Ψάχνοντας Τη Χώρα Του Ποτέ

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6

Δεν ξερω αλλα μου φαίνεται λιγο υπερτιμημένη η συγκεκριμένη ταινια. και δεν πιστευω πως δικαιολογούνται τα παρακάτω

7 Υποψηφιότητες Για Όσκαρ: (Καλύτερης Ταινίας, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Διασκευασμένου Σεναρίου, Μουσικής, Μοντάζ, Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης, Κοστουμιών)
4 Υποψηφιότητες Για Χρυσή Σφαίρα: (Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας, Σκηνοθεσίας, Σεναρίου)

Εξαίρεση τα κουστουμιά και η Καλλιτεχνική Διεύθυνση .

Υποθεση
Ο συγγραφέας Τζέιμς Μ. Μπάρι, προσπαθώντας να συνέλθει από μια θεατρική αποτυχία του, γνωρίζει τη χήρα Ντέιβις και τα τέσσερα παιδιά της, με τα οποία περνά πολλές ώρες μαζί τους. Παράλληλα, ‘’ταράζει τα νερά’’ του πουριτανικού Εδουαρδιανού Λονδίνου, όταν συνάπτει σχέση μαζί της. Η σκανδαλώδης σχέση του με αυτή τη γυναίκα και τους γιους της, που θα ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων από τον οικογενειακό και κοινωνικό του περίγυρο, θα τον εμπνεύσει να δημιουργήσει το φανταστικό ήρωα, αγαπημένο όλων των παιδιών, τον Πήτερ Παν.
Παιζουν Τζώννυ Ντεπ , Τζούλι Κρίστυ , Ντάστιν Χόφμαν , Κέιτ Γουίνσλετ
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αντρέα την είχαμε νοικιάσει πριν από 2 βδομάδες.......
Έβαλα το δισκάκι στο DVDp κατά τις 12:30 (το βράδυ...προφανώς) και αλήθεια λέω......Έκανα τρομερή προσπάθεια να κρατηθώ ξύπνιος......

Με πήρε όμως τελικά ο ύπνος περίπου μισή ώρα από την έναρξη.......

Η γυναίκα μου το είδε όλο!!
Το σχόλιό της: "Πολύ ωραία ταινία...Σε ταξιδεύει...Είναι τρυφερό....Σε κάνει να νιώθεις παιδί....."

Ίσως η τελευταία της φράση ("σε κάνει να νιώθεις παιδί") να είναι και η χαρακτηριστικότερη έκφραση για την ταινία....
Κάτι ο Πήτερ Παν, κάτι το παιδί που κρύβουν όλοι μέσα τους, κάτι το καλό casting και voila: η ταινία έφτασε στα ύψη!!

Για να λέμε την αλήθεια πάντως κι εγώ ένιωσα να ταξιδεύω.....Και η αιτία γι αυτό ήταν όντως η ταινία.......Γιατί όπως και να το κάνουμε, στις αγκαλιά του Ορφέα...ταξιδεύεις!!! :D :lol: :lol:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Σίγουρα δεν πρόκειται για ταινία-ορόσημο. Ωστόσο είναι καλογυρισμένη, παρακολουθείται ευχάριστα, είναι καλά τοποθετημένη στη χρονική περίοδο στην οποία αναφέρεται, και - φυσικά - ο Τζόνι Ντεπ είναι ο Τζόνι Ντεπ.. (όπου υπάρχει topic που τον αφορά θα με βλέπετε!!)
 


Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Η ταινία είναι εξαιρετική, για τα γούστα μου τουλάχιστον :)

Με μία εκπληκτική σκηνοθεσία και εμπνευσμένη φωτογραφία προσφέρει πανέμορφα πλάνα το ένα πίσω από το άλλο.

Για τις ερμηνείες αφήστε καλύτερα. Johnny Depp.

Υποκλίνομαι. Απίστευτος. Σε κάθε ταινία του επιβεβαιώνει την άποψή μου ότι πρόκειται πλέον για έναν από τους καλύτερους ηθοποιούς της εποχής. Πραγματικός χαμαιλέοντας, σου δίνει την εντύπωση ότι η ταινία γυρίστηκε γι'αυτόν και μετά από λίγο δε μπορείς να φανταστείς κανέναν άλλον στο ρόλο του.


10 με τόνο.
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Η ταινία κατά την γνώμη μου αξίζει τουλάχιστον μια ενοικίαση .

Σίγουρα κάτι έχει να μας πει και είναι σκηνοθετημένη με μεράκι.
Λίγο ο αργός ρυθμός με "χάλασε" αλλά όντως η ερμηνεία του Depp είναι όλα τα λεφτά...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.433
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top