γνωμες για ρακ

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Για να δούμε τι κραδασμός περνάει στο ρακ (το δικό μου επί του προκειμένου, με ράφια όπως έγραψα πριν MDF 4cm, ακίδες κατασκευής Μιχάλη Μελίδη και βάρους (το ρακ μόνο χωρίς συσκευές, περίπου 55 κιλά).
Εφαρμογή android: Vibrator meter
Το τηλέφωνο πάνω στο Music player το οποίο παίζει αυτή τη στιγμή σε ένταση 90dB και βρίσκεται σε απόσταση 1 μέτρου από το κοντινότερο ηχείο.
Μέτρηση δονήσεων: 0-0,1....δηλαδή ανύπαρκτη!!!

View attachment 157122
για να μετρησεις χρειαζεσαι accelometer.παρε μια ιδεα.


αυτο που εκανες εσυ με το κινητο ειναι το ιδιο;
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
εσενα μηδεν λεει οταν παιζεις δυνατα μουσικη;

εαν ναι τοτε δεν ειναι ακριβης.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Που ειν' ο τυμβωρυχος ?
δε μπορουμε κυριε να σκαλιζουμε στις σκοτεινες ντουλαπες του αβουσαϊτ εμεις !
Οριστε :) και οπως ειπωθει

:drinks:

Μπράβο oldy!!
Είναι στάνταρ η ρυθμιζόμενο το ύψος των ραφιών;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ποιος ενδιαφερεται να μετρησουμε με την εφαρμογη απο το κινητο τις δονησεις σε συγκεκριμενο κομματι και ενταση; :p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το καλύτερο υλικό λόγο δομής και γεωμετρίας είναι η σημύδα.
Μήπως να δεις τις Ελληνικές κατασκευές που είναι και φτηνότερες και αποδοτικότερες;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
tmp-cam-1998126212731333199.jpg


Όντως, είναι αυτό στη μέση χωρίς κάποια βαφή
tmp-cam-1998126212731333199.jpg
, έχω κόψει 4-5 φύλλα που ήθελα αντί για mdf.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μπράβο oldy!!
Είναι στάνταρ η ρυθμιζόμενο το ύψος των ραφιών;
Οσο θες ρυθμιζεις το υψος (ασε που μπορεις να κοτσαρεις και μερικα ανεμιστηρακια για τσι τελικους σου) και μετα που λες το 'κοψα στη μεση κ' ηκαμα δυο ρακ κι εδα σκεφτομαι να το καμω βασεις για τσι Ηχειαρες μου ... φλεξυ φιλε !
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Από 0 μέχρι 0,6 έδειξε.
Σε τι αντιστοιχεί αυτή η τιμή; Με τι διέγερση έγινε; Σε ποια συχνότητα και για πόσο χρόνο κράτησε η ταλάντωση στην περιοχή και στις γύρω περιοχές;
Το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Μια ενδεικτική μέτρηση που κάνει το stereophile γίνεται με επιταχυνσιόμετρο , τοποθετημένο επάνω στο ηχείο και με διέγερση σε όλο το ακουστικό φάσμα.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Σε τι αντιστοιχεί αυτή η τιμή; Με τι διέγερση έγινε; Σε ποια συχνότητα και για πόσο χρόνο κράτησε η ταλάντωση στην περιοχή και στις γύρω περιοχές;
Το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Μια ενδεικτική μέτρηση που κάνει το stereophile γίνεται με επιταχυνσιόμετρο , τοποθετημένο επάνω στο ηχείο και με διέγερση σε όλο το ακουστικό φάσμα.
Απλά πράγματα. Όταν άφηνα το κινητό πάνω στον καναπέ έγραφε π.χ 3,5, όταν τo κούναγα πέρα-δώθε με το χέρι έγραψε 7-8, όταν το έβαλα πάνω στο ρακ και έβαλα μουσική στα 90dB peaks έγραψε από 0-0,6..Δεν έψαξα να δω σε ποια μονάδα μέτρησης αναφέρεται αλλά στην κλίμακα που έχει η εφαρμογή η μέτρηση αυτή αντιστοιχεί στην σχεδόν παντελή απουσία δόνησης.
Επομένως σε σύγκριση με τον καναπέ και την δόνηση με το χέρι το ρακ είναι dead silence!
Έχω γράψει γράψει ήδη ότι το αριστερό ηχείο απέχει 1 μέτρο από το ρακ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αυτό ακριβώς λέω. Πως είναι μια διαδικασία στην τύχη.
Αν η μουσική που έπαιξε περιέχει επαρκές φάσμα δεν το ξέρουμε. Επίσης αν μια συγκεκριμένη συχνότητα κάνει το ικρίωμα σου να ταλαντώσει, κάνοντας το 0,6 να γίνει 6, και για πόσο χρονικό διάστημα πάλι δεν το γνωρίζουμε.
Είναι γενικά μια ένδειξη χρήσιμη μόνο για απευθείας σύγκριση και όχι για ασφαλές συμπέρασμα.
 




Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με ρακ diy εκτός και αν θέλεις κάτι εξειδικευμένο ή σε συγκεκριμένες διαστάσεις. Σου προτείνω το norstone stabbl hifi bamboo που έχω όμορφο, στιβαρό 50 κιλά, στο πάνω ράφι του έχω πικάπ 43 κιλά άνετα και το βρίσκεις αν ψάξεις στα 400€. Τώρα αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να αντιγράψεις κάτι που σου αρέσει, εύκολο είναι.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Τι ειναι το κοριαν;
Μοιάζει με το plexiglass, το χρησιμοποιούν για πάγκο κουζίνας θεωρείται και είναι ότι καλλίτερο για ράφι hifi, επειδή είναι ένα υλικό τελείως αδρανες, άκαμπτο και σκληρό. Το κάθε ράφι θα σου στοιχίσει περίπου 40 ευρώ, υπάρχει σε μεγάλη ποικιλία χρωμάτων.
1000€ για δυο ράφια. :headbang:

Τι να πω, δικά σου είναι τα λεφτά, πέτα τα και απο το μπαλκόνι, ο,τι γουστάρεις
Μήπως εννοείς τα επιχρυσωμένα;
Εμένα μου στοιχισαν γυαλισμένα, περίπου 40 ευρώ το ενα. Όλο το ρακ μου, βάρους 80 κιλών, μου κόστισε μαζί με την ξυλεία, 10 ράφια κοριαν και μπρούτζινους κώνους, μαζί αμοιβή επιπλοποιου, 1200.
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top