται μαζί με το μηχ΄'ανημα .
Οχι σύνδεση με τον πίνακα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
3χ2,5 δική του καλωδίωση μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας.Το οποίο 3χ2,5 είναι 5χ2,5 ουσιαστιικά.
Καλωδίωση που παρέχεται μαζί με το μηχ΄'ανημα .
Οχι σύνδεση με τον πίνακα.
Με τον πινακα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.208
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top