Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας



Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Σπύρο πανέμορφο το αλογάκι σου!

Ξεχωρίζω την ολόσωμή του λίιιιιγο παραπάνω.

Μεγειά τον φακό, φαίνεται διαμαντάκι.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Φωτογράφοι (και όχι μονο) δείξτε το ταλέντο σας

Να βάλω και εγώ μερικές δικές μου.
Όλες είναι τραβηγμένες με μια Olympus C-350 η οποία πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει. Δυστυχώς μου την κλέψανε....

Πάρος

 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Φωτογράφοι (και όχι μονο) δείξτε το ταλέντο σας

Σαντορίνη




 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Φωτογράφοι (και όχι μονο) δείξτε το ταλέντο σας

Σαντορίνη




 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Περνωντας απο τα Μετεωρα αργα τη νυχτα θελησα να βγαλω μια φωτο.
Στο σημειο που καθομουν,υπηρχε σχεδον απο πανω μου μια λαμπα δρομου με εντονο κιτρινο φως.
Προσπαθησα να βγαλω 5-6 φωτο. αλλα η θολουρα απο το φως της λαμπας εμφανιζοτανε σε ολες οπως βλεπετε και στην εικονα που εβαλα.
ο φακος δεν φορουσε παρασολειγ.
Πως μπορουμε αυτο το φαινομενο να μην μας δημιουργει προβλημα?? Ρωτω απλα ετσι ωστε να ξερω στο μελλον.Αν ειχε παρασολειγ θα βοηθουσε?

 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Πως μπορουμε αυτο το φαινομενο να μην μας δημιουργει προβλημα?? Ρωτω απλα ετσι ωστε να ξερω στο μελλον.Αν ειχε παρασολειγ θα βοηθουσε?
Αν είχε παρασολέιγ, ίσως και να μην είχες πρόβλημα. Η πιο απλή λύση για εκείνη τη στιγμή θα ήταν να βάλεις το χέρι σου (ή κάποιο περιοδικό, ένα χαρτί, κάτι) και να δημιουργήσεις σκιά πάνω στο φακό έτσι ώστε να εξαλείψεις το φαινόμενο για όσο χρόνο έκθετες.
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Αν είχε παρασολέιγ, ίσως και να μην είχες πρόβλημα. Η πιο απλή λύση για εκείνη τη στιγμή θα ήταν να βάλεις το χέρι σου (ή κάποιο περιοδικό, ένα χαρτί, κάτι) και να δημιουργήσεις σκιά πάνω στο φακό έτσι ώστε να εξαλείψεις το φαινόμενο για όσο χρόνο έκθετες.

Μπραβο ναι σωστα..
Δεν το σκεφτηκα.Δεν μου κοψε το μυαλο εκεινη τη στιγμη.
Σ ευχαριστω πολυ.
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Φωτογράφοι (και όχι μονο) δείξτε το ταλέντο σας

Πέρασα απ'έξω αλλά δεν είδα το πρόγραμμα (κλαψ...)
Χωρίς τριπόδι - Ζήτω η DSLR κι ας ξεκίνησα με film.
http://picasaweb.google.com/seoolas/Paris632009#5343228603808915618
Α, εγώ όχι μόνο είδα το πρόγραμμα, αλλά με σήκωσε και πάνω στην σκηνή ένας περίεργος τύπος πού έκανε παντομίμα! :139:
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Ετυχε να δω ενα video με καταπληκτικες κατ εμε φωτογραφιες.
Αυτο το περιεργο μπρουτζινο χρωμα που εμφανιζεται σχεδον σε ολες,ειναι sepia η ασπρομαυρο σε photoshop? η κοντρα και κοντρα επεξεργασια?
Πιστευω αξιζει να τις δειτε.

http://www.youtube.com/watch?v=AOdsuspAx_8
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
οταν ο ουρανος εχει κεφια, προχθες το βραδακι πριν τη βροχη...μια αχτιδα φωτος (ελπίδας;;;) πανω απο την μεγαλουπολη που απλωνεται μεχρι εκει που δεν φτανει το ματι.

ελπιζω να σας αρεσει:






σημειωση: η φωτο ειναι χωρις πειραγμα, με φυσικα χρωματα. ειχε τοση συννεφια που βγηκε σαν ασπρομαυρη.
τα κτιρια που φαινονται το ενα πρεπει να ειναι ο πυργος των Αθηνων.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
οταν ο ουρανος εχει κεφια, προχθες το βραδακι πριν τη βροχη...μια αχτιδα φωτος (ελπίδας;;;) πανω απο την μεγαλουπολη που απλωνεται μεχρι εκει που δεν φτανει το ματι.

ελπιζω να σας αρεσει:



σημειωση: η φωτο ειναι χωρις πειραγμα, με φυσικα χρωματα. ειχε τοση συννεφια που βγηκε σαν ασπρομαυρη.
τα κτιρια που φαινονται το ενα πρεπει να ειναι ο πυργος των Αθηνων.
Δεν με λές, χτύπησες κάπου μια αγγελία για τον 17-55f2.8 IS? Τέλειος φακός, τον έχω ζήσει εκτεταμένα. Σκεφτηκα και εγώ μια στιγμή να κάνω μια πρόταση, αλλά κρατήθηκα..
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
ναι στο dpgr τον ειδα αλλα είμαι μεταξύ αυτού + μιας 7d ή να παρω FF αφου έχω ηδη τον 24-105. καπου στα ιδια ερχεται... διλήμματα!!! :138:
μαλλον με βλεπω για FF παντως και ας εχει χειροτερο focus και ολα τα τελευταια καλουδια..σε hi ISO και πορτρετα/τοπια νομιζω δεν υπαρχει συγκριση.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Φωτογράφοι (και όχι μονο) δείξτε το ταλέντο σας



Τραβηγμένη προ 2 εβδομάδων σε μια εξόρμηση στα Πιέρια όρη.
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
οταν ο ουρανος εχει κεφια, προχθες το βραδακι πριν τη βροχη...μια αχτιδα φωτος (ελπίδας;;;) πανω απο την μεγαλουπολη που απλωνεται μεχρι εκει που δεν φτανει το ματι.

ελπιζω να σας αρεσει:






σημειωση: η φωτο ειναι χωρις πειραγμα, με φυσικα χρωματα. ειχε τοση συννεφια που βγηκε σαν ασπρομαυρη.
τα κτιρια που φαινονται το ενα πρεπει να ειναι ο πυργος των Αθηνων.

Απίστευτη!!! :111::111:
 


Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Ένα μπράβο σε όλους σας για τις πανέμορφες φωτογραφίες!!


Δεν μπορώ να δω όμως αυτές του GeorgeSpyros, δεν εμφανίζονται. :108:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top