ερωτηση για τοποθετηση κεντρικου

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Παιδια καλησπερα. εχω b&w 684 μπροστινα,
asw610 subwoofer
b&w htm62 κεντρικο.

Εχω παρατηρησει οτι στους διαλογους οταν το δυναμωνω αρκετα μπουμαρουν καπως τα μπασα στις φωνες. Ολα τα ηχεια τα εχω σε βαση που ειχε η συσκευασια, ομως το κεντρικο δεν ειχε καμια βαση, μονο κατι πλαστικα ποδαρακια ουτε καν μισο χιλιοστο υψος.
Δεν το εχω χωμενο πουθενα,ειναι πανω σε γυαλινο επιπλακι. Μηπως αν του εβαζα κατι απο κατω βοηθουσε ή δεν ειναι εκει το προβλημα λετε?
Μηπως πειραζοντας τα frequencies του κεντρικου απτις ρυθμισεις του ενισχυτη...? ανεβαζοντας ή κατεβαζοντας;

ευχαριστω παιδια
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Είναι δηλωμένο small? Σε ποιά συχνότητα κάνει cross? Έχει γινει ισοστάθμιση?
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: ερωτηση για τοποθετηση κεντρικου

ναι ολα small τα εχω, ισοσταθμιση τι εννοεις? με το audysey τα εκανα αλλα μετα αλλαξα το cross... εβαλα
front:60hz, center:80hz & surround:80hz
Subwoofer mode: LFE+main
LPF for LFE: 80hz

MultEQXT: Auddysay (εχει επισης και επιλογη audfyssey flat....)
Dynamic EQ: on
Reference level offset εχει τις επιλογες:
0db : default setting for movie listening
5db: for very wide dynamic large content
10db: for music with a wider dynamic
15db: for contents mixed at very high level range

το εχω στο 0db. Αλλα ενω ακουγα ραδιο το δοκιμασα στα αλλα και εκουγοταν πολυ ωραιος και καθαρος ηχος. ισως για ταινια ομως ειναι καλυτερα 0db?


Επισης αν και τα ορισα ολα small οταν παω speaker setup-auto setup-parameter check-speaker config check τα δειχνει Large.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: ερωτηση για τοποθετηση κεντρικου

LFE +MAIN , για ηχεία δηλωμένα small δεν παίζει.
Το dynamic eq, βάλε το στο off. Θα συνέρθει , ο ηχος σου.Αυτό στην κάνει την πατάτα.
Το reference level offset , αστο στο 0.
Στο parameter check σου βγάζει τι έχει επιλέξει το audyssey, γιαυτό στα δείχνει large.
Πήγαινε στο speaker set up manually, και βάλτα όπως θέλεις.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Όπου είναι το cross στα L-R (80Hz) βάλε και το κεντρικό, και βγάλε όπως λέει και ο Γιάννης όλα τ' άλλα.
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: Re: ερωτηση για τοποθετηση κεντρικου

Όπου είναι το cross στα L-R (80Hz) βάλε και το κεντρικό, και βγάλε όπως λέει και ο Γιάννης όλα τ' άλλα.

Το κρος στα L-R ειναι στα 60. και το κεντρικο στα 80...
ποσο να τα βαλω ολα?
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: ερωτηση για τοποθετηση κεντρικου

Αν το κεντρικό σου είναι μικρότερο απο τα LR βάλε το στους 80 κύκλους , και στούς 60 τα LR.
Δεν είναι και καμιά φοβερή διαφορά.
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: ερωτηση για τοποθετηση κεντρικου

ετσι ακριβως τα εχω τωρα. 60 τα δεξια αριστερα και στους 80 το κεντρικο.
Αναρωτιεμαι αν ανεβαζα το κεντρικο στα 100hz δε θα δινε στο sub πιο πολυ βαρος για τα μπασα της αντρικης φωνης που μου ακουγονται ασχημα? με αποτελεσμα να ακουγονται καλυτερα δηλαδη

το κακο ειναι οτι εχω μωρο στο σπιτι και δε μπορω να κανω πολλες δοκιμες...:-(
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
To Dynamic το έβγαλες, ή άδικα σχολιάζουμε?
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: ερωτηση για τοποθετηση κεντρικου

Ναι ρε συ εννοειται το εβγαλα,απλα εχω το μωρο και δε μπορω να κανω δοκιμη. οποτε το στειλω στα πεθερικα θα μπορεσω να δοκιμασω.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ακόμη να κάνεις δοκιμή; :p


Ερώτηση και μην αρχίσετε πάλι "το ξέθαψε" κλπ σιγά μην ανοίξω θέμα γι' αυτό...
γιατί υπάρχει λοιπόν το dynamic eq και το reference level offset (που έχει τέσσερις θέσεις) όταν πρέπει να τα βάλουμε όλα στο off;;
Ειδικά με το dynamic eq ο ήχος μου φαίνεται πιο γεμάτος/ αποκτά όγκο η έχει επιδράση μόνο σε αυτό και χαλάει κάτι άλλο;;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Ακόμη να κάνεις δοκιμή; :p


Ερώτηση και μην αρχίσετε πάλι "το ξέθαψε" κλπ σιγά μην ανοίξω θέμα γι' αυτό...
γιατί υπάρχει λοιπόν το dynamic eq και το reference level offset (που έχει τέσσερις θέσεις) όταν πρέπει να τα βάλουμε όλα στο off;;
Ειδικά με το dynamic eq ο ήχος μου φαίνεται πιο γεμάτος/ αποκτά όγκο η έχει επιδράση μόνο σε αυτό και χαλάει κάτι άλλο;;
ε δεν υπάρχεις λέμε! :cry:
στείλε μου το μέιλ σου να σου κάνω έναν πριμιουμ λογαριασμό στο γιουτζιζζζ:lol:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Τι είναι αυτό;;
Δεν ασχολούμαι με πτάνες, μόνο με στέρεα. :p
τώρα ξέρεις....ή δεν ''ξέρεις''?:whistling:

Υ.Γ. και δεν είναι πτάνες βρε χαμένε....ηθοποιοί λέγονται:p:lolsign:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ακόμη να κάνεις δοκιμή; :p


Ερώτηση και μην αρχίσετε πάλι "το ξέθαψε" κλπ σιγά μην ανοίξω θέμα γι' αυτό...
γιατί υπάρχει λοιπόν το dynamic eq και το reference level offset (που έχει τέσσερις θέσεις) όταν πρέπει να τα βάλουμε όλα στο off;;
Ειδικά με το dynamic eq ο ήχος μου φαίνεται πιο γεμάτος/ αποκτά όγκο η έχει επιδράση μόνο σε αυτό και χαλάει κάτι άλλο;;
Ίσως το 2013 να μην υπήρχαν...;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ακόμη να κάνεις δοκιμή; :p


Ερώτηση και μην αρχίσετε πάλι "το ξέθαψε" κλπ σιγά μην ανοίξω θέμα γι' αυτό...
γιατί υπάρχει λοιπόν το dynamic eq και το reference level offset (που έχει τέσσερις θέσεις) όταν πρέπει να τα βάλουμε όλα στο off;;
Ειδικά με το dynamic eq ο ήχος μου φαίνεται πιο γεμάτος/ αποκτά όγκο η έχει επιδράση μόνο σε αυτό και χαλάει κάτι άλλο;;
Ποιον av έχεις? Γιατί αυτά τα παλιά θέματα δεν αναφέρονται όλα στην ίδια έκδοση audyssey
το dynamic eq είναι ένα είδος loudness το οποίο αλλάζει ανάλογα την ένταση ώστε να σου δίνει την αίσθηση της reference καμπύλης στο 0. ενώ εσύ παίζεις πιο χαμηλά.
δλδ ενισχύει τα χαμηλά και τα ψηλά σε γενικές γραμμές. και το offset είναι πόσο πολύ θέλεις να επεμβαίνει.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εξαιρετικο εργαλειο......μοναδικο θα ελεγα.
....και αστε τους αλλους να φτιαχνουν καμπυλες ανα ενταση για να ακουνε....:lolsign:

υπηρχε ανεκαθεν αν θυμαμαι καλα....

Movies are mixed in rooms calibrated for film reference. To achieve the same reference level in a home theater system each speaker level must be adjusted so that –30 dBFS band-limited (500 Hz – 2000 Hz) pink noise produces 75 dB sound pressure level at the listening position. A home theater system automatically calibrated by Audyssey MultEQ will play at reference level when the master volume control is set to the 0 dB position. At that level you can hear the mix at the same level the mixers heard it.

Audyssey Dynamic EQ is referenced to the standard film mix level. It makes adjustments to maintain the reference response and surround envelopment when the volume is turned down from 0 dB. However, film reference level is not always used in music or other non-film content. The Dynamic EQ Reference Level Offset provides three offsets from the film level reference (5 dB, 10 dB, and 15 dB) that can be selected when the mix level of the content is not within the standard.

0 dB (Film Ref): This is the default setting and should be used when listening to movies.

5 dB: Select this setting for content that has a very wide dynamic range, such as classical music.

10 dB: Select this setting for jazz or other music that has a wider dynamic range. This setting should also be selected for TV content as that is usually mixed at 10 dB below film reference.

15 dB: Select this setting for pop/rock music or other program material that is mixed at very high listening levels and has a compressed dynamic range.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ποιον av έχεις? Γιατί αυτά τα παλιά θέματα δεν αναφέρονται όλα στην ίδια έκδοση audyssey
το dynamic eq είναι ένα είδος loudness το οποίο αλλάζει ανάλογα την ένταση ώστε να σου δίνει την αίσθηση της reference καμπύλης στο 0. ενώ εσύ παίζεις πιο χαμηλά.
δλδ ενισχύει τα χαμηλά και τα ψηλά σε γενικές γραμμές. και το offset είναι πόσο πολύ θέλεις να επεμβαίνει.

Τον Denon avr x4100.
Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, άρα όσο πάμε προς το reference level τόσο αυτό εξασθενεί και το reference level offset είναι η επιλογή για διαφορετικούς "τύπους" αναπαραγωγής και καταστάση περιεχομένου προς ακρόαση με το στάνταρ για τις ταινίες να είναι στην θέση 0db.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
στην περιπτωση σου που δεν εχεις δυνατοτητα να φτιαξεις καμπυλη θελει κολπακι ........:biggrin:
........σε τι εντασεις ακους συνηθως ;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
στην περιπτωση σου που δεν εχεις δυνατοτητα να φτιαξεις καμπυλη θελει κολπακι ........:biggrin:
........σε τι εντασεις ακους συνηθως ;
και κάπου εδώ σου λέει ότι ακούει από ακουστικά και πέφτουμε απ τις καρέκλες :lol:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top