Χροιά και ενισχυτές

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Η χροιά δεν έχει πάντοτε σχέση με την ένταση .Βασικά δεν πρέπει να έχει καθόλου.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Η χροιά δεν έχει πάντοτε σχέση με την ένταση .Βασικά δεν πρέπει να έχει καθόλου.
Kαι εγώ το ίδιο έχω αντιληφθεί
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Οταν ενας ενισχυτής τερματίσει και αρχίσει την παραμόρφωση δεν αλλάζουν και οι χροιές ?
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: Χροιά και ενισχυτές

Οχι δεν αλλάζει η χροιά , απλά βγαίνει παραμορφωμένη.
Αλλο παραμορφωμένη χροιά , και άλλο , άλλη χροιά.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Οταν ενας ενισχυτής τερματίσει και αρχίσει την παραμόρφωση δεν αλλάζουν και οι χροιές ?
Πότε κρίνεις απαραίτητο να τερματίσεις τον ενισχυτή σου?

Δεν μου έχει τύχει σε live να παίζουν κιθάρα χωρίς μικροφωνική στα 120db αλλά ούτε και να τερματίσουν την ένταση των ενισχυτικών τους με μικροφωνική, οπότε δεν το κρίνω απαραίτητο να το δοκιμάσω και στο σπίτι μου. :116:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Εμένα μου αρέσει η φιλοσοφική συζήτηση από τους συμφορουμίστες που στα ηχοσυστήματά τους η Μαρινέλλα "ακούγετε" το ίδιο με τον Τάκη Ζαχαράτο όταν την μιμείται :105: Ξεχνώντας ότι

Χροιά είναι το χαρακτηριστικό ενός ήχου με βάση το οποίο ένας ακροατής μπορεί να χαρακτηρίσει δύο ήχους ίδιας έντασης και τονικότητας ως διαφορετικούς

Φυσικά τα ηχοσυστηματά τους αναπαράγουν μόνο σε γκρί τόνους
Όσοι "συμφορουμίστες" αρέσκονται εις το φιλοσοφείν, όπως εγώ, και πάσχουν από τους "γκρι τόνους", ας φροντίσουν, τουλάχιστον, να προμηθευτούν ενισχυτές με σχετικές, του δικού μου, κριτικές:



(όπως εγώ).


:142:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Χροιά και ενισχυτές

Οχι δεν αλλάζει η χροιά , απλά βγαίνει παραμορφωμένη.
Αλλο παραμορφωμένη χροιά , και άλλο , άλλη χροιά.
Οσο το συχνοτικό φάσμα, ο συγχρονισμός των αρμονικών, ο ρυθμός ανόδου και καθόδου των αρμονικών παραμένει ίδιος παρόλο την μεταβολή της έντασης του ενισχυτού μας τότε χροιά δεν αλλάζει.
Ετσι νομίζω δλδ......
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Χροιά και ενισχυτές

Πολύ ποιό απλά όπως το έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον

Μπορείς να ξεχωρίσεις όργανα της ίδιας οικογένειας αναπαραγόμενα από το ηχοσυστημά σου όταν παίζουν την ίδια νότα στην ίδια ένταση?

Μπορείς να ξεχωρίσεις πότε ο μουσικός παίζει δυνατά ένα όργανο έστω και εάν το αναπαράγεις σιγά από το ηχοσυστημά σου?

Το αντίθετο?

Μπορείς να καταλάβεις σε διαφορετικές ενισχυτικές βαθμίδες του ηχοσυστηματός σου ότι αναπαράγεται το ίδιο όργανο?

Αυτά ξέρω...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Χροιά και ενισχυτές

Πολύ ποιό απλά όπως το έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον

Μπορείς να ξεχωρίσεις όργανα της ίδιας οικογένειας αναπαραγόμενα από το ηχοσυστημά σου όταν παίζουν την ίδια νότα στην ίδια ένταση?

Μπορείς να ξεχωρίσεις πότε ο μουσικός παίζει δυνατά ένα όργανο έστω και εάν το αναπαράγεις σιγά από το ηχοσυστημά σου?

Το αντίθετο?

Μπορείς να καταλάβεις σε διαφορετικές ενισχυτικές βαθμίδες του ηχοσυστηματός σου ότι αναπαράγεται το ίδιο όργανο?

Αυτά ξέρω...
H εγγραφή φωνής κάποιου προσώπου, και όχι της δικής μας, και η πιστή αναπαραγωγή από το σύστημα σε σημείο να τρομάζεις, νομίζοντας ότι σου μιλάει, λέει;


:111:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Χροιά και ενισχυτές

[YOUTUBE]XMdJsU5eyt8[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Χροιά και ενισχυτές

Γεια σου πρόεδρε!


Και εις ανώτερα! (Στην δημοφιλία και μόνο αναφέρομαι).


:142:
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.951
Reaction score
55.042
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Πότε κρίνεις απαραίτητο να τερματίσεις τον ενισχυτή σου?
Προσωπικά ποτέ...Τί συμβαίνει όμως όταν οι επίδοξοι...΄΄κεφαλοκροτητές΄΄ επιδιώκουν ν'αναπλάσουν την ατμόσφαιρα μιάς ροκ συναυλίας ή των κρεσέντων μιάς συμφωνικής ορχήστρας στον περιορισμένο τους τυπικό οικιακό χώρο;
Η χροιά δεν έχει πάντοτε σχέση με την ένταση .Βασικά δεν πρέπει να έχει καθόλου...
Οχι δεν αλλάζει η χροιά , απλά βγαίνει παραμορφωμένη.
Αλλο παραμορφωμένη χροιά , και άλλο , άλλη χροιά.
http://www.avsite.gr/vb/showthread....6%E7%F3%E7-%F4%F9%ED-%F7%F1%EF%E9%FE%ED/page4
Το γνωστό απόφθεγμα περί...μόρφωσης και παραμόρφωσης έρχεται αβίαστα στο νου.:612:
Οσο το συχνοτικό φάσμα, ο συγχρονισμός των αρμονικών, ο ρυθμός ανόδου και καθόδου των αρμονικών παραμένει ίδιος παρόλο την μεταβολή της έντασης του ενισχυτού μας τότε χροιά δεν αλλάζει.
Ετσι νομίζω δλδ......
http://www.avsite.gr/vb/showthread....9%ED-%F7%F1%EF%E9%FE%ED&p=1151602#post1151602

http://portal.kithara.gr/files/Fysiki-Egxordon.pdf
Σημειωτέον δε ότι ακόμα και στα αρτιότερα συγκερασμένα έγχορδα όργανα όπως και στα πνευστά,οι αποδιδόμενες νότες δεν περιλαμβάνουν τέλεια αρμονικά παράγωγα.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Rigas8
Top