επιλογή budget ακουστικών

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Gi
Γιατί Heresy?
Επειδή μετράει καλύτερα από το ήδη τέλειο 3+;
Δεν βλέπω κάποιο άλλο λόγο από την στιγμή που όλο το διαδίκτυο αναφέρει ότι το 3+ ακούγεται καλύτερα.
Γιατί βγαίνει σε μαύρο :)
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Α τότε πάω πάσο!
Αν και δεν το λες μαύρο , μάλλον ανθρακί με κόκκινο είναι....
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Μια και είσαι δικός μου, θα σου δώσω τη "σοφία" μου :p. Ζω καθημερινά με τα akg k240mk2 διότι είναι μέρος του συστήματος που χρησιμοποιώ για βραδινές ή πρωινές χαλαρές ακροάσεις. Ο λόγος είναι πως ο ήχος τους είναι θολός, χωρίς άκρα και ανάλυση κάτι όμως που τον κάνει ξεκούραστο και χαλαρωτικό, που σε συνδυασμό με την ανοικτή σκηνή και το εφέ χώρου που δημιουργούν είναι για μένα τα κατάλληλα για τη χρήση που προορίζονται. Έχουν το πιο άνετο σύστημα στήριξης στο κεφάλι, πάντα για τα γούστα μου, και με το upgrade που τους έχω κάνει (αλλαγή σε μαξιλαράκια και καλώδιο) ξεχνάς πως τα φοράς.

View attachment 157701

Θέλουν όμως απαραίτητα ενισχυτή και μάλιστα βαρβάτο. Κάνουν λάθος όσοι πιστεύουν πως είναι "εύκολα" ακουστικά, τα 55Ω που δίνει σαν εμπέδηση η εταιρία είναι μεγάλο ψέμα καθώς στις χαμηλές φτάνει πάνω από 200Ω. Χωρίς ρεύμα δεν έχεις ούτε δυναμικά ούτε μπάσο (που έτσι κι αλλιώς είναι υποτονικό). Τα μικρά nano της ifi για παράδειγμα δε φτάνουν για τα Κ240ΜΚ2, είχα και ξέρω.

Στη δική σου περίπτωση τώρα. Τι θα έκανα εγώ? Έναν schiit heresy κι ένα dac hat στο raspberry που ήδη έχεις θεωρώ πως είναι η vfm λύση (κάπου 200€ σύνολο). Από εκεί και πέρα αν αργότερα θες να αναβαθμίσεις προσθέτεις το dac της schiit (όποιο κυκλοφορεί τη στιγμή εκείνη) και αγοράζεις και καλύτερα ακουστικά, ο heresy θα κρατήσει για πάντα, δε θα χρειαστείς αναβάθμιση εκεί.

Τα beyer και τα fostex που ανέφερες είναι σαφώς ανώτερα ακουστικά από τα akg. Τα fostex βέβαια χρειάζονται οπωσδήποτε άλλα μαξιλαράκια καθώς τα μαμά είναι χειρότερα και από αυτά των akg. Δώσε όμως μία ευκαιρία στα k240 mk2 με τη χρήση κάποιου ενισχυτή και ίσως τελικά να σε ικανοποιούν.
Είμαστε πολλοί τελικά...
Χωρίς να έχω εμπειρία από άλλα ακουστικά, για τα AKG θα συμφωνήσω όσον αφορά την άνεσή τους σε πολύωρες ακροάσεις, από εργονομικής και ηχητικής άποψης. Για το λόγο αυτό και δε με ενοχλεί το υποτονικό μπάσο. Μου άρεσε επίσης ότι δεν τσιγκουνεύτηκαν τα συνοδά εξαρτήματα στη συσκευασία.
Στο raspberry έχω ήδη dac hat με έξοδο rca. Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να το αλλάξω με ένα με ψηφιακή έξοδο ώστε να μπορώ να τα ρίξω μαζί με το cd σε ένα dac.
Απλά αν πάρω σκέτο ενισχυτή ακουστικών, αν θέλω να έχω cd και rpi πάνω του (για την ώρα τουλάχιστον) θα πρέπει να παρεμβάλλω και έναν επιλογέα rca, δε βλέπω άλλη λύση.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εγώ δε βλέπω για ποιο λόγο έχεις το cd player. Ρίπαρέ τα ή κατέβασέ τα ή ακόμα καλύτερα παίξτα μέσω spotify. Το raspberry είναι άρτιο player. Ένα spdif hat θα είναι καλύτερο σε συνδυασμό με ένα dac. Ποιο dac hat έχεις τώρα?
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Εγώ δε βλέπω για ποιο λόγο έχεις το cd player. Ρίπαρέ τα ή κατέβασέ τα ή ακόμα καλύτερα παίξτα μέσω spotify. Το raspberry είναι άρτιο player. Ένα spdif hat θα είναι καλύτερο σε συνδυασμό με ένα dac. Ποιο dac hat έχεις τώρα?
Ας μη μπούμε σε τέτοια κουβέντα :) ...Εδώ δεν υπάρχει χρόνος να τα ακούω, πόσο μάλλον να κάτσω να τα ριπάρω...Βαριέμαι αφάνταστα...Spotify premium λογαριασμό δεν έχω.
Έχω το mamboberry ls Dac+ .
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ας μη μπούμε σε τέτοια κουβέντα :) ...Εδώ δεν υπάρχει χρόνος να τα ακούω, πόσο μάλλον να κάτσω να τα ριπάρω...Βαριέμαι αφάνταστα...Spotify premium λογαριασμό δεν έχω.
Έχω το mamboberry ls Dac+ .
Αυτό είναι ένα λάθος που κάνουν πολλοί. Το ριπάρισμα (ή το κατέβασμα) γίνεται μία φορά και όσο χρόνο κι αν σου πάρει θα σου επιστραφεί άμεσα στο μέλλον από το χρόνο που θα γλιτώσεις στα βάλε-βγάλε cd.

Το hat σου είναι καλό, για να δεις διαφορά θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε τιμή, δεν έχεις άμεσο λόγο. Άρα θα έλεγα πως δε χρειάζεσαι και combo dac/amp, εκτός του γεγονότος πως θα είχες μία έξτρα είσοδο για το cd player που δε θες να αποχωριστείς (πέτα το λέμε :p ). Με τον ενισχυτή (όποιος κι αν είναι) θα δεις διαφορά, θα φτάσεις τα ακουστικά στο όριό τους. Το dac είναι δευτερεύον.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Αυτό είναι ένα λάθος που κάνουν πολλοί. Το ριπάρισμα (ή το κατέβασμα) γίνεται μία φορά και όσο χρόνο κι αν σου πάρει θα σου επιστραφεί άμεσα στο μέλλον από το χρόνο που θα γλιτώσεις στα βάλε-βγάλε cd.

Το hat σου είναι καλό, για να δεις διαφορά θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε τιμή, δεν έχεις άμεσο λόγο. Άρα θα έλεγα πως δε χρειάζεσαι και combo dac/amp, εκτός του γεγονότος πως θα είχες μία έξτρα είσοδο για το cd player που δε θες να αποχωριστείς (πέτα το λέμε :p ). Με τον ενισχυτή (όποιος κι αν είναι) θα δεις διαφορά, θα φτάσεις τα ακουστικά στο όριό τους. Το dac είναι δευτερεύον.
Ας πούμε ότι είμαι του καπνίσματος και όχι του ατμίσματος...;) Αγοράζω ακόμα cd και βινύλια (λίγα ομολογώ), είμαι από αυτούς τους ψυχανώμαλους, τι να κάνουμε...Δεν αποκλείω πάντως τίποτα για το μέλλον, προς το παρόν όμως δε μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία...
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Επανέρχομαι γιατί η λειτουργία preamp του Heresy δε με εξυπηρετεί. Θέλω να μπορώ να παρακάμπτω τον ενισχυτή ακουστικών όταν δεν χρησιμοποιείται και η πηγή να είναι μόνιμα συνδεδεμένη με τον ολοκληρωμένο χωρίς να βγάζω καλώδια. Ουσιαστικά η line out του ενισχυτή ακουστικών να είναι απλά by pass. Επομένως για καθαρόαιμο ενισχυτή ακουστικών να κοιτάξω σε project head box s2 που έχει ήδη προταθεί, musical fidelity LX2-HPA (αν και ανεβαίνει σε κόστος), υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;
Σε head amp/dac με αυτόνομη τροφοδοσία και έμφαση στο κομμάτι του ενισχυτή (το 90% των ψηφιακών μου αρχείων είναι mp3 320), εκτός από το Fiio K5 Pro που προτάθηκε, ποιό άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω (και σε παλιά μοντέλα/μεταχειρισμένο);
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Τελικά διάβασα ότι και οι έξοδοι του Fiio K5 Pro έχουν λειτουργία προενισχυτή. Κάποια άλλη πρόταση για desktop dac με σοβαρό ενισχυτή ακουστικών υπάρχει;
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Τελικά διάβασα ότι και οι έξοδοι του Fiio K5 Pro έχουν λειτουργία προενισχυτή. Κάποια άλλη πρόταση για desktop dac με σοβαρό ενισχυτή ακουστικών υπάρχει;
ifi zen dac, δυνατότητα λειτουργίας με σταθερή η μεταβλητή έξοδο (με διακόπτη στο πίσω μέρος), τροφοδοσία και από την usb, αλλά και δυνατότητα προσθήκης τροφοδοτικού 5v (με θεωρητική βελτίωση και της απόδοσης), αναπαραγωγή όλων των τύπων αρχείων (και mqa), αλλά μόνο usb dac, όχι άλλες ψηφιακές εισόδους. Πλεονέκτημα η τιμή και η υποστήριξη στη χώρα μας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top