Ψηφιακή Riaa


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Mωρέ όλοι απο πισια ακούμε, όσοι όμως έχουμε πικαποδισκια τα γουστέρνουμε τρελλά όποτις και αν τα βάνουμε να περιστρέφονται!

ΥΓ. το προηγούμενο ποστ δεν τόγραψα για σένα
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
και καλα του καμνεται κυριε Γιωργο μας.......ετσι μπραβο.....να γυρνανε οι δισκοι και να γινεται το ταξιδι.......τουλαχιστον εσεις καλε μου κυριε εχετε τον χρονο και το απολαμβανεται με τον καλλιτερο μαλιστα τροπο!!!!!!:drinks::drinks::drinks:
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Αν πάρω την Focusrite Scarlett 2i2 θα μπορώ να την χρησιμοποιήσω ως ψηφιακό phono;
εχει προενισχυτες μικροφωνου οποτε μπορεις να παρεις το σημα απο το πικαπ στον υπολογιστη.
την αποεμφαση κατα riaa πως θα την κανεις?
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Το 2011 που ξεκίνησα το νήμα έτσι ήταν τα πράγματα....

Στο διαταύτα...

Πως εφαρμοζουμε όλα αυτά τα κόλπα?

Υπαρχουν 2 δρομοι.

Πρωτος γρηγορος και ακριβος...
Αγορα dac/adc με ενσωματωμενη ψηφιακη Riaa.
Πχ το Prism Orpheus ή το Μetric halo.


Δεύτερος δρόμος ... και μακρυς....
Αγορα μιας καρτας ηχου με είσοδο για εγγραφη οργανων ή μικροφωνου και αγορα του software Pure Vinyl για MAC.

Στο πισι τα πραγματα είναι λιγο ποιο πολυπλοκα.
Παλι οι ιδιες καρτες με το προγραμμα Audacity που εχει φιλτρο Riaa αλλα όχι σε πραγματικο χρονο.
http://audacity.sourceforge.net

Και αυτό… που δεν ξερω καν εάν παιζει…

http://jiiteepee.fortunecity.com/riaafilter/index.html

Software based RIAA EQ for PC/MAC systems
Σήμερα, όπως έγραψε και ο Βασίλης, υπάρχουν και αλλα κόλπα...
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Αποέμφαση; Τι είναι αυτό; Εχω κατεβάσει το audacity βοηθάω καθόλου;
Στο βινύλιο δεν μπορείς να γράψεις την μουσική αν δεν συμπιέσεις κάποιες συχνότητες και ενισχύσεις κάποιες άλλες λόγω περιορισμών του μέσου (του υλικού δηλαδή )RIAA είναι λοιπόν αυτή η τυποποίηση .Για να ακουστεί λοιπόν σωστά η μουσική που είναι γραμμένη σε βινύλιο χρειάζεται κάτι που θα κάνει αυτή την μετατροπή ,το phono stage .Δεν αρκεί η ενίσχυση του σήματος αλλά και η αποκωδικοποίηση του .Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν αυτή την δουλεία ,για το συγκεκριμμένο δεν γνωρίζω αν έχει φίλτρο RIAA .Χωρίς αποέμφαση όμως δεν πρόκειται να ακούσεις μουσική .

και μια μπηχτή (οχι προς τον ερωτώντα ) ...τόσο τέλειο μέσο είναι το βινύλιο :whistling:
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
και μια μπηχτή (οχι προς τον ερωτώντα ) ...τόσο τέλειο μέσο είναι το βινύλιο :whistling:[/QUOTE]



Ναι , αν το ακούς σωστά μπορεί να γίνει και θεικό . Οχι τέλειο , αυτό δεν υπάρχει. :whistling:
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Αποέμφαση; Τι είναι αυτό; Εχω κατεβάσει το audacity βοηθάω καθόλου;
Και μάλιστα, μπορείς ψηφιακά, να κάνεις διαφορετικές ισοσταθμίσεις RIAA ανάλογα με το δίσκο που έχεις γράψει.

(Και όχι, δε με έπιασε ο πόνος να απαντήσω στον παραπάνω κύριο μετά από ενάμιση χρόνο, έγραψα μπας και ξυπνήσει το θέμα και γίνει καμιά μάχη, όπως παλιά, να περάσουμε κι εμείς την ώρα μας.:whistling:)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Πέτρο δεν υπάρχει λόγος για ψηφιακή ριαα. Η εξοδος του προενισχυτη phono στην είσοδο των ενεργών ηχείων και τέλος, τα άλλα ειναι περιττά. Φυσικα το αγνό αναλογικό σήμα ψηφιοποιείται συνήθως στα σοβαρα ενεργά ηχεία, μιλάμε για ιεροσυλία....
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Μπα; Και πώς θα αξιοποιήσω τα καταπληκτικά ADC και τους καταπληκτικούς προενισχυτές μικροφώνου της κάρτας ήχου μου;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Μπα; Και πώς θα αξιοποιήσω τα καταπληκτικά ADC και τους καταπληκτικούς προενισχυτές μικροφώνου της κάρτας ήχου μου;
Άμα έχεις προενισχυτες μικροφώνου, χαλάλι σου....
Άντε, βγάλε τα στην φόρα...
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.457
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top