ενεργα monitor...

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Δημητρη, ειμαι σε διλλημα...

δε θελω να παω σε δαπεδου λυσεις για τους δικους μου λογους....οποτε υπαρχουν 2 τεινα:

1.κραταω τον parasound και τον συνδυαζω με παθητικα βασης 2δρομα + μεγαλο κεντρικο + σαμπ...η λυση που ειχα ετοιμη απο καιρο, ειναι τα Monitoraudio PL100 + PL 350c και τα υπολοιπα τα βρισκουμε...το θεμα ειναι οτι αν δεσουν τα "μικρα" με το "μεγαλο" κεντρικο και τι γινεται οταν μπει και κανα σαμπ...μηπως ακουγεται μονο το σαμπ τελικα και τσιταρουμε τα main για να εχουμε ισορροπια...

2.τριαδα ενεργα μπροστα, με τα adam να ειναι ξεκαθαρα ο νικητης, ειδικα αν παμε και σε 3δρομη λυση σε L-R αλα sx3-v (κουρμουτσα βεβαια)...ομοιογενεια-εντασεις κλπ κλπ θα ειναι οκ...επισης καθε μοναδα με δικο της ενισχυτη...ουτε ματσαρισματα, ουτε καλωδια κλπ κλπ...ευκολια χρησης, ντακσι...το συζηταμε...δεν ειναι και οτι καλυτερο να ανοιγεις ενα ενα τα ηχεια...δε ξερω βεβαια αν εχουμε θεμα με sweet spot και αποστασεις ακροασης κοντα στα 3,5 μετρα...

απ την αλλη, τα adam τα παντρευομαι...αν θελω και με τρωει καποια στιγμη παλι ο κ...λος μου, μονο σκοτωμενα και αν, πωλουνται...για τα focal θα το πω ξεκαθαρα...ο μονος λογος που βαραινει η αγορα τους σε συγκριση με τα adam, ειναι το θεμα της εμφανισης και η ευκολια που αργοτερα μπορουν να δωθουν....δε λεω οτι δεν ειναι καλα...και συμφεροτερα σαν αγορα...αλλα πως να το κανουμε?...το s3x-h και sx3-v, ειναι καλυτερο παντου...το s2x το μονο προβλημα που αντιμετωπιζει, απ οτι διαβαζω στα reviews, ειναι οτι "ακουγεται" το port σε υψηλες εντασεις κατω των 60hz...αν συνδυαστουν με σαμπ, ισως να μην υπαρχει θεμα...αλλα με ενα port και να παιζει standalone, εχει θεμα

η κουρτινα 1 βγαινει κοντα στα 5K με parasound ετοιμο και η κουρτινα 2 με adam, εκει κοντα και παραπανω, αναλογα με το αν παμε σε τριδρομο L-R...τα focal ειναι συμφεροτερα ολων...

αυτα τα ολιγα
 
Last edited:

Μηνύματα
639
Reaction score
535
Εφόσον κοιτάς προς ενεργά, να προσθέσω στη λίστα σου και τη λύση a-la-zizik, δλδ τριάδα focal twin.
Μπορείς επίσης να παίξεις solo6 L-R και twin κέντρο.
Είμαι σίγουρος ότι το Adam θα παίξει καλύτερα (ειδικά το s3x), αλλά επιμένω σαν πιο vfm για homecinema τα focal.

Είναι καλό ηχείο το focal, δεν είναι απλά όμορφο και κόκκινο :)
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
η λυση τριων twin μπροστα ειναι μια επιλογη, αλλα και παλι για λογους δικων μου προτιμησεων, θελω κλασσικη διαταξη, με κεντρικο οριζοντιο και l-r καθετα...

αυτο που λες ειχα σαν ιδεα για τριαδα με focal...σολο6 l-r και twin μεση...

καλα ειναι τα focal, δε λεω...χαθηκε ομως να βγαλει ενα τριδρομο με καθετη διαταξη μοναδω ala s3x-v?...αν θελεις να ακουσεις και μουσικη εχεις θεματα με οριζοντιες και καθετες τοποθετησεις και κλαινμαιν

μια αλλη λυση που σκεφτομουν ειναι το s3x-v για κεντρικο και l-r τα ενεργα compact mk3...σε μαυρο, για να ταιριαξει καπως με το κεντρικο...θελω να μαθω ομως αν η τιμη αφορα τεμαχιο ή ζευγος (μαλλον ζευγος, αλλιως πρεπει να χει χρυσο μεσα :D)

παντως βλεπω τελικα οτι ο parasound θα φυγει...κερδιζει εδαφος η ενεργη λυση, υστερα και απ τη συμβιωση με τα adam
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.969
Reaction score
41.297
από την εμπειρία μου σε άκουσμα στου zizik με twin και solo δεν νομίζω ότι θα σου λείψουν οι στάθμες στα 25m2...πιο πιθανό να υπολειτουργούν τα ηχεία.
Ο thomman έχει κάποια κομμάτια B-stock και στο μαύρο χρώμα της limited editio...σκέτο λουκούμι...πως με 'τρωγε...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
τα ειδα τα συγκεκριμενα που λες...

αν παω για focal, θα ειναι twin με solo 6be, οπως λες...δε θελω να μπλεξω με καθετες και οριζοντιες τοποθετησεις ηχειων....

ωστοσο τα 3δρομα adam s3x-v ειναι κουρμουτσες πραγματικα...αλλα καπχιοι τις βαζουν τελικα και σε σαλονι :D:D

τα φανταζομαι με το κεντρικο και ξερογλυφομαι...αλλα μετα ειπαμε...παντρεια



edit : αραγε θα μπορουσε να κατασκευαστει μια custom σητα για δαυτα, για οταν ειναι σβηστα?..."στρογγυλευει" καπως το πραμα εμφανισιακα αν γινεται
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.969
Reaction score
41.297
υπόψιν ότι το twin είναι δυόμισι δρόμων, όπερ δεν είναι συμμετρικό, σε πλάγια θέση άλλα παίζει το αριστερό γούφερ και άλλα το δεξί...έχει όμως διακοπτάκι που διαλέγεις ποιο από τα δύο θες να παίζει τι.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
αρα ειναι περιπου οπως το a77x, που το ενα γουφερ εκτελει χρεη μιντ...

χμμμ....
 




Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
ειναι λιγο ασχημα και δε μου το χα, αλλα τελικα who cares...

ελπιζω να μη στραβωσει κατι στην ολη προσπαθεια...και παλι...ειδωμεν...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
καλοριζικα.....;)

να παρεις και το κεντρικο...

μην σκεφτεσαι τι θα κανεις μετα απο μια 5ετια που θαχεις βαρεθει την παντρεια..;)

δεν ξερεις τι μας ξημερωνει...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
καλοριζικα.....;)
να παρεις και το κεντρικο...
μην σκεφτεσαι τι θα κανεις μετα απο μια 5ετια που θαχεις βαρεθει την παντρεια..;)
δεν ξερεις τι μας ξημερωνει...
ευχαριστω Κωστα...αλλα κατσε να τελειωσει η δουλεια αισιως :)

ναι...σε πρωτη φαση L-R και επεται το κεντρικο...εχω ρωτησει στην adam τι γινεται με τη δυνατοτητα που σε δινει να βαλεις ενισχυτες και ρυθμιστικα σε εξωτερικο κουτι...και να μπει (κουτι) πχ στη βαση του ηχειου...οχι οτι εχω θεμα, αλλα να δω τι παιζει...για τα l-r εννοω...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
επειδη τα συγκεκριμενα ηχεια ειναι καμποσο καιρο στην αγορα, υπαρχει τροπος να μαθουμε τι γινεται και αν προκειται να αντικατασταθουν στο εγγυς μελλον?

λετε ο κ. Χατζησταμου να γνωριζει κατι?
γιατι στην adam στο help desk που απαντανε, και δεν ξερουν, αλλα και για ευννοητους λογους, δε θα πουν τιποτις...

μη παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι...
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Υπάρχουν 2 ειδών εταιρείες κατασκευής ηχητικών συσκευών, αυτές που κάθε χρόνο αλλάζουν μοντέλα και αυτές που το κάνουν όταν έχουν να παρουσιάσουν πραγματικά κάτι νέο/διαφορετικό, το θέμα είναι να μην πέφτουμε στην παγίδα των fast food εταιρειών και αλλάζουμε συνέχεια συσκευές χωρίς ουσιαστικό λόγο, βέβαια υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να μας οδηγούν εκεί και μάλιστα με επιχειρήματα, ο ήχος δεν είναι κάτι απτό και ο καθένας μπορεί να τον προσεγγίσει με διαφορετικό τρόπο, αυτό πρέπει να προσέχουμε, όσο πιο τεκμηριωμένα είναι τα επιχειρήματα τόσο πιο ύποπτος είναι ο σκοπός της χρησιμοποίησης τους σαν πρόταση αγοράς.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
νομιζω οτι η εν λογω εταιρια ανηκει στη 2η περιπτωση που λες....αλλα νομιζω οτι βρισκονται στην αγορα απ το 2009...και να αλλαξει η σειρα, σιγουρα δε θα υπαρχουν τρομαχτικες διαφορες, ειδικα στις μοναδες που φοραει το ηχειο (τουιτερ)

αλλα αν υπαρχει σκεψη για μικρες επιμερους αλλαγες σε καποια σημεια, πχ cross- ενισχυτες, νομιζω οτι θα ηταν σκοπιμο να ρωτησουμε αν προκειται να γινει...για τετοια αντικατασταση μιλαμε...γιατι και γω δε πιστευω οτι θα αλλαξουν εντελως το μοντελο...αν το αλλαξουν δλδ

και μετα ας κανουν αλλα 10 χρονια να βγαλουν το επομενο :D:D
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Αν είχες ακούσει τα πρώτα που έβγαλε θα ήξερες τι παίζει με αυτή την εταιρεία, σε βρίσκω πάντως λίγο μαζόχα :p, μόνο και μόνο με την ιδέα της αμφιβολίας εγώ θα έψαχνα αλλού, δεν θέλω να με παίζουν.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.431
Reaction score
74.822
Αν είχες ακούσει τα πρώτα που έβγαλε θα ήξερες τι παίζει με αυτή την εταιρεία, σε βρίσκω πάντως λίγο μαζόχα :p, μόνο και μόνο με την ιδέα της αμφιβολίας εγώ θα έψαχνα αλλού, δεν θέλω να με παίζουν.
Για να καταλάβω, μια εταιρεία που δεν αλλάζει συχνά μοντέλα σε παίζει;
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Σέβεται τους καταναλωτές, εξαιρούνται βέβαια προιόντα εικόνας, κινητής τηλεφωνίας και υπολογιστές, εδώ μιλάμε για ήχο αν δεν κάνω λάθος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.863
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top