Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας




Μηνύματα
30
Reaction score
90
Πολυ καλες Γιαννη Μπραβο...λιγο το πρασσινο μ βαραει στα ματια(hue) και λιγο sat κατω(νικον παιζεις?)?? Προσωπικη αποψη...τελεια τα καδρα παντως και πολυ σωστος φωτισμος(1 η 2 φωτα?)..αι λαικ!!💯💯
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.283
Πολυ καλες Γιαννη Μπραβο...λιγο το πρασσινο μ βαραει στα ματια(hue) και λιγο sat κατω(νικον παιζεις?)?? Προσωπικη αποψη...τελεια τα καδρα παντως και πολυ σωστος φωτισμος(1 η 2 φωτα?)..αι λαικ!!💯💯
σ ευχαριστω πολυ, το εκτιμω.

οι περισσοτερες , αν Όχι όλες, δεν είναι στην κανονική χρωματική αλλά σε ένα έξτρα variant με διάφορα φίλτρα η προσομοίωσεις φίλμ κλπ.

Το έντονο πράσινο είναι λόγω velvia Και γενικά στα περισσότερα επίτηδες ο κορεσμός είναι όντως ανεβασμένος, δεν έχει να κάνει εννοείται με τη μηχανή.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
90
σ ευχαριστω πολυ, το εκτιμω.

οι περισσοτερες , αν Όχι όλες, δεν είναι στην κανονική χρωματική αλλά σε ένα έξτρα variant με διάφορα φίλτρα η προσομοίωσεις φίλμ κλπ.

Το έντονο πράσινο είναι λόγω velvia Και γενικά στα περισσότερα επίτηδες ο κορεσμός είναι όντως ανεβασμένος, δεν έχει να κάνει εννοείται με τη μηχανή.
Οκ καταλαβα ναι..σε καποιες οντως δεν ειναι τοσο εντονο το πρασσινο...ναι δεν παιζει ρολο η μηχανη εννοειται...απλα ετσι ρωτησα καθοτι εχω δουλεψει λιγο νικον και το hue στο πρασσινο ειναι λιγοτερο προς το κιτρινο ηδη απο το Raw....Συνεχισε την καλη δουλεια!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.283
Οκ καταλαβα ναι..σε καποιες οντως δεν ειναι τοσο εντονο το πρασσινο...ναι δεν παιζει ρολο η μηχανη εννοειται...απλα ετσι ρωτησα καθοτι εχω δουλεψει λιγο νικον και το hue στο πρασσινο ειναι λιγοτερο προς το κιτρινο ηδη απο το Raw....Συνεχισε την καλη δουλεια!!
Σ ευχαριστω πολυ και παλι κατ αρχην.

γενικα , εχει ανεβασμενο κορεσμο, αν κ δεν ειναι οι ας πω ‘νορμαλ’ γυρισμενες φωτο, ειναι οι εξτρα σε δευτερη - τριτη εκδοχη variant με φιλτρα.
Σχεδον ολες ειναι με d850 καποιες λιγες με z6 και καποιες με το drone.

Με τα φιλτρα το hue παει περιπατο σχεδον αυξανεται αρκετα το micro contrast και ο κορεσμος τοπικα, θελει προσοχη .

τωρα η αλλη μεγαλη συζητηση για το raw ειναι το πως το ανοιγεις, γιατι δεν υπαρχει στανταρ, αναλογως προγραμματος και preset, προφιλ εισοδου και εξοδου και πολλα ακομα στις επιλογες ακομα κ στο πως σε καθε προγγραμμα το ανοιγει αυτοματα.
Γενικα σε ας πω νορμαλ συνθηκες οι Νικος εχουν μια κιτρινιλα μια λασπουρα σχετικη που αν το χειριστεις σωστα φευγει ευκολα αντιθετως με την εντονη ματζεντα στις κανον, παντα παλι μιλαω για απλα πραγματα εισαγωγικα και στανταρ απλες σχετικα ρυθμισεις.
 







vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Οκ καταλαβα ναι..σε καποιες οντως δεν ειναι τοσο εντονο το πρασσινο...ναι δεν παιζει ρολο η μηχανη εννοειται...απλα ετσι ρωτησα καθοτι εχω δουλεψει λιγο νικον και το hue στο πρασσινο ειναι λιγοτερο προς το κιτρινο ηδη απο το Raw....Συνεχισε την καλη δουλεια!!
Οχι τοσο στις νεες Ζ mount Nikon μηχανες....εχουν βελτιωθει σημαντικα πιστευω σε σχεση με τις παλιοτερες με F mount!
Mπραβο ρε φιλαρακι μου...εξαιρετη αποτυπωση με ολοζωντανο αποτελεσμα....να υποθεσω οτι παιζει παντου flash η Led φωτισμος?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Οχι τοσο στις νεες Ζ mount Nikon μηχανες....εχουν βελτιωθει σημαντικα πιστευω σε σχεση με τις παλιοτερες με F mount!
Έχεις NIKON Z; Εγώ έχω πάθει πλάκα με τη Z9, το μέλλον είναι εδώ και θα δούμε ακόμα εντυπωσιακότερα σώματα. Εμείς με τις DSLR καταντάμε δεινόσαυροι σιγά σιγά.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
90
Έχεις NIKON Z; Εγώ έχω πάθει πλάκα με τη Z9, το μέλλον είναι εδώ και θα δούμε ακόμα εντυπωσιακότερα σώματα. Εμείς με τις DSLR καταντάμε δεινόσαυροι σιγά σιγά.
Πολυ δυνατη η z9...απιστευτο μηχανημα
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Έχεις NIKON Z; Εγώ έχω πάθει πλάκα με τη Z9, το μέλλον είναι εδώ και θα δούμε ακόμα εντυπωσιακότερα σώματα. Εμείς με τις DSLR καταντάμε δεινόσαυροι σιγά σιγά.
Η Ζ9 αγοραρε και εγω θεωρω οτι ειναι εξαιρετικη σαν μηχανη απλα για μας τους χομπιστες δεν νομιζω να χρειαζεται....βεβαια σε ολους αρεσουν τα καλλιτερα αλλα ειναι και πολλα τα φραγκα αποκτησης και ειδικα αν δουλευεις κα με pro μονοεστιακους φακους και ειδικα την σειρα με σταθερο διαφραγμα 1,8 οπως εχω τον αναλογο 20αρι s line και ειναι πραγματικα απιστευτος ειδικα το βραδυ που τον θελω για milky way,star traills και τετοια !
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.283
Οχι τοσο στις νεες Ζ mount Nikon μηχανες....εχουν βελτιωθει σημαντικα πιστευω σε σχεση με τις παλιοτερες με F mount!

Mπραβο ρε φιλαρακι μου...εξαιρετη αποτυπωση με ολοζωντανο αποτελεσμα....να υποθεσω οτι παιζει παντου flash η Led φωτισμος?
Flash, για την ωρα σπανια δουλευω με led , κι ειδικα για φωτο, για βιντεο ισως..
Σ ευχαριστω πολυ φιλαρακι.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Flash, για την ωρα σπανια δουλευω με led , κι ειδικα για φωτο, για βιντεο ισως..
Σ ευχαριστω πολυ φιλαρακι.
Εννοουσα σταθερα φωτα τα panels με τα leds τυπου Αputure ..
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.968
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top