Ψυγείο για φίλο του φόρουμ με δίχως πρόσβαση!

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Τι επιχειρήματα είνα αυτά ρε παιδιά;
@pankrok Έχεις κάνει ενεργειακό ισοζύγιο και έχεις διαπιστώσει ότι είναι ”τοξική¨η μεταφορα πάγου έναντι των πλαστικών εμφιαλωμένων;
@symos με παρόμοιο σκεπτικό ότι καταναλώνεις ελεγχεις προσωπικα την ποιοτητα;
Κοινωνική ζωή εχεις;πηγαίνεις σε μαγαζιά εστίασης;
Αν ναι πως διασφαλίσεις την ποιότητα αυτών που καταναλώνεις;
λύσσα το καναμε το θρεντ του φιλου χωρίς πρόσβαση :p
δηλαδή θέλει περισσότερη σκέψη λες το θέμα ;

είπαμε γούστα είναι αυτά
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Σκούρα τα πράγματα. Μια χαρά είναι η παλιατσούρα σαναλέμε;
Όχι, πέταμα.

Χτακόσχια τετραγωνικά σπιτ έχει ο φίλος του φίλου σου, πες του να βάλει ένα καταψύκτη σε μια γωνιά κάπου να μαζεύει μπάμιες (bamies) για το χειμώνα. Και ταπερ παγωτά για καλοκαίρι.
Και 3 σακούλες παγάκια μην ερθ η γκονς.

Τες πα, ο καταψυκτης, είναι χρήσιμο εργαλείο. Κόβεις κάποιον, τον αποθηκεύεις, δε βρωμάει τίποτα. 🤣😂😜

Κείνο το άσπρο στο χιλιάρικο, σκέτο ψυγείο, είναι μια χαρά για κει που το θέλει. Άλλωστε τι θα βάλει μέσα; σιγά τώρα. 😋
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Η κατάψυξη έχει μέσα μόνο παγάκια, γιατί η παγακομηχανή είναι απενεργοποιημένη, 1-2 πίτες και παγωτό 10 φορές το χρόνο πάντα για μία μέρα. :tongue:
Ποτέ τίποτε άλλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Η κατάψυξη έχει μέσα μόνο παγάκια, γιατί η παγακομηχανή είναι απενεργοποιημένη, 1-2 πίτες και παγωτό 10 φορές το χρόνο πάντα για μία μέρα. :tongue:
Ποτέ τίποτε άλλο.
Ε, βάλε και καμιά πίτσα.
Εχει μερικές σπουδαίες.
Πιο γρήγορα ψήνονται από τον ντελιβερα.
Και πίτες έχει σπουδαίες. Σε ντετέ.
Εδώ έχω βρει και κάτι λουκανοπιτακια που είναι αμαρτία σκέτη. Από την κατάψυξη κατευθείαν στο φούρνο, σε ντετέ.

Τες πα, έχει και μικρά καταψυκτάκια, βάζεις και καμιά ωραία μπριτζόλα. Θα βρεις καταψυκτάκι όμορφο, με τζάμι μπροστά, μικρό. Έχει πολλά.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Κάποτε η hi end των ψυγείων, λέγεμε gaggenau, είχε ένα μοντέλο (ή θα έφτιαχνε ένα μοντέλο, δεν θυμάμαι τώρα) όπου ο ice maker θα άφηνε τα παγάκια να λιώσουν αν δεν χρησιμοποιούνταν για κάποιο διάστημα ώστε να φτιάξει πάλι φρέσκα. Go figure.
Πάντως και εγώ, στην αρχή της σεζόν, μετά το χειμώνα όταν ξεκινώ πάλι τη συστηματική χρήση πάγου στον καφέ, αδειάζω τον κάδο με τα παλιακά παγάκια και φτιάχνει το μηχάνημα νέα, φρέσκα, που μυρίζουν άνοιξη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Στην κουζίνα έχω ένα ψυγειοκαταψύκτη Samsung 12 - 13 χρόνια. Κολλητά στο τοίχο σε δικό του χώρο. Έτσι και αλλιώς από πίσω είναι flat, δεν έχει τίποτα. Σκύλος. Άχνα.

Στην αποθήκη πριν 2 χρόνια μπήκαν ένας συντηρητής και ένας όρθιος καταψύκτης Liebherr (2 ξεχωριστα μηχανήματα). Και τα δύο έχουν δυνατότητα να πάνε τέρμα πίσω χωρίς προβλήματα. Μόνο "αλλά" επειδή είναι δίπλα δίπλα να έχουν απόσταση 10cm. Μέχρι σήμερα όλα καλά.

Αν είχα χώρο στην κουζίνα θα έβαζα και εκεί ξεχωριστά συντηρητή και καταψύκτη όρθιο. Βολεύει αφάνταστα.

Μακριά από AEG και Electrolux. Προβλήματα. Προβλήματα.

Όσο για παγάκια, νερά κλπ, δεν ξέρω. Εγώ με παγωμένο νεράκι από γυάλινο μπουκάλι μια χαρά είμαι. Το ψυγείο έχει πάντα 3 γεμάτα. Παγάκια από τον καταψύκτη. Μια χαρά επίσης. Κανένα θέμα. Έχω φίλτρα νερού που τα αλλάζω κάθε χρόνο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Σκούρα τα πράγματα. Μια χαρά είναι η παλιατσούρα σαναλέμε;
Να κάνει σωστές δουλειές, να κόψει ντουλάπι να δέχεται τα σύγχρονα ψυγεία.
Αν δεν το κάνει θα το βρει μπροστά του ο επόμενος και δενεινσωστο!
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
White Westinghouse αγορασμενο το 1981 δουλευει συνεχως χωρις βλαβη ποτε και παντα ο θερμοστατης στο 1.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αν είναι εμβολοφόρο , δεν θα χαλάσει ποτέ.
Εχω GE που το αγόρασαν οι δικοί μου , το 1960 , και δουλεύει ακόμα. Κανονικά , αν εξαιρέσουμε ότι θέλει απόψυξη κάθε 5 μέρες.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Δεν θα πήγαινα σε κάτι άλλο.... Είμαι ευχαριστημένος χρόνια από την αντοχή του
White Westinghouse αγορασμενο το 1981 δουλευει συνεχως χωρις βλαβη ποτε και παντα ο θερμοστατης στο 1.
Φυσικά και θα δουλεύουν αλλά καίνε τουλάχιστον τα 3πλα (πιθανότατα τα 5πλα )από ένα σύγχρονο ψυγείο και κάνουν πάνω από 15 db παραπάνω θόρυβο
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Οχι μια χαρά είναι το λάστιχο στην πόρτα.
Απλώς ο θάλαμος της κατάψυξης δεν σφραγίζει , οπότε έχει κάποια διαρροή , και πιάνει πάγο.
Είναι ενιαίος ο χώρος συντήρησης κατάψυξης με την κατάψυξη να είναι ένα μικρό ντουλαπάκι στο επάνω μέρος του ψυγείου.
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.394
Reaction score
93.974
Κάνε πατέντα.
 

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
Προτάσεις κάνουμε για τον φίλο :hi:!..... Αλλά δεν ξέρουμε πως είναι ο υπόλοιπος χώρος :roflmao::rolleyes: π.χ μπορεί να ταίριαζε καλύτερα ένα ρετρό ψυγείο
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ο φίλος του φόρουμ με δίχως πρόσβαση έχει vintage Westinghouse του '55 και GE frost free του '95.
Θέλει σύγχρονο αλλά δεν θα τα πετάξει τα παλιά μου λέει. :)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top