ενισχυτης 1000-1500 ε

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Έχω ακούσει ότι ο advance δεν έχει καλό phono stage. Ισχύει?
Για να μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις, όταν ένας ολοκληρωμένος κοστίζει όσο ένα μέτριο προς καλό phono stage τι περιμένεις?
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Οπότε μήπως είναι καλύτερα να πάρει ο άνθρωπος έναν ολοκληρωμένο και ξεχωριστό phono stage? Για ποιό λόγο να δώσει χρήματα σε προ και τελικό + τα καλώδια και στο τέλος να μην έχει phono stage της προκοπής. Γιατί απ' ότι κατάλαβα ακούει LP.
 

Μηνύματα
242
Reaction score
1
Δεν κατάλαβα μιλάμε για το phono stage του ολοκληρωμένου map305daII ή αυτό του κορυφαίου pro της advance του mpp505?
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Είναι διαφορετικό? Δεν γνωρίζω. Αυτό του pro είναι καλό?
 

Μηνύματα
242
Reaction score
1
Προφανώς έχει διαφορά. Εάν ήταν όλα τα ίδια θα παίρναμε ένα ολοκληρωμένο κ θα τελειώναμε, δεν θα παιδευόμαστε ούτε με ματσαρίσματα προ κ τελικών ούτε με καλώδια
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Συγνώμη αλλά τίποτα δεν είναι προφανές. Έφτιαξαν έναν ολοκληρωμένο και στην συνέχεια για να καλύψουν και αυτούς που αγοράζουν ξεχωριστούς προ και τελικούς έφτιαξαν έναν τελικό ή 2 δεν ξέρω πόσους, αλλάζοντας το τροφοδοτικό ενδεχομένος για περισσότερη δύναμη και έναν ή 2 προ. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι έχουν διαφορετικά phono stage εξ' ορισμού.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Συγνώμη αλλά τίποτα δεν είναι προφανές. Έφτιαξαν έναν ολοκληρωμένο και στην συνέχεια για να καλύψουν και αυτούς που αγοράζουν ξεχωριστούς προ και τελικούς έφτιαξαν έναν τελικό ή 2 δεν ξέρω πόσους, αλλάζοντας το τροφοδοτικό ενδεχομένος για περισσότερη δύναμη και έναν ή 2 προ. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι έχουν διαφορετικά phono stage εξ' ορισμού.
Συμφωνω ,δεν ξερουμε εαν το phono του σετ προ-τελικου για το οποιο μιλαμε ειναι διαφορετικο απο του ολοκληρωμενου 305, γιατι βεβαια εαν προκειται και εδω να προσθεσουμε και ενα εξωτερικο phono σε προ-τελ ,ε παει μακρυα η βαλιτσα.Θα μου πητε βεβαια οτι εαν ακους lp ε τοτε σιγουρα καποια στιγμη θα θελεις ενα καλο phono .το θεμα ειναι εαν και κατα ποσον το οποιοδηποτε εξωτερικο phono θα συνδιαστει καλα και με αυτους ,γιατι τοσον βεβαια και ο map 305daii και το σετ προ-τελ εχουν δικα τους phono,
Tωρα εαν καποιος απο εσας εχει προσωπικη εμπειρια απο τετοια ακουσματα με τους advance καλο θα ηταν να μας διαφωτισει και εμας που ψαχνομαστε .
 

Μηνύματα
242
Reaction score
1
Ε τότε μην είμαστε κ θύματα κ αγοράζουμε προ, τελικούς, καλώδια κλπ κλπ να πάμε να πάρουμε έναν ολοκληρωμένο να τελειώνουμε. Sorry παιδιά αλλά ναι κάποια πράγματα είναι προφανή, τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο που συζητάμε.

Τώρα σχετικά με το phono stage του σετ προ και τελικού της advance, (505 κ 406) έχοντας τους κ ακούγοντας αρκετά βινυλιάκη από ένα ταπεινό MKII σου λέω ότι μου κάθεται μια χαρά στα αυτιά. Τώρα για το αν θα είναι αντάξιο πλατό από χιλιάρικο κ πάνω δεν μπορώ να βοηθήσω. Πάντως σε σχέση με ένα pro της rotel που είχα πάνω πριν με τον ίδιο τελικό ακούγονται η μέρα με τη νύχτα (με εμφανή διαφορά υπέρ του advance)

Διάβασε εάν θες κ τις κριτικές στο audiopoint για τα μηχανάκια, καθώς και για το παλιότερο set της advance που ίσως μπορείς να χτυπήσεις σε καλύτερη τιμή (κάτω από χιλιάρικο). Επίσης δες κ τον πολύ φθηνότερο από τον 505,προ πάλι της advance τον 206
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Ε τότε μην είμαστε κ θύματα κ αγοράζουμε προ, τελικούς, καλώδια κλπ κλπ να πάμε να πάρουμε έναν ολοκληρωμένο να τελειώνουμε. Sorry παιδιά αλλά ναι κάποια πράγματα είναι προφανή, τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο που συζητάμε.

Τώρα σχετικά με το phono stage του σετ προ και τελικού της advance, (505 κ 406) έχοντας τους κ ακούγοντας αρκετά βινυλιάκη από ένα ταπεινό MKII σου λέω ότι μου κάθεται μια χαρά στα αυτιά. Τώρα για το αν θα είναι αντάξιο πλατό από χιλιάρικο κ πάνω δεν μπορώ να βοηθήσω. Πάντως σε σχέση με ένα pro της rotel που είχα πάνω πριν με τον ίδιο τελικό ακούγονται η μέρα με τη νύχτα (με εμφανή διαφορά υπέρ του advance)

Διάβασε εάν θες κ τις κριτικές στο audiopoint για τα μηχανάκια, καθώς και για το παλιότερο set της advance που ίσως μπορείς να χτυπήσεις σε καλύτερη τιμή (κάτω από χιλιάρικο). Επίσης δες κ τον πολύ φθηνότερο από τον 505,προ πάλι της advance τον 206
Ωραια και σε ευχαριστω για την απαντηση ,δεν μου ειπες ομως εαν χρησιμοποιουσες εξωτερ.phono σε ποια εισοδο ?τοσο στον 305 οσο και στους προ-τελ.?
 

Μηνύματα
242
Reaction score
1
Δεν έχω άποψη για τον 305, όσο για τον 505 χρησιμοποιώ το phono στάδιο του προ.

Επίσης συστήνω ισχυρά εάν ακούς CD να το συνδέσεις με coaxial για να αναλάβει το DAC του προ (εγώ με ένα CD63SE άκουσα μεγάλη διαφορά (coaxial της Theta)
 

Μηνύματα
247
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ενισχυτης 1000-1500 ε

Πρόταση μου...προενισχυτής Dared MC-7 και τελικός Koda 266A. Είναι περίπου στα χρήματα που διαθέτεις (λίγο λιγότερα). Ο τελικός με μια μικρή βελτίωση τσακίζει. Μακράν ότι καλύτερο για τα χρήματα σου καρατσεκαρισμένο. Θύμισε μου να σου πω και που θέλω να με κεράσεις?:128::128::128:
και όταν λέμε "μικρή βελτίωση" για τον τελικό τι εννοούμε;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Re: ενισχυτης 1000-1500 ε

και όταν λέμε "μικρή βελτίωση" για τον τελικό τι εννοούμε;
1) Ξηλώνεις τα καρφιά εισόδου και βάζεις RCA.
2)Αφαιρείς τη πλακετίτσα με το κύκλωμα εισόδου και τα ποτενσιόμετρα και δίνεις το σήμα απευθείας στην είσοδο του τελικού.
3) Αντικαθιστάς τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή στην εισόδου του τελικού με έναν ΜΚΡ 10μF.
4) Αν σου κάνει κέφι άλλαξε και τις μπόρνες εξόδου μαζί με το καλώδιο από την πλακέτα του ενισχυτή.
5) Κάνεις κολλήσεις σε όλα τα σημεία του ενισχυτή που υπάρχουν φισάκια.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Δεν έχω άποψη για τον 305, όσο για τον 505 χρησιμοποιώ το phono στάδιο του προ.

Επίσης συστήνω ισχυρά εάν ακούς CD να το συνδέσεις με coaxial για να αναλάβει το DAC του προ (εγώ με ένα CD63SE άκουσα μεγάλη διαφορά (coaxial της Theta)[/
ΟΠ ΝΑΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.
πως ? σας φαινεται το ζευγαρι ADVANCE ΜΡΡ 505 προ-και ΜΑΑ-406
τελικος ,τους εχει τεσταρει και ο ηχος πριν απο κανα δυο μηνες?
στα 1600 ευρω στην αγορα?
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Δεν έχω άποψη για τον 305, όσο για τον 505 χρησιμοποιώ το phono στάδιο του προ.

Επίσης συστήνω ισχυρά εάν ακούς CD να το συνδέσεις με coaxial για να αναλάβει το DAC του προ (εγώ με ένα CD63SE άκουσα μεγάλη διαφορά (coaxial της Theta)[/
ΟΠ ΝΑΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.
πως ? σας φαινεται το ζευγαρι ADVANCE ΜΡΡ 505 προ-και ΜΑΑ-406
τελικος ,τους εχει τεσταρει και ο ηχος πριν απο κανα δυο μηνες?
στα 1600 ευρω στην αγορα?
ακουει κανεις ? βεβαια αυγουστος ειναι που να βρεθει κανεις αθηνα λογικο ειναι.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.431
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top