αποψη για ηχεια acoustic energy AE 100 series

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι το μπασο , που ξεκιναει απο τα 56hz με ενα τεστ απο youtube , ειναι λιγο χαλαρο flat
τουλαχιστον γιαυτο που περιμενα και διαβαζω οτι ειναι κλασσικο προβλημα οταν δεν υπαρχει επαρκεια οδηγησης .... γιαυτο προτεινετε και bi amp
Τι εννοείς <<ξεκινάει>>; Κάτω από τους 56 δεν ακούς το παραμικρό ή είναι πολύ χαμηλή η στάθμη;

Γενικά σε ένα ηχείο με μονάδες τέτοιου μεγέθους μην περιμένεις να πάρεις στάθμη στους 35 hz.
Αυτά που αναφέρουν οι εταιρίες είναι στα -10 db και με πολύ συγκεκριμένη τοποθέτηση στο χώρο.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Τι εννοείς <<ξεκινάει>>; Κάτω από τους 56 δεν ακούς το παραμικρό ή είναι πολύ χαμηλή η στάθμη;

Γενικά σε ένα ηχείο με μονάδες τέτοιου μεγέθους μην περιμένεις να πάρεις στάθμη στους 35 hz.
Αυτά που αναφέρουν οι εταιρίες είναι στα -10 db και με πολύ συγκεκριμένη τοποθέτηση στο χώρο.
σε ενα τεστ που εκανα απο ενα βιντεο μεσω youtube αρχισε να δονειται απο το 55-56 και μετα .πριν απο αυτο τιποτα . δεν ξερω αν φταιει το blu ray player που το εχω συνδεσει με rca
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Τι εννοείς <<ξεκινάει>>; Κάτω από τους 56 δεν ακούς το παραμικρό ή είναι πολύ χαμηλή η στάθμη;

Γενικά σε ένα ηχείο με μονάδες τέτοιου μεγέθους μην περιμένεις να πάρεις στάθμη στους 35 hz.
Αυτά που αναφέρουν οι εταιρίες είναι στα -10 db και με πολύ συγκεκριμένη τοποθέτηση στο χώρο.
καλημερα
update : επειδη με ετρωγε χθες γιατι να παιζει το ηχειο απο τα 56hz και πανω , εκανα σημερα ενα αλλο τεστ και δονηθηκε μεχρι τα -30hz περιπου αλλα δεν ακουγετε και πολυ αυτο .... ισως δεν ειχα και πολυ ψηλα τη σταθμη
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Τετοια τεστ οχι απο το youtube και με ηχο mp3.....οταν το sample ειναι συμπιεσμενο,τι τεστ να κανεις?
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Τετοια τεστ οχι απο το youtube και με ηχο mp3.....οταν το sample ειναι συμπιεσμενο,τι τεστ να κανεις?
ok απλα εκανα μια δοκιμη να δω τι φταιει ... δεν πολυασχολουμαι τα τελευταια χρονια με τον ηχο και δεν το εχω καθολου με το να αναπραγω απο ιντερντε . τοσα χρονια απλα καθομουν και ακουγα τα δισκακια μου , τωρα βρηκα θεωρω μια ευκαιρια και ειπα να αναβαθμιστω στα μπασα .
Το συμπερασμα ειναι οτι απο την αρχη φταιει το καλωδιο οπως οπως που μου ειπες και συ και οτι ο ενισχυτης δεν εχει τοσο ρευμα για να κλονησει ενα τετοιο δυσκολο ηχειο οπως πρεπει ....
Καλησπέρα φίλε μου,
Ο ενισχυτή σου είναι 75 watt στα 8ohm με καλή παραμόρφωση Total harmonic distortion: 0.005% και τα AE120 είναι στα 150 rms πιστεύω για αρχή δεν έχεις πρόβλημα.
Τώρα τα ηχεία δέχονται τριενυσχύση η τριπλοκαλωδίωση αλλά δε είναι καλή χρήση με τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
Για δοκίμασε τη παρακάτω σύνδεση ..........

View attachment 216895
φιλε θαναση μηπως μπορεις να μου απαντησεις και για το πως ακουγετε τοσο διαφορετικος ο ηχος απο το 105 στο 120 περα απο τα μπασα και ενα σωμα εχω την εντυπωση οτι οι μεσαιες σαν να εχουν χασει την αναγλυφη δυναμη που ειχαν στο 105 ή εχουν ερθει μπασα που δεν ειχα πριν και κρυβουν τις μεσαιες .....
 
Last edited:

Μηνύματα
579
Reaction score
63
επισης μου ειπαν απο την acoustic energy Uk οτι τα βαθια μπασα μου για να ακουστουν θελουν αποστασεις / χωρο
πραγμα που το αγνοουσα επισης παντελως . βεβαια απο ακρη σε ακρη ο χωρος μου εχει αποσταση γυρω στα 8-9 μετρα αλλα τελικα η πραγματικη αποσταση του καλωδιου ειναι τουλαχιστον 14 μετρα οποτε εχω θεματα ανυπερβλητα για την ωρα .... μη με βρισεις tanto ...:focus:
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αν εχεις θεματα με τους αλλους στο σπιτι,παρε ενα ζευγαρι καλωδια και να τα απλωνεις οταν μπορεις,τουλαχιστον να δεις πως παιζει ετσι.Αν ετσι παιζει καλα,μετα σκεφτεσαι για χωροταξικες αλλαγες.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.458
επισης μου ειπαν απο την acoustic energy Uk οτι τα βαθια μπασα μου για να ακουστουν θελουν αποστασεις / χωρο
Ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Μήπως εννοούσαν κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Μήπως εννοούσαν κάτι άλλο;
While the bass output is both dimished at 32Hz as it's at -6bB point of the speaker (and harder to hear for the human ear regardless), the likely reason you aren't hearing the lowest frequencies is the room the speakers are in. The wavelength of 40Hz is 8.5m, if your room isn't that long you won't hear those frequencies properly, if it's half that length you may hear diminished output, the smaller the room the less easy it is to hear deep bass. You often hear other objects vibrating more than the speakers at lowest frequencies and room modes/reflections which suck bass response out are a very common issue under 50Hz or so. Subwoofers are often used giving very strong (or altered phase) output in those regions to give the impression of more balanced output.
Οταν σου γραφει καποιος ετσι ειναι δυσκολο να χει αδικο ... και μαλιστα να ειναι τεχνικος της acoustic energy
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
..ferzzz (πληθυντικός ευγενείας)
Ναι είναι βαρετό συνέχεια όλο τα ίδια ,αλλά το προηγούμενο που του έγραψες και χώρεσε σε 2 λέξεις και είναι η μόνη λύση για να λύσει τα προβλήματα και να στήσει σωστα το σύστημά του , ούτε που το πήρε μυρωδια και το προσπέρασε έτσι απλά.
*
Πφφφφφφφχχχ

Umic, Dirac.
*
(μετρήσεις και ισοστάθμιση)
Δυστυχώς όταν δεν ξέρουμε θέλει στράτα στρατούλα ,για βοήθεια
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.458
While the bass output is both dimished at 32Hz as it's at -6bB point of the speaker (and harder to hear for the human ear regardless), the likely reason you aren't hearing the lowest frequencies is the room the speakers are in. The wavelength of 40Hz is 8.5m, if your room isn't that long you won't hear those frequencies properly, if it's half that length you may hear diminished output, the smaller the room the less easy it is to hear deep bass. You often hear other objects vibrating more than the speakers at lowest frequencies and room modes/reflections which suck bass response out are a very common issue under 50Hz or so. Subwoofers are often used giving very strong (or altered phase) output in those regions to give the impression of more balanced output.
Οταν σου γραφει καποιος ετσι ειναι δυσκολο να χει αδικο ... και μαλιστα να ειναι τεχνικος της acoustic energy
Δεν ισχύουν αυτά που λέει, απλώς, προσπαθεί να σου χρυσώσει το χάπι, επειδή επέλεξε το ηχείο του να έχει τα μεγάφωνα που έχει, ώστε να έχει το στυλ που έχει, υποθέτοντας όχι άστοχα ότι εσύ έχεις το δωμάτιο που έχεις, με τις ανακλάσεις που έχει.

Εν πάση περιπτώσει, το σταματώ εδώ.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Δεν ισχύουν αυτά που λέει, απλώς, προσπαθεί να σου χρυσώσει το χάπι, επειδή επέλεξε το ηχείο του να έχει τα μεγάφωνα που έχει, ώστε να έχει το στυλ που έχει, υποθέτοντας όχι άστοχα ότι εσύ έχεις το δωμάτιο που έχεις, με τις ανακλάσεις που έχει.

Εν πάση περιπτώσει, το σταματώ εδώ.
ΟΚ Ημιθεος ευχαριστω !
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
While the bass output is both dimished at 32Hz as it's at -6bB point of the speaker (and harder to hear for the human ear regardless), the likely reason you aren't hearing the lowest frequencies is the room the speakers are in. The wavelength of 40Hz is 8.5m, if your room isn't that long you won't hear those frequencies properly, if it's half that length you may hear diminished output, the smaller the room the less easy it is to hear deep bass. You often hear other objects vibrating more than the speakers at lowest frequencies and room modes/reflections which suck bass response out are a very common issue under 50Hz or so. Subwoofers are often used giving very strong (or altered phase) output in those regions to give the impression of more balanced output.
Οταν σου γραφει καποιος ετσι ειναι δυσκολο να χει αδικο ... και μαλιστα να ειναι τεχνικος της acoustic energy
Ο κατ'ευφημισμόν τεχνικός της AE δεν έχει υπ'όψιν του τα φαινόμενα που ισχύουν στη λεγόμενη ΄΄ζώνη πίεσης΄΄ για οποιονδήποτε κλεισμένο χώρο...Μετά από αυτή τη διαπίστωση,ας επέμβουν κάποιοι τύποι που αποκαλούν περιπαικτικά ΄΄Μπάμπηδες Σουγιάδες΄΄ όσους ερασιτέχνες μπορεί να έχουν κάτι περισσότερο υπ'όψιν συγκρινόμενοι μ'επαγγελματίες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
ας επέμβουν κάποιοι τύποι που αποκαλούν περιπαικτικά ΄΄Μπάμπηδες Σουγιάδες΄΄
Έλα, καμ του δώθε.

Κόντο κόντο κοντολάγνοι αθεόφοβοι, στην κόλαση του χαϊ φαϊ θα βράζετε εις τους αιώνες των αιώνων αμήν.
While the bass output is both dimished at 32Hz as it's at -6bB point of the speaker (and harder to hear for the human ear regardless), the likely reason you aren't hearing the lowest frequencies is the room the speakers are in. The wavelength of 40Hz is 8.5m, if your room isn't that long you won't hear those frequencies properly, if it's half that length you may hear diminished output, the smaller the room the less easy it is to hear deep bass. You often hear other objects vibrating more than the speakers at lowest frequencies and room modes/reflections which suck bass response out are a very common issue under 50Hz or so. Subwoofers are often used giving very strong (or altered phase) output in those regions to give the impression of more balanced output.
Οταν σου γραφει καποιος ετσι ειναι δυσκολο να χει αδικο ... και μαλιστα να ειναι τεχνικος της acoustic energy
Αγράμματος.
Μπορεί να ξεκινήσει από το Λόλα να ένα μήλο.
Μετά έχει πιο βαριά αναγνώσματα η Λόλα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έλα, καμ του δώθε.

Κόντο κόντο κοντολάγνοι αθεόφοβοι, στην κόλαση του χαϊ φαϊ θα βράζετε εις τους αιώνες των αιώνων αμήν.

Αγράμματος.
Μπορεί να ξεκινήσει από το Λόλα να ένα μήλο.
Μετά έχει πιο βαριά αναγνώσματα η Λόλα.
Φαντάσου δηλαδή,όσοι ακούνε μέσω in-ear monitors ακουστικών θα αντιλαμβάνονταν υπό τέτοιο σκεπτικό ευκρινώς μονάχα τις...υψηλές οκτάβες.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας .
Σιγουρα εγινε ποικηλοτροπος σοφοτερος μετα απο αυτο το thred ....
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top