ενισχυτης 1000-1500 ε

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Φιλοι μου για σας θα ηθελα την γνωμη σας για επιλογη ενισχυτικου της ταξεως 1000-01500 ευρω,
και κυριως μεταξυ αυτων και την γνωμη σας για τον advance map305daII:114::114:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: ενισχυτης 1000-1500 ε

Καλώς όρισες στο avsite...

Για να σε βοηθήσουμε περισσότερο δώσε κάποια περισσότερα στοιχεία για το υπόλοιπο σύστημα.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
ΤΟ υπολοιπο συστημα θα αναβαθμιστη εκ βαθρων ομως ξεκιναω απο τον ενισχυτη γιατι αυτος ειναι ο πιο ταλαιπωρημενος και θα με αφησει συντομα , παντως το υπολοιπο συστημα ειναι ενισχυτης kenwood ka-70 best buy 1982 ,ηχεια advent the smaller ,cd player marantz cd52 mkII ,ΠΙΚΑΠ thorens td166 mkII, εκεινο που με ενδιαφερει επισης ειναι το να παιξει ο ενισχυτης για ε3να διαστημα 5-6 μηνων με τα advent τα οποια ειναι 4ωμ χωρις προβλημα οσον αφορα την κατασκευαστικη του ασφαλεια.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
3
Advent Smaller.Aν θυμάμαι καλά ακουστικής ανάρτησης,αναισθητούλια,σφικτό και "λαμπρό"χαμηλό,υψηλές που δεν κούραζαν καθόλου.
Δεν θα έχει πρόβλημα να συνεργαστεί με οπουοδήποτε σημερινό ενισχυτή,αλλά για να υπάρξουν προτάσεις θα πρέπει να έχεις αποφασίσει(περίπου)ποιά θα είναι τα επόμενα ηχεία σου.Αλλο πράγμα οι κόρνες,άλλο τα bass reflex,άλλο τα πάνελ κ.ο.κ.
Off topic,αλλά περνάμε αραιά και που με βαζελίνη την ανάρτηση των Advent?
Νομίζω,το μόνο πρόβλημα που παρουσίαζαν.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: ενισχυτης 1000-1500 ε

Πίστεώ ότι θα πρέπει να αναθεωρήσεις το πλάνο της εξέλιξης του συστήματός σου. Ποιο λογικό θα ήταν να ξεκινήσεις από τα ηχεία, μετά να περάσεις στην πηγή και στο τέλος να σκεφτείς τον ενισχυτή. Τα ηχεία ως ο ποιο αδύναμος κρίκος στην ηχητική αλυσίδα, είναι αυτά που εισάγουν τους περισσότερους περιορισμούς, άρα και λογικά αυτά είναι η αφετηρία σου.

Φυσικά με δεδομένο τον χώρο σου θα ήταν καλό να σκεφτείς και την λύση των ενεργών ηχείων.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Ναι βρε παιδια αλα ελα που ομως ο ενισχυτης με αφηνει οποτε και λογω budget δεν μπορω ταυτοχρονως να αγορασω και ηχεια ,παω κατ'ευθειαν πρωτα σε ενισχυτη και μετα σε ηχεια.παντως ο χωρος μου ειναι σχετικα περιορισμενος 15-17 τμ ,και η θεση ακροασης στα 2-2.5 μετρα το πολυ .τα μελλοντικα μου ηχεια θα πρεπει να ειναι καποια καλα ηχεια βασης η το πολυ καποια δαπεδου ικανα να προσαρμοσθουν στον καπως περιορισμενο χωρο μου. Ομως λαμβανομενου υπ'οψιν οτι μου αρεσει το μπασο και οι βελουδινες μεσαιες και τα ηρεμα πριμα ,οχι τα βρωμικα και ξυστα .
εχω μια προτιμιση στον advance 305daii και για την ισχυ του και για το dac . τωρα βεβαια δεν ξερω εαν θα καταληξω εκει θα πρεπει να τον ακουσω περισσοτερο ,αλλα θελω να εχω και δικη σας γνωμη εαν τον εχετε ακουσει ,
ευχαριστω.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
3
Απάντηση: ενισχυτης 1000-1500 ε

Στα 1500e υπάρχουν αρκετά μοντέλα ενεργών ηχείων βάσης.Αν εξαιρέσεις το βάρος τους είναι μιά καλή και συμφέρουσα λύση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πρόταση μου...προενισχυτής Dared MC-7 και τελικός Koda 266A. Είναι περίπου στα χρήματα που διαθέτεις (λίγο λιγότερα). Ο τελικός με μια μικρή βελτίωση τσακίζει. Μακράν ότι καλύτερο για τα χρήματα σου καρατσεκαρισμένο. Θύμισε μου να σου πω και που θέλω να με κεράσεις?:128::128::128:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: ενισχυτης 1000-1500 ε

Στα 1500e υπάρχουν αρκετά μοντέλα ενεργών ηχείων βάσης.Αν εξαιρέσεις το βάρος τους είναι μιά καλή και συμφέρουσα λύση.
με 2000€ περίπου έχεις τα Dynaudio BM 12A.

http://www.thomann.de/gr/dynaudio_bm_12_a.htm

με 1500€ - 1700€ περίπου έχεις τα:

Dynaudio BM 6A

http://www.thomann.de/gr/dynaudio_bm6a_mkii.htm

Focal Solo 6BE

http://www.thomann.de/gr/focal_solo_6_be.htm

ADAM P22 A

http://www.thomann.de/gr/adam_p22a_schwarz.htm
 

Μηνύματα
164
Reaction score
3
Kαι δύο δικές μου προτιμήσεις
Tannoy precision 8-D με οκταιντσο ομοκεντρικό 1340e απο το site nakas.gr και Yorkville YSM1IP -1000e πληροφορίες στο site yorkville.com
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Kαι δύο δικές μου προτιμήσεις
Tannoy precision 8-D με οκταιντσο ομοκεντρικό 1340e απο το site nakas.gr και Yorkville YSM1IP -1000e πληροφορίες στο site yorkville.com
Ωραια ολα αυτα που μου λετε ,ομως για πητε μου και την γνωμη σας για τον advance map305daII ,για την ποιοτητα ηχου ,κατασκευη,για το phono stage που δεν ακουω και πολυ καλα λογια(πιθανον να χρειαζεται εξωτερικο phono) και γενικα την γνωμη σας εαν τον εχετε ακουσει?
 

Μηνύματα
242
Reaction score
1
Θα έλεγα προ κ τελικό της advanced acoustics αντίστοιχα τον 505 και τον 406.
 




Μηνύματα
242
Reaction score
1
Κοίταξε λιανική αντιπροσωπείας νομίζω είναι στα 800 ο καθένας, αλλά μπορεί να τα βρεις κ φθηνότερα έχω την εντύπωση. Νομίζω είναι φοβερά value for money, αρκετοί βέβαια στο hi-end τα ψιλοσνομπάρουν γιατί κατασκευάζονται στην Κίνα, αλλά από γαλλική εταιρεία. Κριτικές όπου διαβάσεις νομίζω ότι για τα χρήματα τους τα βγάζουν από τα κορυφαία σε επιδόσεις. Ειδικά ο pro έχει φοβερό DAC για τα χρήματα, κ αξίζει να κουμπώσεις με coaxial cd για να αναλάβει τη μετατροπή ο προ εάν έχεις κάποιο μέτριο cd κάτω του 2χίλιαρου.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Κοίταξε λιανική αντιπροσωπείας νομίζω είναι στα 800 ο καθένας, αλλά μπορεί να τα βρεις κ φθηνότερα έχω την εντύπωση. Νομίζω είναι φοβερά value for money, αρκετοί βέβαια στο hi-end τα ψιλοσνομπάρουν γιατί κατασκευάζονται στην Κίνα, αλλά από γαλλική εταιρεία. Κριτικές όπου διαβάσεις νομίζω ότι για τα χρήματα τους τα βγάζουν από τα κορυφαία σε επιδόσεις. Ειδικά ο pro έχει φοβερό DAC για τα χρήματα, κ αξίζει να κουμπώσεις με coaxial cd για να αναλάβει τη μετατροπή ο προ εάν έχεις κάποιο μέτριο cd κάτω του 2χίλιαρου.
οκ εληφθη οβερ. θα μεριμνησω και θα ψαξω.
thanks.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θα σου πω απλά ότι το set προενισχυτή και τελικού που σου προτείνω το συγκρίνω άνετα με οτιδήποτε μέχρι τα 3000 ευρώ.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Έχω ακούσει ότι ο advance δεν έχει καλό phono stage. Ισχύει?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.322
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top