Ψάχνω για player

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Αγαπητοί Φίλοι.
Αν και η βασική μου πηγή είναι το htpc, θα ήθελα και μία απλή, ποιοτική πηγή για τα cd μου.

Προτιμήσεις:
Απαραίτητα σε μαύρη απόχρωση. Τί να κάνουμε, κοιτάμε και το ντιζάιν....

Θα προτιμούσα την περίπτωση γιουνιβέρσαλ blueray λόγω της ευκολίας προβολής σε οθόνη των δεδομένων και μόνο. Δεν με ενδιαφέρουν εν προκειμένω τα πολυκάναλα φορμά. Όμως δεν απορρίπτω και κάποιο cd player φυσικά.

Από εταιρείες θα προτιμούσα, marantz, denon, pioneer, και τα ποιοτικά panasonic, oppo.

Κόστος όχι πάνω από 300 -350 ευρουδάκια....
 

Μηνύματα
191
Reaction score
339
Καλημέρα στα λεφτά που ψάχνεις δεν θα ήταν μια καλή λύση το Sony UBP-X800M2; παίζει τα πάντα και συμφέρει
 


Μηνύματα
64
Reaction score
18
Καλημέρα,

για CD θα προτεινα το Marantz CD6006
για bluray δες αμα υπάρχει κάποιο μεταχειρισμενο OPPO
 

A

AKARL

Guest
Ο Πίπιτζης πωλεί ένα Όππο.

 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Ο Πίπιτζης πωλεί ένα Όππο.

Το έχω υπόψη μου, και πραγματικά το σκέπτομαι. Δεν γνωρίζω όμως την εταιρεία και αν στέκεται καλά σαν cd player έναντι denon κλπ βασικής κατηγορίας.
 

A

AKARL

Guest
Το έχω υπόψη μου, και πραγματικά το σκέπτομαι. Δεν γνωρίζω όμως την εταιρεία και αν στέκεται καλά σαν cd player έναντι denon κλπ βασικής κατηγορίας.
Κάτι μου λέει ότι τη γνωρίζεις. :wink:

Από εταιρείες θα προτιμούσα, marantz, denon, pioneer, και τα ποιοτικά panasonic, oppo.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
o jp audio πουλούσε ένα denon ud4010 , εξαιρετικό μηχάνημα , true universal player παίζει τα πάντα και εξαιρετικά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Κάτι μου λέει ότι τη γνωρίζεις. :wink:
Από φωτογραφίες και κείμενα μόνο!

Οκ φυσικά και είναι ...στα υπ όψη, όμως ψάχνομαι ακόμη. Αν δε φύγει μέχρι την τελική απόφαση, έχει καλώς....
Post automatically merged:

Και να σκεφθεί κανείς ότι σκότωσα για 100 ευρώ ένα pioneer lx 52! :frown: :frown:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Και να σκεφθεί κανείς ότι σκότωσα για 100 ευρώ ένα pioneer lx 52! :frown: :frown:
Και εγω το χάρισα μετά στον αδερφό μου...ευχαρίστως θα στο έστελνα πίσω.
:idk:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Και εγω το χάρισα μετά στον αδερφό μου...ευχαρίστως θα στο έστελνα πίσω.
:idk:
Εσύ μπορεί κάτι να κάνεις, αδελφός σου είναι! Εγώ? Είναι τελικά πολύ καλό μηχάνημα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Να ρωτήσω από περιέργεια, CD player ψάχνετε ή transport;
Το ρωτώ γιατί απορρίπτετε το Sony λόγω ανυπαρξίας οπτικής εξόδου. Θα το συνδέσετε σε κάποιο εξωτερικό Dac;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Σ
Να ρωτήσω από περιέργεια, CD player ψάχνετε ή transport;
Το ρωτώ γιατί απορρίπτετε το Sony λόγω ανυπαρξίας οπτικής εξόδου. Θα το συνδέσετε σε κάποιο εξωτερικό Dac;
Στο dac του pro μου. Αν συνδεθεί στην tv μέσω hdmi φοβάμαι θορύβους μέσω των τροφοδοτικών τους (tv κλπ). Είχα πρόβλημα, και δεν μπορώ να το ξεπεράσω ψυχολογικά.
Κανονικά θα έπρεπε να το συνδέσω είτε αναλογικά είτε με την ψηφιακή που διαθέτει, αλλά αν δεν δοκιμάσω, δεν μπορώ να προχωρήσω σε αγορά. Έτσι βλέπω την οπτική σαν λύση ανάγκης.

Σωστά όμως αναφέρετε ότι δεν πρέπει να συνδεθεί σαν transport!Σαν pleyer θα συνδεθεί σε περίπτωση που δεν θα έχει πρόβλημα με θορύβους.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Σ


Στο dac του pro μου. Αν συνδεθεί στην tv μέσω hdmi φοβάμαι θορύβους μέσω των τροφοδοτικών τους (tv κλπ). Είχα πρόβλημα, και δεν μπορώ να το ξεπεράσω ψυχολογικά.
Κανονικά θα έπρεπε να το συνδέσω είτε αναλογικά είτε με την ψηφιακή που διαθέτει, αλλά αν δεν δοκιμάσω, δεν μπορώ να προχωρήσω σε αγορά. Έτσι βλέπω την οπτική σαν λύση ανάγκης.

Σωστά όμως αναφέρετε ότι δεν πρέπει να συνδεθεί σαν transport!Σαν pleyer θα συνδεθεί σε περίπτωση που δεν θα έχει πρόβλημα με θορύβους.
Αν έχεις DAC που το εμπιστεύεσαι, τότε γιατί σε ενδιαφέρει η ποιότητα του CD;
Πάρε το πιο φθηνό που θα βρεις και έχει τα περιφερειακά features (και το design) που θες και συνδεσέ το ψηφιακά με το DAC. Και ούτε θόρυβοι, ούτε τίποτα.

Εκτός αν χρειάζεσαι κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Όχι δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω, είναι σωστή η παρατήρηση.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Tascam CD-200

 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αν έχεις DAC που το εμπιστεύεσαι, τότε γιατί σε ενδιαφέρει η ποιότητα του CD;
Πάρε το πιο φθηνό που θα βρεις και έχει τα περιφερειακά features (και το design) που θες και συνδεσέ το ψηφιακά με το DAC. Και ούτε θόρυβοι, ούτε τίποτα.

Εκτός αν χρειάζεσαι κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.
Απλά δεν καταλαβαίνεις ότι το τρανσπορτ είναι το ίδιο ουσιαστικό όσο το Ντακ...
Να μη πω και ουσιαστικότερο
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Απλά δεν καταλαβαίνεις ότι το τρανσπορτ είναι το ίδιο ουσιαστικό όσο το Ντακ...
Να μη πω και ουσιαστικότερο
Σαφώς και είναι το ίδιο ουσιαστικό, δεν ξέρω γιατί κατάλαβες ότι είπα το αντίθετο. Χωρίς transport δεν υπάρχει σήμα.

Απλά όσο ουσιαστικό είναι ένα transport των 20€, το ίδιο ουσιαστικό είναι και το transport των 500€, καθώς το (ψηφιακό) σήμα που προκύπτει είναι ακριβώς το ίδιο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top