Ψάχνω για player

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Με λίγα λόγια το βάρος στον ήχο το φορτώνεται το dac. Εκεί πρέπει να δοθεί η απαραίτητη προσοχή και άρα η βαρύτητα στο κόστος.
Όμως αν η πηγή διαθέτει αξιόλογο dac , ποιοτικότερο του εξωτερικού μας, τότε αλλάζει η κατάσταση.
Αυτός είναι και ο λόγος της αναφοράς μου.
Αν το oppo πχ διαθέτει, όπως διαβάζω στις διάφορες σημειώσεις & παρατηρήσεις αξιόλογους μετατροπείς, ποιος ο λόγος να μην προτιμηθεί.
Έτσι μπορούμε να έχομε και άμεσο έλεγχο των δυνατοτήτων των μηχανημάτων μας.
Το oppo 95 είναι μια δελεαστική πρόταση διότι διαθέτει πλήθος εξόδων. Πχ συνδέοντας το με τον pro μέσω xlr, θα μπορούσαμε να διακρίνουμε άμεσα τις διαφορές από το dac μας.

Από την άλλη:

Το θέμα είναι ότι δεν διαθέτει την εξωτερική εμφάνιση των πιο ειδικών στο θέμα, εταιρειών. Λόγος προσωπικά αρνητικός, και γιαυτό ακόμη δεν έχω αποφασίσει την κίνηση προς αυτό. Επίσης είναι μηχάνημα δεκαετίας περίπου, και από ότι μαθαίνω εδώ και εκεί, οι μετατροπείς εξελίσσονται τάχιστα.
Άρα με λιγότερο ίσως κόστος, μια νεώτερη πηγή, μάλλον διαθέτει καλύτερο αποτέλεσμα ηχητικά.

Γνώμες παρακαλώ!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Σαφώς και είναι το ίδιο ουσιαστικό, δεν ξέρω γιατί κατάλαβες ότι είπα το αντίθετο. Χωρίς transport δεν υπάρχει σήμα.

Απλά όσο ουσιαστικό είναι ένα transport των 20€, το ίδιο ουσιαστικό είναι και το transport των 500€, καθώς το (ψηφιακό) σήμα που προκύπτει είναι ακριβώς το ίδιο.
Αυτό ;κριβως δεν κατάλαβες..
Αλλιώς παίζει ένα των 20 αλλιώς των 500...
Εκτός κ αν εγώ δεν κατάλαβα πάλι τι θέλεις να πεις..
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Αυτό ;κριβως δεν κατάλαβες..
Αλλιώς παίζει ένα των 20 αλλιώς των 500...
Ωραία, ας το εξηγήσω λοιπόν πιο αναλυτικά μπας και το καταλάβω επιτέλους.

Το ψηφιακό κομμάτι του σήματος (είτε αυτό λέγεται ήχος, είτε εικόνα, είτε οτιδήποτε άλλο) δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το αναλογικό.

Το αναλογικό σήμα μπορεί να επηρεαστεί από μια σειρά παράγοντες, όπως ποιότητα δέκτη/πηγής, ποιότητα καλωδίων, ποιότητα βύσματος, ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία κλπ. με αποτέλεσμα να παραμορφωθεί (πολύ ή απειροελάχιστα) και άρα αυτό που θα φτάσει τελικά στα μάτια μας και στα αυτιά μας να μην είναι όσο "καθαρό" ήταν αυτό που θέλαμε να αναπαράγουμε.

Αντίθετα, στο ψηφιακό σήμα ισχύουν μια σειρά από πράγματα:
- Το σήμα αποτελείται από διακριτές τιμές 0 και 1, και όχι από "άπειρες" τιμές (εντός ενός εύρους). Αυτό έχει το τεράστιο πλεονέκτημα πως ακόμα κι αν το σήμα επηρεαστεί από τους παραπάνω παράγοντες, είναι υπερβολικά πιο δύσκολο να επηραστεί τόσο ώστε μια τιμή να αλλάξει και να γίνει π.χ. από 1 -> 0, ή το αντίθετο. Ακόμα κι αν μια τάση αλλάξει από 5V σε 3,8V (μια τεράστια αλλαγή) πάλι ως 1 θα εκληφθεί και άρα δεν θα επηρεάσει καθόλου την αναπαραγωγή. Αν σε ένα αναλογικό σήμα εφαρμοζόταν μια τέτοια παραμόρφωση, δεν θα μπορούσες καν να ανγνωρίσεις τι βλέπεις/ακούς!
- Στην ψηφιακή επικοινωνία εφαρμόζονται μια σειρά από πρωτόκολλα και αλγόριθμοι, τα οποία έχουν τη δυνατότητα να αναγνωρίζουν και να διορθώνουν λάθη που τυχόν προέκυψαν.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να συμβούν λάθη. Είναι όμως απείρως πιο δύσκολο και επίσης όταν συμβούν, είναι πολύ πιο εύκολα αντιληπτά.

Σκέψου το με το παράδειγμα της τηλεόρασης. Στην αναλογική εποχή, η εικόνα σου για να είναι τέλεια έπρεπε να έχεις μια πολύ καλή κεραία, καλή εγκατάσταση και καλώδιο κεραίας, καλές πρίζες με καλές συνδέσεις, απουσία Η/Μ παρεμβολών κλπ. Αν οτιδήποτε από αυτά δεν ήταν τέλειο, η ποιότητα της εικόνας ήταν μειωμένη και η εικόνα είχε (περισσότερο ή λιγότερο) τον γνωστό "θόρυβο".

Με την ψηφιακή τηλεόραση, υπάρχουν 2 modes: Είτε βλέπεις τέλεια, είτε η εικόνα "σπάει". Είτε έχεις μια φοβερή κεραία στην ταράτσα σου, καλώδιο κλπ., είτε έχεις μια εσωτερική κεραιούλα των 3€, αν πιάνει, πιάνει. Και αν πιάνει, αυτό που βλέπεις και στις 2 περιπτώσεις είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Αν πάλι ΔΕΝ πιάνει, θα το καταλάβεις γιατί η εικόνα σπάει.

Το ίδιο λοιπόν ισχύει και στον ήχο. Στην αναλογική εποχή (ή στο αναλογικό κομμάτι), ακόμα και οι μικρότερες λεπτομέρειες (π.χ. καθαρότητα καλωδίου) μπορούσαν να επηράσουν έστω και ελάχιστα το σήμα. Γι'αυτό και όλες οι συζητήσεις, υπερβολές, γιατροσόφια κλπ. Στο ψηφιακό κομμάτι όμως, όλα αυτά δεν στέκουν για τους λόγους που παρέθεσα παραπάνω.

Σκέψου το εξής. Ξέρεις κανέναν που να έχει εξωτερικό σκληρό δίσκο (ακόμα και για επαγγελματικούς λόγους) ή κάποιο άλλο περιφερειακό και να έχει αγοράσει USB καλώδιο των 1.500€, όπως κάποια που προορίζονται για audio;;; Μήπως αυτό σημαίνει πως τα αρχεία που αντιγράφει back and forth δεν είναι "τέλεια" αλλά έχουν "θόρυβο"; Φυσικά και όχι. Γιατί αν το καλώδιο (ή το PC, ο δίσκος κλπ.) δεν είναι κινέζικα των 1, 2 ή 5€ ώστε να ανήκουν δυνητικά στην κατηγορία των απόλυτων σκουπιδιών, κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά που θα έκανε ένα πιο ακριβό.

Κι άλλο παράδειγμα. Εγώ τον τελευταίο καιρό ριπάρω κάποια CD με το CD drive του laptop μου. Αποκλείεται το εν λόγω CD drive να έχει αξία μεγαλύτερη των 20-30$. Ξέρεις ποιό είναι το αποτέλεσμα της σύγκρισης των rips μου με τη βάση του accuraterip; "Accurately ripped", every single time (πλην από CD που έχουν καταστραφεί, π.χ. τρυπήσει). Και μάλιστα σε ταχύτητες πολύ μεγαλύτερες του 1x. Ποιό πιστεύεις ότι θα ήταν το αποτέλεσμα αν έκανα το rip με ένα CD των 500$; Μήπως θα ήταν "ΠΙΟ accurately ripped"; Κάτι μου λέει πως θα ήταν ακριβώς το ίδιο.

Λοιπόν, για να συνοψίζουμε, ισχύουν 2 πράγματα:
- Πρώτον, κάποιοι καταναλωτές (κυρίως χαιεντάδες) έχουν μείνει στην αναλογική εποχή
- Οι εταιρείες, προσπαθούν με νύχια και με δόντια και ανακαλύπτοντας διάφορα μυστήρια φαινόμενα να πείσουν τους καταναλωτές ότι ισχύουν ακόμα τα δεδομένα της αναλογικής εποχής, για να μπορούν να πουλάνε USB καλώδια των 1.500€.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας ας αγοράσει όποιον transporter θέλει και ας πιστεύει ότι ακούει καλύτερο ήχο. Εγώ θα απέφευγα απλώς να αγοράσω ένα σκουπίδι που μπορεί πολύ απλά να μην παίζει μία στις τρεις (αλλά όχι να παίζει με χειρότερο ήχο).

Υ.Γ. Ναι, τα παραπάνω είναι απλοποιήσεις και να, υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που μπορεί να αναλυθούν, αλλά οι περισσότεροι δεν έχω καταλάβει ακόμα τα απλά. Οπότε ας ξεκινήσουμε από εκεί.
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.223
Στην ψηφιακή επικοινωνία εφαρμόζονται μια σειρά από πρωτόκολλα και αλγόριθμοι, τα οποία έχουν τη δυνατότητα να αναγνωρίζουν και να διορθώνουν λάθη που τυχόν προέκυψαν.
Αυτό είναι λάθος. Δεν υπάρχει πρωτόκολλο διόρθωσης λαθών στο S/PDIF ή στο TosLink. Αν χαθεί κάτι, χάθηκε.
Όμως δεν έχεις άδικο, αν είναι να χρησιμοποιηθεί εξωτερικό DAC, είναι καλύτερο να γίνει οικονομία στο Transport.

Υπάρχει HDMI είσοδος στον ενισχυτή για να πάρεις ένα BluRay να ξεμπερδεύεις;
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Με αλλαγἠ ασφἀλειας
Με αλλαγἠ καλωδἰου τροφοδοσἰας
Με αλλαγἠ ἐδρασης
Με καθεμιἀ απὀ αυτἐς τις αλλαγἐς, αλλἀζει και ο ἠχος του CD Transport
Tἰ κι ἀν μεταφἐρει ψηφιακἀ δεδομἐνα ? o ἠχος του δεν εἰναι δεδομἐνος ! :wink:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Αυτό είναι λάθος. Δεν υπάρχει πρωτόκολλο διόρθωσης λαθών στο S/PDIF ή στο TosLink. Αν χαθεί κάτι, χάθηκε.
Όμως δεν έχεις άδικο, αν είναι να χρησιμοποιηθεί εξωτερικό DAC, είναι καλύτερο να γίνει οικονομία στο Transport.
Ναι, δεν μιλούσα για κάποιο συγκεκριμένο πρωτόκολλο (ή όλα) αλλά γενικά για το ψηφιακό στάδιο. Συγκεκριμένα, είχα στο μυαλό μου την ανάγνωση που κάνει ο player όπου υπάρχει error correction και μάλιστα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Σε κάθε περίπτωση όμως, ακόμα και τα οποία errors συμβαίνουν, δεν επηρεάζουν με τον ίδιο τρόπο την πιστότητα αναπαραγωγής καθώς δεν εισάγουν παραμόρφωση στο σήμα. Μπορούν να εισάγουν artifacts, αλλά αυτά θα είναι με διαφορετικό (και σαφή) τρόπο προφανή.

Με αλλαγἠ ασφἀλειας
Με αλλαγἠ καλωδἰου τροφοδοσἰας
Με αλλαγἠ ἐδρασης
Με καθεμιἀ απὀ αυτἐς τις αλλαγἐς, αλλἀζει και ο ἠχος του CD Transport
Tἰ κι ἀν μεταφἐρει ψηφιακἀ δεδομἐνα ? o ἠχος του δεν εἰναι δεδομἐνος ! :wink:
Αν θες εσύ να αλλάζει, αλλάζει, θα σου χαλάσω εγώ χατίρι; Δικό σου είναι το πορτοφόλι.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Περί ορεξεως
Επίσης περί τι έχεις ακούσει μέχρι τώρα..
Αν ξέρεις τι ακούς όταν ακούς..
Από τι ηχοσυστήματα το ακούς...
Σε τι χώρο το ακούς...
Με τι αυτιά το ακούς...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Περί ορεξεως
Επίσης περί τι έχεις ακούσει μέχρι τώρα..
Αν ξέρεις τι ακούς όταν ακούς..
Από τι ηχοσυστήματα το ακούς...
Σε τι χώρο το ακούς...
Με τι αυτιά το ακούς...
Σαφώς. Εμένα τα αφτιά μου φτάνουν μέχρι το (επιστημονικά επιβεβαιωμένο) bit perfect. Κάποιοι όμως ακούν και το super bit perfect. Κάποιοι άλλοι μάλιστα ισχυρίζονται ότι ακούνε και το ultra.

Για όσους έχετε τέτοια αυτιά, εδώ είναι το USB καλώδιο που έλεγα:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σαφώς. Εμένα τα αφτιά μου φτάνουν μέχρι το (επιστημονικά επιβεβαιωμένο) bit perfect. Κάποιοι όμως ακούν και το super bit perfect. Κάποιοι άλλοι μάλιστα ισχυρίζονται ότι ακούνε και το ultra.

Για όσους έχετε τέτοια αυτιά, εδώ είναι το USB καλώδιο που έλεγα:
Ωραία, θα το πάρω, θέλω να συνδέσω τον εκτυπωτή μου στο pc, πιστεύω να δίνει όμορφα χρώματα κατά την εκτύπωση!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.532
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top