ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Μηνύματα
18
Reaction score
0
χαιρετζιω ολους του φιλους εδω.
θα ηθελα να ρωτησω ,ειμαι επαγγελματιασ dj σε γαμους και λοιπες εκδηλωσεις και θελω να αγορασω και ενα δευτερο ενισχυτη ...ειδα λοιπον οτι εχει ο thomann και καποιους switching οι οποιοι εχουν μεγαη ισχυ,και το μισο βαρος απο τους κανονικους.
επειδη με ενδιαφερει η αξοιοπιστοια τι λενε απο θεμα βλαβων οι ψηφιακοι?εχει ακουσει η δοκιμασει να μου πει κανεις?απο δυναμη?βγαζουν αυτα που λενε?
η να παρω απο τους πατροπαραδοτουςμε τα 20-25 κιλα..και οποιος αντεξει?
η μαρκα που ειναι η t.amp..τι λεει σαν μαρκα αυτη?δεν την εχω ξανακουσει...εχει εναν με 600 ευρω που ειναι γυρω στα 550 βαττ αν θυμαμαι και τον χαχαρωνω
ακουω γνωμες...
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

καθαρη λυση για σενα φιλε μου ειναι ο XTi1000 της crown. ψηφιακος ενυσχιτης με αρκετα watt στο καναλι (2*500w στα 4ohm) ειναι κορυφαια επιλογη και ειναι παναλαφρος!!!. βεβαια δν μας εχεις παει και τι ηχεια χρησιμοποιείς..
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

καθαρη λυση για σενα φιλε μου ειναι ο XTi1000 της crown. ψηφιακος ενυσχιτης με αρκετα watt στο καναλι (2*500w στα 4ohm) ειναι κορυφαια επιλογη και ειναι παναλαφρος!!!. βεβαια δν μας εχεις παει και τι ηχεια χρησιμοποιείς..
κοιτα να δεις τωρα παιζω με κατι κοδα pa πλαστικα δηλαδη ,και εχω εναν gemini 2epi 450 στα 8 ωμ ενοητε οπως και ενισχυτης που θελω να παρω θα ειναι παραπλισιας ισχυς στα 8 ωμ παντα!δεν θελω να παζει ζορισμενα για αυτο και παντα αποφευγω τις παραληλες συνδεσεις ,παντα 8ωμ για να ειμαι σιγουρος!
τα ηχεια λενε οπτι δουλευουν απο 25 μεχρι 500 βατ και ειναι 15ιντσα 2 δρομων...και σκεφτομαι μαζι με τον ενισχυτη να χτυπησω ακομα ενα σετ 12αρια ετσι για μονιτορ...γιατι οι δουλειες ανεβαινουν.
gia des αυτον...http://www.thomann.de/gr/the_tamp_d1600.htm
moy fainetai oti exei kalytera xarakthristika kai kalyterh timh....
ρε συ οι crown τζουζουν πολυ...
να ρωτσηω και κατι ασχετο γιατι δεν το εχω ξανακανει..
οταν θελω να ενσωσω τρεις ενισχυτες τελικους ,πως θα τους ενωσω στον μικτη?υπαρχει ειδικο κυκλωμα που να περνει εισοδο 2 xlr και να βγαζει 6 ωστε να οδηγηθουν σωστα οι τελικοι χωρις απωλειες?
γιατι αποκλειω το γεγονος να ενονονται με ....ταφ!
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

εαν ειναι koda και οχι coda τοτε φιλε μου αστα να πανε.. ποτε δν τα πηγαινα αυτα τα ηχεια... πάντως για ενισχυτη δες τον v-3000 της inter-M. Τρομερός ενισχυτής αν και ειναι καμια 11καρια κιλα. σου δίνει 550 watt στο καναλι στα 8ohm ΑΛΛΑ ειναι μεν λιιιιγο πιο ακριβός απο τον t.amp που κοιτάζεις αλλά ειναι ενισχυτής ποιοτικός και ποτέ δεν θα σε εγκαταλείψει!!! Για μόνιτρα κοιτα τα mino12 της work. Τα έχω βαλει σε πολλα live και PA και οι μουσικοι αλλά και οι dj's έμειναν υπερευχαριστιμένοι! Αν θελεις παλι αυτοενισχυόμενα μονόδρομοσ είναι τα ΕΟΝ της jbl! Οσο για το "ειδικό κύκλωμα" που λες ονομάζεται rack controller ΄γι αυτό κοιταξε το driverack 260 της dbx. ελπίζω να σε βοήθησα!!!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

εαν ειναι koda και οχι coda τοτε φιλε μου αστα να πανε.. ποτε δν τα πηγαινα αυτα τα ηχεια... πάντως για ενισχυτη δες τον v-3000 της inter-M. Τρομερός ενισχυτής αν και ειναι καμια 11καρια κιλα. σου δίνει 550 watt στο καναλι στα 8ohm ΑΛΛΑ ειναι μεν λιιιιγο πιο ακριβός απο τον t.amp που κοιτάζεις αλλά ειναι ενισχυτής ποιοτικός και ποτέ δεν θα σε εγκαταλείψει!!! Για μόνιτρα κοιτα τα mino12 της work. Τα έχω βαλει σε πολλα live και PA και οι μουσικοι αλλά και οι dj's έμειναν υπερευχαριστιμένοι! Αν θελεις παλι αυτοενισχυόμενα μονόδρομοσ είναι τα ΕΟΝ της jbl! Οσο για το "ειδικό κύκλωμα" που λες ονομάζεται rack controller ΄γι αυτό κοιταξε το driverack 260 της dbx. ελπίζω να σε βοήθησα!!!
καταρχην ευχαριστω για την απαντηση σου,κατα δευτερον τα ηχεια μου ειναι koda>....για τα λεφτα τους ειναι πολυ τιμια λυση..πιστψεμε...τα παιζω πολυ καιρο,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
καταρχην ο ενισχυτητς που λες υπαρχει στον θωμαν?δεν τον ειδα εκει...
σκεφτηκα οτι μεχρι 2 ενισχυτες μπορω να τους παιξω γεφυρωμενους για τεσσερα ηχεια αλλα αυτο που θελω να μου πεις αν ξερεις,θα χασω απο ποιοτητα αν παραληλησω τα ηχεια και τα παιξω στα 4 ωμ κατι βεβαια που δεν πολυθελω γιατι θα τεζαρω τους ενισχυτες με οτι συνεπαγεται αυτο..
εν ολιγης τους προτινεις τους ψηφιακους για σκληρη επαγγελματικη χρηση?ειναι τα διπλα λεφτα ακριβως ρε γμτ...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

ειμαι σε ενα πολυ μεγαλο δειλημα....να επιλεξω αυτον τον ενισχυτη που ειναι κλαση "Β"
http://www.thomann.de/gr/qsc_gx_5.htm

η εναν της koda που εχει ερθει τωρα και ειναι στα ιδια watt κλαση "H' και βγαει και εξοδο για να ενωσω και αλλον ενισχυτη αν θελω,και εχει και επιλογη ευαισθησιας εισοδου..
τελικα αυτο με τις κλασεις παιζει ρολο στην επιλογη ,μου για ενισχυτη η ειναι εμπορικα κολπα?
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

o qsc κατι αξιζει γτ τν ειχα δει σε ενα μπαρακι που πηγα να ρυθμισω και καλοεπαιζε με 8 das (μικροηχειακια). Αν τους παιξεις γεφυρομενους η ποιοτητα που θα χασεις ειναι ΑΜΕΛΗΤΕΑ αλλα υπαρχει κινδυνος για κλαφ στα ηχεια σου επειδη θα παρουν παραπανω watt. Οι ενυσχυτες δν παθαινουν τπτ... Απο κει και περα ειναι καλο τα ηχεια και ο ενισχυτης να ειναι ιδια μαρκα αρα κοιτα τον koda...

Τους ψηφιακους τους προτεινω πρωτον γιατι εχουμε ψηφιακη σταθεροποιηση του σηματος δηλαδη εξαλειφει βομβους παρασιτα και τις λοιπες παρεμβολες αρα στα ηχεια σου βγαινει πεντακαθαρο σημα. Δευτερον ειναι παναλαφροι και τριτον δεν χαλαει καθολου μα καθολου ευκολα. Δηλαδη πες οτ παιζει τερμα. Αποκλειεται στην εξοδο να του ξεφυγει παραπανω σημα και να καψει καποιο εσωτερικο του εξαρτημα.
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Φίλε alfa156,

Η γνώμη μου είναι μιας και κοιτάς απο το thomann, να πάρεις τούτο δω: http://www.thomann.de/gr/behringer_ep2500_europower_endstufe.htm



Τον ίδιο έχω αγοράσει κι εγώ απο το thomann πέρυσι τέτοιο καιρό, πιο φτηνά όμως στα 325ευρω. Μπορεί να μην είναι ψηφιακός όπως τον θές, αλλά η ποιότητά του είναι άριστη.
Αξίζει σαν αγορά μιας και μου έχει βγεί σκυλί. Στο σύστημά μου οδηγάει δυο απ' αυτά:
http://www.thomann.de/gr/jbl_jrx_115.htm

Και μπορώ να πώ ότι είναι αξιοπρεπέστατος.
Το παραπάνω σύστημα έχει βγάλει συναυλία σχολείου σε εξωτερικό χώρο χωρίς κανένα πρόβλημα!!

Πληροφοριακά, το thomann είναι άριστο μαγαζί. Με είχε εξυπηρετήσει ο φιλικότατος George Angelopoulos (έλληνας, με άψογη συννενόηση) Σε μιαμιση βδομάδα τα είχα στην πόρτα μου χωρίς καμία χρέωση μεταφορικών αφού η παραγγελία ήταν άνω των 300 ευρώ....

Στον προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα!!!!
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Ρε παιδια μιλαμε για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες. Με behringer και λοιπα συναφη τσιντζιλομιντζιλα μην ασχολειστε... Αμα θελετε δυναμη ποιοτητα και wattακια στιν εξοδο χωρις προβληματα και παραμορφωσεις αφηστε τα και προχωρηστε σε σωστες αγορες. Ξερω κοστιζουν κτ παραπανω τα μηχανηματα που προανεφερα στα προηγουμενα post μου αλλα ειναι σκυλια... Οσο για τον φιλαρακο μου τον djzissis--> γιατι ρε αγορι μου μπλεκεις τον αμερικανο (jbl) με γερμανο (behringer) ????/ δεν λεει...
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Μια χαρά είναι ο Behringer EP-2500, για τα Koda...

Μια χαρά είναι και για τα JBL EON 1500...

Ο ενισχυτής Koda, καλύτερα να αποφευχθεί...


Αυτά, από προσωπική χρήση...
 


Μηνύματα
901
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Ρε παιδια μιλαμε για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες. Με behringer και λοιπα συναφη τσιντζιλομιντζιλα μην ασχολειστε... Αμα θελετε δυναμη ποιοτητα και wattακια στιν εξοδο χωρις προβληματα και παραμορφωσεις αφηστε τα και προχωρηστε σε σωστες αγορες. Ξερω κοστιζουν κτ παραπανω τα μηχανηματα που προανεφερα στα προηγουμενα post μου αλλα ειναι σκυλια... Οσο για τον φιλαρακο μου τον djzissis--> γιατι ρε αγορι μου μπλεκεις τον αμερικανο (jbl) με γερμανο (behringer) ????/ δεν λεει...
Μα κι εγω το σύστημα αυτό δεν το έχω για να ακούω μουσική σπίτι.... :111: Ακριβώς κι εγω τα χρησιμοποιώ επαγγελματικά. Μπορεί θεωρητικά να μήν θες να ταιράξεις τις δυο μάρκες, αλλά απο προσωπική μου εμπειρία και μόνο ξέρω πως είναι ένας απο τους καλύτερους συνδυασμούς ποιότητας/τιμής.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος απο αυτά που εχω μιας και ένα χρόνο τώρα έχουν βγάλει 2φορές τα λεφτά τους. (Θα μπορούσαν κι άλλο, αλλά ασόψεται το σχολείο μου).

Και όσο για τον όρο "μπέρυ" = επαγκελματικά. Ρώτα γύρω στο φόρουμ και θα σου πούν. Δεν λέω για τον EP1500, δεν αξίζει... είναι μικρός. Ο EP-2500 όμως σηκώνει μέχρι και φορτηγό στα 2Ω.... :139: Εχω ακούσει και σε συναυλίες μερικά προιόντα μπέρυ. Απο κονσόλες μέχρι και ηχεία. Στα ηχεία δεν μπορώ να πω ότι αξίζουν σαν τα JBL, αλλά όλα τα υπόλοιπα λένε!!

Ο ενισχυτής μου, έχει παίξει και με κάτι no-name η κάπως dielesi.... κατι τέτοιο. 400W 8Ω έκαστο.... Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αυτά! :107:
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: Re: Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

...Ο EP-2500 όμως σηκώνει μέχρι και φορτηγό στα 2Ω.... :139:
Θα διαφωνήσω, λιγάκι...
Όσον αφορά μικρούς δορυφόρους (ας πούμε, με ένα γούφερ), τα πράγματα είναι αρκετά καλά. Υπάρχει απόθεμα ισχύος για ικανοποιητικές εντάσεις (υπάρχουν και καλύτεροι ενισχυτές, βέβαια).
Όσον αφορά μεγάλα ηχεία (π.χ. με διπλά γούφερ), αρχίζει να "ζορίζει" το πράγμα. Ο ενισχυτής φθάνει πιο εύκολα στα όριά του...
Σε οδήγηση υπογούφερ, τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά και οι εντάσεις, συχνά, δεν επαρκούν (λόγω έλλειψης αποθεμάτων)...

Όλα τα παραπάνω αφορούν live σε ανοικτούς χώρους.
Σε κλειστούς χώρους - και ειδικά σε dj sets - τα πράγματα διαφέρουν...

Εχω ακούσει και σε συναυλίες μερικά προιόντα μπέρυ. Απο κονσόλες μέχρι και ηχεία. Στα ηχεία δεν μπορώ να πω ότι αξίζουν σαν τα JBL, αλλά όλα τα υπόλοιπα λένε!
Έχοντας δουλέψει με μια...ντουζίνα κονσόλες behringer και δύο...ντουζίνες συσκευές behringer, αλλά και με δύο διαφορετικά ηχεία behringer, έχω να πω:
- όλα είναι "τίμια" για το κόστος τους, αλλά, όχι πάντα με (πραγματικά) καλό ήχο.
- δεν είναι όλα "απροβλημάτιστα" (από θέμα αξιοπιστίας), ειδικά οι κονσόλες
- τα ηχεία είναι "μαλακά" για live P.A. Είναι πιο κατάλληλα για DJs ή για "ήπιες" ηχοκαλύψεις (π.χ. δεξιώσεις, εγκαίνια...κλπ), ή, αν πρόκειται για live που δεν έχει μεγάλες εντάσεις.
- υπάρχει σημαντική ποιοτική διαφορά (ήχου) ανάμεσα π.χ. σε μία κονσόλα behringer και μία καλή/ακριβή κονσόλα ή σε έναν συμπιεστή behringer και έναν καλό/ακριβό συμπιεστή.
- αρκετές συσκευές της behringer έχουν πάρα πολύ υψηλό δείκτη κόστους προς απόδοση (π.χ. Ultra-Curve, Ultra-Drive, Ultra-Match, κανα-δυο μικροφωνάκια, κονσόλες φωτισμού κλπ.).
Όχι όλες, όμως...

Σε κάποιες περιπτώσεις, αξίζει τον κόπο να ξοδευτούν παραπάνω χρήματα για να παρθεί κάτι καλό - ακόμη κι αν κοστίζει τριπλά και τετραπλά (ή και παραπάνω) από τα behringer...

Αυτά...
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Θα διαφωνήσω, λιγάκι....
Το παραπάνω παράδειγμα το έχουν δεί τα ματάκια μου ζωντανά. Απόρησα κι εγώ να σου πω την αλήθεια....Ήταν σε μια συναυλία εξωτερικού χώρου (μια μεγάλη πλατεία ας πούμε) οδηγούσαν, (γεφυρωμένοι προφανώς,) ενα ηχείο με 2 18ιντζα γούφερ, έκαστος.



Σε κλειστούς χώρους - και ειδικά σε dj sets - τα πράγματα διαφέρουν...
Εκει πιστεύω ότι εστιάζεται ο ενδιαφερόμενος φίλας μας alfa147 και γι'αυτο ασχολούμαι και επιμένω τόσο! :145:

Eχοντας δουλέψει με μια...ντουζίνα κονσόλες behringer και δύο...ντουζίνες συσκευές behringer, αλλά και με δύο διαφορετικά ηχεία behringer, έχω να πω:
- όλα είναι "τίμια" για το κόστος τους, αλλά, όχι πάντα με (πραγματικά) καλό ήχο.
- δεν είναι όλα "απροβλημάτιστα" (από θέμα αξιοπιστίας), ειδικά οι κονσόλες
- τα ηχεία είναι "μαλακά" για live P.A. Είναι πιο κατάλληλα για DJs ή για "ήπιες" ηχοκαλύψεις (π.χ. δεξιώσεις, εγκαίνια...κλπ), ή, αν πρόκειται για live που δεν έχει μεγάλες εντάσεις.
- υπάρχει σημαντική ποιοτική διαφορά (ήχου) ανάμεσα π.χ. σε μία κονσόλα behringer και μία καλή/ακριβή κονσόλα ή σε έναν συμπιεστή behringer και έναν καλό/ακριβό συμπιεστή.


Σε κάποιες περιπτώσεις, αξίζει τον κόπο να ξοδευτούν παραπάνω χρήματα για να παρθεί κάτι καλό - ακόμη κι αν κοστίζει τριπλά και τετραπλά (ή και παραπάνω) από τα behringer...
Σίγουρα.... ότι πληρώνεις παίρνεις!!
προσωπικά στο μαγαζί μου δεν θα έβαζα Behringer.
Σίγουρα θα πήγαινα απο Crown και πανω....

Όμως για εφαρμογές όπως Dj, εκδηλώσεις, σε γαμους, εγκαινια, βαφτίσια, παρτυ, φορητές καταστάσεις, κ.λ.π., πιστεύω ότι είναι αυτό που χρειάζεται, διότι θέλεις κάτι το οποίο να είναι φτηνό και ικανοποιητικό, ώστε να βγάλει τα λεφτά του.
Όπα....
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Βρε παιδια εγω απλα ηθελα να βοηθησω. Ο ΕΡ-2500 "σηκωνει" φορτηγο στα 2Ω ΑΛΛΑ με χαλια ποιοτητα και τρελλο ζορισμα του ενισχυτη. Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα αυτο-δεν το εκανα καν σε εποχες car stereo-ποσο μαλλον να το κανω σε ενα live PA(να παιξω στα 2Ω) και να εχεις κανα κλαφ και να τρεχεις... Τελος παντων επειδη πιστευω πως ξεφυγαμε πολυ απ το θεμα εγω τις προτασεις μου τις εδωσα απο κει και περα...

GOD BLESS US...
 

Μηνύματα
689
Reaction score
69
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Alfa156 κάνουμε την ίδια δουλειά εγώ εδώ και
3 χρόνια παίζω σε γαμους βαφτίσια κλπ.
ΗΧΕΙΑ : 4τμχ Beringer B12 250w/8 Ohm. 18 kgr
4 τμχ ALTO ELVIS 15" 2-WAY 8 Ohm 28 kGR
Ενισχυτές έχω 4 τμχ ALTO A-500.2 DIGITAL
260W//8 Ohm- ***** 3,85 kgr
Για τους χώρους που παίζω είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 


Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Εγω παντως σε γαμο εχω στησει 2x JBL SRX 722 και 2x JBL SRX 718 σε ανοιχτο χωρο γυρω στα 250 τ.μ με ενα rack που περιειχε τα εξης:
1x dbx driverack 260
1x crown XTi 1000
1x crown XTi 2000
1x crown XTi 4000

τον 1000αρη για κορνες, τον 2000 για mid και τον 4000 μονο για τα sub.
Το συστημα ΕΡΑΨΕ!!! Οσοι καθοταν κοντα στα ηχεια σηκωθηκαν και φυγαν αλλα το γλεντι κρατησε μεχρι πρωιας!!

Αυτο ειναι συστημα...
 


Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: ερωτηση για επαγγελματικο ενισχυτη

Πανω απο 10χιλιαρο... Απ την εταιρια που δουλευα ηταν τα μηχανηματα για ενοικιο τα βγαλαμε...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.807
Μηνύματα
2.876.778
Members
37.951
Νεότερο μέλος
Bobiras123
Top