Ψηφιοποίηση αναλογικής πηγής: Σε τι δειγματοληψία και ανάλυση;

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Αυτή είναι μια εξωτερική κάρτα ήχου και έχει είσοδο μικροφώνου (Ροζ). Λογικά θα κάνει
Ρωτα τους καλύτερα αν αντί για μικρόφωνο μπαίνει line
 
Last edited:




Μηνύματα
98
Reaction score
25
Ή αυτό αν συνδέσω ένα jack στην υποδοχή των ακουστικών του λάπτοπ και από την άλλη πλευρά το συνδέσω με την υποδοχή του. Και μετά έχει 2 χρώματα,ροζ και πράσινο οπότε το ένα από τα δυο το συνδέω με το walkman. Πάντως χίλια ευχαριστώ,προσπαθώ φθηνότερες λύσεις.

 

ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
Το ερώτημα είναι αν υπάρχει ΕΙΣΟΔΟΣ ήχου στο laptop σου.
Αν είναι μόνο έξοδος ήχου, δεν θα γίνει τίποτα με ότι καλωδιο και να συνθεθεί εκεί.

Αυτός ο αντάπτορας είναι αυτό που λέει στο #26 ο TGD. Αλλά πρέπει να έχει και είσοδο ήχου, όχι μόνο έξοδο το laptop.

Αν δεν καταλήξεις αν υπάρχει ΕΙΣΟΔΟΣ, δεν κάνεις τίποτα με καλώδια
 



Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Θα σε μαλώσω λίγο, αλλά μη μασήσεις, μαζί σου είμαι.

Πρώτα απ' όλα τα USB κασετοσκουπίδια ξέχασέ τα. Καλά έκανες που τα επέστρεψες και πήρες και τα λεφτά πίσω.

Δεύτερον, τις οδηγίες χρήσης του laptop δεν τις διάβασες; Εμείς πρέπει να τις διαβάσουμε να σου πούμε; Βλέπω λοιπόν ότι το λάπτοπ που είπες έχει έξοδο ακουστικών που είναι combo και είσοδος μικροφώνου. Αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σα line-in (είσοδος ήχου). Το DAC-ADC είναι 24 bit up to 192 KHz. Άρα μια χαρά θα κάνεις ψηφιοποίηση με το λάπτοπ.

Το walkman που έχεις μάλλον δε θα σε καλύψει από ποιότητα ήχου, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις με ένα καλώδιο μικρό καρφί σε μικρό καρφί σαν αυτό:
το οποίο και έχεις κάνει.
Μόλις το βάλεις στο laptop θα σε ρωτήσει με pop up παράθυρο και θα του πεις ότι είναι line-in. Αν δεν το κάνει ρώτα πώς γίνεται να το ενεργοποιήσεις στο λειτουργικό που έχει το laptop (win 10 ή 11 δεν έχω ιδέα)

Μετά θα ανοίξεις ένα παράθυρο Audacity και θα κάνεις την ψηφιοποίηση κύριος.

Και μιλάω με τέτοιο ύφος, γιατί έφαγα 2 ώρες από τη ζωή μου το απόγευμα να παλεύω με 2 tape decks που έχω εδώ, απλά για να τσεκάρω στροφές και να τα βάλω να παίξουν στον υπολογιστή, γιατί τα είχα κάνα χρόνο στο ράφι αχρησιμοποίητα, καθάρισα και τα rollers στο ένα γιατί προφανώς το είχα ξεχάσει όταν το απέκτησα και τα νεύρα μου τεντώθηκαν λίγο με τις αρχαιολογίες.

Οπότε ερχόμαστε στο αρχικό ερώτημα που έκανες (και ξεχνάς όλα τα ενδιάμεσα που ειπώθηκαν)
και εφόσων δε σου αρέσει η ποιότητα του walkman, ψάχνεις να βρεις ένα μεταχειρισμένο ή δανεικό Tape Deck να κάνεις δουλειά σαν άνθρωπος.
ΚΑΙ ΟΧΙ δε θα χρειαστεί να αγοράσεις minidisk...
Μου έχουν δανείσει και ένα walkman περίπου 20ετίας το οποίο παίζει άψογα τις κασέτες. Το θέμα είναι ότι δοκίμασα να συνδέσω με ένα καλώδιο jack, από τη μία την υποδοχή των ακουστικών του κι από την άλλη την υποδοχή των ακουστικών του laptop αλλά δεν γράφεται κάτι στο audacity και σε κανένα πρόγραμμα εγγραφής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις ήχου του laptop και να τις ψάξεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Θα σε μαλώσω λίγο, αλλά μη μασήσεις, μαζί σου είμαι.

Πρώτα απ' όλα τα USB κασετοσκουπίδια ξέχασέ τα. Καλά έκανες που τα επέστρεψες και πήρες και τα λεφτά πίσω.

Δεύτερον, τις οδηγίες χρήσης του laptop δεν τις διάβασες; Εμείς πρέπει να τις διαβάσουμε να σου πούμε; Βλέπω λοιπόν ότι το λάπτοπ που είπες έχει έξοδο ακουστικών που είναι combo και είσοδος μικροφώνου. Αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σα line-in (είσοδος ήχου). Το DAC-ADC είναι 24 bit up to 192 KHz. Άρα μια χαρά θα κάνεις ψηφιοποίηση με το λάπτοπ.

Το walkman που έχεις μάλλον δε θα σε καλύψει από ποιότητα ήχου, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις με ένα καλώδιο μικρό καρφί σε μικρό καρφί σαν αυτό:
το οποίο και έχεις κάνει.
Μόλις το βάλεις στο laptop θα σε ρωτήσει με pop up παράθυρο και θα του πεις ότι είναι line-in. Αν δεν το κάνει ρώτα πώς γίνεται να το ενεργοποιήσεις στο λειτουργικό που έχει το laptop (win 10 ή 11 δεν έχω ιδέα)

Μετά θα ανοίξεις ένα παράθυρο Audacity και θα κάνεις την ψηφιοποίηση κύριος.

Και μιλάω με τέτοιο ύφος, γιατί έφαγα 2 ώρες από τη ζωή μου το απόγευμα να παλεύω με 2 tape decks που έχω εδώ, απλά για να τσεκάρω στροφές και να τα βάλω να παίξουν στον υπολογιστή, γιατί τα είχα κάνα χρόνο στο ράφι αχρησιμοποίητα, καθάρισα και τα rollers στο ένα γιατί προφανώς το είχα ξεχάσει όταν το απέκτησα και τα νεύρα μου τεντώθηκαν λίγο με τις αρχαιολογίες.

Οπότε ερχόμαστε στο αρχικό ερώτημα που έκανες (και ξεχνάς όλα τα ενδιάμεσα που ειπώθηκαν)
και εφόσων δε σου αρέσει η ποιότητα του walkman, ψάχνεις να βρεις ένα μεταχειρισμένο ή δανεικό Tape Deck να κάνεις δουλειά σαν άνθρωπος.
ΚΑΙ ΟΧΙ δε θα χρειαστεί να αγοράσεις minidisk...


Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις ήχου του laptop και να τις ψάξεις.
Mου τη χάλασες βρε γκρινιάρη, πάνω που θα πρότεινα το minidsp ( διά πάσα νόσον και πάσαν μαλακίαν που λέει και το Ευαγγέλιο )!!!
 


Μηνύματα
98
Reaction score
25
Χίλια ευχαριστώ Petros Dalipis, ika, Astronaut Jr και γενικά σε όλους όσους βοηθάτε χαίρομαι που βρήκα το forum γιατί τον τελευταίο καιρό έχω φάει κόλλημα με τα παλιά και θέλω να τα ψηφιοποιήσω. Επειδή στο e-shop έχω 30 ευρώ από κάτι που επέστρεψα και πρέπει να τα ξοδέψω ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν έχετε εμπειρία από αυτά τα 2 ραδιοκασετόφωνα,φυσικά θα δώσω και 15 ευρώ επιπλέον

Philips

Denver

Από θέμα νοσταλγίας και μόνο (είχα Philips με cd αλλά διπλή κασέτα όταν ήμουν 8 χρονών) τα είδα και μου άρεσαν πάρα πολύ απλά δεν ξέρω αν έχουν την "αίγλη" των παλιών στον ήχο της κασέτας. Αυτό που είχα μικρός τις έπαιζε τέλεια. Μου κάνει βέβαια εντύπωση που δεν φαίνεται να έχουν καλώδιο για ρεύμα.
Αλλά σαν πιο "σταθερά" σε σχέση με walkman πιστεύω θα έχουν καλύτερο ήχο.
 




Μηνύματα
98
Reaction score
25
Το κατάφερα με το line in και έκανα εγγραφή αλλά υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω αν φταίει το walkman ή οι κασέτες αλλά ενώ έπαιξε 5 λεπτά περίπου μετά άρχισε τρομερό τρέμουλο. Του άλλαξα μπαταρίες και πάλι τα ίδια.
Οι κασέτες ήταν δοκιμασμένες σε άλλο στερεοφωνικό πριν λίγο καιρό και δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα.
Θέλω να πάρω κάποιο πιο "σταθερό" κασετόφωνο αλλά μου είπαν μακριά από αυτά του e-shop γιατί δεν έχουν σχέση με τα παλιά, και να βρω ένα παλιό με dolby τεχνολογία ώστε να μην υπάρχει το έντονο φύσημα. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς σε αγγελίες που κοίταξα τα πιο πολλά κάνουν πάνω από 50 ευρώ ακόμα και 100-150 και σε μηνύματα που ρώτησα κάποιους αν παίζουν ή όχι (επειδή γράφουν στην περιγραφή πολλοί ότι δεν έχει ελεγχθεί, λένε ότι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να το ελέγξουν).
Η αλήθεια είναι ότι λόγω του ότι αυτή τη στιγμή είμαι άνεργος θέλω μια νορμάλ τιμή και σαν "απαιτήσεις" έχω:
1) να μην έχει θόρυβο,παράσιτα κλπ και να έχει όσο το δυνατό λιγότερο φύσημα
2) να μην έχει αυτό το τρέμουλο
3) να είναι στερεοφωνικός ήχος κι όχι μονοφωνικός
4)να ακούγονται πρίμα - μπάσα σε όσο το δυνατό μεγαλύτερη ισορροπία
5)να είναι με ρεύμα κατά προτίμηση

Δεν έχω απαίτηση να παίρνει cd γιατί δεν το χρειάζομαι.Στην πορεία θα πάρω και την κασέτα για απομαγνητισμό κεφαλών και την άλλη για καθαρισμό κεφαλών. Επίσης το κακό είναι ότι πολλοί που ξέρω έχουν πετάξει τα παλιά κασετόφωνα ή τα έχουν δώσει έστω κι αν ήταν καλά, απλά επειδή τους έπιαναν χώρο.
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Ίσως αυτό:


Ή αν βρεις το AD F450 της Aiwa, το είχα, αρκετά καλό.
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Πρέπει να αγοράσεις ένα παλιό Deck κασετόφωνο, σαν αυτό που σου πρότεινε ο Astronaut Jr. Θα κάνεις καλή δουλειά με ένα τέτοιο, θα τα βγάλει τα λεφτά του και μετά αν δεν το θες άλλο, το πουλάς.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top