Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας




Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
ακριβώς ! :)
Χωρις το τριγωνακι ομως δε βλεπεις καθολου το μηκος του τοιχου. Η εμενα μου φαινεται? Με το 1.4 διαφραγμα δε βλεπεις τιποτα κυριολεκτικα απο το αυτι της και πισω!:D


Αλλο ενα με τριγωνακι...:drinks:


DSCF0275-Edit.jpg
 



Μηνύματα
562
Reaction score
1.003
Χωρις το τριγωνακι ομως δε βλεπεις καθολου το μηκος του τοιχου. Η εμενα μου φαινεται? Με το 1.4 διαφραγμα δε βλεπεις τιποτα κυριολεκτικα απο το αυτι της και πισω!:D


Αλλο ενα με τριγωνακι...:drinks:


View attachment 127921

Για να δειξεις το μηκος του τοιχου, στησε το καδρο οριζοντια. Θα φανει καλυτερα νομιζω. Μακρος που εκτεινεται οριζοντια, σε καθετο καδρο... δεν μου κολλαει.
Το bokeh δεν μου αρεσει καθολου. Δεν ξερω τι φταιει αλλα μου φαινεται σαν ψευτικο. Σαν να εχει δημιουργηθει απο αλγοριθμο κινητου.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Για να δειξεις το μηκος του τοιχου, στησε το καδρο οριζοντια. Θα φανει καλυτερα νομιζω. Μακρος που εκτεινεται οριζοντια, σε καθετο καδρο... δεν μου κολλαει.
Το bokeh δεν μου αρεσει καθολου. Δεν ξερω τι φταιει αλλα μου φαινεται σαν ψευτικο. Σαν να εχει δημιουργηθει απο αλγοριθμο κινητου.
Ειναι κατευθειαν απο την καμερα, δεν ειναι ψευτικο!
 

Μηνύματα
562
Reaction score
1.003
Ειναι κατευθειαν απο την καμερα, δεν ειναι ψευτικο!

Καλα εννοειται πως δεν ειναι ψευτικο! Δεν ειπα οτι ειναι, αλλα οτι μου φαινεται καπως.... δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως! Ισως εχει γινει τιποτα στην επεξεργασια, δεν ξερω!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Δεν βγάζουν όλοι οι φακοί όμορφο φλουταρισμα.

Βέβαια, η ομορφιά στο φλουταρισμα είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα, έχει άπειρα κείμενα στο ίντερνετ για αυτό το θέμα..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Ο μεσιέ Κοτσίδης έχει κάτι φλουταρισματα για σεμινάριο, αλλά τι να τον κάνεις, έχει τρομερή συλλογή φακών.

Άντε Γιαννάκη, πες μας για τα φλουταρισματα, τις λεπίδες και το σχήμα τους στα διαφράγματα και το πλήθος των οπτικών στοιχείων, πως δουλεύει το πράγμα!

Στην προηγούμενη σελίδα πχ, ποστ 3028 η φωτογραφία με τον μπόμπιρα και τις παπαρούνες, είναι γεια σας εντελώς το φλουταρισμα, δίνει ρέστα... Όπως βέβαια και το ζευγάρι με το μωρό αμέσως πιο πάνω, τι να πούμε μεις οι κοινοί θνητοί, απλώς θαυμάζουμε...

:hi::hi::hi::hi::hi::hi:
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Το είχα σχετικά "ξεχάσει" αυτό το πολύ όμορφο νήμα. Θα ανεβάσω σιγά σιγά κάποιες από τις αγαπημένες μου
οι οποίες όμως έχουν τραβηχθεί προ 15 ετίας όταν είχα μία fuji στην κατοχή μου ( όχι τίποτις ιδιαίτερο ) αλλά την λάτρευα:)
DSCF0849.JPG
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Ισως να ηθελε να την παρω στο f2 γιατι απ'οτι βλεπω αυτος ο σενσορας τελικα θελει προσοχη, αφου στην ουσια εχει βαθος πεδιου f1.1, και ο συγκεκριμενος τοιχος εγινε ενα!
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Ο μεσιέ Κοτσίδης έχει κάτι φλουταρισματα για σεμινάριο, αλλά τι να τον κάνεις, έχει τρομερή συλλογή φακών.

Άντε Γιαννάκη, πες μας για τα φλουταρισματα, τις λεπίδες και το σχήμα τους στα διαφράγματα και το πλήθος των οπτικών στοιχείων, πως δουλεύει το πράγμα!

Στην προηγούμενη σελίδα πχ, ποστ 3028 η φωτογραφία με τον μπόμπιρα και τις παπαρούνες, είναι γεια σας εντελώς το φλουταρισμα, δίνει ρέστα... Όπως βέβαια και το ζευγάρι με το μωρό αμέσως πιο πάνω, τι να πούμε μεις οι κοινοί θνητοί, απλώς θαυμάζουμε...

:hi::hi::hi::hi::hi::hi:
Κωστα μου σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια, το εκτιμω!

η συγκεκριμενη φωτο ειναι με τον 135 f2 dc , nikon d850.

ειναι πολλες οι παραμετροι που κανουν το μποκε να φαινεται ετσι η αλλιως, και οι σημαντικοτερες κατ εμε να μην ειναι τα τεχνικα, αλλα ο φωτισμος σε σχεση με την τοποθετηση του θεματος στο χωρο και το καδραρισμα, φυσικα η αποσταση και η γωνια και κλιση ληψης.

Αυτο που πιστευουμε ολοι ειναι πως εχοντας μια μηχανη θα κανουμε και τα αυτονοητα, αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι!

Το πιο σημαντικο κι αυτο που λειπει ειναι η γνωση του πως και τι θα εκμεταλλευτουμε αυτο που εχουμε, ειτε λεγεται κινητο ειτε dslr με συστημα ικανων φακων..

Θα επανελθω, αν θελετε φυσικα!
 


Μηνύματα
562
Reaction score
1.003
Εγώ νομίζω πως πάει κάπως
1 σύνθεση
2 φωτισμός
3 επεξεργασία
4 εξοπλισμός

Και φυσικά το εκάστοτε θέμα . Δεν έχουν τα πάντα την ίδια φωτογένεια....
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.876
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top