Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Ο μεσιέ Κοτσίδης έχει κάτι φλουταρισματα για σεμινάριο, αλλά τι να τον κάνεις, έχει τρομερή συλλογή φακών.

Άντε Γιαννάκη, πες μας για τα φλουταρισματα, τις λεπίδες και το σχήμα τους στα διαφράγματα και το πλήθος των οπτικών στοιχείων, πως δουλεύει το πράγμα!

Στην προηγούμενη σελίδα πχ, ποστ 3028 η φωτογραφία με τον μπόμπιρα και τις παπαρούνες, είναι γεια σας εντελώς το φλουταρισμα, δίνει ρέστα... Όπως βέβαια και το ζευγάρι με το μωρό αμέσως πιο πάνω, τι να πούμε μεις οι κοινοί θνητοί, απλώς θαυμάζουμε...

:hi::hi::hi::hi::hi::hi:
Η φωτογραφια ειναι τεχνη ,σιγουρα ο εξοπλισμος βοηθα στο αποτελεσμα ,αλλα ολη την εμπνευση την εχει ο μαεστρος,και αμα μετραει ο μαεστρος το αποτελεσμα ειναι απο αυτα που σου κοβουν την ανασα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.502
Δε διαφωνώ καθόλου.
Προφανώς είναι τέχνη.
Και τεχνική.
Και γνώση.

Ταυτόχρονα όμως, είναι και χαρτνγουερ.
Υπάρχει σαφής αντικειμενική τεχνική εξήγηση στο αν θα βγουν στρογγυλά ή εξάγωνα τα φλουταρισμένα φώτα στο βάθος. Οι παπαρούνες οι φλουταρισμενες στη φωτό του Γιάννη, πρακτικά είναι ολοστρογγυλες μπάλες, με σαφή όρια.

Αυτό, έχει τεχνική εξήγηση γιατί συμβαίνει. Και έχει τεχνική εξήγηση γιατί θα μπορούσε να είναι εξάγωνο ή άλλου σχήματος το περίγραμμα της παπαρούνας, με καθαρά όρια ή όχι.

Έχω διαβάσει πολλά άρθρα επί του θέματος, φυσικά με μικρό τελικό κέρδος, γιατί στην πράξη, όπως σωστά λέτε, η εμπειρία και το μάτι του φωτογράφου μετράει στο πώς θα εκμεταλλευτεί τον εξοπλισμό και πως θα καδραρει και τι φ θα χρησιμοποιηθεί και τι φωτογραφία θα βγει.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Και ο DC φακός σίγουρα έχει κάποιες ρυθμίσεις που κάνουν ακριβώς αυτό: Defocus Control, αλλά προσωπικά ούτε έχω διαβάσει πώς λειτουργεί, ούτε γνωρίζω. Αν θα μπορούσες, Γιάννη, να πεις 2 λόγια για τη χρήση του στις συγκεκριμένες πόζες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.502
The areas which are out of focus are blurred in a shape matching that of the lens opening. The final shape is usually circular when shooting wide open, but when stopped down, the aperture blades modify the shape, for instance, with 6 blades, the bokeh would probably be hexagonal.

To really show this effect, you can use a technique to create "shaped bokeh". In doing so, you can even make the areas show as well recognized shapes, like Christmas trees or stars.

Here is one example of shaped Bokeh.



The good people at Zeiss managed to write an excellent paper of no less than 45 pages on the topic.

Link


Κυρίως με 9 λεπίδες και άνω στο διάφραγμα θεωρείται υψηλής ποιότητας το μποκε, ενώ η ποιότητα των φακών είναι σημαντική παράμετρος .

5 Best Camera Lenses for Bokeh Photography

Lenses with 11, 12, or 15 blade iris diaphragms are often claimed to excel in bokeh quality. Because of this, the lenses do not need to reach wide apertures to get better circles (instead of polygons). In the past, wide aperture lenses (f/2, f/2.8) were very expensive, due to the complex mathematical design and manufacturing know-how required, at a time when all computations and glass making were done by hand. Leica could reach a good bokeh at f/4.5. Today it is much easier to make an f/1.8 lens, and a 9-bladed lens at f/1.8 is enough for an 85mm lens to achieve great bokeh.


Από βικη.

Aperture and Shape
According to Schneider Optics, "Sometimes good things just happen. A good bokeh also might just happen, but it can also be designed. The shape of the iris is one of the aspects that needs to be considered."

If you read my article on star effects, you know that diffraction caused by the shape of the aperture diaphragm will determine the shape of light passing through said diaphragm. The same diffraction applies to the shape of out-of-focus light.

On lenses with variable apertures, the diaphragm will be constructed of multiple blades that expand or constrict, depending on the selected aperture. The lens diaphragm aperture is generally designed to form a circle. The fact that several sections form the circle means that it will not be a geometrically perfect circle. Some aperture blades are rounded to maximize the simulation of a circle. However, the fewer blades the diaphragm has, the more difficult it is to form a circle, regardless of rounded edges

Από εδώ.

Εξαιρετικά πράγματα εδώ, κι ακόμα πιο χρήσιμα λέει και δω, δείτε το.
 





Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Δε διαφωνώ καθόλου.
Προφανώς είναι τέχνη.
Και τεχνική.
Και γνώση.

Ταυτόχρονα όμως, είναι και χαρτνγουερ.
Υπάρχει σαφής αντικειμενική τεχνική εξήγηση στο αν θα βγουν στρογγυλά ή εξάγωνα τα φλουταρισμένα φώτα στο βάθος. Οι παπαρούνες οι φλουταρισμενες στη φωτό του Γιάννη, πρακτικά είναι ολοστρογγυλες μπάλες, με σαφή όρια.

Αυτό, έχει τεχνική εξήγηση γιατί συμβαίνει. Και έχει τεχνική εξήγηση γιατί θα μπορούσε να είναι εξάγωνο ή άλλου σχήματος το περίγραμμα της παπαρούνας, με καθαρά όρια ή όχι.

Έχω διαβάσει πολλά άρθρα επί του θέματος, φυσικά με μικρό τελικό κέρδος, γιατί στην πράξη, όπως σωστά λέτε, η εμπειρία και το μάτι του φωτογράφου μετράει στο πώς θα εκμεταλλευτεί τον εξοπλισμό και πως θα καδραρει και τι φ θα χρησιμοποιηθεί και τι φωτογραφία θα βγει.
Αναρτω μια φωτογραφια απο εναν απο τους κορυφαιους Ελληνες φωτογραφους (τον οποιο βραβευσε το astronomy πριν απο μερικα χρονια ως τον καλυτερο αστροφωτογραφο παγκοσμιως)και η συγκεκριμενη ειναι ισως η καλυτερη φωτογραφια που εχω δει λογο θεματος ,και λογο του οτι ο πατερας μου ως επαγγελματιας φωτογραφος ειχε φωτογραφισει την Δηλο ,και οι λεοντες ηταν εικονες που τις ειχα απο μικρο παιδι μπροστα μου.Οταν μου εδειξε αυτη την φωτογραφια σε ενα ταμπλετ στο σπιτι του εμεινα να την κοιταζω για ωρες Οι φωτογραφικες μηχανες που εχει ο Λουκας δεν ειναι ολες τελευταια μοντελα,εχει και αρκετα παλαιες (canon 40d)και αρκετες απο τις φωτογραφιες του ειναι ενα κλικ.
LoukasHapsis.jpg
 



Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
@DIMITRIS για πες μας για την καλη σου τη Fuji ?!
Πρωτη φορα την χρησιμοποιησα κι εγω! Ακομα ουτε φακο medium format δεν εχω. Χρησιμοποιησα 3 φακους full frame που ειχα που ευτυχως δουλευει το autofocus.
Η αληθεια ειναι πως τα αρχεια της ειναι πανεμορφα. Φωτογραφος δεν ειμαι, αλλα θα ελεγα τα εξης, αφου ειδα και τα αρχεια στον υπολογιστη οταν πηγα σπιτι. Τη δοκιμασα με 50mm f1.4, 105mm f1.4 και 200mm f2.8.

Δεν ειναι καμερα για τα παντα. Εαν παιρνεις πορτραιτα και τοπια, ειναι τελεια. Ειναι για να παιρνεις το σκυλο στον καναπε, οχι οταν κυνηγαει τη μπαλα! :D Το βαθος πεδιου θελει προσοχη σιγουρα, αλλα δεν ειχα δει και ποτε καμια φωτογραφια με αυτο το σενσορα και φ1.4 φακο για να εχω καν αποψη, αφου δεν υπαρχει μαμισιος φακος τοσο γρηγορος! Ο 105μμ δηλαδη σε αυτο το σωμα ειναι σαν 83mm f1.1 σε full frame. Με επιασε αδιαβαστο...

Το σωμα ηταν 3000 καινουργιο και δε μπορουσα να πω οχι, γιατι ηλπιζα οτι τουλαχιστον καποιος φακος θα δουλευε. Ειχα μιλησει με καποιον που ειχε εναν 40μμ κανον, ενας αλλος ειχε ενα 135μμ φ1.8, κλπ. Η καμερα εχει και full frame mode που παιρνει στην ουσια φωτο με το κεντρικο κομματι του σενσορα και ειναι 30μπχ, αλλα δεν την πηρα γι'αυτο.

Το μονο σιγουρο ειναι πως δυσκολο να την εχει κανεις σαν κυρια καμερα για ολες τις δουλειες. Δεν ειναι καμερα που τα κανει ολα και συμφερει!
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Ο ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο.
View attachment 128248
Οι περισσότερες διακοπές στην ζωή μου είναι στο Σούνιο διότι εκεί βρίσκεται το εξοχικο,
λόγο της τρέλας με την εικόνα και τις κατασκευες είχα την έμπνευση να φτιάξω το πρώτο drone πριν από 5 χρόνια περίπου για να τραβήξω τον ναό. Αυτή είναι η πρώτη με GoPro.
Temple1.jpg

Και μετά ακολούθησαν και άλλες με διάφορα drones.
IMG_1704-22-04-18-20-05.JPG
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Οι περισσότερες διακοπές στην ζωή μου είναι στο Σούνιο διότι εκεί βρίσκεται το εξοχικο,
λόγο της τρέλας με την εικόνα και τις κατασκευες είχα την έμπνευση να φτιάξω το πρώτο drone πριν από 5 χρόνια περίπου για να τραβήξω τον ναό. Αυτή είναι η πρώτη με GoPro.
View attachment 128254
Και μετά ακολούθησαν και άλλες με διάφορα drones.
View attachment 128255
Εγώ είμαι ακριβώς αντίθετα από εσένα αλλά με έλκουν όλα τα "μαγικά" μέρη;):)
( η φωτό που έβαλα από τα μέρη σου είναι περίπου 13-14 ετών).
 




Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Πολύ όμορφες. Από Τήνο δεν θα δούμε κάτι;:)
Χαιρομαι που σου αρεσουν και ευχαριστω για το σχολιο σου.
Η μικρη ιστορια της μιας και μοναδικης φωτογραφιας απ την Τηνο.
Με το που εφτασα στην Τηνο πηγα κατευθειαν για δουλεια,περιπου στις 12:00 το μεσημερι.Κατα τις 23:00 που τελειωσα και εφτασα στο ξενοδοχειο μετα το απαραιτητο ντουσακι,επεσα σαν θαλλασιος λεοντας στο κρεβατι και χυθηκα πανω στο στρωμα.Μετα απο μερικα λεπτα συνειδητοποίησα οτι ολη την ημερα ειχα φαει 2 καφεδες και 2 μπουκαλια νερο!!!!! οποτε ντυθηκα και βγηκα με σκοπο να βρω μια ταβερνουλα που ειχα παι πριν απο χρονια σε μια παρομοια επισκεψη,την οποια και βρηκα,και παρηγγειλα στις 24:00 κουνελι στιφαδο μαζι με μια σαλατουλα!!!!!!!!!!!.
kououki.jpg
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Χαιρομαι που σου αρεσουν και ευχαριστω για το σχολιο σου.
Η μικρη ιστορια της μιας και μοναδικης φωτογραφιας απ την Τηνο.
Με το που εφτασα στην Τηνο πηγα κατευθειαν για δουλεια,περιπου στις 12:00 το μεσημερι.Κατα τις 23:00 που τελειωσα και εφτασα στο ξενοδοχειο μετα το απαραιτητο ντουσακι,επεσα σαν θαλλασιος λεοντας στο κρεβατι και χυθηκα πανω στο στρωμα.Μετα απο μερικα λεπτα συνειδητοποίησα οτι ολη την ημερα ειχα φαει 2 καφεδες και 2 μπουκαλια νερο!!!!! οποτε ντυθηκα και βγηκα με σκοπο να βρω μια ταβερνουλα που ειχα παι πριν απο χρονια σε μια παρομοια επισκεψη,την οποια και βρηκα,και παρηγγειλα στις 24:00 κουνελι στιφαδο μαζι με μια σαλατουλα!!!!!!!!!!!.
View attachment 128420
Η μισή καταγωγή μου ( από μητέρα ) είναι από εκεί.
Πολλά τα συναισθήματα λοιπόν για την όμορφη των Κυκλάδων...:)
Όταν ξαναπάς να περάσεις και από Ακτή Αιγαίου. Αν όχι για τον ύπνο έστω για μία ποιοτική μάσα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.380
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top