Χροιά και ενισχυτές

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
την χροια σε ενα ηχειο την επηρεαζει ο προενισχυτης ? ο τελικος? και τα δυο? σε μεγαλυτερο ποσοστο ποιο απο τα δυο? ή κατι αλλο?
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Σε αντίστοιχο θρεντ που είδα κάπου ο καθένας έλεγε τα δικά του.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Σε τρωει ο ........ σου με αυτο το θεμα που ξεκινας!!! κοιτα μαρς που εχει να γινει!!!:116::116::105:
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Το 80-90% της χροιάς του ήχου είναι το ηχείο νομίζω. Οκ μη βαράτε............
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Re: χροια και ενισχυτες

ξεχασες το ηχειο εκτος και αν θεωρεις οτι το ηχειο σου δεν εχει χαρακτηρα ...
τα καλωδια ...
την πηγη ...
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Re: χροια και ενισχυτες

ξεχασες το ηχειο εκτος και αν θεωρεις οτι το ηχειο σου δεν εχει χαρακτηρα ...
τα καλωδια ...
την πηγη ...
θεωρω οτι το ηχειο και τα καλωδια ειναι παντα τα ιδια και παιζουμε με τα υπολοιπα
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Re: χροια και ενισχυτες

θα λεγα πως κατα τη δικη μου γνωμη παντα, το σημαντικοτερο ειναι ο χωρος ακροασης..αυτο το χω καταλαβει πλεον κ μονος μου!!
μετα , παντα κ τα τη γνωμη μου, ειναι το ηχειο, και μετα ο ενισχυτης, μετα πηγες , αξεσουαρ κλπ κλπ...
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: Re: χροια και ενισχυτες

θα λεγα πως κατα τη δικη μου γνωμη παντα, το σημαντικοτερο ειναι ο χωρος ακροασης..αυτο το χω καταλαβει πλεον κ μονος μου!!
μετα , παντα κ τα τη γνωμη μου, ειναι το ηχειο, και μετα ο ενισχυτης, μετα πηγες , αξεσουαρ κλπ κλπ...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ (=εκ των ων ουκ άνευ), μετά η τοποθέτηση και μετά το ηχείο. Πάντως κάποιοι που κράζουν τα καλώδια τουλάχιστον από μάπα (της σειράς) μέχρι 100-200 ΕΥΡΩ υπάρχει ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΗΣ διαφορά στο ήχο. Για πιο ακριβά δεν έχω άποψη.
 



Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Παιδιά οι χροιές αφορούν το ηχείο και λιγότερο τα μηχανήματα.Είναι η ηχητική στάμπα , ο χαρακτήρας κάθε ηχείου και μηχανήματος.
Ο χώρος δεν διαμορφώνει χροιές , αλλά επιδράσεις στον ήχο.Ανακλάσεις καθυστερήσεις, και διάφορα άλλα, οχι όμως χροιές.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Re: χροια και ενισχυτες

Τι εννοούμε λέγοντας "χροιά";
Μήπως κάτι που σχετίζεται άμεσα με την απόκριση συχνότητας (frequency response) ή κάτι που έχει να κάνει με τα μεταβατικά (transient response σε time domain);
H διαφορά στη χροιά ενός βιολιού από μια βιόλα (όταν παίζουν την ίδια νότα) ή ακόμα και από ένα άλλο βιολί σημαίνει διαφορετική αναλογία στις αρμονικές αλλά και διαφορετικό ρυθμό απόσβεσης.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
4
Χροια στον ηχο λεμε να ακους εναν creek evo2 και καπακι advance acoustics 206+406 με ολα τα υπολοιπα συνοδευτικα ιδια, να σου αρεσει με διαφορα ο creek και να τα κοιτας και τα δυο με μισο ματι απορωντας πως γινεται αυτο.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Παιδιά οι χροιές αφορούν το ηχείο και λιγότερο τα μηχανήματα.Είναι η ηχητική στάμπα , ο χαρακτήρας κάθε ηχείου και μηχανήματος.
Ο χώρος δεν διαμορφώνει χροιές , αλλά επιδράσεις στον ήχο.Ανακλάσεις καθυστερήσεις, και διάφορα άλλα, οχι όμως χροιές.
Έπαιξα τα κλιπς που έχω με δύο λαμπάτους έναν raysonic και έναν xindak (λάμπα EL34 αμφότεροι). Αυτό που άκουσα σαν ήχος ήταν διαφορετικό από τα δύο μηχανήματα. Ο πρώτος πιο βαρύς και γεμάτος στα μεσαία. Ο δεύτερος πιο προβολικός και πιο αεράτος. Η χροιά είναι η ίδια ή θεωρείται παραλλαγή της ίδιας χροιάς (των κλιπς); Θα έλεγα ότι με τον xindak ακουγα πιο πολύ τα κλιπς, ενώ με τον raysonic η κόρνα ήταν εντελώς χαμένη. Αντικειμενικά ποιά είναι η ιδεατή περίπτωση; Υποκειμενικά γουστάρω και τις δύο χροιές (ή ότι άλλο είναι) γιατι μου δίνουν άλλα πράγματα η καθεμία.
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Στα δικά μου η χροιά έχει πρόβλημα. Από όταν έβαψα τους τοίχους δεν ήταν αυτή που ήταν πριν. Ματσάρει αλλιώς το αλουμίνο του ενισχυτή στο χώρο... .
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Παίξε με την τοποθέτηση. Προσωπικά παίζω με απόσταση από τοίχο, μεταξύ των ηχείων και με κλίσεις προς τα μέσα. Τζάμπα είναι. Μερικά εκατοστά οι μοίρες κάνουν θαύματα.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

τερματογκαζι μπερδεύεσαι... χροιές έχουν οι ήχοι και όχι τα μέσα αναπαραγωγής. Μπορεί να λέμε ότι το τάδε μαραφέτι δίνει ωραίες χροιές, αλλά είναι απλά μια γενίκευση... Για ποιά χροιά μιλάμε? Άλλη χροιά έχει ένα βιολί, άλλη ένα τσέλο, άλλη μια κιθάρα, άλλη ένα πιάνο...
Και προφανώς διαφορετικοί ήχοι επηρεάζονται από διαφορετικά πράγματα... Ένα πιατίνι πχ θα επηρεαστεί λιγότερο σαν χροιά από το χώρο και τη θέση του ηχείου γιατί είναι κυρίως σε υψηλές συχνότητες. Ίσως μόνο από το πόσο το twitter κοιτάει τη θέση ακρόασης. Από την άλλη, ένα τσέλο θα επηρεαστεί πολύ περισσότερο αν πχ το ηχείο είναι κοντά σε γωνία (ενδεχομένως μπουμάροντας κιόλας) πράγμα που θα ενισχύσει τις χαμηλές συχνότητες και θα το κάνει να ακούγεται πιο επιθετικό και τραχύ.

Τώρα στη ερώτησή σου ποιό μέσο επηρεάζει περισσότερο τις χροιές, (για να κλέψω ατάκα άλλου φίλου) είναι σα να ρωτάς ποιο χαρακτηριστικό επηρεάζει περισσότερο το πόσο σέξυ είναι μια γυναίκα...
Κάθε μια έχει το δικό της "χαρακτήρα", κάθε χαρακτηριστικό τη δικιά του χάρη, και καθένας γουστάρει διαφορετικά πράγματα...
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Οπότε μάλλον επειδή δε με χαλάνε διάφοροι τύποι γυναίκας γι αυτό δε με χαλάνε και διάφορες χροιές...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: χροια και χώρος ακρόασης

Όταν μία πηγή(λ.χ.μουσικό όργανο,ηχείο,κτλ) αναπαράγει σήμα εντός χώρου που περικλείεται από στερεές επιφάνειες(λ.χ. δωμάτιο ακρόασης,αίθουσα συναυλιών,κτλ) η αντίληψη από τον ακροατή της χροιάς του (ανα)παραγόμενου ήχου εξαρτάται από τις ακουστικές ιδιότητες του χώρου ακρόασης.Συνεπάγεται ότι το ίδιο σύστημα αναπαραγωγής τοποθετούμενο -δίχως άλλη επέμβαση- εντός χώρων που έχουν διαφορετικές ακουστικές ιδιότητες θ'ακουστεί διαφορετικά.Η διασάλευση της ισορροπημένης κατανομής ενέργειας στα πεδία της συχνότητας και του χρόνου εξαιτίας της ιδιαίτερης ακουστικής συμπεριφοράς δεδομένου χώρου ακρόασης οδηγεί σε ανάλογη διασάλευση της αντιλαμβανόμενης χροιάς,του χωρικού εντοπισμού αλλά και των δυναμικών αντιθέσεων του αυθεντικού σήματος.

Εννοείται ότι τόσο οι μουσικοί όσο και οι μηχανικοί ήχου ασχολούνται εντατικά με τη συμπεριφορά των χώρων εκτέλεσης-ηχοληψίας-επισκόπησης(control room) σε ό,τι αφορά την απόδοση ισορροπημένων χροιών.

Υπάρχει εντός του forum θέμα αφιερωμένο στην αντίληψη των χροιών:
http://www.avsite.gr/vb/showthread....1%DC%F6%E7%F3%E7-%F4%F9%ED-%F7%F1%EF%E9%FE%ED

Αναφορές και στην ΄΄Ανατομία Ακουστικής Χώρων΄΄:
http://www.avsite.gr/vb/showthread....A%DE%F2-%D7%FE%F1%F9%ED&p=1203616#post1203616

Κι ένα ενδιαφέρον απόσπασμα από σχετικό καταξιωμένο σύγγραμμα:
http://www.gade-mortensen.dk/files/downloads/ACG/Misc/Gade_ Acoustics in halls SpringerC-9.pdf
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.606
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

θενκς μπούτχια μας... με πρόλαβες.

Στέγιο, αυτό που έγραψες:

παίδες, στις χροιές ο χώρος δε παίζει ρόλο...
όπως και συ Τζώνη μου:

Ο χώρος δεν διαμορφώνει χροιές
είναι απλά, εντελώς λάθος.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.514
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top