Χρωματιστοί δίσκοι, τι όμορφοι!


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
...ειναι απο παλια χρωματιστοι, δεν ειναι καινουργια μοδα, αυτο το λεω καθοτι παραλιγο να εχω τηψεις. Στο παρασυνθημα, αν μπορω να επιλεξω μεταξυ χρωματιστους και καταμαυρους, συνηθως επιλεγω τον χρωματιστο-και αυτο αν θα επιλεξω να αγορασω ή να προσπερασω.
Δατ μπιν σεντ, οι 2 ομορφοτεροι δισκοι χρωματιστου τυπου κατα τη γνωμη μου ειναι οι παρακατω:
1672735864805.png

...τον δευτερο τον εχω σε μαυρο. 🐒
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
...ειναι απο παλια χρωματιστοι, δεν ειναι καινουργια μοδα, αυτο το λεω καθοτι παραλιγο να εχω τηψεις. Στο παρασυνθημα, αν μπορω να επιλεξω μεταξυ χρωματιστους και καταμαυρους, συνηθως επιλεγω τον χρωματιστο-και αυτο αν θα επιλεξω να αγορασω ή να προσπερασω.
...
Έχω την εντύπωση ότι οι χρωματιστοί δίσκοι δεν έχουν την ποιότητα των μαύρων.

Δε θυμάμαι τους λόγους που αναφέρονταν στα παλιά περιοδικά, αλλά και η δική μου εμπειρία αυτό έχει δείξει.

Όντως υπήρχαν χρωματιστοί δίσκοι από παλιά, έχω ένα κόκκινο 45άρι δεκαετίας 60 της εταιρείας ΝΙΝΑ records με δημοτικό τραγούδι και άλλο ένα με τον Καζαντζίδη.

Αργότερα στις αρχές των 80s κυκλοφόρησαν και δισκάκια 7-10 ιντσών εύκαμπτα που τα μοίραζαν τα περιοδικά και είχαν επάνω φωτογραφίες. Από αυτά έχω Cure και Duran Duran. Υποθέτω υπήρχαν και παλαιότερα, αλλά δεν έχω δει ποτέ ό ίδιος κάτι τέτοιο από 70s - 60s.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
...τα picture disks ειναι για το τοιχο, προκειται λιγο πολυ για flexidisk πρεσαρισμενο σε χαρτονι. Ερχομενοι σε καθαρα χρωματιστους, η γνωμη μου ειναι οτι το ενα ειναι χειροτερο απο το αλλο, αιρετικη αποπση -δε λεω- αλλα ξεμπερδευεις μια και καλη με ολα αυτα (υπαρχει μια βαση γι'αυτο οτι οι πρωτες κοπιες ηταν μπαυρες και οι δευτερες μπροντο-αλλα αυτο στην τοτε υποκουλτουρα του χεβι μεταλ). Παρασυνθημα, δεδομενου οτι οταν ομιλουμε για δισκους, το τελικο αποτελεσμα εξαρταται απο τοσους (εξωγενεις και ενδογενεις) παραγοντες, τεινω να πιστευω οτι ειναι επουσιωδους σημασιας ολα αυτα. 🐒
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
Εχω 2 flexi, και βεβαια τις συλλογές flexipop..σε mp3🙈
Picturedisk, εχω3, αλλα δεν ειναι προς τιμη μου το γκριζο μουσικο περιεχομενο βλ. Νεοφολκ. 8-)

χρωματιστους εχω καμποσους, εχουν πλακα ... αμα με βγαλει ο δρομος θα ανεβασω.. νομιζω οτι κατι εχω υποπση μου.. προς βραδινη ακροαση.
 
Last edited:

sps

Μηνύματα
713
Reaction score
515
Έχω την εντύπωση ότι οι χρωματιστοί δίσκοι δεν έχουν την ποιότητα των μαύρων.

Δε θυμάμαι τους λόγους που αναφέρονταν στα παλιά περιοδικά, αλλά και η δική μου εμπειρία αυτό έχει δείξει.

Όντως υπήρχαν χρωματιστοί δίσκοι από παλιά, έχω ένα κόκκινο 45άρι δεκαετίας 60 της εταιρείας ΝΙΝΑ records με δημοτικό τραγούδι και άλλο ένα με τον Καζαντζίδη.

Αργότερα στις αρχές των 80s κυκλοφόρησαν και δισκάκια 7-10 ιντσών εύκαμπτα που τα μοίραζαν τα περιοδικά και είχαν επάνω φωτογραφίες. Από αυτά έχω Cure και Duran Duran. Υποθέτω υπήρχαν και παλαιότερα, αλλά δεν έχω δει ποτέ ό ίδιος κάτι τέτοιο από 70s - 60s.
Καλημέρα και καλή χρονιά δεν συμφωνώ, έχει σχέση με την ποσότητα του βινυλίου και την εταιρεία που κάνει την παραγωγή σίγουρα κάποιοι έχουν θόρυβο επιφανείας.
Αρκετές από τις καινούργιες εκδόσεις έχουν κοπεί από Quality Recods, RTI, Pallas κ.α.
Έχω στο κανάλι μου τουλάχιστον τρεις χρωματιστούς να πάρετε γεύση από την ποιότητα τους .
Μπορείτε για κάποιους να διαβάσετε και γνώμες από το discogs
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Ελληνικό 45άρι, δυσεύρετο πλέον.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου , το αρχικό του χρώμα ήταν λαμπερό κόκκινο αλλά με την πάροδο του χρόνου σκούρηνε (ίσως από την θλίψη του που ήταν παραγκωνισμένο). Πλέον είναι κάτι σαν μπορντώ και φαίνεται ότι ρέπει προς το μαύρο.
Από ήχο; Ας το αφήσουμε καλύτερα...

IMG_20230103_121104837~2.jpg
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Καλημέρα και καλή χρονιά δεν συμφωνώ, έχει σχέση με την ποσότητα του βινυλίου και την εταιρεία που κάνει την παραγωγή σίγουρα κάποιοι έχουν θόρυβο επιφανείας.
Αρκετές από τις καινούργιες εκδόσεις έχουν κοπεί από Quality Recods, RTI, Pallas κ.α.
Έχω στο κανάλι μου τουλάχιστον τρεις χρωματιστούς να πάρετε γεύση από την ποιότητα τους .
Μπορείτε για κάποιους να διαβάσετε και γνώμες από το discogs
Μπορεί να έχετε δίκιο, υπάρχουν όμως αρκετές πηγές που διαπιστώνουν αυτά που έχω ακούσει κι εγώ.

Μπορεί η κατάσταση να ήταν πιο ξεκάθαρη υπέρ του μαύρου βινυλίου παλαιότερα.

 






papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Εχω παρα πολλα picture disc και χρωματιστα με ειχε πιασει η τρελλα και τα μαζευα πολλα ηχητηκα ειναι για τα μπαζα και αλλα παιζουν παρα πολυ καλα συνηθως τα χεβι μεταλ ειναι για τα μπαζα μονο για διακοσμηση η και καλα αν θες τη σπανιοτητα μεσα ε εισαι, τα χειροτερα ειναι των Iron Maiden εχω δεκαδες κανενα δεν παιζει καλα.
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Έχω την εντύπωση ότι οι χρωματιστοί δίσκοι δεν έχουν την ποιότητα των μαύρων.

Δε θυμάμαι τους λόγους που αναφέρονταν στα παλιά περιοδικά, αλλά και η δική μου εμπειρία αυτό έχει δείξει.

Όντως υπήρχαν χρωματιστοί δίσκοι από παλιά, έχω ένα κόκκινο 45άρι δεκαετίας 60 της εταιρείας ΝΙΝΑ records με δημοτικό τραγούδι και άλλο ένα με τον Καζαντζίδη.

Αργότερα στις αρχές των 80s κυκλοφόρησαν και δισκάκια 7-10 ιντσών εύκαμπτα που τα μοίραζαν τα περιοδικά και είχαν επάνω φωτογραφίες. Από αυτά έχω Cure και Duran Duran. Υποθέτω υπήρχαν και παλαιότερα, αλλά δεν έχω δει ποτέ ό ίδιος κάτι τέτοιο από 70s - 60s.
Τα 45άρια της Νίνας και γενικά τα ελληνικά 45άρια ήταν πάντα φτωχής ποιότητας, οι εταιρείες -όχι άδικα- είχαν προεξοφλήσει πως θα κατέληγαν σε τζουκμπόξ. Πέραν αυτού, και ειδικά για τη Νίνα και άλλες μικρές εταιρείες, η παραγωγή είχε προβλήματα ποιότητας, προφανώς λόγω εξοπλισμού και έλλειψης γνώσεων. Μια σύγκριση Καζαντζίδη Νίνα-ΕΜΙ αρκεί για να το αποδείξει αυτό.

Το πρόβλημα των χρωματιστών δίσκων οφείλεται στην ανομοιογένεια του υλικού, δηλαδή στα picture disc. Τα μονόχρωμα υλικά ουδέποτε είχαν πρόβλημα που να οφείλεται σ' αυτήν τους ιδιότητα, δηλαδή στην απόχρωση.
 

sps

Μηνύματα
713
Reaction score
515
Τα 45άρια της Νίνας και γενικά τα ελληνικά 45άρια ήταν πάντα φτωχής ποιότητας, οι εταιρείες -όχι άδικα- είχαν προεξοφλήσει πως θα κατέληγαν σε τζουκμπόξ. Πέραν αυτού, και ειδικά για τη Νίνα και άλλες μικρές εταιρείες, η παραγωγή είχε προβλήματα ποιότητας, προφανώς λόγω εξοπλισμού και έλλειψης γνώσεων. Μια σύγκριση Καζαντζίδη Νίνα-ΕΜΙ αρκεί για να το αποδείξει αυτό.

Το πρόβλημα των χρωματιστών δίσκων οφείλεται στην ανομοιογένεια του υλικού, δηλαδή στα picture disc. Τα μονόχρωμα υλικά ουδέποτε είχαν πρόβλημα που να οφείλεται σ' αυτήν τους ιδιότητα, δηλαδή στην απόχρωση.
Τα βινύλια είτε πολύχρωμα είτε μαύρα (που χρώμα είναι και αυτό , το βινύλιο δεν είναι μαύρο) ο ήχος εξαρτάται από το mastering και το pressing, οπως και την ποιότητα του υλικού.

Υπάρχουν στην συλλογή μου "μαύρα" με κακό ήχο και "έγχρωμα" με υπέροχα ωραίο ήχο.

Έχω προσέξει ότι παίζει ρόλο πια εταιρεία κάνει το pressing.

Όπως και χρωματιστά με πολύ θόρυβο επιφανείας.
Δείτε αυτά



 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.902
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top