αναβαθμιση ενισχυτη

Μηνύματα
10
Reaction score
7
καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας
έχω έναν ενισχυτή Yamaha A-S201 και ηχεία τα MAGNAT Supreme 2002
και θα ήθελα λίγο παραπάνω ένταση ... ακούω δυνατά άλλα πρέπει να είναι ο ενισχυτής στο 80-90 με συνέπεια ο ενισχυτής μετά από λίγο να ζεσταίνεται πολύ και δεν θέλω να τον πιέζω τόσο....το θέμα είναι ότι λόγο νέου μέλους
στην οικογένεια είναι δύσκολο έως αδύνατο να πάω σε καινούριο ενισχυτή
υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του συγκεκριμένου ? και εάν ναι υπάρχει
κάποιος που αναλαμβάνει ?
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
δεν ειναι οτι ακους δυνατα,ειναι οτι και τα ηχεια ειναι σχετικα δυσκολο φορτιο και γονατιζουν τον ενισχυτη που φυσικα μονο 2χ100 δεν ειναι.......O συγκεκριμενος ενισχυτης ομως,με τα καταλληλα ηχεια και μεσα σε λογικα πλαισια λειτουργιας ειναι αξιοπρεπεστατος και πολυ καλος για το κοστος του. Δε νομιζω οτι εχει νοημα να κανεις καποια μετατροπη στην τροφοδοσια.Καλυτερα κανε υπομονη και οταν μπορεσεις πας σε εναν πιο ισχυρο ενισχυτη.Αλλη λυση ειναι η αγορα ηχειων με ακομα μεαλυτερη ευαισθησια (ουσιαστικα βαθμος αποδοσης των ηχειων για συγκεκριμενη ισχυ),αλλα και αυτο θα κοστισει.
Απορια.....αφου εχετε νεο μελος στην οικογενεια πως μπορεις και ακους δυνατα?
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Δυστυχως, αφου δεν υπαρχει μπατζετ, δεν υπαρχει λυση για να ακουτε δυνατοτερα. Το μονο που μπορειτε να κανετε, ειναι να τα πουλησετε και να παρετε ενα combo συστημα για υπολογιστη αυτοενισχυομενο με sub και με πολλη παραμορφωση που θα σας δινει την ψευδαισθηση οτι παιζει δυνατοτερα.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
7
δεν ειναι οτι ακους δυνατα,ειναι οτι και τα ηχεια ειναι σχετικα δυσκολο φορτιο και γονατιζουν τον ενισχυτη που φυσικα μονο 2χ100 δεν ειναι.......O συγκεκριμενος ενισχυτης ομως,με τα καταλληλα ηχεια και μεσα σε λογικα πλαισια λειτουργιας ειναι αξιοπρεπεστατος και πολυ καλος για το κοστος του. Δε νομιζω οτι εχει νοημα να κανεις καποια μετατροπη στην τροφοδοσια.Καλυτερα κανε υπομονη και οταν μπορεσεις πας σε εναν πιο ισχυρο ενισχυτη.Αλλη λυση ειναι η αγορα ηχειων με ακομα μεαλυτερη ευαισθησια (ουσιαστικα βαθμος αποδοσης των ηχειων για συγκεκριμενη ισχυ),αλλα και αυτο θα κοστισει.
Απορια.....αφου εχετε νεο μελος στην οικογενεια πως μπορεις και ακους δυνατα?
τους στέλνω στην πεθερά μου κάνα σ/κ να έχω κι εγώ τον χρόνο μου .... έχεις δίκιο είναι πάρα πολύ κάλος ενισχυτής άπλα λάθος επιλογή στα ηχεία ... πίστευα ότι ίσως με τα ρεύματα η κάτι άλλο να έδινε λίγο παραπάνω....
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ο ενισχυτής είναι ποιοτικός και με βάση τον κατασκευαστή δίνει στα 8ohm στο 1 khz 100w.
Τα ηχεία όντως είναι κάπως ρευματοβόρα..
Θα μπορούσες να προσθέσεις στο σύστημά σου ένα ποιοτικό EQ (Hi-Fi) με το οποίο θα μπορούσες να ανεβάσεις σχετικά εύκολα το συνολικό db output διορθώνοντας συγχρόνως (με λίγο ψάξιμο αν δεν είσαι σχετικός) και τον ήχο στο χώρο που ακούς μέσω των ρυθμίσεων που σου παρέχει..
Για EQ μπορείς να ψάξεις και στα μεταχειρισμένα (υπάρχουν ευκαιρίες) και έτσι να κρατήσεις το σύστημα που έχεις κ να κερδίσεις λίγη παραπάνω ένταση μέσω του EQ.
Αν έχεις την δυνατότητα μέσω κάποιου φίλου σου που πιθανόν να έχει σύστημα με EQ πήγαινε να ακούσεις, εναλλακτικά μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα επαγγελματικού Hi-Fi ώστε να συγκρίνεις διαφορές με το EQ On -Off., ώστε να καταλάβεις πόσο βοηθά στον ήχο αυτή η συσκευή..
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Βάζεις τον ενισχυτή στο 80-90%; Σε πόσων τετραγωνικών χώρο και σε τι απόσταση ακρόασης;
 

D

Dimkal

Guest
Οταν λεμε λεμε αναβαθμιση τι εννοουμε;;;
Να πάρεις παραπανω ισχυ;;;
Να διορθωσεις ακουστικές ατελειες;;;
Οχι φιλε μου, ειναι ενα ωραιο κολπο για να χάσεις λεφτα.
Ενας ενιαχυτης κρίνεται πρωτα απο τον μετασχηματιστή του και την συνεχεια του τροφοδοτικου του σε πυκνωτες ανορθωση κλπ για νανειναι ικανος να δωσει φαγακι στα τρανζιστορ εξοδου και βεβαια σε ολο το κυκλωμα.
Αν είναι να δωσεις λεφτα θα εφτανες να αγορασεις πχ τον 501 για να εχεις αυτα που χρειάζεσαι.
Εγω στη θεση σου δεν θα αγοραζα εναν αναιμικο ενισχυτη και θα προτιμουσα εναν τελικο ενιαχυτη και ας ηταν μεταχειρισμενος που λογω φιλοσοφιας κατασκευής θα ειχε σιγουρα μια καλη τροφοδοσία και επαρκεστατη ισχυ.
ειδικα εάν δεν εχεις βινυλια, δεν θα σου χρςιαζοταν και ενας προενισχυτης, με ενα παθητικο volume θα ήσουν set
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αν θες απλα περισσοτερη ενταση και να μην εχεις φοβο να κλαταρει ο ενυσχητης, Πουλα τον yamaha, και παρε εναν επαγγελματικο τελικο πχ behringer Km750 (130ε) η αν σηκωνει το budget εναν crown xli800 (210ε) Παρε και μια usb κονσολιτσα πχ behringer xenyx q-502 (50ε) η κατι αντιστοιχο να χει εισοδους για της πηγες σου, και εισαι κομπλε..
θα παρεις κανα 150αρι απτον ενυσχητη, θα δωσεις αλλα 50ε απτην τσεπη σου και καθαρησες..
 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας
έχω έναν ενισχυτή Yamaha A-S201 και ηχεία τα MAGNAT Supreme 2002
και θα ήθελα λίγο παραπάνω ένταση ... ακούω δυνατά άλλα πρέπει να είναι ο ενισχυτής στο 80-90 με συνέπεια ο ενισχυτής μετά από λίγο να ζεσταίνεται πολύ και δεν θέλω να τον πιέζω τόσο....το θέμα είναι ότι λόγο νέου μέλους
στην οικογένεια είναι δύσκολο έως αδύνατο να πάω σε καινούριο ενισχυτή
υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του συγκεκριμένου ? και εάν ναι υπάρχει
κάποιος που αναλαμβάνει ?
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/a-s201/specs.html#product-tabs
2Χ100W με 10%THD στα 8Ω και όχι RMS, υπολόγιζε ότι είναι 2Χ60-2Χ70 WRMS, και επομένως αυτό που σου είπαν πιο πριν : πολύ μικρός για να παίζει δυνατά με τα ηχεία αυτά.
Για οικονομική λύση δες σε κάτι επαγγελματικό όπως σου λένε,ή πχ
https://www.avsite.gr/forum/threads/Πωλείται-behringer-ep1500-τελικός.169780/
οι συμφορουμίτες που ασχολούνται με τέτοια θα ξέρουν αν σε καλύπτει.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
κμε συνέπεια ο ενισχυτής μετά από λίγο να ζεσταίνεται πολύ και δεν θέλω να τον πιέζω τόσο....
Δηλαδή πόσους βαθμούς κελσίου πιάνει; Στο καπάκι ή στις ψύκτρες των τρανζίστορ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δηλαδή πόσους βαθμούς κελσίου πιάνει; Στο καπάκι ή στις ψύκτρες των τρανζίστορ;
Προτού καν περάσουμε σε στάθμες και αποστάσεις...(Για οικονομία χρόνου)

Εδώ έχουμε ηχεία με παραλληλισμένα woofer (δηλώνεται ονομαστική αντίσταση 4-8 Ωμ) οπότε αναμένεται να πέφτει η τιμή χαμηλά ενώ η υπερθέρμανση στον ενισχυτή έστω και χωρίς συνεχόμενες υψηλές στάθμες είναι ένδειξη ότι η σύνθετη αντίσταση των ηχείων θα παρουσιάζει κι έντονες αποκλίσεις από τον ωμικό χαρακτήρα (διαφορές στη φάση κατά μήκος του φάσματος) που θα επιφέρουν υψηλή κατανάλωση ενέργειας υπό μορφή θερμότητας στο τελικό ενισχυτικό στάδιο.Η δε δηλωμένη ευαισθησία των 93 dB/ 1V /m δεν ανταποκρίνεται σε πραγματικές συνθήκες χρήσης.

Ο συνδυασμός ισοδυναμεί με αυτογκόλ από τα αποδυτήρια και δεν διορθώνεται χωρίς αναβάθμιση σε στιβαρότερο - κατά προτίμηση τελικό για ν'αυξηθεί η ευελιξία του setup - ενισχυτή.Οποιαδήποτε απόπειρα να ΄΄βελτιωθεί΄΄ με επέμβαση τεχνικού ο παρών ενισχυτής τείνει να ΄΄κοστίσει΄΄ περισσότερο σε βάθος χρόνου.Οικονομία και υπομονή για αλλαγή λοιπόν.
Τρόπος να αναβαθμιζόταν η απόδοση σε ανάλογες καταστάσεις θα ήταν σαφώς...κροσάρισμα των κύριων ηχείων με sub για να γλίτωνε η οδήγηση εκείνων από τις πρώτες οκτάβες.Στην παρούσα περίπτωση όμως είναι αμφίβολη η ευελιξία εφαρμογής...
 

D

Dimkal

Guest
τι ασχολείσαι με λεπτομερείς αναλυσεις, troll προφανώς το θεμα.
Σιγα το δυακολο ηχειο
 

Μηνύματα
10
Reaction score
7
ούτε troll είναι ούτε τίποτα .... το σίγουρο είναι ότι είμαι άσχετος και άπλα ζήτησα τα φωτά σας ....και επειδή είμαι άσχετος έκανα λάθος και πήρα κάποια πράγματα που δεν μπορώ να συνδυάσω ή μάλλον να παίξω δυνατότερα από ότι ήθελα...και είπα ότι μπορώ να κάνω κάτι οικονομικά ...δυστυχώς δεν γίνετε θα μείνω έτσι μέχρι να μπορέσω για κάτι καλύτερο ...ευχαριστώ όσους μου απάντησαν ειλικρινά
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εγώ πάντως για να σε βοηθήσω ρώτησα βαθμούς. Προφανώς δεν ξέρεις να απαντήσεις, αλλά αλλιώς αντιλαμβάνομαι εγώ το ζεστό, αλλιώς το εννοείς εσύ.
Πάντως να ξέρεις υπάρχουν μέλη εδώ μέσα που έχουν προσαρμόσει ένα αθόρυβο ανεμιστήρα κοντά στον ενισχυτή και βοηθάει πολύ την ψύξη του.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εγώ πάντως για να σε βοηθήσω ρώτησα βαθμούς. Προφανώς δεν ξέρεις να απαντήσεις, αλλά αλλιώς αντιλαμβάνομαι εγώ το ζεστό, αλλιώς το εννοείς εσύ.
Πάντως να ξέρεις υπάρχουν μέλη εδώ μέσα που έχουν προσαρμόσει ένα αθόρυβο ανεμιστήρα κοντά στον ενισχυτή και βοηθάει πολύ την ψύξη του.
Πολύ σωστά..
Οπωσδήποτε τους θερινούς μήνες είναι άκρως απαραίτητη μία κάποια επικουρική βοήθεια έστω με κάποιον ανεμιστήρα επιτραπέζιο ο οποίος να "βλέπει" πάνω του..
Ιδιαίτερα αν πιέζεται με δύσκολο φορτίο..
 


D

Dimkal

Guest
Επανερχομαι για να κλείσει το θέμα αν βεβαια μου επιτρεπετε.
Αγιρασα προχθες εναν μεταχειρισμένο Rotel RB 06 2x75 πραγματικα βατς στα 8Ω.
Πεταξα τους 4x8200 ,μF πυκνωτες και εβαλα 4 στα 12000.
Πεταξα τις δυο μέτριες ανορθωσεις και εβαλα δυο ταχύτατες shottky Sanken που ειχα διαθέσιμες.
Εβαλα στη σειρα πολυεστερικους πυκνωτες στη τροφοδοσία.
Επίσης αλλαξα τους πυκνωτες νον πολαριτυ στο signal path.
Ελεγξα κολλησεις και επισης αλλαξα τις μπορνες εξοδου..
Εβαψα το καπακι που ηταν καταγδαρμενο.
Και φυσικα καθαρισα όλα πλακέτα κλπ που ηταν μεσα στην μπιχλα
Συνολικο κοστος 30 ευρω.
Το μηχανακι πεταει οδηγει φανταστικα τα δυο ,Tannoy reveal που εχω.
Αγορα 150 ευρω συν 30 180.
Αναβαθμιση που επιασε τόπο
Αν τον αλλαζα μονο με Parasound ,HCA 1000.
Καλημερα και καλο μηνα στο φορουμ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο Rotel είχε τέσσερις αξιόλογους πυκνωτές στην τροφοδοσία.
Μας λες ποιους έβαλες με τόσο χαμηλό κόστος και από που αγοράστηκαν;
Καταλαβαίνεις πως πυκνωτές 12000 μf στα 50 Volts με κόστος κοντά στα 5 ευρώ είναι περίεργο.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Σημαντικά τμήματα άλλαξες( αναβάθμισες) κ με 30 ευρώ (μόνο!!) συνολικό κόστος σύν την προσωπική εργασία σου, που όπως περιγράφεις σαφώς κ δείχνεις καταρτισμένος, κ αν το τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με πρίν σε έχει δικαιώσει "ακουστικά" τότε μπράβο σου!
Φαντάζομαι από εξωτερικό θα πήρες πυκνωτές τροφοδοσίας..!?
Καμιά φωτό για να δούμε..?
48.000 συνολική χωρητικότητα δεν είναι αρκετή για τα watt του?
Δεν υπερθερμαίνεται καθόλου σε σχέση με πρίν?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.023
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top