αποφθέγματα διασήμων & σχολιασμοί αυτών

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Ναπολέων Βοναπάρτης
Υπάρχουν δύο ειδών στρατιώτες:
οι μάχιμοι που είναι έξυπνοι και δραστήριοι και αυτοί που έχουν θώρακα, περικεφαλαία και λοφίο και που δεν είναι ικανοί για τίποτε άλλο παρά να στέκονται με τις ώρες ακίνητοι.

Ναπολέων Βοναπάρτης, 1769-1821, Γάλλος ηγέτης

(εξ ου και «βλάκας με περικεφαλαία»)
 


Μηνύματα
6.840
Reaction score
5.947
Ο Αμερικάνος συγγραφέας Gore Vidal είχε πει..."It is not enough to succeed. Others must fail".
Ενώ ο επίσης Αμερικάνος συγγραφέας και σεναριογράφος Ray Bradbury είχε ισχυριστεί ότι..."You have to know how to accept rejection and reject acceptance"! (Ήτοι, πόσο δύσκολο είναι οι ομονοούντες να πέσουν στην παγίδα της εύκολης αποδοχής και οι μη ομονοούντες στο να διαχειρισθούν την πρόδηλη απόρριψη").
 

Μηνύματα
6.840
Reaction score
5.947
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's your life in your years" από τη σοφία του Abraham Lincoln.
"When you meet someone better than yourself, turn your thoughts to becoming his equal.
When you meet someone not as good as you, look within and examine your own self" από την παλαιά σοφία του μεγάλου Κονφούκιου.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Το είπε κάποιος, κάπου, κάποτε, δεν ξέρω περισσότερα, αλλά σίγουρα είναι πνευματώδες.
Και είναι αλήθεια.

Κάθε άνθρωπος έχει δύο ζωές.
Η δεύτερη ξεκινάει μόλις συνειδητοποιήσεις ότι έχεις μόνο μία.
Είναι όπως ένας χαρούμενος άνθρωπος.
Θέλει από την ζωή του 10.000 πράγματα.
Ενώ ένας άρρωστος άνθρωπος θέλει μόνο ένα.

Άρα είναι οι απεριόριστες επιθυμίες σου, που θολώνουν την ευτυχία σου.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
George Best (από εδώ)
...για το αλκοόλ και την άστατη ζωή του:
1. "Έχω σταματήσει να πίνω, αλλά μόνο όταν κοιμάμαι."

2. "Το 1969 εγκατέλειψα τις γυναίκες και το αλκοόλ. Ήταν τα χειρότερα 20 λεπτά τις ζωής μου."

3. "Ίσως πάω στους Ανώνυμους Αλκοολικούς, αλλά νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο να παραμείνω ανώνυμος."

4. "Ξόδεψα το 90% των χρημάτων μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα."

...για τον Ερίκ Καντονά:
5. "Θα έδινα όλη την σαμπάνια που έχω πιει στη ζωή μου για να έπαιζα μαζί του σε ένα μεγάλο ευρωπαϊκό αγώνα στο Ολντ Τράφορντ."

...για τον Ντέιβιντ Μπέκαμ:
6. "Δεν έχει καλό αριστερό πόδι, δεν έχει καλή κεφαλιά, δεν μαρκάρει και δεν σκοράρει συχνά. Κατά τα άλλα είναι καλός παίκτης."

...για τον Πολ Γκασκόιν:
7. "Είχα πει κάποτε ότι ο δείκτης νοημοσύνης του Γκασκόιν ήταν μικρότερος από τον αριθμό της φανέλας του και αυτός με ρώτησε: "Τι είναι δείκτης νοημοσύνης;"

...και ίσως η κορυφαία ατάκα του:
7+1. "Αν είχα γεννηθεί άσχημος, κανείς δεν θα ήξερε τον Πελέ."
 

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
| Αλμπέρ Καμύ | 7 Νοεμβρίου 1913 - 4 Ιανουαρίου 1960 |

Όμως στην άκρη αυτής της σκιάς είναι αναπόφευκτο να υπάρχει ένα φως, που το μαντεύουμε κιόλας και δεν έχουμε τίποτα άλλο να κάνουμε παρά να αγωνιστούμε για να συνεχίσει να υπάρχει. Πέρα από τον μηδενισμό, όλοι μας, ανάμεσα στα ερείπια, προετοιμάζουμε μια αναγέννηση. Αλλά λίγοι το ξέρουν.
 


Μηνύματα
6.840
Reaction score
5.947
Πάντως, ας μη ξεχνάμε και...
- Είμαι απαισιόδοξος λόγω ευφυίας και αισιόδοξος λόγω θέλησης (Antonio Gramsci).
- H βάση της αισιοδοξίας είναι αγνός τρόμος (Oscar Wilde).
- Οι αισιόδοξοι και οι απαισιόδοξοι έχουν ένα κοινό ελάττωμα: Φοβούνται την αλήθεια! (Tristan Bernard).
Plus..."Hope is tomorrow's veneer over today's disappointment" (Evan Esar) and
"The point of living and of being an optimist is to be foolish enough to believe the best is yet to come" (Peter Ustinov).
 

D

debianfox

Guest
Τ αγγεια γινηκαν θυμιατα, και τα σκατα λιβανι, οι γυφτοι γιναν δημαρχοι κ οι κλεφτες καπετανιοι..γ.σουρης
Υγ.το αγγειο σημαινει δοχειο..
Καπετανιος ισον αστυνομος.
...εκει που κρεμουσαν οι καπεταναιοι τ αρματα, τωρα κρεμαν οι γυφτοι τα νταουλια
 
Last edited by a moderator:

K

kimon

Guest
Τ αγγεια γινηκαν θυμιατα, και τα σκατα λιβανι, οι γυφτοι γιναν δημαρχοι κ οι κλεφτες καπετανιοι..γ.σουρης
Υγ.το αγγειο σημαινει δοχειο..
Καπετανιος ισον αστυνομος.
...εκει που κρεμουσαν οι καπεταναιοι τ αρματα, τωρα κρεμαν οι γυφτοι τα νταουλια
Το κακό είναι διαχρονικό, δυστυχώς.
Να προσθέσω μόνο (για την καλύτερη κατανόηση):
αγγείο = "αγγείο νυκτός" (ουροδοχείο)
καπετάνιοι/καπεταναίοι = αρχηγοί άτακτων στρατιωτικών σωμάτων από χριστιανούς στην αγροτοποιμενική ύπαιθρο επί Τουρκοκρατίας. Αρματολοί όταν βρίσκονταν στην υπηρεσία του σουλτάνου (ως φύλακες της τάξης), κλέφτες όταν βρίσκονταν στην αντίθετη πλευρά (πολλές φορές οι ρόλοι ήταν δύσκολα διακριτοί). Αποτέλεσαν την δοξασμένη ηγεσία των στρατευμάτων του Αγώνα. Επί Βαυαροκρατίας όμως πολλοί στράφηκαν στην ληστεία για να επιβιώσουν και τελείωσαν στην γκιλλοτίνα.
Κατά την εποχή βέβαια του Σουρή τα βιώματα της προεπαναστατικής ζωής είναι μακρινό παρελθόν, για τους "παλιοελλαδίτες" (= οι κάτοικοι της Παλαιάς Ελλάδος ) φυσικά.
Γνωστά πράγματα, θα μου πείτε, αξίζει όμως να τα μνημονεύουμε πότε-πότε.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
"Αν ονειρευτείς ότι με κέρδισες, τότε ξύπνα και ζήτα μου συγνώμη"

"Είναι απλά μια δουλειά. Το χορτάρι φυτρώνει, τα πουλιά πετούν, τα κύματα σφυροκοπούν την άμμο. Εγώ δέρνω ανθρώπους."

Muhammad Ali
 




Μηνύματα
6.840
Reaction score
5.947
"A liberal is a man too broad-minded to take his own side in a quarrel" είχε πει ο Αμερικάνος ποιητής Robert Frost.
O δε Αυστριακός Φυσικός Wolfgang Pauli ισχυριζόταν..."This isn't right. This isn't even wrong"...
Ο Γάλλος συγγραφέας Francois de La Rochefoucauld ήταν της άποψης ότι..."We confess our little faults to persuade people that we have no large ones".
Και ο δικός μας Σεφέρης είχε τολμήσει να γράψει..."Ευνουχισμένοι διανοούμενοι, μικροί ανίκανοι και τυφλοί κυβερνήτες"!..
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Σήμερα ξύπνησα με το εξής δίλημμα :

« It is impossible to achieve any aim without suffering”( Bennet - Fripp )
Η ?

«It is possible to achieve any aim : I let go and get permanent peace, permanent joy, and permanent happiness….“ — Michael Singer
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top