αλλαγη τιμης στο hitech

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Re: Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

ρε παιδι συγνωμη.... να ρωτησω κατι ???
τοσο καιρο που το περιοδικο ειχε 10 € δεν το περναμε???
εγω τουλαχιστον το επαιρνα...
,......
....εγώ τουλάχιστον όχι!
 


Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

Oύτε εγώ. Εδώ και χρόνια.

Άσε που με το internet πλέον βρίσκω ότι θέλω, όποτε το θέλω. Για την θεματολογία μιλώντας πάντα.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Δυστυχώς, τα περιοδικά αυτού του είδους έχουν καταντήσει διαφημιστικά εταιρειών. Γιατί θα πρέπει κάποιος να πληρώνει διαφημιστικές μπροσούρες?

Θα μπορούσαν να μου το αφήνουν στο mail box οι πακιστανοί, όπως κάνουν με τα διάφορα φυλλάδια από πιτσαρίες και σουβλατζίδικα!
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Re: Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

ρε παιδι συγνωμη.... να ρωτησω κατι ???
τοσο καιρο που το περιοδικο ειχε 10 € δεν το περναμε???
εγω τουλαχιστον το επαιρνα...
το οτι επεσε οφειλεται στην κατασταση και μακαρι να πεσει και αλλα 2.90...
Εγώ σταμάτησα να το παίρνω όχι μόνο για τα 10 € αλλά και για την
ύλη του.Αυτοί νομίζουν οτι απευθύνονται σε τίποτα κρίσους
hi-endάδες που μπορούν και σκορπούν τεράστια ποσά για τον ηχο
και την εικόνα στο σπίτι.Μην τρελαθούμε τώρα
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.217
To HITECH ήταν διαφημιστικό φυλλάδιο εδώ και πολλά χρόνια. Μην πω από τότε που άνοιξε. Ποιος δε θυμάται ότι τα προϊόντα μιας συγκεκριμένης αντιπροσωπείας ήταν πάντα τα καλύτερα; Και αργότερα, που από ένα σημείο και μετά δε θυμάμαι ποτέ αρνητική κριτική πουθενά και σε τίποτα. Μπορεί να πέτυχαν λαχείο με τη διανομή DVD, αλλά έκτοτε ήταν ολοένα και χειρότεροι. Έχω να πάρω το περιοδικό αυτό από τότε που εκτόξευσε την τιμή του στα 15 (αν θυμάμαι καλά) ευρώ και για να είμαι ειλικρινής δε μου έλλειψε ποτέ.

Εννοείται ότι σήμερα είναι πάρα πολλά ακόμη και τα 7.90. Τόσα χρόνια είχαν τις χάντρες για να δικαιολογούν την υψηλή τιμή, τώρα ; Ένα κάρο βλακείες... Διάφορα περιοδικά είτε συγκράτησαν χαμηλά την τιμή τους (4Τ εδώ και δέκα χρόνια ανέβασαν την τιμή από τα 5 στα 5,3 και εδώ και δύο χρόνια στα 5,5, Ήχος στα 5, το EVO και το Power Techniques έπεσαν στα 4,9) και αυτοί νομίζουν ότι τα 8 ευρώ είναι λεφτά που θα δώσει πρόθυμα ο κόσμος...
 

Μηνύματα
41
Reaction score
0
Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

συμφωνω μαζι σας αλλα το μονο που θελω να πω ειναι οτι δεν η μουν ο μηνιαιος αναγνωστης του περιοδικου... αν εβλεπα κατι που μου αρεσε στο εκαστοτε τευχος το επαιρνα....
ουτε μιλαμε οτι ακομα και τα 10 ευρω δεν ειναι λεφτα .. ειναι και αρκετα μαλιστα αλλα εξαρταται που τα δινεις....
πχ για βενζινη δεν ειναι τιποτα... ενω για ενα περιοδικο ειναι..

ναι να το ριξουν και αλλο...
ηθελα να το παρω το τελευταιο με τα 8 ευρω αλλα κρατηθηκα...
πηρα ενα αλλο με 5€

μα ακομα και στα του αυτοκινητου τα περιοδικα υπαρχουν καποια που υποστηριζουν μια εταιρια και το γνωριζουμε καλα..
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

Ως συνδρομητής, επικοινώνησα σήμερα με το τμήμα συνδρομών της 4p, για να ενημερωθώ τί θα γίνει με τους συνδρομητές.

Με ενημέρωσαν ότι έχουν σταλεί επιστολές προς όλους τους παρόντες ενεργούς συνδρομητές, τόσο για το HiTECH, όσο και για το RAM (κι αυτό είχε μείωση τιμής) και θα υπάρξει επέκταση χρόνου συνδρομής, ανάλογη με το ποσό που περισσεύει από το ποσό της ετήσιας συνδρομής, μετά τη μείωση της τιμής.

Επιστολή δεν έχω πάρει ακόμα, βέβαια.
-
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Re: Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

Ως συνδρομητής, επικοινώνησα σήμερα με το τμήμα συνδρομών της 4p, για να ενημερωθώ τί θα γίνει με τους συνδρομητές.

Με ενημέρωσαν ότι έχουν σταλεί επιστολές προς όλους τους παρόντες ενεργούς συνδρομητές, τόσο για το HiTECH, όσο και για το RAM (κι αυτό είχε μείωση τιμής) και θα υπάρξει επέκταση χρόνου συνδρομής, ανάλογη με το ποσό που περισσεύει από το ποσό της ετήσιας συνδρομής, μετά τη μείωση της τιμής.

Επιστολή δεν έχω πάρει ακόμα, βέβαια.
-
δηλαδη παναγιωτη ενα τευχος τσαμπε θα παρουμε??? :142::142::142: μιλαω για ετησια συνδρομη παντα...

ερε μεγαλεια!!!
 

Μηνύματα
77
Reaction score
0
Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος του συγκεκριμένου εντύπου και συμφωνώντας με τα περισσότερα από τα παραπάνω, θέλω απλά να ρωτήσω αν σκέφτηκε κανείς ότι το hitech δεν το απαρτίζουν μόνο ιδιοκτήτες και διευθυντές, αλλά και εργαζόμενοι. Με δεδομένο ότι έχει τους περισσότερους εσωτερικούς συντάκτες από κάθε άλλο περιοδικό τεχνολογίας, νομίζω ότι είναι κάπου λογικό να κοστίζει τόσο. Από την άλλη βέβαια ούτε η ύλη του, αλλά ούτε και οι εποχές δικαιολογούν την τιμή αυτή. Επίσης, εκτός από τις κακές στιγμές του περιοδικού που όλοι θυμηθήκαμε, το περιοδικό είχε και καλές στιγμές που βοήθησαν την αγορά και τον καταναλωτή. Τέλος, θέλω να τονίσω ότι είναι κρίμα για ένα άνθρωπο που έχει δώσει και την ψυχή του για την αγορά αυτή και έχει φωτίσει με τις γνώσεις τους μια σειρά από γενιές να ακούει όλα αυτά για τα περιοδικά του (φυσικά εννοώ τον κο Σπίνουλα). Το hitech δεν είναι ένα περιοδικό ενός συγκεκριμένου τομέα της τεχνολογίας, όπως για παράδειγμα το Digital TV, αλλά καταπιάνεται με όλους τους τομείς, από high end, μέχρι δορυφορική TV. Aυτό είχε ως αποτέλεσμα το προσωπικό του να μην απαρτίζεται από άκρως εξειδικευμένους συντάκτες, αλλά από συντάκτες με μεγαλύτερη γκάμα γνώσεων. Τα τελευταία χρόνια όμως η αγορά έχει γυρίσει και ζητά μικρά και εξειδικευμένα έντυπα, με συντάκτες που γνωρίζουν λεπτομερώς το αντικείμενό τους και ας μην έχουν καμία σχέση με τα άλλα. προσωπικά νομίζω ότι αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα του εντύπου αυτή τη στιγμή. Επίσης, θεωρώ το συγκεκριμένο έντυπο στον τομέα του, είναι το καλύτερο. Σίγουρα όμως δεν αξίζει πλέον τα λεφτά του! Λέω πλέον γιατί παλιότερα τα άξιζε. Για αυτό και έχω σταματήσει πλέον να το αγοράζω (παρότι επί 10 χρόνια δεν έχω χάσει τεύχος). Τέλος, ούτε η νέα τιμή με καλύπτει σαν καταναλωτή για να το αγοράσω. Θεωρώ ότι μια λογική τιμή είναι το πολύ 5 ευρώ. Πάντως τα ανταγωνιστικά του hitech περιοδικά, που κοστίζουν και περί τα 5 ευρώ δεν αξίζουν ούτε αυτά τα λεφτά τους. Σαν αναγνώστης, έτσι όπως είναι διαμορφωμένη η κατάσταση αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, ανάμεσα στο έντυπο των 5 και στο έντυπο των 10 (καταλαβαίνεται για ποια έντυπα μιλάω), θεωρώ πιο τίμια την πρόταση των 10. Η πρόταση των 5 είναι επιεικώς απαράδεκτη.
 

Μηνύματα
149
Reaction score
14
Έχω σταματήσει κάτι χρόνια να παίρνω το συγκεκριμένο περιοδικό μαζί βέβαια με πολλά άλλα για πολλούς και διάφορους λόγους.Για το συγκεκριμένο είχαν ακουστεί πολλά στο παρελθόν οτι οι κριτικές του ήταν ολίγον τι στημένες.Δηλαδή "ευνοούσαν" με λίγα λόγια το τάδε μοντέλο της τάδε εταιρίας γιατί πολύ απλά η εταιρία τους έδινε το "δωράκι" τους.
Τώρα το αν ισχύει ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει (ή αν αξίζει η ύλη του ή όχι) γιατι πολύ απλά έχω σταματήσει να το αγοράζω και δεν διατείθεμαι να το ξανααγοράσω.
Προσωπικά πιστεύω οτι ειδικά σήμερα μπορεί κάποιος να έχει πολύ καλύτερη πληροφόρηση (και έγκαιρη και έγκυρη) και στο χώρο του hi-fi και περισσότερο στο χώρο των PC , ειδικά από ξένα τεχνικά forum.
Πρόσφατα αποφάσισα να σταματήσω να αγοράζω και το αγαπημένο μου περιοδικό (Total Xaker) εξαιτίας της τακτικής του να το ενσωματώσει ντε και καλά (με την ανάλογη αύξηση στην τιμή του) στο RAM.
Όχι μόνο είχαν το θράσος να μας αναγκάζουν να το αγοράζουμε παρέα με άλλο περιοδικό χωρίς να ρωτάνε εαν το θέλουμε αλλά πετσοκόψανε και την ύλη του.Το τρέχον τεύχος που ενσωματώθηκε στο RAM δεν έχει ούτε τις μισές σελίδες σε σχέση με το προηγούμενο που έβγαινε ως αυτόνομο.
Αυτές οι ύπουλες τακτικές του οργανισμού Λαμπράκη που την έχουν δει μονοπώλειο στην αγορά, είναι εξοργιστικές.
Παλιότερα το περιοδικό Total Xaker δεν είχε ούτε καν σταθερή ημερομηνία διανομής.Μάζευαν οτι πιο χρήσιμο οι συντελεστές του περιοδικού και μόλις τα ετοίμαζαν τα τύπωναν και τα διένειμαν.Πολύ προτιμότερο κατ εμέ από το σημερινό χάλι.
Ας μην αναφέρω οτι κάποιο μεγάλο τους αφιέρωμα ήταν κυριολεκτικά κλεμμένο (με τις ανάλογες ψιλοπροσαρμογές στα Ελληνικά δεδομένα) από ξένο έντυπο...
Αναφέρω το Total Xaker γιατί είναι υπό της ίδιας στέγης με το HiTech.
Να μην αναφέρω την εμετική στήλη του Δήμου που δεν είχε τι να κάνει ο άνθρωπος για να γεμίσει τη στήλη του και να δικιολογήσει το μισθό του και αγόραζε ΟΤΙ έβγαινε στην αγορά (pc,περιφερειακό,gadjet κλπ,κλπ) και προσπαθούσε να μας περιγράψει με γλαφυρό τρόπο τις κωμικοτραγικές του περιπέτειες προσπαθώντας να τα κάνει να δουλέψουν σωστά (κατά την άποψή του πάντα...).Οι παλαιοί εδώ μέσα θα τον θυμόνται εαν έπαιρναν το RAM (Αλήθεια αρθρογραφεί ακόμα ή βρήκεμε τίποτα άλλο να ασχοληθεί; Καμιά καινούρια νουβέλα ίσως....)
 

Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

Την τελευταια σελιδα του hitech ποιος την γραφει τελικα ?
Απο ολο το hitech , μονο αυτο θα μου λειψει.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

Δεν εκλεισε πάντως. Εγω το πήρα και το διάβασα, έγινε και αναδιάρθρωση στις στήλες που βελτίωσαν την αισθητική εικόνα (ήρθαν και κάποιο νέοι συντάκτες) και προσωπικά θα το παίρνω όσο θα βγαίνει, αν και χωρίς BR βρίσκω κι εγω υψηλή την τιμή των 7.90, αλλά όντας ιδρυτικός αναγνώστης δεν μπορώ να διακόψω μιά συνήθεια ετών.
Περα απο την ύλη που άλλοτε ειναι καλύτερη, άλλοτε λιγότερο, η δική μου παρατήρηση (για την περίπτωση που μας διαβάζουν) αφορά τα γράμματα που συνεχίζουν να ειναι πάρα πολύ μικρά και όσο ναναι δυσκολεύουν τους μεγαλύτερους.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Αγόραζα και αγοράζω το Hitech, από το πρώτο του τεύχος, συνειδητοποιώντας ΑΠΟΛΥΤΑ τη ΛΗΣΤΡΙΚΗ τιμή του για 2 βασικούς λόγους:
Τη στήλη "Δια Ταύτα" που πραγματικά ξεκοκκαλίζω και την τελευταία σελίδα.

Έχω κι εγώ την απορία για το ποιός είναι ο αρθρογράφος της, ένας άνθρωπος με πραγματικό χιούμορ.

Παράλληλα, αν θέλω κάτι πιο αντικειμενικό σε μετρήσεις, ταυτόχρονα διαβάζω και τον Ήχο.
 


Μηνύματα
479
Reaction score
84
Στην ιδια τιμή πέρνεις 12 τευχη Stereophile digital (l12 Issues for $9.75 US) . Στον Λαμπράκη δεν τα γνωρίζουν αυτά .
Για αυτο η Ελλάδα θα καταλήξει ενα ωραίος τόπος για διακοπές ΜΟΝΟ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: αλλαγη τιμης στο hitech

Στην ιδια τιμή πέρνεις 12 τευχη Stereophile digital (l12 Issues for $9.75 US) . Στον Λαμπράκη δεν τα γνωρίζουν αυτά .

δεν το εχει πια ο λαμπρακης
Για αυτο η Ελλάδα θα καταλήξει ενα ωραίος τόπος για διακοπές ΜΟΝΟ.
διακοπες ? μονο για πλουσιους ,
μια ισπανια σου βγαινει φτηνοτερα
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

οταν αρχισα το ...σπορ,το επαιρνα και εγω στην τιμη των 700δρχ αν θυμαμαι καλα.
το αγοραζα για μερικα χρονια για να ξεστραβωθω και κοντα στο 2000,αγοραζα παραλληλα και τον Ηχο.
οταν ομως ανακαλυψα το ιντερνετ και τα φορουμ του χωρου τα εκοψα και τα δυο αφου οι πληροφοριες που λαμβανω πλεον ειναι φρεσκιες, πολυ πιο πλουσιες σε υλη και μαλιστα απο χρηστες που δεν εχουν και λογο να πουνε ψεμματα.....
αφηστε και που πολλες φορες ειχα την δυνατοτητα να παραστω και να δω-μαθω δια ζωσης αυτα που οι συντακτες του καθε περιοδικου θα μου ελεγαν πως ειναι καλο/κακο.....

συμπερασμα.
με αφηνει παγερά αδιαφορο η νεα τιμη του "χαΐτεκ" και του "ηχου" και αν θα ζησουν ή αν θα κλεισουν...
οβερ & αουτ.
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.217
Re: Απάντηση: αλλαγη τιμης στο hitech

Την τελευταια σελιδα του hitech ποιος την γραφει τελικα ?
Απο ολο το hitech , μονο αυτο θα μου λειψει.
Λοιπόν, όσο το έπαιρνα, είχε ξυπνήσει μέσα μου ο Σέρλοκ Χολμς! Θυμάμαι σε κάποιο άρθρο έλεγε ο τύπος, ότι οδηγάει ένα Renault Laguna. Σε άλλο τεύχος, γινόταν ένα τεστ GPS, αν δεν κάνω λάθος, και τα έδειχναν εγκατεστημένα, ακριβώς σε κάτι που αναγνώρισα ως τη κεντρική κονσόλα του Laguna! Οπότε και είχα ταυτίσει το συγγραφέα του άρθρου με τον συγγραφέα της τελευταίας σελίδας (την οποία διάβαζα πάντα με τό που έπιανα νέο τεύχος στα χέρια μου!) Καμμένος ε;

Το θέμα είναι ότι δε θυμάμαι ούτε το όνομα, ούτε το τεύχος...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.643
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top