Χάραξη βινυλίου Lathe Cut (Direct-to-Disk)


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Ωραιες δουλειες αραγε ποσο να εχει ενα μηχανημα πρεσα για ιδιωτικη χρηση αν θελουμε να πρεσαρουμε αγαπημενα μας αλμπουμ η best της επιλογης μας?
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Πρόσφατα κατασκεύασα την δική μου embossing βελόνα!
Αν ακολουθήσεις τον παρακάτω σύνδεσμο ( Lathe Trolls ) θα βρείς και κάποια αρχεία με samples! Σε αυτό το αρχείο θα καταλάβεις τι είδος ήχου μπορείς βγάλεις από ένα τέτοιο μηχάνημα! Η τελευταία κατά σειρά είναι με την δική μου βελόνα!

Επίσης επειδή κατά καιρούς με ρωτάνε για κατασκευή μεμονωμένων δίσκων (best of κλπ) ,αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ με Ενδιαφέρει! Προσωπικά με ενδιαφέρουν μικρές ανεξάρτητες κυκλοφορίες , των 10-30 αντιτύπων , με Ατμοσφαιρική , Ηλεκτρονική , Πειραματική , Μίνιμαλ μουσική!
Μπράβο για το μεράκι,την υπομονή και επιμονή σας!!
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Αν και λίγο άσχετο, έψαχνα να το βρω όταν βγήκε αλλά δεν τα κατάφερα.
Να υπάρχει άραγε διαθέσιμη καμία κόπια κάπου;
Λίγο δύσκολο..ίσως αν βάλει κάποιος στο discogs!
 


Μηνύματα
469
Reaction score
239
Ωραιες δουλειες αραγε ποσο να εχει ενα μηχανημα πρεσα για ιδιωτικη χρηση αν θελουμε να πρεσαρουμε αγαπημενα μας αλμπουμ η best της επιλογης μας?
Σίγουρα δεν είναι φθηνό. Αλλά και πάλι αυτό είναι ο τελευταίος κρίκος της αλυσίδας. Η πρέσα θέλει μήτρες (stampers) , για τις μήτρες πρέπει να έχεις έτοιμα τα masters και να τα στείλεις για γαλβανισμα και τέλος (μάλλον αρχικά) πρέπει να έχεις ένα χαρακτη (lathe) για να χαράξεις τα master!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αποτι εχω καταλαβει, ειτε περναει την ιδια επαιξεργασια οπως ολοι οι δισκοι, η διαφορα ειναι οτι η εγγραφη ειναι λαιβ και περναει κατευθειαν στον τορνο.. (χωρις να προηγηθει εγγραφη σε καποιο μεσο, ψηφιακο ή αναλογικο πχ μαγνητοταινια)8-)
ειτε, περναει κατευθειαν στον τελικο δισκο απο καποια υπαρχουσα ηχογραφιση..
ας διευκρινιστει, 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Αν και λίγο άσχετο, έψαχνα να το βρω όταν βγήκε αλλά δεν τα κατάφερα.
Να υπάρχει άραγε διαθέσιμη καμία κόπια κάπου;
..και ναι, κάποιος το πουλάει!
αποτι εχω καταλαβει, ειτε περναει την ιδια επαιξεργασια οπως ολοι οι δισκοι, η διαφορα ειναι οτι η εγγραφη ειναι λαιβ και περναει κατευθειαν στον τορνο.. (χωρις να προηγηθει εγγραφη σε καποιο μεσο, ψηφιακο ή αναλογικο πχ μαγνητοταινια)8-)
ειτε, περναει κατευθειαν στον τελικο δισκο απο καποια υπαρχουσα ηχογραφιση..
ας διευκρινιστει, 🐒
Ακριβώς..μπορείς να χαράξεις αυλάκια σε πραγματικό χρόνο από οποιαδήποτε πηγή θέλουμε . Παλιά , πριν την ευρεία χρήση της μαγνητοταινίας , όλοι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί και τα στούντιο είχαν τέτοιου τύπου χαράκτες ώστε να καταγραφούν το οποιοδήποτε πρόγραμμα επιθυμούσαν σε 16" transcription lacquers! Να σημειωθεί ότι σχεδόν όλα τα λάιβ (τζαζ κλπ) εκείνης της εποχής είχαν ηχογραφηθεί με τέτοιου τύπου χαράκτες :)
 
Last edited:


Μηνύματα
469
Reaction score
239
Σ΄ευχαριστώ, το είδα.

Με αυτή όμως τη τιμή απευθύνεται σε συλλέκτες…
Αν σκεφτείς ότι από τις 20 κόπιες συνολικά , οι 16 ήταν διαθέσιμες προς πώληση , κάπως το λες συλλεκτικό :)
 

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Αν σκεφτείς ότι από τις 20 κόπιες συνολικά , οι 16 ήταν διαθέσιμες προς πώληση , κάπως το λες συλλεκτικό :)
Το συλλέκτης και μουσική (ειδικά έτσι όπως έχουν εξελιχθεί σήμερα) γενικά κάπως μου κάνει…
Όπως και να έχει πάντως, σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. δεδομενου οτι η ιστορία των Λ.Μποντιζ.... ξεκινα... 30 + (ραδι)ενεργα χρονια πισω... Με συνεχη παρουσια στα δρομενα... Και σε ολοκαθαρο αντεργκράου υφος... δεν ειναι ευκολη η σύγκριση με τα συλεχτικα στερεοτυπα .. να γνωρίζουμε και λίγο για τι μιλαμε :)
Ακριβο μπορεις να το πεις..αλλα μεχρι εκει.. 🙊🙉🙈
(Σσ. Προφανως το λέω αυτο επειδη ετυχε να το εχω στη κατοχη μ....χαχα..)
Σε βινυλιο κυκλοφορούν αλλα 2 αλμπουμ απο την εν λογω μπαντα(ρα) .. :king: 🐒
 

Μηνύματα
66
Reaction score
32
.. δεδομενου οτι η ιστορία των Λ.Μποντιζ.... ξεκινα... 30 + (ραδι)ενεργα χρονια πισω... Με συνεχη παρουσια στα δρομενα... Και σε ολοκαθαρο αντεργκράου υφος... δεν ειναι ευκολη η σύγκριση με τα συλεχτικα στερεοτυπα .. να γνωρίζουμε και λίγο για τι μιλαμε :)
Ακριβο μπορεις να το πεις..αλλα μεχρι εκει.. 🙊🙉🙈
(Σσ. Προφανως το λέω αυτο επειδη ετυχε να το εχω στη κατοχη μ....χαχα..)
Σε βινυλιο κυκλοφορούν αλλα 2 αλμπουμ απο την εν λογω μπαντα(ρα) .. :king: 🐒
Τους παρακολουθώ από την αρχή τους σχεδόν, μέχρι σήμερα (ούτε που θυμάμαι πόσες φορές τους έχω δει ζωντανά).
Πραγματικά είναι φοβερή μπάντα - παρέα.
Αλλά πώς να το κάνουμε, Lost Bodies και συλλεκτικό, δεν…

(Σσ. Προφανώς το λέω αυτό επειδή έτυχε να μην το έχω στη κατοχή μ....χαχα..)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Χαχα.. :)
Η τιμη του στο discogs (αυτη τη στιγμη) ...δεν απέχει πολυ απο την αρχική τιμη πώλησης.. ;)
Μιλωντας για τιμες:
Οσο το αγόρασα, ειχα αγοράσει και το rehearsed dreams.. πριν 10+ χρονια... Ισως και τα περισσοτερα χρηματα που έχω δαπανησει για μονό αλμπουμ...
Προσωπικά, βρισκω το αντίτιμο πολλων αλμπουμ υπερβολικο αν και λογικο καπου (αναφερομενος σε νεες κυκλοφοριες).
Τι να πεις..
 
Last edited:

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Χαχα.. :)
Η τιμη του στο discogs (αυτη τη στιγμη) ...δεν απέχει πολυ απο την αρχική τιμη πώλησης.. ;)
Μιλωντας για τιμες:
Οσο το αγόρασα, ειχα αγοράσει και το rehearsed dreams.. πριν 10+ χρονια... Ισως και τα περισσοτερα χρηματα που έχω δαπανησει για μονό αλμπουμ...
Προσωπικά, βρισκω το αντίτιμο πολλων αλμπουμ υπερβολικο αν και λογικο καπου (αναφερομενος σε νεες κυκλοφοριες).
Τι να πεις..
Δεν ξέρω την αρχική τιμή πώλησης γιατί δεν κατάφερα να το βρω όταν βγήκε.
Έχω όλες τους τις δουλειές, τα περισσότερα δε τα έχω πάρει από τους ίδιους στα live…
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, το αυτό… (δηλ. συμφωνώ)
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Δεν ξέρω την αρχική τιμή πώλησης γιατί δεν κατάφερα να το βρω όταν βγήκε.
Αρχική τιμή ήταν 40€ .
Τώρα το θέμα τιμής είναι μεγάλη κουβέντα κι ο καθένας έχει την δική του άποψη. Κατά βάση έχει να κάνει με την ζήτηση . Δεδομένου ότι η κυκλοφορία είναι lathe cut κι όχι μαζικής παραγωγής αυτομάτως σημαίνει ότι το κόστος είναι μεγαλύτερο όποτε και η αρχική τιμή.
Κάποιοι συμφωνούν , κάποιοι ήταν διατεθειμένοι να πληρώσουν και περισσότερα (αν ήταν αναγκαίο) και κάποιοι το θέλουν τσάμπα όπως και να'χει.
Το συλλέκτης και μουσική (ειδικά έτσι όπως έχουν εξελιχθεί σήμερα) γενικά κάπως μου κάνει…
Συλλέκτης δεν είσαι ως προς την μουσική αλλα ως προς το μέσο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top