Φωτοβολταϊκά πάνελ

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
το net metering έχει μηδενική συντήρηση αλλα οι μπαταριες είναι θέμα και κοστίζουν πολύ.
παρα πολύ.για τόσο μεγάλες καταναλώσεις νομίζω το net metering είναι μονόδρομος αλλιώς θα κανεις 15 χρονια να κανεις απόσβεση.

υπάρχει βεβαια και η άλλη περίπτωση που έχω σκεφτεί.
συνδυασμός off grid με δίκτυο ΔΕΗ.

υπάρχουν υβριδικά inverter που συνδέονται με τη ΔΕΗ οποτε βάζεις ένα πιο λογικό αριθμό μπαταριών πχ, να σου βγάζουν τη νύχτα και και όταν δεν φτάνει το ρευμα πχ. σε παρατεταμένη κακοκαιρια οι μπαταριες φορτίζουν από το δίκτυο.

με αυτό τον τρόπο έχεις λιγότερες μπαταριες προς αντικατάσταση και φυσικά οι χρεώσεις στη ΔΕΗ είναι μονο για το ρευμα που συμπληρώνεις τόσο σε αξια ρευματος όσο και σε χρεώσεις προς τριτους.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Ωφουουου, όλα αντλίες θερμότητας είναι. Και το ψυγείο σας στο σπίτι. Ξεκινήστε από αυτή την έννοια.
Το θέμα είναι αν μπορείς το ίδιο μηχάνημα να το κάνεις να αντλεί θερμότητα από το χώρο που θέλεις κάθε φορά, χειμώνα και καλοκαίρι. Να κάνεις αναστροφή του κύκλου όπως λέγεται πιο τεχνικά.
Παραδοσιακά τα ερκοντίσιο (άλλη κλασσική ντοπιολαλιά, air-conditioner είναι ο σωστός όρος) ξεκίνησε ως μηχάνημα που κρύωνε το χώρο των δωματίων το καλοκαίρι. Αντλούσε θερμότητα από το δωμάτιο και την απέρριπτε στο περιβάλλον (με εναλλάκτες θερμότητας αέρα-αέρα και από τις δύο μεριές του συστήματος, ας τα λεμε αερόψυκτα).
Στην πορεία εξελίχθηκε το μηχάνημα και με μια τρίοδη βαλβίδα και λίγα ηλεκτρονικά ακόμα μπορούσε να αντλεί θερμότητα από το περιβάλλον και να την απορρίπτει στο δωμάτιο. Ο λαλα, να ζεσταίνει δηλαδή το δωμάτιο.
Κάπου εκεί σταμάτησαν στην πιάτσα να τα λένε αιρκοντίσιο και τα λέγανε κλιματιστικά.
Ο όρος αντλία θερμότητας έμεινε να χρησιμοποιείται για πιο μεγάλες επαγγελματικές εγκαταστάσεις όπου συνήθως τα μηχανήματα αυτά δεν ήταν αερόψυκτα (όπως τα σπιτικά αιρκοντίσιο) αλλά υδρόψυκτα (και από΄τις δύο πλευρές, και προς το "δωμάτιο" και προς το περιβάλλον). Αν και εκεί κατέληξε να λέγεται κεντρική μονάδα κλιματισμού και τέλος πάντων επειδή η κουβέντα γινόταν μεταξύ τεχνικών που ψιλοκαταλάβαιναν τι έλεγαν βρίσκαν άκρη μεταξύ τους.
Πιο πρόσφατα ήρθαν στη ζωή μας και οι υδρόψυκτες μονάδες στο σπίτι, είτε υδρόψυκτες "προς το δωμάτιο" και με χρήση fan coil units τελικά δροσίζεται/ζεσταίνεται ο αέρας, είτε και υδρόψυκτες προς το περιβάλλον, σύνηθες σε εγκαταστάσεις γεωθερμίας όπου αντλείται ή απορρίπτεται θερμότητα στο νερό που έρχεται από κάποιο βάθος και πρακτικά έχει σταθερή θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι (περίπου 14).
Τέλος πάντων, όλα είναι αντλίες θερμότητας να λέτε και αφήστε τις λεπτομέρειες για άλλους.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
Oι μπαταριες δεν περιλαμβανονται στο κοστος συντηρησης?Εαν η 7ετια γινει η αρχικη αποσβεση στα 10 χρονια μας ερθουν οι μπαταριες... δε ξερω ρωτω..
Oι ινβερτερ ηλεκτροκολησεις δεν τραβανε φορτιο, νομιζω δηλαδη οπως οι παλιες με τους μετασχηματιστες.
Φορτιο λεω ψυγειο,τροχους,ενισχυτες με μεγαλους μετασχηματιστες και χωρις σοφτ σταρτ και πιθανα αλλα που δεν μπορω να σκεφτω...
Φυσικά και τραβάει ρεύμα και άμα είναι Κινέζος μέτριος τραβάει πολύ. Οι πολύ καινούριες με igbt είναι αρκετά καλύτερες στο θέμα αυτό.
Όλα τα άλλα που αναφέρεις είναι αστεία φορτία για ένα καλό ινβερτερ. Πολύ αστεία όμως. Η σταθερότητα που έχουν οι αναστροφεις αυτοί είναι απίστευτη.
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Oι μπαταριες δεν περιλαμβανονται στο κοστος συντηρησης?Εαν η 7ετια γινει η αρχικη αποσβεση στα 10 χρονια μας ερθουν οι μπαταριες... δε ξερω ρωτω..
Oι ινβερτερ ηλεκτροκολησεις δεν τραβανε φορτιο, νομιζω δηλαδη οπως οι παλιες με τους μετασχηματιστες.
Φορτιο λεω ψυγειο,τροχους,ενισχυτες με μεγαλους μετασχηματιστες και χωρις σοφτ σταρτ και πιθανα αλλα που δεν μπορω να σκεφτω...
τα διασυνδεδεμένα δεν έχουν μπαταριες. μόνο τα αυτόνομα.
τα «πρώτα» διασυνδεδεμένα διαθέτουν όλο το παραγόμενο ρεύμα στην ΔΕΗ (ή πάροχο),
και είναι συμφεροτερα.
τα net metering αυτόκαταναλώνουν κ πωλούν , το βράδυ ΔΕΗ ή πάροχο. (Υπάρχει πλαφόν )

οι παλιές ηλεκτροκολησεις , ναι, τραβούσαν πιο πολύ αλλά ήταν κ γαϊδούρια , δεν Καιγοντουσαν με τπτ.

τα καλά ινβερτερ μπορούν να δώσουν παραπάνω kw για κάποιο χρόνο δηλ. Απο 5 μέχρι 12kw. πχ

025F8681-B873-49CF-8E39-34DAC3E20E88.png

Ωφουουου, όλα αντλίες θερμότητας είναι. Και το ψυγείο σας στο σπίτι. Ξεκινήστε από αυτή την έννοια.
Το θέμα είναι αν μπορείς το ίδιο μηχάνημα να το κάνεις να αντλεί θερμότητα από το χώρο που θέλεις κάθε φορά, χειμώνα και καλοκαίρι. Να κάνεις αναστροφή του κύκλου όπως λέγεται πιο τεχνικά.
Παραδοσιακά τα ερκοντίσιο (άλλη κλασσική ντοπιολαλιά, air-conditioner είναι ο σωστός όρος) ξεκίνησε ως μηχάνημα που κρύωνε το χώρο των δωματίων το καλοκαίρι. Αντλούσε θερμότητα από το δωμάτιο και την απέρριπτε στο περιβάλλον (με εναλλάκτες θερμότητας αέρα-αέρα και από τις δύο μεριές του συστήματος, ας τα λεμε αερόψυκτα).
Στην πορεία εξελίχθηκε το μηχάνημα και με μια τρίοδη βαλβίδα και λίγα ηλεκτρονικά ακόμα μπορούσε να αντλεί θερμότητα από το περιβάλλον και να την απορρίπτει στο δωμάτιο. Ο λαλα, να ζεσταίνει δηλαδή το δωμάτιο.
Κάπου εκεί σταμάτησαν στην πιάτσα να τα λένε αιρκοντίσιο και τα λέγανε κλιματιστικά.
Ο όρος αντλία θερμότητας έμεινε να χρησιμοποιείται για πιο μεγάλες επαγγελματικές εγκαταστάσεις όπου συνήθως τα μηχανήματα αυτά δεν ήταν αερόψυκτα (όπως τα σπιτικά αιρκοντίσιο) αλλά υδρόψυκτα (και από΄τις δύο πλευρές, και προς το "δωμάτιο" και προς το περιβάλλον). Αν και εκεί κατέληξε να λέγεται κεντρική μονάδα κλιματισμού και τέλος πάντων επειδή η κουβέντα γινόταν μεταξύ τεχνικών που ψιλοκαταλάβαιναν τι έλεγαν βρίσκαν άκρη μεταξύ τους.
Πιο πρόσφατα ήρθαν στη ζωή μας και οι υδρόψυκτες μονάδες στο σπίτι, είτε υδρόψυκτες "προς το δωμάτιο" και με χρήση fan coil units τελικά δροσίζεται/ζεσταίνεται ο αέρας, είτε και υδρόψυκτες προς το περιβάλλον, σύνηθες σε εγκαταστάσεις γεωθερμίας όπου αντλείται ή απορρίπτεται θερμότητα στο νερό που έρχεται από κάποιο βάθος και πρακτικά έχει σταθερή θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι (περίπου 14).
Τέλος πάντων, όλα είναι αντλίες θερμότητας να λέτε και αφήστε τις λεπτομέρειες για άλλους.



Δεν ..........
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
το net metering έχει μηδενική συντήρηση Ναι

αλλα οι μπαταριες είναι θέμα και κοστίζουν πολύ.
παρα πολύ.για τόσο μεγάλες καταναλώσεις νομίζω το net metering είναι μονόδρομος αλλιώς θα κανεις 15 χρονια να κανεις απόσβεση.
Για να έχεις μπαταριες σε διασυνδεδεμένο σύστημα πχ τριφασικό , δεν αρκεί ο τριφασικός ινβερτερ που δίνει το ρεύμα προς πώληση , πρέπει να έχεις άλλους τρεις inverter backup που θα παίρνουν το ρεύμα των μπαταριών το βράδυ και θα το δίνουν στο σπιτι. Πολύ ακριβή λύση.

υπάρχει βεβαια και η άλλη περίπτωση που έχω σκεφτεί.
συνδυασμός off grid με δίκτυο ΔΕΗ.
Αν έχεις ΔΕΗ δεν συμφέρει με τπτ το αυτόνομο. Απλά μπορείς να έχεις έναν μικρό αυτόνομο για τις περιπτώσεις διακοπής της ΔΕΗ λόγω πχ βλάβης και αυτό για να τροφοδοτεί κάποιο ψυγειο, καταψύκτη, κάποιες πρίζες, λίγα φώτα , για ευνόητους λόγους.Οι συνήθεις διακοπές είναι ~6_8 ώρες. Τώρα ΑΝ υπάρχουν λεφτά .... κανείς τα πάντα όλα, για πολλές ώρες κ για όλο το σπιτι.

υπάρχουν υβριδικά inverter που συνδέονται με τη ΔΕΗ οποτε βάζεις ένα πιο λογικό αριθμό μπαταριών πχ, να σου βγάζουν τη νύχτα και και όταν δεν φτάνει το ρευμα πχ. σε παρατεταμένη κακοκαιρια οι μπαταριες φορτίζουν από το δίκτυο.
όλα τα ινβερτερ για αυτόνομα οικιακά συστήματα, έχουν δυνατότητα σύνδεσης με τη ΔΕΗ (εφόσον υπάρχει), και φυσικά σου έχουν πάντα ετοιμοπόλεμες τις μπαταριες.

με αυτό τον τρόπο έχεις λιγότερες μπαταριες προς αντικατάσταση και φυσικά οι χρεώσεις στη ΔΕΗ είναι μονο για το ρευμα που συμπληρώνεις τόσο σε αξια ρευματος όσο και σε χρεώσεις προς τριτους.
η ζωή των μπαταριών εξαρτάται ΠΑΝΤΑ από τον ινβερτερ !
επισης αν δεν έχεις ΔΕΗ , απαιτείται καλή κ δυνατή γεννήτρια.
φυσικα αν έχεις φωτοβολταϊκά , αυτά ταΐζουν συνεχώς τις μπαταριες αλλά απαιτείται καλός ρυθμιστής φόρτισης.


Εν ολίγοις , ότι πληρώνεις παίρνεις.
κάνεις μια φορά την επένδυση και μετά ΔΕΝ ασχολείσαι.
οποιος ασχολείται, έκανε τσιγκουνιές;)
Αυτά
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
τα διασυνδεδεμένα δεν έχουν μπαταριες. μόνο τα αυτόνομα.
τα «πρώτα» διασυνδεδεμένα διαθέτουν όλο το παραγόμενο ρεύμα στην ΔΕΗ (ή πάροχο),
και είναι συμφεροτερα.

για τώρα που σε βρήκα....
από την καραντίνα το σκεφτόμουν αλλά μ αυτά και μ τ άλλα το άφησα


έχω ένα χωράφι ακριβώς έξω από την πόλη...σχεδόν ένας μικρός λόφος δικός μου 12 στρέμματα
έχει θέα όλη την ακτογραμμή

ρεύμα περνά...υπάρχει σπίτι παραδίπλα

τι επένδυση απαιτεί πάνω κάτω και σε πόσο καιρό γίνεται η απόσβεση?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αλλα οι μπαταριες είναι θέμα και κοστίζουν πολύ.
παρα πολύ.για τόσο μεγάλες καταναλώσεις νομίζω το net metering είναι μονόδρομος αλλιώς θα κανεις 15 χρονια να κανεις απόσβεση.
Για να έχεις μπαταριες σε διασυνδεδεμένο σύστημα πχ τριφασικό , δεν αρκεί ο τριφασικός ινβερτερ που δίνει το ρεύμα προς πώληση , πρέπει να έχεις άλλους τρεις inverter backup που θα παίρνουν το ρεύμα των μπαταριών το βράδυ και θα το δίνουν στο σπιτι. Πολύ ακριβή λύση.

εδώ μπερδεύτηκε λίγο το πράγμα.
οι μπαταριες για να έχεις αυτόνομο χωρίς καθόλου δέη κοστίζουν πολύ.


υπάρχει βεβαια και η άλλη περίπτωση που έχω σκεφτεί.
συνδυασμός off grid με δίκτυο ΔΕΗ.
Αν έχεις ΔΕΗ δεν συμφέρει με τπτ το αυτόνομο. Απλά μπορείς να έχεις έναν μικρό αυτόνομο για τις περιπτώσεις διακοπής της ΔΕΗ λόγω πχ βλάβης και αυτό για να τροφοδοτεί κάποιο ψυγειο, καταψύκτη, κάποιες πρίζες, λίγα φώτα , για ευνόητους λόγους.Οι συνήθεις διακοπές είναι ~6_8 ώρες. Τώρα ΑΝ υπάρχουν λεφτά .... κανείς τα πάντα όλα, για πολλές ώρες κ για όλο το σπιτι.

για να το λες μάλλον η φθορά των μπαταριών φτάνει τις χρεώσεις προς τριτους της δέη;

με αυτό τον τρόπο έχεις λιγότερες μπαταριες προς αντικατάσταση και φυσικά οι χρεώσεις στη ΔΕΗ είναι μονο για το ρευμα που συμπληρώνεις τόσο σε αξια ρευματος όσο και σε χρεώσεις προς τριτους.
η ζωή των μπαταριών εξαρτάται ΠΑΝΤΑ από τον ινβερτερ !
επισης αν δεν έχεις ΔΕΗ , απαιτείται καλή κ δυνατή γεννήτρια.
φυσικα αν έχεις φωτοβολταϊκά , αυτά ταΐζουν συνεχώς τις μπαταριες αλλά απαιτείται καλός ρυθμιστής φόρτισης.

από τον inverter και τον ρυθμιστή φόρτισης που μπορεί πολλές φορές ο inverter να είναι και ρυθμιστής φόρτισης

Εν ολίγοις , ότι πληρώνεις παίρνεις.
κάνεις μια φορά την επένδυση και μετά ΔΕΝ ασχολείσαι.
οποιος ασχολείται, έκανε τσιγκουνιές;)
Αυτά

ναι θελη αρκετά χρήματα.
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
έχω ένα χωράφι ακριβώς έξω από την πόλη...σχεδόν ένας μικρός λόφος δικός μου 12 στρέμματα
έχει θέα όλη την ακτογραμμή
προικα ? :thumbsup:

ρεύμα περνά...υπάρχει σπίτι παραδίπλα ηλεκτροδοτείται το σπιτι ?, είναι σύννομο ? :rolleyes: *

Τι θες να κανείς ? διασυνδεδεμένο ή αυτόνομο ?
για να κανεις διασυνδεδεμένο, πλέον, μόνο net metering , σε στέγη ή ταράτσα . (Τι επιφανεια .?) ανάλογα 5kw για μονοφασικο ή max 10kw για τριφασικό.
για αυτόνομο κανείς, ότι και όπου θέλεις χωρίς * προϋποθέσεις.


τι επένδυση απαιτεί πάνω κάτω και σε πόσο καιρό γίνεται η απόσβεση?
είπαμε, αφενός δεν τα εμπορεύομαι , αφετέρου τι θες ?
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
αλλα οι μπαταριες είναι θέμα και κοστίζουν πολύ.
παρα πολύ.για τόσο μεγάλες καταναλώσεις νομίζω το net metering είναι μονόδρομος αλλιώς θα κανεις 15 χρονια να κανεις απόσβεση.
Για να έχεις μπαταριες σε διασυνδεδεμένο σύστημα πχ τριφασικό , δεν αρκεί ο τριφασικός ινβερτερ που δίνει το ρεύμα προς πώληση , πρέπει να έχεις άλλους τρεις inverter backup που θα παίρνουν το ρεύμα των μπαταριών το βράδυ και θα το δίνουν στο σπιτι. Πολύ ακριβή λύση.

εδώ μπερδεύτηκε λίγο το πράγμα.
οι μπαταριες για να έχεις αυτόνομο χωρίς καθόλου δέη κοστίζουν πολύ.


υπάρχει βεβαια και η άλλη περίπτωση που έχω σκεφτεί.
συνδυασμός off grid με δίκτυο ΔΕΗ.
Αν έχεις ΔΕΗ δεν συμφέρει με τπτ το αυτόνομο. Απλά μπορείς να έχεις έναν μικρό αυτόνομο για τις περιπτώσεις διακοπής της ΔΕΗ λόγω πχ βλάβης και αυτό για να τροφοδοτεί κάποιο ψυγειο, καταψύκτη, κάποιες πρίζες, λίγα φώτα , για ευνόητους λόγους.Οι συνήθεις διακοπές είναι ~6_8 ώρες. Τώρα ΑΝ υπάρχουν λεφτά .... κανείς τα πάντα όλα, για πολλές ώρες κ για όλο το σπιτι.

για να το λες μάλλον η φθορά των μπαταριών φτάνει τις χρεώσεις προς τριτους της δέη;

με αυτό τον τρόπο έχεις λιγότερες μπαταριες προς αντικατάσταση και φυσικά οι χρεώσεις στη ΔΕΗ είναι μονο για το ρευμα που συμπληρώνεις τόσο σε αξια ρευματος όσο και σε χρεώσεις προς τριτους.
η ζωή των μπαταριών εξαρτάται ΠΑΝΤΑ από τον ινβερτερ !
επισης αν δεν έχεις ΔΕΗ , απαιτείται καλή κ δυνατή γεννήτρια.
φυσικα αν έχεις φωτοβολταϊκά , αυτά ταΐζουν συνεχώς τις μπαταριες αλλά απαιτείται καλός ρυθμιστής φόρτισης.

από τον inverter και τον ρυθμιστή φόρτισης που μπορεί πολλές φορές ο inverter να είναι και ρυθμιστής φόρτισης

Εν ολίγοις , ότι πληρώνεις παίρνεις.
κάνεις μια φορά την επένδυση και μετά ΔΕΝ ασχολείσαι.
οποιος ασχολείται, έκανε τσιγκουνιές;)
Αυτά

ναι θελη αρκετά χρήματα.



Λοιπον

ολα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις που θέλεις να ικανοποιήσεις.
άλλο ένα εξοχικό χωρίς ΔΕΗ

άλλο μόνιμη κατοικία με ΔΕΗ
α´λλο μόνιμη κατοικία χωρίς ΔΕΗ

τι μεγέθους σπίτι ?

τι ηλεκτρικό εξοπλισμό πρέπει να ικανοποιήσεις ?
ποσα άτομα διαβιούν ?
πόσες χειμωνιάτικες κ συννεφιασμένες μέρες θα προβλέψεις ότι θα´χεις ?
ποσα φωτοβολταϊκά χωρούν/ θα βάλεις ?
τι χωρητικότητα και μάρκα μπαταριών θα επιλέξεις ?
τι σύστημα ! 12v, 24v , 48v 60v
τι, τι τι ???

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
προικα ? :thumbsup:

ρεύμα περνά...υπάρχει σπίτι παραδίπλα ηλεκτροδοτείται το σπιτι ?, είναι σύννομο ? :rolleyes: *

Τι θες να κανείς ? διασυνδεδεμένο ή αυτόνομο ?
για να κανεις διασυνδεδεμένο, πλέον, μόνο net metering , σε στέγη ή ταράτσα . (Τι επιφανεια .?) ανάλογα 5kw για μονοφασικο ή max 10kw για τριφασικό.
για αυτόνομο κανείς, ότι και όπου θέλεις χωρίς * προϋποθέσεις.


τι επένδυση απαιτεί πάνω κάτω και σε πόσο καιρό γίνεται η απόσβεση?
είπαμε, αφενός δεν τα εμπορεύομαι , αφετέρου τι θες ?
κληρονομιά

διασυνδεδεμένο ενδιαφέρομαι...μόνο για εκμετάλλευση αποκλειστικά...
μένει ανεκμετάλλευτο χρόνια....
και μια που τώρα πιαστήκαμε με τα κληρονομικά αυτούς τους μήνες άρχισα να σκέφτομαι διάφορα

έλεγα να βάλω αμπέλια....αλλά δεν με βασίζομαι να έχω πάντα την ίδια όρεξη και χρόνο...
οπότε πρέπει να το βάλω να κάνει κάτι για να βγάζει λεφτά
οτιδήποτε...αρκεί να βγάζει...είμαι κατά της νοοτροπίας έχω χωράφι και άστο να βρίσκεται
ή το εκμεταλλεύεσαι ή πούλα το

επιφάνεια το έγραψα πιο πάνω στα 12 στρέμματα περίπου

ο γείτονας είναι πρώην προϊστάμενος της πολεοδομίας...οπότε νόμιμο θα ναι (το σπίτι είναι πάνω από 20 χρόνια εκεί):p

δεν είναι μακρυά από την πόλη....ακριβώς πάνω από την Εγνατία οδό...σε παράδρομο....απλά είναι ύψωμα και έχει καταπληκτική θέα*
το βλέπει ήλιος πάντα

*κάποτε πήγαινα εκεί για drive in τα κουρίτσα:biggrin:
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
κληρονομιά

διασυνδεδεμένο ενδιαφέρομαι...μόνο για εκμετάλλευση αποκλειστικά...
μένει ανεκμετάλλευτο χρόνια....
και μια που τώρα πιαστήκαμε με τα κληρονομικά αυτούς τους μήνες άρχισα να σκέφτομαι διάφορα

έλεγα να βάλω αμπέλια....αλλά δεν με βασίζομαι να έχω πάντα την ίδια όρεξη και χρόνο...
οπότε πρέπει να το βάλω να κάνει κάτι για να βγάζει λεφτά
οτιδήποτε...αρκεί να βγάζει...είμαι κατά της νοοτροπίας έχω χωράφι και άστο να βρίσκεται
ή το εκμεταλλεύεσαι ή πούλα το

επιφάνεια το έγραψα πιο πάνω στα 12 στρέμματα περίπου

ο γείτονας είναι πρώην προϊστάμενος της πολεοδομίας...οπότε νόμιμο θα ναι (το σπίτι είναι πάνω από 20 χρόνια εκεί):p

δεν είναι μακρυά από την πόλη....ακριβώς πάνω από την Εγνατία οδό...σε παράδρομο....απλά είναι ύψωμα και έχει καταπληκτική θέα*
το βλέπει ήλιος πάντα

*κάποτε πήγαινα εκεί για drive in τα κουρίτσα:biggrin:
επειδη ανέφερες σπιτι, γιαυτο ρώτησα την επιφάνεια «στέγης ή ταράτσας»

τα 12 στρέμματα που αναφέρεις προφανώς ενδιαφέρεσαι για «αγροτικό» που δεν απαιτεί ντε και καλά κατοικία.
.δεν ξέρω την τιμή κιλοβατώρας που πληρώνει η ΔΕΗ για το αγροτικο. Πάντως είναι αρκετα πιο χαμηλό από το οικιακό διασυνδεδεμενο και οι «αγροτες» κλαίνε.
φαντασου στο οικιακό , ξεκινήσαμε με 51λεπτα/κιλοβατώρα και τώρα έπεσε στο 28,5 ! Στο αγροτικό είναι πιο χαμηλά και δεν έχω ασχοληθεί.
 

Μηνύματα
2.228
Reaction score
2.742
Artemios αν θες πχ να έχεις ρεύμα ΔΕΗ όπως έχω απλά μερικές συσκευές όπως 4 aircondition,ψυγείο,μπριζες,φώτα να είναι συνδεδεμένα σε φωτοβολταϊκό γινεται; και αν ναι τι συμφέρει και τι κόστος περίπου,για 110 τετραγωνικά σπιτι. ( ακόμα και διακοπή ρεύματος να γίνεται να λειτουργούν αυτά αβιαστα).
 



Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Artemios αν θες πχ να έχεις ρεύμα ΔΕΗ όπως έχω απλά μερικές συσκευές όπως 4 aircondition,ψυγείο,μπριζες,φώτα να είναι συνδεδεμένα σε φωτοβολταϊκό γινεται; και αν ναι τι συμφέρει και τι κόστος περίπου,για 110 τετραγωνικά σπιτι. ( ακόμα και διακοπή ρεύματος να γίνεται να λειτουργούν αυτά αβιαστα).
κοιτα , όλα γίνονται.
το θέμα είναι , να συμφέρει.

κανόνας.
Αν έχεις ΔΕΗ , δεν συμφέρει να εγκαταστήσεις ΠΛΗΡΕΣ σύστημα αυτονομίας για σχεδόν τα πάντα όλα. Τι εννοώ, αν γίνει διακοπή ρεύματος δεν πρέπει να έχεις την απαίτηση να δουλέψεις 4 κλιματιστικά , αλλά τους καταψύκτες ή το πιεστικό για να έχεις νερό, τον συναγερμό/κάμερες ή τον κυκλοφορητη του λέβητα αν είναι χειμώνας;) αν με καταλαβαίνεις. Βάζεις προτεραιότητες (αποφεύγεις δηλ ενεργοβόρες συσκευές
φυσικα αν το απαιτήσεις, γίνεται. Όλα γίνονται.

όσον αφορά το «αβίαστα», τα καλά ινβερτερ δίνουν ασύλληπτα τέλειο ρεύμα σε βολτάζ και συχνότητα και οι πίνακες μεταγωγής εναλλάσσουν τη ΔΕΗ με το το σύστημα σε χρόνο dt.

Τιμή δεν ξέρω να σου πω γιατί Αφενός υπάρχουν πολλες ερωτήσεις που πρέπει να απαντηθούν (δες προηγούμενο ποστ) για να γίνει σωστή μελέτη και αφετέρου εγώ δεν βιόποριζομαι από αυτή τη δουλειά. Εγώ πήρα το πτυχίο για να εγκαταστήσω τα δικά μου και να είμαι πιο ενημερωμένος ως μηχανικός και άντε να βοηθήσω με την εμπειρία μου κανένα φίλο. Πως ξέρει ο Dimifoot το Dirac, rew, Trinnov κλπ και βοηθάει απλόχερα τους φίλους του , κάτι τέτοιο :drinks:

Υ. Γ.
Προφανώς οι καιροί είναι δύσκολοι και καλά κάνουν όσοι το σκέφτονται ( ένα αυτόνομο σύστημα) :wink:
Για το διασυνδεδεμένο, έτσι όπως έγινε (με το net metering) , δεν ξέρω, εγώ μάλλον δεν θα το έκανα (και σίγουρα όχι με δάνειο).
Για το αγροτικό , είμαι ακόμα πιο διστακτικός (παρότι έχουν φθηνύνει τα υλικά). Αλλά έχουν μειωθεί τραγικά οι τιμές πληρωμής της κιλοβατώρας.
Σημείωση : η ΔΕΗ παρότι υπέγραψε σύμβαση με τους πελάτες της , μείωσε την τιμή Μονομερώς .:fuckyou:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Το έψαξα πριν χρόνια , σχεδόν 10, μέχρι του σημείου που υπέβαλα φάκελο για αγροτικό 100KW.

Ήταν η περίοδος που είχανε μπλοκάρει όλα και εντέλει την απέσυρα και ΔΕΝ το μετάνιωσα.

Για αγροτικό πρέπει να έχεις μεγάλη άνεση για να μην κλείσεις όλο σου το κεφάλαιο γιατί η ΔΕΗ μπορεί να καθυστερήσει να πληρώσει ή να σου χαμηλώσει την τιμή.
Έχει να κάνει με την πληρωμή του δανείου που πήρες από την τράπεζα, να μπορείς να το εξυπηρετήσεις.

Για οικιακό κάποτε είχε λεφτά. Θυμάμαι κάτι τιμές στα 55 λεπτά!!
Τώρα μόνο net.
Συμφέρει σε δικό σου σπίτι με ορίζοντα 10ετιας. Από ότι θυμάμαι στα 10KW και όλα στο ρεύμα. Από την θέρμανση μέχρι το μπρίκι που κάνεις καφέ. Σαν να προπληρώνεις την ΔΕΗ και μετά να είσαι τσάμπα. Δεν πουλάς ρεύμα αλλά το συμψηφίζεις. Αν είσαι θετικός δλδ σαν να σου χρωστάει ρεύμα η ΔΕΗ το καις τον χειμώνα. Μέχρι 3 χρόνια χρέη αναγνωρίζει, μετά τις χάνεις.

Αυτά και με επιφύλαξη.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ολα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις που θέλεις να ικανοποιήσεις.
άλλο ένα εξοχικό χωρίς ΔΕΗ
άλλο μόνιμη κατοικία με ΔΕΗ
α´λλο μόνιμη κατοικία χωρίς ΔΕΗ

τι μεγέθους σπίτι ?
τι ηλεκτρικό εξοπλισμό πρέπει να ικανοποιήσεις ?
ποσα άτομα διαβιούν ?
πόσες χειμωνιάτικες κ συννεφιασμένες μέρες θα προβλέψεις ότι θα´χεις ?
ποσα φωτοβολταϊκά χωρούν/ θα βάλεις ?
τι χωρητικότητα και μάρκα μπαταριών θα επιλέξεις ?
τι σύστημα ! 12v, 24v , 48v 60v
τι, τι τι ???

εννοείται ότι όλα αυτά θέλουν πολύ μελετη και δεν χωράνε στο πλαισιο ενός ποστ

τελικά η οικιακή πώληση στη δέη έχει καταργηθεί και πληρώνονται μονο όσοι τα είχαν από παλιά;
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.975
Σκέφτομαι μήπως βάλω..

Διάβασα πως έχει ανέβει η απόδοση των τελευταίας γενιάς πάνελ, και ταυτόχρονα έχει πέσει σημαντικά η τιμή τους.

Έχω διαθέσιμο χώρο στο χωράφι, ας πούμε 1,5 στρέμμα, και φυσικά στην ταράτσα του σπιτιού, χονδρικά 140τμ.

Δεν έχω ιδέα για το θέμα. :tongue:

Έχει βάλει κανείς εδώ;

Εμπειρίες;

Α, έχει κι ο Τέσλα.. :party:


Και στο ελληνικό site υπάρχουν ως λινκ..

Ζήλεψες το Δαυίδ?? :lolsign:

 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Ναι μόνο νετ
Φυσικά μιλάμε για μόνιμη κατοικία.
Πριν πας στον ειδικό για να σου κάνει μια εκτίμηση χρειάζεται.

Να μην έχει ίσκιο η ταράτσα, ούτε καλώδια να μην περνάνε, μηδέν λέμε

Να έχει Νότιο προσανατολισμό.

Ελεύθερα αν θυμάμαι σωστά 100 τετραγωνικά για να πατήσουν τα πάνελ.
Τα κεραμίδια δεν πειράζουν.

Λογαριασμό ΔΕΗ , φυσικό αέριο, πετρέλαιο γενικά ότι ενέργεια καις αθροοστικά για το σπίτι.
Να είστε σίγουροι ότι θα πρέπει να ξηλωσετε ότι θέρμανση έχετε τωρα και να γυρίσετε σε αντλία.

Για μπαταρίες ξεχάστε το , δεν συμφέρει, δεν έχει νόημα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top