Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ημουν κι ειμαι ετοιμος καιρο τωρα να την παρω, αλλα δισταζω , περαν το εξαιρετικνω δυνατοτητων, της, οι μετρησεις δεν λενε κατι νεο παντως.. στασιμη?

δειτε λιγο..

Ελα μωρε χτυπατην τωρα που θα εχεις την γκουμουτσα την 850(εννοειται οτι την θεωρω μηχαναρα ολκης)με το αναλογο βαρος της...παρτην παρτην σε λεω....θελω να δω κλικς βρεεεεεε
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ελα μωρε χτυπατην τωρα που θα εχεις την γκουμουτσα την 850(εννοειται οτι την θεωρω μηχαναρα ολκης)με το αναλογο βαρος της...παρτην παρτην σε λεω....θελω να δω κλικς βρεεεεεε


κοιτα, επειδη το τσιγκλας, για να μην εχεις κ ερωτηματα δηλαδη, κι επειδη η ζ9 ειναι ακομνα πιο γκουμουτσα κι απ την D5 που εχω, στειλε το χρημα, η τη μηχανη εστω, και θα σου λυσω ολα τα ερωτηματα εντος μιας η 2 εβδομαδων, στανταρακι, αβιαστα, αγγογυστα κλπ... δε θα αναρωτιεσαι καθολου μετα! θα δεις πολλα κλικς!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
κοιτα, επειδη το τσιγκλας, για να μην εχεις κ ερωτηματα δηλαδη, κι επειδη η ζ9 ειναι ακομνα πιο γκουμουτσα κι απ την D5 που εχω, στειλε το χρημα, η τη μηχανη εστω, και θα σου λυσω ολα τα ερωτηματα εντος μιας η 2 εβδομαδων, στανταρακι, αβιαστα, αγγογυστα κλπ... δε θα αναρωτιεσαι καθολου μετα! θα δεις πολλα κλικς!
κλεισαν οι couriers φιλε.....δεν εμπιστευομαι τα κτελ.....κατσε με την Ζ6 ΙΙ και θα την βρουμε την ακρη βρε....σιγα τωρα και αυτη η Ζ9 .....χαχαχαχα
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
H Ζ9 είναι η μόνη μηχανή που θα με έκανε να αλλάξω την D850... αντιστέκομαι όμως :D
Στα φωτογραφικά δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.
Στο βίντεο όμως είναι σοβαρή αναβάθμιση.

Περιμένω την D950 :D
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
H Ζ9 είναι η μόνη μηχανή που θα με έκανε να αλλάξω την D850... αντιστέκομαι όμως :D
Στα φωτογραφικά δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.
Στο βίντεο όμως είναι σοβαρή αναβάθμιση.

Περιμένω την D950 :D
Εχεις εργαλειαρα ρε αγορι....κατσε καλα μωρε και συ....κανε οικονομια γιατι ερχονται εθνοπηδουλες και τα βλεπω δυσκολα τα πραματα!!!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Αντιστέκομαι σθεναρά :D
Μπορώ να πω πως δεν έχω GAS ( Gear Acquisition Syndrome ) χρόνια τώρα.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
H Ζ9 είναι η μόνη μηχανή που θα με έκανε να αλλάξω την D850... αντιστέκομαι όμως :D
Στα φωτογραφικά δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.
Στο βίντεο όμως είναι σοβαρή αναβάθμιση.

Περιμένω την D950 :D
Όλοι την περιμένουμε, αλλά δεν το βλέπω να έρχεται. Κοίτα πόσα χρόνια πάνε από την τελευταία DSLR της NIKON και δες τις mirrorless. Είπαμε το μέλλον ήρθε. Δεν ελπίζω ότι θα βγάλει άλλη reflex η NIKON.
Από την άλλη, περιμένω να αρχίσει ο κόσμος να δίνει τίποτα τηλεφακούς να ψωνίσω. Εδώ και 1,5-2 μήνες είμαι κάτοχος της D810, μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με την D200 που είχα για 14 χρόνια.
Εκεί που εντυπωσιάζει πολύ η Z9 είναι στα πολλά καρέ το δευτερόλεπτο και στη λειτουργία που έχει να αποθηκεύει φωτογραφίες από κάποια δευτερόλεπτα πριν πατήσεις το κουμπί του κλείστρου και μετά. Πολύ χρήσιμο στους φωτογράφους πτηνών. Κάθε φορά που πάω να φωτογραφίσω σπουργίτι, από τη στιγμή που απογειώνεται μέχρι να πατήσω το κουμπί, το πουλί έχει φτάσει στην άκρη του καρέ. Δεν το προλαβαίνω λέμε!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Για τα σπουργιτόπουλα κλπ. πρέπει να αποκτήσεις τακτικές stealth, σωστό ντύσιμο, σωστές κινήσεις και... καρτέρι (δίχως καραμπίνα, αλλά με τηλεφακό :D ).
Έχω κάπου κατάλληλο βιβλίο αν σε ψήνει να καείς :D

Από D200 σε D810 ? Πρέπει να νοιώθεις σαν από Νεάντερταλ να μπήκες κατευθείαν σε Tesla :D
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Όχι εντάξει, καλά τα πάω. Ο 300άρης 2.8 είναι παιχνιδάκι στο χέρι μου πια.
Με τον ISS ζορίζομαι πολύ, δεν έχω σταυρώσει καλή πόζα! :gotcha::roflmao:
 




vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Βολτα με τη μηχανη και παιχνιδακια με τη φωτογραφικη...
VLA_5750-Edit-2-Edit-Edit-Edit.jpg



Αννεμογεννητριες στα 1300 μετρα

VLA_5890-3.jpg


VLA_5876-Edit-Edit-Edit-3.jpg



VLA_5861.jpg

Mister @Kotsidis John δε με λες....επειδη χανεται σημαντικα η αναλυση στο Lightroom ποσο πρεπει να κανω το export για το Avsite ?Δουλευεις Lightroom η Photoshop?

Να δεις που θα μου πεις οτι οτι δουλευεις το Capture One....χαχαχαχα
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Mister @Kotsidis John δε με λες....επειδη χανεται σημαντικα η αναλυση στο Lightroom ποσο πρεπει να κανω το export για το Avsite ?Δουλευεις Lightroom η Photoshop?

Να δεις που θα μου πεις οτι οτι δουλευεις το Capture One....χαχαχαχα
Τι εννοείς "χάνεται η ανάλυση";

Μιλάς όντως για ανάλυση; Δηλαδή by default το Lightroom στις κάνει resize σε μικρότερο μέγεθος από το αρχικό; Ή το compression level του jpg που χρησιμοποιεί είναι πολύ μεγάλο και σου φαίνεται πως χάνεται η ευκρίνεια;

Εγώ στο Capture One δεν έχω προσέξει κάτι αντίστοιχο. Επέλεξα (την πρώτη φορά) το compression level που ήθελα, αλλά σμίκρυνση δεν νομίζω πως κάνει.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Τι εννοείς "χάνεται η ανάλυση";

Μιλάς όντως για ανάλυση; Δηλαδή by default το Lightroom στις κάνει resize σε μικρότερο μέγεθος από το αρχικό; Ή το compression level του jpg που χρησιμοποιεί είναι πολύ μεγάλο και σου φαίνεται πως χάνεται η ευκρίνεια;

Εγώ στο Capture One δεν έχω προσέξει κάτι αντίστοιχο. Επέλεξα (την πρώτη φορά) το compression level που ήθελα, αλλά σμίκρυνση δεν νομίζω πως κάνει.
καλημερα αγορι....αρχεια 16-17 mb παραδειγμα που κανω export σε jpeg δεν μπορουν να ανεβουν στην πλατφορμα του Avsite οποτε αναγκαζομαι και κανω export σε μικροτερο αρχειο για να το ανεβασω οποτε σαφως εχει χαθει η αναλυση μιας και εχει σημαντικα μοκροτερη πληροφορια!Εσυ πχ ποσο επι ποσο(RESIZE) κανεις export για να ανεβασεις εδω ?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
καλημερα αγορι....αρχεια 16-17 mb παραδειγμα που κανω export σε jpeg δεν μπορουν να ανεβουν στην πλατφορμα του Avsite οποτε αναγκαζομαι και κανω export σε μικροτερο αρχειο για να το ανεβασω οποτε σαφως εχει χαθει η αναλυση μιας και εχει σημαντικα μοκροτερη πληροφορια!Εσυ πχ ποσο επι ποσο(RESIZE) κανεις export για να ανεβασεις εδω ?
Υπάρχουν 2 τρόποι για να μειώσεις το μέγεθος αρχείου μιας φωτογραφίας.

Ο ένας είναι να την κάνεις resize σε μικρότερη, δηλαδή να μικρύνεις την ανάλυση.
Ο άλλος είναι να αυξήσεις το compression.

Μεταξύ των δύο, προτιμότερος είναι ο πρώτος για χρήση όπως αυτή που λες, να την ανεβάσεις δηλαδή στο forum. Δεν χρειάζεται μια φωτό να είναι τεράστια (σε μέγεθος/ανάλυση) για τέτοια χρήση, δεν θα προσέφερε κάτι.

Αν, αντ'αυτού, εσύ για να μικρύνεις το file size ανεβάζεις το compression υπερβολικά, εκεί ναι, θα δεις τη φωτό να "χαλάει".

Δεν ξέρω ακριβώς ποιά είναι τα όρια που επιτρέπει το avsite και αν έχει όριο και στην ανάλυση εκτός από το file size. Θα πρέπει να πειραματιστείς για να τα βρεις. Να κάνεις export δηλαδή σε διαφορετικές αναλύσεις (και κατ'επέκταση file size) να δεις μέχρι που περνάει.

Για τους περισσότερους πάντως (που μπαίνουν από κινητό, laptop κλπ.) μια μεγάλη ανάλυση δεν θα βοηθούσε. Άντε πες να τις ανεβάζεις σε Full HD (πες χοντρικά 2000x1200) για όσους έχουν μεγάλη οθόνη. Αυτοί με τις πολύ μεγάλες 4Κ κλπ, δυστυχώς θα μείνουν λίγο παραπονεμένοι, αφού εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να δεις/κατεβάσεις φωτό στην πλήρη τους ανάλυση.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Υπάρχουν 2 τρόποι για να μειώσεις το μέγεθος αρχείου μιας φωτογραφίας.

Ο ένας είναι να την κάνεις resize σε μικρότερη, δηλαδή να μικρύνεις την ανάλυση.
Ο άλλος είναι να αυξήσεις το compression.

Μεταξύ των δύο, προτιμότερος είναι ο πρώτος για χρήση όπως αυτή που λες, να την ανεβάσεις δηλαδή στο forum. Δεν χρειάζεται μια φωτό να είναι τεράστια (σε μέγεθος/ανάλυση) για τέτοια χρήση, δεν θα προσέφερε κάτι.

Αν, αντ'αυτού, εσύ για να μικρύνεις το file size ανεβάζεις το compression υπερβολικά, εκεί ναι, θα δεις τη φωτό να "χαλάει".

Δεν ξέρω ακριβώς ποιά είναι τα όρια που επιτρέπει το avsite και αν έχει όριο και στην ανάλυση εκτός από το file size. Θα πρέπει να πειραματιστείς για να τα βρεις. Να κάνεις export δηλαδή σε διαφορετικές αναλύσεις (και κατ'επέκταση file size) να δεις μέχρι που περνάει.

Για τους περισσότερους πάντως (που μπαίνουν από κινητό, laptop κλπ.) μια μεγάλη ανάλυση δεν θα βοηθούσε. Άντε πες να τις ανεβάζεις σε Full HD (πες χοντρικά 2000x1200) για όσους έχουν μεγάλη οθόνη. Αυτοί με τις πολύ μεγάλες 4Κ κλπ, δυστυχώς θα μείνουν λίγο παραπονεμένοι, αφού εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να δεις/κατεβάσεις φωτό στην πλήρη τους ανάλυση.
Aκριβως οτι αναφερεις κανω δηλαδη resize σε 2048 χ 1365 χωρις compression εννοειται απλα βλεπω οτι χανεται καπως η λεπτομερεια λογω συμπισεσης και λογικο ειναι...η τελειοτης βλεπεις ειναι το χουι μου...χαχχαχα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top