γνωμη για ηχεια !!

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Αυτό δεν το χω σκεφτεί αν είναι έτσι τότε βάλε 13αρι

Και 13αρι aftermarket για να μπει την ίδια μετατροπή πρέπει να κάνει ή να χαλάσει τα εργοστασιακά μεγάφωνα
Είμαι επαγγελματίας, δεν χρήζει μετατροπή η αλλαγή του μεγαφώνου όταν χρησιμοποιήσει 13 εκ στο αυτοκίνητο του!
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Είμαι επαγγελματίας, δεν χρήζει μετατροπή η αλλαγή του μεγαφώνου όταν χρησιμοποιήσει 13 εκ στο αυτοκίνητο του!
Πώς θα το βάλει κατευθείαν πάνω σε λαμαρίνα; πρέπει να αγοράσει αντάπτορες και στις 2 περιπτώσεις 13-16αρι είτε πρέπει να χαλάσει τα εργοστασιακά μεγάφωνα... υπάρχει άλλη λύση;
 

Μηνύματα
52
Reaction score
6
Για τόσο μικρό ενισχυτή και μόλις ένα μεγάφωνο + tweeter δεν πιστεύω να χρειάζεται να περάσεις απ την αρχή όλα τα καλώδια
σε ευχαριστω φιλε μου
Είμαι επαγγελματίας, δεν χρήζει μετατροπή η αλλαγή του μεγαφώνου όταν χρησιμοποιήσει 13 εκ στο αυτοκίνητο του!
λεγαμε να βαλω 6.5 στην θεσει των 13mm
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Για να παίξει σωστά ένα μεγάφωνο και να μπορεί ν αποδώσει όσο το δυνατόν καλύτερα θα πρέπει να γίνει σωστή στήριξη! Αν πρόκειται να γίνει μετατροπή σκέψου καλά τη στήριξη.
Αν και δεν μου αρέσει να περιαυτολογω, 30 χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά. Ένα καλό 13εκ με σαμπ 10 ιντσών που θα οδηγηθούν από 4καναλο και γίνουν ΣΩΣΤΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ θα πάρει πολύ καλό αποτέλεσμα.

Ο πολύς κόσμος πιστεύει ότι αν τοποθετήσει πολύ καλά μηχανήματα θα πάρει και το σωστό αποτέλεσμα. ΛΑΘΟΣ. Είναι σαν να έχεις τον Ρόναλντο στον πάγκο. Είναι σαν να οδηγήσω την Μακλαρεν του Χάμιλτον.
 


Μηνύματα
271
Reaction score
127
Για να παίξει σωστά ένα μεγάφωνο και να μπορεί ν αποδώσει όσο το δυνατόν καλύτερα θα πρέπει να γίνει σωστή στήριξη! Αν πρόκειται να γίνει μετατροπή σκέψου καλά τη στήριξη.
Αν και δεν μου αρέσει να περιαυτολογω, 30 χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά. Ένα καλό 13εκ με σαμπ 10 ιντσών που θα οδηγηθούν από 4καναλο και γίνουν ΣΩΣΤΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ θα πάρει πολύ καλό αποτέλεσμα.

Ο πολύς κόσμος πιστεύει ότι αν τοποθετήσει πολύ καλά μηχανήματα θα πάρει και το σωστό αποτέλεσμα. ΛΑΘΟΣ. Είναι σαν να έχεις τον Ρόναλντο στον πάγκο. Είναι σαν να οδηγήσω την Μακλαρεν του Χάμιλτον.
Ένα 5.25" midbass δεν θα παίξε ποτέ το ίδιο όπως ένα αντίστοιχο 6.5" και στην ίδια εφαρμογή ... τώρα θα χει κάλο αποτέλεσμά με σαμπ, καλές ρυθμίσεις κλπ είναι άλλο καπέλο.
Επίσης δεν μας είπες για να μπει το 16αρι τι παραπάνω μετατροπή χρειάζεται από ένα aftermarket 13αρι?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Στη μια περίπτωση βάζει ο άνθρωπος αυτό
Στην άλλη περίπτωση θα πρέπει να κόψει ξύλινες ροδέλες όχι πολύ φαρδιές και χοντρές! να τις βιδώσει με βίδες φρεζάτες με σπείρωμα, να κόψει και λίγο λαμαρίνα.
Αυτό θα είχε νόημα αν το ηχοσύστημα (ενισχυτής, μεγάφωνα) ήταν σε ανώτερη κατηγορία από αυτά που ανάρτησε στην αρχή.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
6
1 σας ευχαριστω για τις απαντησεις
θα γινουν βασεις και θα μπουν αλλα αυτο που με απασχολει ειναι το πανελ της πορτας θα εμποδιζει την ακουστικοτητα του πιο μεγαλου ηχειου?
η αυτα τα ηχεια https://www.radiostar.gr/product/audio-system-at650c/
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Στη μια περίπτωση βάζει ο άνθρωπος αυτό
Στην άλλη περίπτωση θα πρέπει να κόψει ξύλινες ροδέλες όχι πολύ φαρδιές και χοντρές! να τις βιδώσει με βίδες φρεζάτες με σπείρωμα, να κόψει και λίγο λαμαρίνα.
Αυτό θα είχε νόημα αν το ηχοσύστημα (ενισχυτής, μεγάφωνα) ήταν σε ανώτερη κατηγορία από αυτά που ανάρτησε στην αρχή.
γιατί να κόψει λαμαρίνα lol, αυτά σαν αυτάκια που προεξέχουν τα λυγίζεις προς τα μέσα με μια πένσα και τέλος

με 2 ροδέλες από ξυλουργείο είναι έτοιμος
1 σας ευχαριστω για τις απαντησεις
θα γινουν βασεις και θα μπουν αλλα αυτο που με απασχολει ειναι το πανελ της πορτας θα εμποδιζει την ακουστικοτητα του πιο μεγαλου ηχειου?
η αυτα τα ηχεια https://www.radiostar.gr/product/audio-system-at650c/
σίγουρα θα επηρεάσει το θέμα είναι σε τι βαθμό
επίσης γιατί κοιτάς 4κανλο ενισχυτή για να τα συνδέσεις γέφυρά?
 
Last edited:


Μηνύματα
271
Reaction score
127
ισως αργορερα βαλω Subwoofer
Για σωστή δουλεία το sub θέλει monoblock. Με γέφυρά σε ab class κιόλας το θεωρώ πορνογραφία:fuckyou: ... θα σου εξηγήσω και το γιατί εάν δεν ξες ;)
 
Last edited:

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Δηλαδή το δικό μου ήταν πορνό το 2005 ??? Για δες τον κάτω δεξιά ενισχυτή που έχει 2 καλώδια μόνο διότι έπαιζε 2 sub γεφυρα αυτός ο 2κάναλος.
Παρεμπιπτόντως είχε πάρει την 2η θέση σε Πανευρωπαικό!
Renault Audio.jpg
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
. Με γέφυρά σε ab class κιόλας το θεωρώ πορνογραφία
Αν ο 4καναλος ενισχυτής είναι της προκοπης θα ειναι μια χαρα για το γουφερ. Το κόστος για μονοκαναλο στο γουφερ και 2καναλο για τα εμπρός ηχεία είναι αρκετά μεγαλητερο
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Νικο γιατι σκας και καθεσαι και παιδευεσαι δε μπορω να καταλαβω...

Πρεπει δηλαδη να εξηγεις και να λες τα παντα ολα σε ολους μας?
Υπαρχει λογος?
-
Έχει διαφορά , άνθρωπος με Άνθρωπο .
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Δηλαδή το δικό μου ήταν πορνό το 2005 ??? Για δες τον κάτω δεξιά ενισχυτή που έχει 2 καλώδια μόνο διότι έπαιζε 2 sub γεφυρα αυτός ο 2κάναλος.
Παρεμπιπτόντως είχε πάρει την 2η θέση σε Πανευρωπαικό!
View attachment 186062
Μην συγκρίνεις εγκατάσταση και premium ενισχυτές με τρελό control και efficiency στο 70% με μηχανήματα του κιλού που συζητάμε εδω... Επίσης εσύ με τι τους ταΐζεις η τροφοδοσία στο αυτοκίνητο σου ήταν stock σαν του ts; δεν πιστεύω να χει κανέναν 300Α δυναμό με τρεις agm ή lto των 80Αh στο πορτ-μπαγκάζ
Αν ο 4καναλος ενισχυτής είναι της προκοπης θα ειναι μια χαρα για το γουφερ. Το κόστος για μονοκαναλο στο γουφερ και 2καναλο για τα εμπρός ηχεία είναι αρκετά μεγαλητερο
Δεν είναι μόνο το κόστος, για να βγάλει ένας αβ class από γέφυρα άνετα πχ 400-500 βαττ για το sub υπολόγισε πόσα πρέπει να φάει
 
Last edited:





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top