Ψηφιοποίηση αναλογικής πηγής: Σε τι δειγματοληψία και ανάλυση;

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Για το γρέζι, δες στη φασματική απεικόνηση του Cool Edit αν υπάρχουν έντονες οριζόντιες γραμμές σε συγκεκριμένες συχνότητες.

Άμα είσαι τόσο προσεκτικός στις ρυθμίσεις και κρατάς το -1dB, δεν θα χρειαστείς κανονικοποίηση.

Τα κλικ-ποπ θέλουν χειροκίνητο βγάλσιμο ένα-ένα. Το αυτόματο του Cool Edit δεν είναι και τόσο καλό. Για το θόρυβο υποβάθρου της ταινίας ακολουθείς τη σωστή διαδικασία.
Εμφανίζονται οριζόντιες γραμμές αλλά μόνο όταν είναι πάρα πολύ ζουμαρισμένο.
Δηλ. όταν είναι έτσι

upload_2014-12-11_14-54-13.png



Τότε εμφανίζονται οριζόντιες γραμμές:

upload_2014-12-11_14-55-13.png


Ενώ όταν είναι έτσι

upload_2014-12-11_14-56-8.png


Τότε δεν εμφανίζονται οριζόντιες γραμμές:
upload_2014-12-11_14-56-55.png
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Είπα να ψηφιοποιήσω με το Cool Edit κάτι κασσέτες με τον Καζαντζίδη...
κασέτες που γράφτηκαν κάποτε από κάποιο κασετόφωνο του επίσης κάποτε, με πηγή το πικάπ του κάποτε με κάποια κεφαλή του άλλου κάποτε και με κάποιο φόνο αλλουνού κάποτε και το οποίο...

πέτα τες και πάρε κανα σιντί του καζατζίδη μεγάλε... υπάρχουν και τόρεντ, γιου νόου;

όσο για την ποιοτική ψηφιοποίηση, θέλει ...μεταξένια βρακιά. πχ έι ντι σι το ένα και έι ντι σι και το άλλο, αλλά είναι σα να συγκρίνεις τον παπα στρουμφ με το μπλε φορντ φόκους, και τα δγιο ειναι ..μπλε (φούτσες μπλε συζήτηση...) αλλά μέχρι κει οι ομοιότητες.. και τες πα, τέτοιες κουβέντες υψηλής ραπτικής, όχι για ...τις κασέτες, μέρσι..
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μόνο για αναντικατάστατες κασέτες χρειάζεται η ψηφιοποίησή τους. Π.χ. έχω κάτι κασέτες από τότε που ήμουν παιδί στην αγκαλιά του πατέρα μου και με ηχογραφούσε, Αυτές ναι.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Για το γρέζι, δες στη φασματική απεικόνηση του Cool Edit αν υπάρχουν έντονες οριζόντιες γραμμές σε συγκεκριμένες συχνότητες.

Άμα είσαι τόσο προσεκτικός στις ρυθμίσεις και κρατάς το -1dB, δεν θα χρειαστείς κανονικοποίηση.

Τα κλικ-ποπ θέλουν χειροκίνητο βγάλσιμο ένα-ένα. Το αυτόματο του Cool Edit δεν είναι και τόσο καλό. Για το θόρυβο υποβάθρου της ταινίας ακολουθείς τη σωστή διαδικασία.
Τελικά ήταν ο ενισχυτής ακουστικών του κασετοφώνου. Όταν ακούω και την κασέτα και το ψηφιοποιημένο από τον ενισχυτή ακουστικών της κάρτας ήχου δεν ακούω διαφορά.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
21
Γεια σας, είμαι νέο μέλος, αλλά διαβάζω το forum καιρό, θα επαναφέρω το θέμα.
Ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο μπορούμε να μετατρέψουμε κασέτες σε αρχεία ήχου. Αρχικά να πω ότι είναι κασέτες εταιρείας από Έλληνες καλλιτέχνες δεκαετιών 70 & 80 και δοκιμασμένες πρόσφατα σε παλιό στερεοφωνικό φίλου. Ο ήχος είναι πραγματικά πεντακάθαρος και δεν φαίνεται ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια. Ο λόγος που θέλω να τις μετατρέψω είναι ότι δεν έχουν κυκλοφορήσει σε cd,παρά μόνο συγκεκριμένα τραγούδια από κάποιες. Επίσης αρκετές είναι συλλογές με επιτυχίες που τυχαίνει ορισμένα κομμάτια να τα ερμηνεύουν σε δεύτερη εκτέλεση λιγότερο γνωστά ονόματα ενώ υπάρχουν και ορισμένες οι οποίες είναι ποτ πουρί επιτυχιών.
Τους τελευταίους μήνες είχα αγοράσει 2 usb cassette players για μετατροπή σε αρχεία ήχου και δυστυχώς και μόνο η συσκευή κάνει απίστευτο θόρυβο και παράσιτα, δηλαδή πατώντας μόνο το play,χωρίς να έχει κασέτα μέσα ο θόρυβος είναι πολύ ενοχλητικός και γράφεται στο πρόγραμμα εγγραφής. Μισή κασέτα που έγραψα έχει ένα πολύ δυνατό γρέζι μέσα στα τραγούδια και ακούγονται σαν γρατζουνισμένα.Το ίδιο ακριβώς έχουν πάθει και γνωστοί μου με διαφορετικές μάρκες,αλλά τέτοιου τύπου κασετόφωνα. Επιπλέον υπάρχει πολύ τρέμουλο στα κομμάτια αλλά και ένα από αυτά που μάσησε κασέτα που όμως την έφτιαξα.
Ευτυχώς το καλό είναι ότι τα επέστρεψα πίσω στο κατάστημα και με τα χρήματα αγόρασα κάτι άλλο.
Γενικά αναζητώ κάτι οικονομικό μέχρι 50 ευρώ, λόγω του ότι είμαι άνεργος, απλά να είναι εντελώς αθόρυβο και να αποτυπώνει την κασέτα όπως ένα παλιό κασετόφωνο.
Αυτή τη στιγμή πωλούνται και πιο "σταθερά" κασετόφωνα με ρεύμα τα οποία έχουν θύρα usb και κοστίζουν γύρω στα 30 ευρώ, απλά δεν ξέρω κι εκεί τι απόδοση θα έχουν.
Μου έχουν δανείσει και ένα walkman περίπου 20ετίας το οποίο παίζει άψογα τις κασέτες. Το θέμα είναι ότι δοκίμασα να συνδέσω με ένα καλώδιο jack, από τη μία την υποδοχή των ακουστικών του κι από την άλλη την υποδοχή των ακουστικών του laptop αλλά δεν γράφεται κάτι στο audacity και σε κανένα πρόγραμμα εγγραφής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Πρέπει να το συνδέσεις στην είσοδο μικροφώνου του λάπτοπ. Αν έχει... Ή δες τις προδιαγραφές γιατί μπορεί η ίδια επαφή να κάνει και είσοδο κι έξοδο αλλά να χρειαστεί ένας ανταπτορας.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
... Το θέμα είναι ότι δοκίμασα να συνδέσω με ένα καλώδιο jack, από τη μία την υποδοχή των ακουστικών του κι από την άλλη την υποδοχή των ακουστικών του laptop αλλά δεν γράφεται κάτι στο audacity και σε κανένα πρόγραμμα εγγραφής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Φυσικά και δεν γράφει τίποτα, γιατί είναι και τα 2 έξοδοι ήχου.
Όπως σου λέει και ο TGD στο #26, πρέπει να βρεις στο PC που υπάρχει (αν υπάρχει) είσοδος mic ή line.
Ίσως στον Η/Υ, να μπορείς από κάποιο μενού να δηλώσεις αν η υποδοχή είναι έξοδος ή είσοδος ήχου.
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
21
Απλά μου πρότεινε το συγκεκριμένο κάποιος γνωστός μου που ξέρει από αυτά. Βέβαια βρήκα και ένα που έχει 2-3 https://www.e-shop.gr/hama-48913-2-rca-plugs-35mm-stereo-jack-plug-2m-black-p-PER.756231
και έχω δει κι άλλα με περισσότερα καλώδια . Μακάρι να καταφέρω να κάνω καλή ψηφιοποίηση δηλαδή να καταφέρω μέσω walkman ή άλλου κασετοφώνου αν βρω, να αποδίδει τον ήχο που είχαν τα παλιά,που ήταν πεντακάθαρος.
Ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις!Έχω καλό υλικό που δεν έχει εκδοθεί σε cd και είναι κρίμα να μένει, και στο youtube λίγα που έχουν ανεβάσει αντίστοιχα με όσα έχω τα έχουν από βινύλιο με πάρα πολύ θόρυβο
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Απλά μου πρότεινε το συγκεκριμένο κάποιος γνωστός μου που ξέρει από αυτά. Βέβαια βρήκα και ένα που έχει 2-3 https://www.e-shop.gr/hama-48913-2-rca-plugs-35mm-stereo-jack-plug-2m-black-p-PER.756231
και έχω δει κι άλλα με περισσότερα καλώδια . Μακάρι να καταφέρω να κάνω καλή ψηφιοποίηση δηλαδή να καταφέρω μέσω walkman ή άλλου κασετοφώνου αν βρω, να αποδίδει τον ήχο που είχαν τα παλιά,που ήταν πεντακάθαρος.
Ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις!Έχω καλό υλικό που δεν έχει εκδοθεί σε cd και είναι κρίμα να μένει, και στο youtube λίγα που έχουν ανεβάσει αντίστοιχα με όσα έχω τα έχουν από βινύλιο με πάρα πολύ θόρυβο
To καλώδιο 3.5 σε RCA τι να το κάνεις με το walkman; Μόνο αν βρεις κάποιο deck σου χρειάζεται.
Πάντα με την προϋπόθεση να έχει είσοδο ήχου ο Η/Υ σου.

Όσον αφορά την σύγκριση του ήχου μεταξύ αναλογικών κασετών και άυλων υλοποιήσεων από το διαδίκτυο, κράτα μια επιφύλαξη για την διαφορά στην ποιότητα. Σίγουρα κάπου θα υπάρχουν καλύτερες ή εξ ίσου καλές επανεκδόσεις.
Δύσκολα όμως από το ΥΤ.
 
Last edited:

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Η καλύτερη λύση είναι να αγοράσεις ένα φορητό minidisc. Μπορείς να βρείς με 30 ευρώ το μηχάνημα και με άλλα 20 αγοράζεις δισκάκια.

Το minidisc έχει απίστευτη ποιότητα ήχου, είναι φτιαγμένο για ψηφιοποίηση και είναι μία πολύ αδικημένη τεχνολογία.

Μπορείς επίσης να βάζεις tags κατά την εγγραφή, δλδ την ώρα εγγραφής μπορείς να κόβεις / τεμαχίζεις τα κομμάτια. Μπορείς αργότερα να αφαρέσεις ή να προσθέσεις tags σε όποια χρονικά σημεία επιθυμείς.
Μπορείς να βάζεις από το ίδιο το μηχανήμα minidisc τίτλους καλιτεχνών και τραγουδιών σε πραγματικό χρόνο.

Έχει δικά του ακουστικά, μπορείς να βάλεις και δικά σου, όποια εσύ θελήσεις.

Θα το έχεις μαζί σου όπου πηγαίνεις και θα ακούς τις μουσικές σου, αλλά και όταν σου δίνεται η ευκαιρία να γράψεις νέο υλικό, όταν πας για παράδειγμα σε έναν φίλο σου που έχει κάτι που σου αρέσει και θες να το εγγράψεις, θα έχεις μαζί σου ένα κενό δισκάκι minidisc και καλώδιο rca ή οπτική ίνα (ναί, δέχεται και σήμα μέσω αυτής) και θα γράφεις ότι θές.

Αν έχεις και εξωτερικό μικρόφωνο εγγραφής, μπορείς να γράφεις και από το μικρόφωνο σε συνεργασία με το mindisc.

Είναι αυτό που χρειάζεσαι πιστεύω !!!
 

Μηνύματα
90
Reaction score
21
Σε ευχαριστώ φίλε,παρόλα αυτά όσοι έχουν βινύλια κλπ από γνωστούς μου με ηχοσυστήματα πανάκριβα δεν θέλουν με τίποτα να τα γράψει άλλος!!!Πιο πολύ θέλω να τα έχω σαν αρχεία ήχου για υπολογιστή να τα μεταφέρω στο youtube κάποια στιγμή ώστε να υπάρχουν. Σίγουρα το youtube αφαιρεί ποιότητα,αλλά τουλάχιστον να υπάρχουν καθαρογραμμένα και με τα σωστά μπάσα. Και τώρα που τα ανεβάζει σε HD έχω διαπιστώσει ότι είναι 192kbps οπότε με καλύπτει.
Οι κασέτες που έχω είναι πολύ καλές δοκιμασμένες σε άλλα ηχοσυστήματα,αλλά και πάλι αν θέλω να τις κάνω ψηφιοποίηση σε άλλον, δεν θα με αφήσουν οι γνωστοί μου, γενικά έχουν κόλλημα.
Μακάρι να έβρισκα ένα νορμάλ κασετόφωνο να αποδίδει όπως τα παλιά στο 100% τον ήχο της κασέτας και να συνδέεται με λάπτοπ και να αποτυπώνει την ηχογράφηση επίσης στο 100% όπως παίζει η κασέτα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Μην στηρίζεσαι στα kbps του ΥΤ, μπορεί άνετα από πχ 96 αρχικό να το κάνει κάποιος upgrade σε 192, αλλά χωρίς φυσικά αυτό το αρχείο να συνοδεύεται από αντίστοιχη αναβάθμιση ήχου. Καλό είναι να το ελέγχεις με ένα αναλυτή φάσματος, πχ http://spek.cc/
HD με 192kbps δεν υπάρχει. Ta flac είναι γύρω στα 1400 και τα WAV γύρω στα 1400 επίσης.
Χοντρικά πάντως, τα 320 kbps CBR ΜΡ3 είναι σχετικά κοντά στον ήχο του CD.
Αφού θα ψηφιοποιήσεις, κάν'τα flac.

Audio-Formats-Files.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Αν το laptop σου έχει είσοδο οπτική ή ομοαξονική (TOSLINK ή COAXIAL) μπορείς να πάρεις και κάτι τέτοιο για να κάνεις την μετατροπή.

Ή τέτοιο για USB.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ADC (analogue to digital converter) όχι DAC (digital to analogue converter)
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
21
Φίλε ika ναι έχω το spek και τα ελέγχω όλα. Πχ πρόσφατα μετέτρεψα ένα γνήσιο cd σε wav και με το spek έφτανε μόνο 16khz που και σε mp3 με ένα 320kbps είμαι πλήρως καλυμμένος,οπότε το έκανα mp3. Γενικά έχω μεγάλο αρχείο από ελληνικά που έχουν κάποιοι άλλοι φίλοι/γνωστοί και μου τα έχουν στείλει σε κανονικά mp3 320kbps ή flac γιατί πάντα τα ελέγχω με το spek. Σε ομάδες ατόμων που ασχολούμαστε με ελληνικά λαϊκοπόπ παλιότερων δεκαετιών είναι γύρω στα 10 albums από δεκαετία 80 που ναι μεν έχουν βγει σε cd αλλά πωλούνται σε αστρονομικά ποσά και αυτοί που τα έχουν δεν θέλουν να τα μοιραστούν σε αρχεία ήχου, γενικά είναι δυσεύρετα, οπότε αναγκαστικά σε κασέτες η εύκολη λύση γιατί βρίσκονται με 2-3 ευρώ σφραγισμένες. Και τα πιο πολλά που αναζητώ δεν έχουν εκδοθεί σε cd γιατί είναι συγκεκριμένης μεγάλης δισκογραφικής που δεν έβγαλε όμως σε cd πάρα πολλά από δεκαετίες 70 & 80.
Όσο για την είσοδο του laptop το μόνο που έχει είναι η υποδοχή για ακουστικά,δεν έχει άλλες τέτοιου είδους υποδοχές. Αυτό που θέλω είναι να ακούγεται στερεοφωνικά, αθόρυβα και χωρίς τρέμουλο. Δεν έχω παράλογες απαιτήσεις, γιατί οι κασέτες είναι άψογες.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Με 16-44 ένα καλό CD πάει μέχρι 20-21KHz.
Επανεκδόσεις παλιών αναλογικών εγγραφών πολύ πιθανά έχουν απώλειες συχνοτήτων λόγω φτωχής ποιοτικώς μήτρας ή εφαρμογής φίλτρων κατά την ψηφιοποίηση.
Αφού δεν έχεις άλλες εισόδους στον Η/Υ θα πρότεινα να δεiς κάτι σαν το DYNAVOX, θα το συνδέσεις σε μια USB και θα το αναγνωρίσει αυτόματα ο Η/Υ σου. Έτσι γλυτώνεις από USB κασετόφωνα. Θα χρειαστείς και ένα αντάπτορα 3.5->RCA.
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
21
Εννοείς το dynavox ενισχυτή?Δυστυχώς,αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε τέτοια φάση,΄πάρα πολύ ακριβοί!Θα το έχω στο νου μου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Εννοείς το dynavox ενισχυτή?Δυστυχώς,αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε τέτοια φάση,΄πάρα πολύ ακριβοί!Θα το έχω στο νου μου.
Αυτό το ADC που έβαλα στο #33.

εντός του ποσού που ανέφερες στο #25
 

Μηνύματα
90
Reaction score
21
Σε ευχαριστώ πολύ. Ας πούμε αυτό θα υπήρχε τρόπος να συνδεθεί σε λάπτοπ με μόνο μία υποδοχή για ακουστικά που έχει το λάπτοπ; To λέω επειδή έχω επιστρέψει και κάτι στο e-shop και δεν μπορούν να μου δώσουν τα χρήματα πίσω, μόνο να πάρω κάτι παρόμοιας αξίας.

Και δυστυχώς δεν έχει κάτι άλλο να με ενδιαφέρει
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Για να πάει το σήμα στον Η/Υ, αυτός πρέπει να έχει ΕΙΣΟΔΟ ήχου, αυτή των ακουστικών είναι ΕΞΟΔΟΣ.
Δεν μπορεί το ADC να συνθεθεί σε έξοδο, δεν θα παίρνεις σήμα στον Η/Υ. Αυτό που λες στο #25.
Το Logilink θέλει οπτική ή ομοαξονική είσοδο για να συνδεθεί.
Στο #34 λες πως δεν υπάρχει είσοδος. Δες στο manual αν το laptop σου έχει κάποια είσοδο ήχου.
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
21
Και κάτι τελευταίο, ας πούμε αυτό που είναι usb και διαθέτει είσοδο και έξοδο?

Και στη συνέχεια βάζω σε μία από τις δύο υποδοχές,όπου δηλαδή πρέπει, ένα jack και συνδέω το παλιό walkman?
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top