Χαϊεντάδες με Περικεφαλαία

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Με τόσο χρήμα αγοράζω γραμμικό τροφοδοτικό και passive cooling case για τον nuc μου και είμαι άρχοντας μπρε! άντε, πες ότι ο nuc δεν χρειάζεται τόσο μεγάλο καλώδιο μιας που είναι μια σταλιά, αλλά και πάλι, ένα μικρό καλώδιο δεν θα κοστίζει μια κατοστάρα;
Ναι αν βάλεις γραμμικό τροφοδοτικό στο nuc θα κελαηδάει.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Γιατί πρέπει να ακούσω ένα τέτοιο χώρο για να έχω άποψη;
View attachment 170709

Ή εδώ.
View attachment 170710

Δεν σχολιάσαμε γιατί ακούει έτσι ως χρήστης. Αναφερθήκαμε στην ανεπάρκεια του χώρου να εξυπηρετήσει την επαγγελματική δραστηριότητα για την οποία υπάρχει.
Τώρα δηλαδή, αυτός θα μιλήσει για στερεοφωνική εικόνα; Μουαχαχαχαχαχαχαχα!
Ναι αν βάλεις γραμμικό τροφοδοτικό στο nuc θα κελαηδάει.
Δεν το ξέρω, αλλά αν είχα λεφτά για πέταμα, θα αγόραζα αυτά που ανέφερα!
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Γιατί πρέπει να ακούσω ένα τέτοιο χώρο για να έχω άποψη;
View attachment 170709

Ή εδώ.
View attachment 170710

Δεν σχολιάσαμε γιατί ακούει έτσι ως χρήστης. Αναφερθήκαμε στην ανεπάρκεια του χώρου να εξυπηρετήσει την επαγγελματική δραστηριότητα για την οποία υπάρχει.

by the way, o χώρος τις δεύτερης φωτογραφίας ρίχνει στα αυτιά αυτού στην πρώτη. Η μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι ο πρώτος είναι reviewer στο Stereophile και ο δεύτερος απλός μουσικόφιλος.
Κάτι μου θυμίζει αυτή η μέτρηση...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μόνο ως προς τον θόρυβο του ανεμιστήρα στον χώρο ή και στο κύκλωμα;
Στο θόρυβο του ανεμιστήρα ρε συ, τι άλλο. Αν μπούμε στο τριπάκι πως ο μαγνήτης και τα πηνία του ανεμιστήρα επηρεάζουν τον ήχο τότε …. πάρε και καλό sata καλώδιο.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Στο θόρυβο του ανεμιστήρα ρε συ, τι άλλο. Αν μπούμε στο τριπάκι πως ο μαγνήτης και τα πηνία του ανεμιστήρα επηρεάζουν τον ήχο τότε …. πάρε και καλό sata καλώδιο.
Σπάνια ακούγεται ο ανεμιστήρας του, πηγαίνει αρκετά "στο ρελαντί" το pc λόγω του ελαφρούς λογισμικού που τρέχει. Οπότε, λέω να κρατήσω το budget για τον SHD.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.691
Μέσα στην απόλυτη ησυχία της νύχτας, και με ήρεμο αυτί, ναι, θα ακούς το ανεμιστηράκι του νιουκ.

Άν όμως ακούς μουσική σε τέτοια στάθμη που να ακούγεται το ανεμιστήρι του νιουκ, τότε είναι βέβαιο ότι ακούς λιγότερο από το 1/4 της ηχογράφησης..

Παίζοντας μουσική σε στάθμη αναφοράς, είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες να ακούς τέτοιο πράγμα, ακόμα και στην ησυχία ανάμεσα στα κομμάτια της μουσικής, διότι ανεβαίνει η ουδός της ακοής για να προσαρμοστεί το αφτί στις μέσες στάθμες.

Άτιμο πράγμα τα ακουστικά οστάρια.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ναι αλλά ο όποιος θόρυβος προστίθεται στον θόρυβο του περιβάλλοντος. Μπορεί να μην είναι αντιληπτός αλλά υπάρχει.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Με τόσο χρήμα αγοράζω γραμμικό τροφοδοτικό και...
αν βάλεις γραμμικό τροφοδοτικό στο nuc θα κελαηδάει.
Δεν μπορώ να κάτσω φρόνιμος, είναι στη φύση μου...
Θα προβογκάρω το νήμα, επαναφέροντας μια ερώτηση βόμπα 💥💥💥
Τροφοδοτικό, διακοπτικό ή γραμμικό? :cool:
Περικαλώ, μόνο επιστημονικές απαντήσεις :biggrin:
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Ξεκινάμε απο τα βασικά: το ανεμιστηράκι του nuc ακούγεται πολύ λιγότερο απο το a/c μου, το οποίο πρέπει να χρησιμοποιώ το καλοκαίρι καθώς αφενός χρειάζεται να έχω κλειστή τη μπαλκονόπορτα λόγω θορύβου περιβάλλοντος, αφετέρου ο Bryston λειτουργεί σαν καλοριφέρ.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό ισχύει και για την άλλη πλευρά.

Παράδειγμα λαμπρό το παρόν thread, να μην πω forum.
Τέτοιες δηλώσεις για να θεωρηθούν ανεκτές πρέπει οπωσδήποτε να συνοδεύονται από πειστήρια με τους σχετικούς συνδέσμους.Αλλιώς εκλαμβάνονται εκ του πονηρού. :sneaky:
Γιατί πρέπει να ακούσω ένα τέτοιο χώρο για να έχω άποψη;
View attachment 170709

Ή εδώ.
View attachment 170710

Δεν σχολιάσαμε γιατί ακούει έτσι ως χρήστης. Αναφερθήκαμε στην ανεπάρκεια του χώρου να εξυπηρετήσει την επαγγελματική δραστηριότητα για την οποία υπάρχει.

by the way, o χώρος τις δεύτερης φωτογραφίας ρίχνει στα αυτιά αυτού στην πρώτη. Η μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι ο πρώτος είναι reviewer στο Stereophile και ο δεύτερος απλός μουσικόφιλος.
Είναι και ωραίος ο μουσικόφιλος,αφού έθεσε ως γνώμονα το μέγεθος T30 που έχει ανώτερη βαρύτητα για τυπικούς οικιακούς χώρους με κανονικές διαστάσεις έναντι του RT60.

Παράδειγμα και τεκμηρίωση,έτσι μεταφέρονται οι εντυπώσεις μέσω πληκτρολογίου.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@ Astonaut jr.Εδώ λοιπόν βλέπουμε 2 τελικούς που επίσης το καλοκαίρι λειτουργούν ώς καλοριφέρ.
Η προσθήκη λοιπόν των 9ρηδων ανεμιστηριώνε , σε προσφορά από το πλαίσιο στα 60 λεπτά ο ένας πρόπερσι , δροσίζει τα εν λόγω καλοριφέρ δουλεύοντας στα 6v και τραβώντας τη ζέστη επάνω. Μια χαρά.
 

Attachments

Last edited:

H

HuxFlux

Guest
Τέτοιες δηλώσεις για να θεωρηθούν ανεκτές πρέπει οπωσδήποτε να συνοδεύονται από παραδείγμστα με τους σχετικούς συνδέσμους.Αλλιώς εκλαμβάνονται εκ του πονηρού.
Παράδειγμα θες; Παράδειγμα λοιπόν. Και το παράδειγμα δεν θα έχει να κάνει ούτε με καλώδια, ούτε με χάι εντ.

Ανοίχτηκε προχθές ενα θρεντ περί βινυλίων, αν είναι ακριβά κλπ.
Έγινε μια υποτυπώδης συζήτηση επί του θέματος, ξέρεις με επιχειρήματα για το αν είναι ακριβά ή οχι κλπ, ώσπου λίαν συντόμως εμφανίστηκαν κάποιοι που πρώτα δήλωσαν οτι δεν ασχολούνται με το θέμα, κι έπειτα άρχισαν να χλευάζουν το μέσο και όσους ασχολούνται με αυτό. Ακόμα κι όταν εξηγήθηκε γιατί κάποιοι ασχολούνται με το μέσο αυτό, η χλεύη συνεχίστηκε.

Αναφορικά με αυτό που έγραψα εδώ λοιπόν, το ύφος καρδιναλίων που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν γίνεται ενοχλητικό μόνο όταν το έχει ένας που λέει μπαρούφες, αλλά κι ένας που και δίκιο να είχε, το εκφράζει με το συγκεκριμένο ύφος όχι απλά χωρίς να σέβεται την άλλη άποψη κι αυτόν που την εκφράζει, αλλά χλευάζοντας τον επιδεικτικά κιόλας.

Γιατί είπα φόρουμ; Γιατί όσο διαβάζω (διότι κυρίως διαβάζω και ο λόγος είναι ακριβώς όσα αναφέρω) το έχω δει σε ποικίλης θεματολογίας θρεντς.

Τώρα, αν αυτά βολεύει να τα θεωρήσεις ως εκ του πονηρού, καλώς, αλλά ουδεμία σχέση.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Εδώ λοιπόν βλέπουμε 2 τελικούς που επίσης το καλοκαίρι λειτουργούν ώς καλοριφέρ.
Η προσθήκη λοιπόν των 9ρηδων ανεμιστηριώνε , σε προσφορά από το πλαίσιο στα 60 λεπτά ο ένας πρόπερσι , δροσίζει τα εν λόγω καλοριφέρ δουλεύοντας στα 6v και τραβώντας τη ζέστη επάνω. Μια χαρά.
To θέμα δεν είναι να μη ζεσταίνεται ο ενισχυτής, μια χαρά θερμοκρασίες κρατάει, αλλά να μη ζεσταίνομαι εγώ!

Παράδειγμα θες; Παράδειγμα λοιπόν.
Ανοίχτηκε προχθές ενα θρεντ περί βινυλίων, αν είναι ακριβά κλπ.
Έγινε μια υποτυπώδης συζήτηση επί του θέματος, ξέρεις με επιχειρήματα για το αν είναι ακριβά ή οχι κλπ, ώσπου λίαν συντόμως εμφανίστηκαν κάποιοι που πρώτα δήλωσαν οτι δεν ασχολούνται με το θέμα, κι έπειτα άρχισαν να χλευάζουν το μέσο και όσους ασχολούνται με αυτό. Ακόμα κι όταν εξηγήθηκε γιατί κάποιοι ασχολούνται με το μέσο αυτό, η χλεύη συνεχίστηκε.

Συμπερασματικά λοιπόν, αναφορικά με αυτό που έγραψα εδώ, το ύφος καρδιναλίων που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν γίνεται ενοχλητικό μόνο όταν το έχει ένας που λέει μπαρούφες, αλλά κι ένας που και δίκιο να είχε, το εκφράζει με το συγκεκριμένο ύφος όχι απλά χωρίς να σέβεται την άλλη άποψη κι αυτόν που την εκφράζει, αλλά χλευάζοντας τον επιδεικτικά κιόλας.

Γιατί είπα φόρουμ; Γιατί δεν έγινε μόνο στο θρεντ που αναφέρω ως παράδειγμα.

Τώρα, αν αυτά βολεύει να τα θεωρήσεις ως εκ του πονηρού, καλώς.
Νομίζεις ότι χλευάζουν. Στη πραγματικότητα τσιγκλάνε τον κόσμο για να καταλάβει τί παίζεται, τι επιλογές έχει με σαφώς μικρότερο κόστος και πιο πιστή αναπαραγωγή. Σαφώς και κάποιοι τη βρίσκουν με τις λαμπάτες χροιές, την αναλογική αναπαραγωγή, τη βρίσκουν ακόμα και με το χρατς χρουτς, αλλά δεν είναι κακό να μπαίνουν τα πράγματα σε μια τάξη: άλλο να γουστάρει κάποιος τη φάση του βινυλίου και άλλο να υποστηρίζει ότι έχει το τέλειο μέσο αναπαραγωγής ( που δεν ισχύει, αλλά ούτε λίγο ούτε πολύ, αυτό μας πλασάρεται ).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top